Praėjusį savaitgalį iš gyvenimo pasitraukė Kauno „Santaros“ gimnazijos pirmaklasė. Su įtėviu gyvenusi 15-metė buvo klasės seniūnė. Į DELFI kreipęsis vienos gimnazistės tėtis įtaria, kad gimnazija nelaimę bando nuslėpti, o iš nusižudžiusios mergaitės galėjo būti tyčiojamasi.
© Vida Press

Kauno „Santaros“ gimnazijos direktorė Asta Karlienė DELFI sakė, kad gimnazija apie pirmaklasės savižudybę sužinojo sekmadienį vakare. Apie nelaimę klasės auklėtoją informavo vienos klasiokės mama. Pirmadienį policija gimnazijai patvirtino nelaimės faktą ir pasidalijo įtarimu, kad mergaitė nusižudė. Kol vyksta ikiteisminis tyrimas, detalesnė informacija neteikiama.

„Pirmadienį sukvietėme krizių valdymo komandą, pasidalijome darbais, kas atsakingas už viešinimą, informavimą. Psichologė, socialinė pedagogė, spec. pedagogė dirbo su vaikais, pavaduotoja su mokytojais, už saugumą, budėjimą mokykloje buvo atsakingas pavaduotojas ūkiui“, – aiškino A. Karlienė.

Į gimnaziją pakviesti Kauno miesto Pedagoginės psichologinės tarnybos specialistai. Atvykę keturi žmonės bendravo su klase, mokytojais, teikė pagalbą ir patarimus, kaip šioje situacijoje elgtis.

Direktorė pasakoja, kad mirusi gimnazistė buvo aktyvi, gimnazijoje mokėsi nuo rugsėjo 1. Ji gyveno su įtėviu, kuris mergaite rūpinosi. Gimnazistė mokėsi vidutiniškai, mokyklą lankė gerai, buvo išrinkta klasės seniūne, šeštadieniais dalyvavo lyderių klube, lankė jaunųjų išradėjų būrelį. Penktadienį prieš nelaimę, iki pusės penktos vakaro ji individualiai dirbo su būrelio vadove biologijos mokytoja.

Mokykloje neuždegė net žvakės

Tačiau į DELFI kreipęsis paralelinėje klasėje besimokančios mergaitės tėtis situaciją gimnazijoje mato kitaip. Jis apie mokinės savižudybę sužinojo pirmadienį, kada dukra grįžo iš mokyklos.

„Dukra sako, kad mokykloje mergaitė buvo tapusi patyčių auka. Pirmadienį jokių žinių apie savižudybę nebuvo, antradienį nebuvo. Man keista, kad medikai, policija taip sėkmingai sugebėjo viską užglaistyti.

Kitas dalykas – pačios mokyklos administracijos elgesys. Susidaro įspūdis, kad siekiama šį atvejį iš atminties ištrinti, kad nieko nebuvo, niekas nevyko. Jokių paminėjimų, žvakučių, nuotraukų, jokio organizuoto vaikų pavežėjimo į laidotuves atsisveikinti“, – kalbėjo tėvas.

Jo teigimu, apie nelaimę nežinojo ir dalis mokytojų. „Mokykla visad afišuodamasi mini bendruomenę, buvimą kartu, rūpinimąsi vieni kitais, visi naudojamės dienyno sistema, per ją nuolat gauname informaciją apie įvairiausius renginius, mokyklos pasiekimus, direktorės sveikinimus, o kai įvyksta toks bendruomenę sukrečiantis dalykas – tyku ramu“, – stebisi mergaitės tėtis.

Tuo metu laidotuvėse dalyvavusi jo dukra DELFI sakė, kad vaikams, kurie nesiregistravo iš anksto, važiuoti į laidotuves neleista. Ji taip pat užsimena apie nusižudžiusios mergaitės galimai patirtas patyčias.

„Kiek mačiau, pačioje mokykloje niekas nesityčiojo, bet yra klasės grupė feisbuke, į tą grupę jai rašydavo, kad jos čia nereikia, kad ji eitų iš mokyklos. Jos nemėgo, nors tikslios to priežasties nėra“, – sakė gimnazijos pirmaklasė, kurios vardas ir pavardė redakcijai žinomi.

Pati mergaitė apie nelaimę sakė sužinojusi pirmadienį. Didžioji dalis mokinių apie įvykį sužinojo iš nusižudžiusios mergaitės klasiokų – esą mokykloje apie tai tepranešta tik jiems.

„Mokykla degti žvakutės neleido, kiek buvo aiškinta tą daryti norėjusioms mokytojoms, to daryti negalima, nes tai nusižudęs žmogus. Buvo toks paaiškinimas. Dauguma šoke dėl to, kaip mokykla su šia istorija tvarkosi“, – pasakojo gimnazistė,

Nors nusižudžiusi mergaitė buvo klasės seniūnė, tačiau tai gimnazistų tarpe esą nėra privalumas ir nereiškia, kad mokiniai tave mėgsta.

Direktorė įsitikinusi: niekas nesityčiojo

Tuo metu gimnazijos vadovė A. Karlienė sako, kad apie nelaimę informavo klasių auklėtojus ir mokytojus. Antradienį surengtas klasės, kurioje mokėsi velionė, tėvų susirinkimas.

Ji atmeta priekaištus dėl mokykloje neuždegtos žvakelės – esą, psichologų patarimu, taip elgtasi dėl vaikų saugumo ir kad jiems būtų lengviau išgyventi.

„Žvakutės buvo uždegtos – ir su tėvais, ir su vaikais nueita į bažnyčią, socialinė pedagogė irgi dalyvavo, planuojamas visos klasės susitikimas bernardinų vienuolyne, socialinė diena“, – kalbėjo A. Karlienė.

Gimnazijos vadovė įsitikinusi: niekas iš moksleivės gimnazijoje nesityčiojo.

„Iš tos mergaitės mūsų gimnazijoje tikrai niekas nesityčiojo. Mes turime individualius pokalbius su vaikais, juos veda ir auklėtoja, su naujai atėjusiais vaikais pokalbius veda psichologė. Tokių žinių (apie patyčias – DELFI) tikrai nėra. Ir dabar Pedagoginės psichologinės tarnybos atstovai kalbėjo su vaikais – nė vienas vaikas nepasakė, kad šioje gimnazijoje iš jos kažkas tyčiojosi. Atvirkščiai – ji buvo seniūnė, dalyvavo lyderių klube, tai apie kokias patyčias galima kalbėti. (…) „Aš galiu jums garantuoti, kad mūsų mokykloje to tikrai nebuvo“, – kalbėjo A. Karlienė. Jos aiškinimu, gimnazijoje yra sukurtas mechanizmas ir galima pranešti apie patiriamas patyčias.

A. Karlienė sako po mergaitės nusižudymo kalbėjusi su įmote ir jos klaususi – galbūt mergaitė blogai jautėsi mokykloje. Ši atsakė, kad mokykloje mergaitė jautėsi labai gerai, jokių patyčių nejautė.

Direktorė taip taip sako, kad vaikams buvo sudarytos visos sąlygos eiti laidotuves. Tačiau kiekvienas vaikas, per pamokas išvykstantis iš mokyklos, turėjo pasirašyti dėl saugumo. Direktorės teigimu, einantiems į laidotuves buvo paskirti lydintys asmenys. „Jie vyko į laidotuves, palydėjo, pagerbė, ir aukojo nelaimę patyrusiai šeimai. Patiems savarankiškai eiti nebuvo leista dėl saugumo – už vaikų saugumą atsakingi mokytojai“, – dėstė gimnazijos vadovė.

M. Majauskas: panašiai buvo Sangrūdoje

„Priimti įstatymai, patvirtintos prevencijos programos, steigiamos darbo grupės, bet iš esmės situacija ir toliau nesikeičia. Mokiniai kiekvieną dieną išgyvena psichologinį smurtą, patiria patyčias, tačiau savivaldybės į tai visai nereaguoja. Todėl vaikai su tuo turi tvarkytis vieni. Deja, ne visiems pavyksta.

Dar liūdniau, jog nepasimokome iš tragiškų klaidų. Prisiminkime dar visai neseniai vieną po kitos įvykusią tragediją Kalvarijos Sangrūdos gimnazijoje. Uždraudus vaikams gedėti po moksleivio savižudybės, nusižudė dar vienas tos pačios klasės mokinys“, – konstatuoja Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos pirmininkas Mykolas Majauskas.

Mykolas Majauskas
Mykolas Majauskas
© DELFI / Andrius Ufartas

Jo teigimu, svarbu, kad mokykla nebandytų slėpti ir neapsimetinėtų, kad nieko neįvyko, bet atvirai kalbėtų apie tragediją. M. Majausko teigimu, jei sušluosime išgyvenimus po kilimu, jie niekur nedings, o greičiausiai pasirodys tada, kai tam emociškai būsime mažiausiai pasiruošę.

Pasak parlamentaro, savižudybės pasmerkimas, ignoravimas ar net paprasčiausias abejingumas gali tik pagilinti ir taip milžinišką artimųjų netekties skausmą. Todėl po kiekvienos nelaimės mokyklose turi būti atvirai kalbamasi apie netektį, išklausomi vaikai, tėvai, mokytojai, suteikiama profesionali psichologinė anoniminė pagalba.

„Atsižvelgiant į išsakytas pastabas, mokyklos vadovai turi neatidėliodami spręsti įsisenėjusias problemas, o savivaldybė skirti tam reikiamus resursus bei reguliariai vertinti emocinę aplinką trumpomis, anoniminėmis apklausomis“, – kalbėjo M. Majauskas.

Pagalbos telefonai:
Psichologinės pagalbos tarnybaTelefono numerisDarbo laikas
Jaunimo linijaBudi savanoriai konsultantai 8 800 28888I-VII, visą parą
Vaikų linijaBudi savanoriai konsultantai, profesionalai 116 111I-VII, 11:00 - 23:00
Linija Doverija (rusų kalba paaugliams ir jaunimui)Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai 8 800 77277II–VI, 16.00 - 20.00
Pagalbos moterims linijaPagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai 8 800 66366I-VII, visą parą
Vilties linijaPagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai 116 123I-VII, visą parą
Krizių įveikimo centrasKonsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius, http://www.krizesiveikimas.lt) 8 640 51555I-V 16.00–20.00, VI 12.00–16.00
Skambučius į visas linijas apmoka SADM iš Valstybės biudžeto lėšų.
Emocinė parama internetu
„Vaikų linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.vaikulinija.ltAtsako per 36val.
„Jaunimo linija“Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.jaunimolinija.lt/laiskaiAtsako per 2 darbo dienas
„Vilties linija“Rašyti svetainėje: http://paklausk.kpsc.lt/contact.php arba vilties.linija@gmail.comAtsako per 3 darbo dienas
„Pagalbos moterims linija“Rašyti el. paštu: pagalba@moteriai.ltAtsako per 3 darbo dienas
Psichologinės konsultacijosRašyti el. paštu: psyvirtual@psyvirtual.lt.Daugiau informacijos svetainėje: http://www.psyvirtual.ltAtsako per 2 darbo dienas
Pagalba nusižudžiusių artimiesiemsRašyti el. paštu: laukiam@artimiems.ltAtsako per 2-3 darbo dienas
Krizių įveikimo centre (Antakalnio g. 97, Vilnius, www.krizesiveikimas.lt) budi psichikos sveikatos specialistai, su kuriais galite pasikonsultuoti atėję arba per Skype be išankstinės registracijos ir nemokamai. Į budinčius psichologus bus galima kreiptis darbo dienomis 16-20 val., šeštadieniais 12-16 val. Darbo laikas: I, III, V 16.00–20.00 Visa papildoma informacija – puslapyje www.klausau.lt Pagalba nusižudžiusių artimiesiems: savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga informacija puslapyje artimiems.lt Vaikų ir paauglių krizių intervencijjos skyrius. Veikia visą parą. (8-5) 275 75 64.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Prabilo mįslingai mirusio kario artimieji: mirties priežastis yra visiškai neaiški (213)

Savaitgalį vykusios karių linksmybės baigėsi mįslinga tragedija – netikėtai mirė 25-erių...

Užkalnis. Kodėl gyvename blogai? Nes turime per daug atostogų ir laisvų dienų (327)

Palaukit, apie ką aš čia vėl? Apie tą patį: kad turime Lietuvoje viską, ko nusipelnome, ir dar...

Karolina Meschino prakalbo apie siaubingus kompleksus, kurie kamuoja nuo pat vaikystės: rengėsi net tėčio drabužiais (68)

Kompleksų, ko gero, turi kiekvienas žmogus – net ir žvaigždės prisipažįsta, kad vienu ar kitu...

Ginekologė įspėja neprisižaisti: įvardijo pačią nepatikimiausią priemonę nuo nėštumo (19)

Nors rinkoje apstu įvairių priemonių apsisaugoti nuo neplanuoto nėštumo, ne visi linkę jomis...

Alikantėje įstrigę lietuviai skrydžio nesulaukia kelias valandas (4)

Ketvirtadienio popietę iš Alikantės į Kauną turėjęs skristi „Ryanair“ oro linijų...

Romantiškiausia Lietuvos vieta – čia jums reikės daug pinigų (52)

Nors romantika ir pinigai dažniausiai neturi nieko bendro, vis tik norėdami pasiekti...

Keleivis nufilmavo paskutines akimirkas prieš lėktuvo katastrofą (19)

Praeitą savaitę prie Pretorijos miesto Pietų Afrikos Respublikoje sudužo lėktuvas. Du žmonės...

Farerų salų klubas pakuteno padus prisnūdusiam „Žalgiriui“ (63)

Vilniaus „Žalgirio“ futbolininkai tęs pasirodymą UEFA Europos lygos atrankoje, nors namuose...

Veganams nepatiks: kaip jie naikindami dramblius saugo vištas (31)

Vis daugiau žmonių ir mūsų geografinėje platumoje atsisako mėsos, sparčiai daugėja veganų,...

Kauniečiams atvers unikalų gamtos kampelį, apie kurį nedaug kas žino (9)

Kauno pašonėje esančiame unikaliame gamtos kampelyje – Nemuno ir Nevėžio upių santakoje –...