aA
Ką daryti, kai mokiniai nemėgsta lietuvių kalbos, ja nepasitiki, jaučia kompleksą, kad kūrinyje nieko nesupranta. Ką keisti, kad lietuvių kalba neliktų marginalinio, periferinio vartojimo kalba. Tikimasi, kad šias problemas išspręs nauja lietuvių kalbos ugdymo strategija, kuri esą sustiprins lietuvių kalbos ir literatūros mokyklose vaidmenį ir kartu skatins lietuviškos tapatybės įsisąmoninimą.
Keis mąstymą, kad moksleiviai nesupranta skaitomų kūrinių
© Corbis/Scanpix

Trečiadienį nauja strategija pristatyta Švietimo ir mokslo ministerijoje. Remiantis strategija, rengiama nauja lietuvių kalbos ir literatūros ugdymo mokykloje programa. 

„Pagrindinis idėjinis siekis – kokybiškos demokratijos, kurioje sąmoningų, kritiškų, aktyvių piliečių skaičius būtų didesnis už pasyvią ir lengvai manipuliuojamą visuomenės dalį, kūrimas“, - teigė Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto direktorius dr. Mindaugas Kvietkauskas.

Pasak M. Kvietkausko, mokant kalbos svarbūs ne tik raštingumo, komunikacijos įgūdžiai, bet ir šiuolaikinės lietuvybės kritinis supratimas, kultūrinio sąmoningumo formavimas.

„Dabartinis egzaminas iš esmės reikalauja raštingumo įgūdžių ir tam tikro erudicijos komplekso, kuris tikrinamas gana standartizuotais testais. Dabartinis egzaminas labai skatina standartizuotą žinojimą, bet mūsų diskusijose su mokytojais dėl egzamino rezultato išryškėjo problema, kad vis dėlto egzaminas neskatina kūrybingiausių moksleivių, kurie kaip tik nestandartiškai, kritiškai mąsto“, - sakė M. Kvietkauskas. Jis pastebi, kad tokie moksleiviai dažnai gauna prastesnius įvertinimus nei mažiau kūrybingi.

Strategijoje taip pat keliamas lietuvybės identiteto, istorijos tradicijos pažinimo ir suvokimo tikslas.

Mindaugas Kvietkauskas
Mindaugas Kvietkauskas
© DELFI (A.Didžgalvio nuotr.)

Instituto vadovas atkreipė dėmesį, kad kalba neturėtų būti suvokiama vien kaip norminimo, nykstantis, apsaugos reikalaujantis objektas.

„Turėtų būti siekiama, kad Lietuvos Respublikos visuomenė turėtų patogų šiuolaikinį kalbos standartą. Tai, kad kalba kinta, yra gyvos kalbos požymis. Mums labai reikėtų rūpintis visų pirma tuo, kad technologinėje aplinkoje lietuvių kalba nebūtų marginalinio, periferinio vartojimo kalba, kad jos marginalizavimas informacinių technologijų terpėje neskatintų tolesnių dvikalbystės praktikų, vis didesnio lituanistikos reikšmės išstūmimo į paraštes“, - sakė M. Kvietkauskas.

„Strategija mėgina įveikti XIX-XX a. pradžios nacionalizmų grūmimąsi, prie kurio grįžtame net santykiuose su broliais lenkais. (...) Siūlomas lietuvybės modelis apima ir Lietuvos lenkų, rusų, žydų, karaimų, totorių kultūras - tai platesnis, XXI a. žiūrėjimas. Ši lietuvybė turėtų mus jungti“, - kalbėjo pirmasis nepriklausomos Lietuvos kultūros ministras, Pilietinės visuomenės instituto direktorius Darius Kuolys.

Mokytoja: mokiniams įvarytas kompleksas

Dainora Eigminienė
Dainora Eigminienė
© DELFI (A.Didžgalvio nuotr.)

Vilniaus šv. Kristoforo vidurinės mokyklos lietuvių kalbos mokytoja ekspertė Dainora Eigminienė atkreipė dėmesį, kad, pagal tarptautinius tyrimus, mokiniai nemėgsta lietuvių kalbos, ja nepasitiki.

„Taip atsitiko, nes visa mokymo tendencija įvarė savotišką kompleksą, kad jis kūrinyje nieko nesupranta, supranta mažai ir negali analizuoti. Jie viską supranta, tačiau pats egzamino formatas sukuria mitą, kad ne kiekvienam mokiniui suprasti, apie ką kūrinys. Vidurinė mokykla turi duoti pamatus ir pasitikėjimo jausmą savimi, kuris ateis iš jutimo, kad ir aš kažką suprantu literatūroje. Tai gyvybiškai svarbu“ , - DELFI sakė D. Eigminienė.

Mokytojos teigimu, pirmiausia turi keistis pats egzaminas. Štai ilgą laiką mokiniai rašė teksto interpretacijas. Pasak D. Eigminienės, tai buvo svarbu ir reikalinga, kai norėjome grąžinti mokinį prie literatūros kūrinio meninės vertės, jį išvaduoti iš ideologizuoto sovietinio mąstymo.

„Mes kalbame, kad turėtų atsirasti rašinys, grįstas literatūros kūriniais arba jų išmanymu, kad mūsų jaunas žmogus apie literatūrą galėtų kalbėti problemiškai, esmingai. Labai svarbu, kad šis pokytis stiprintų pasitikėjimo savimi jausmą“, - sakė mokytoja.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Vilniaus centre – tikra žemgrobystės drama: valstybinė žemė atlaisvinta, o po to užimta vėl (11)

Vilniaus Žvėryno mikrorajone inspektoriai surado dar vieną žemgrobystės atvejį. Birutės...

Verslas PliusDainius Sinkevičius

Tenerifėje – dar neregėti NT kainų rekordai: Lietuvos milijonieriai – vilose, kiti – „juoduosiuose sąrašuose“

Lietuvos poilsiautojų pamėgtoje ir visus metus vasara alsuojančioje Ispanijos Tenerifės saloje –...

Karas Ukrainoje. Ekspertas atkreipė dėmesį į svarbią rusų nesėkmę: akivaizdu, kad jiems nieko nepavyko

Rusijos kariai ir toliau patiria didžiulius nuostolius kare su Ukraina. Ypač mažėja karininkų...

„Žalgirį“ aštuonete norintis išvysti Obradovičius neslepia – lyderio nuotykiai turėjo pasekmių

Mike‘as Jamesas trečiadienį žaidė Kauno „Žalgirio“ naudai, ir tai pripažino pačių...

Žinių radijas

„Valstybė, kuri neegzistuoja“ – Padniestrė: kodėl Rusija kiša prie jos nagus?

Padniestrė – Moldovos dalis prie Ukrainos sienos, kuri yra neteisėtai paskelbusi savo...

Palangiškis iš draugo gavo dovaną ir ėmė kurti neįtikėtiną meną: išradingumas prikausto akis

Palangiškio menininko Vytauto Kuso dirbtuvėse verda darbai, o apie artėjančią Velykų...

Verslas PliusBloomberg News

Putino karas žlugdo darbo rinką Rusijoje: ekonomikai – papildomas smūgis

Prezidento Vladimiro Putino siekis išplėsti Rusijos ginkluotąsias pajėgas prisideda prie darbo...

Karibų salas pasiekęs Aurimas Valujavičius prasitarė, kada turėtų finišuoti

93-ąją dieną irkluodamas Atlante, Aurimas Valujavičius pasiekė Karibus. Pasidalindamas vaizdo...

Ginkluotas plėšimas parduotuvėje Kaune: pistoletu pardavėjai pagrasinęs vaikinas pagrobė pinigus ir prekes

Trečiadienį į Kaune esančią parduotuvę sulėkė gausios policijos pajėgos. Pranešta apie...

Šioje srityje moterų vis dar mažuma – pasak eksperčių, to priežasčių reikėtų ieškoti dar pradinėse klasėse

Europos lyčių lygybės instituto statistikos duomenimis, informacinių ir ryšių technologijų...