aA
Besiskiriantys tėvai dažnai į savo karą įtraukia ir mažylius. Taip žaloja ir jų, ir savo psichologinę sveikatą.
Kariauja tėvai, o nukenčia vaikai
© Shutterstock nuotr.

Tėvų atstūmimo sindromas lietuviams iki šiol mažai žinomas, tačiau pasaulyje ši problema jau seniai nagrinėjama. Pirmą kartą tokį sindromą devinto dešimtmečio pabaigoje aprašė Richardas A.Gardneris. Tai vaiko elgesio sutrikimas, kai jis šalinasi vieno iš tėvų, jį žemina ir nepagarbiai su juo elgiasi. Šis sindromas būdingas vaikams, kurių tėvai yra išsiskyrę ir nesutaria dėl jų globos.

Problema, apie kurią nekalbama

Balandžio 25 d. pasaulyje minima Tėvų atstūmimo sindromo pripažinimo diena. Daugelyje valstybių organizuojami įvairūs renginiai, siekiant atkreipti visuomenės, politikų ir specialistų dėmesį į šią vaikų psichologinio žalojimo rūšį. O Lietuvoje tą dieną nieko nevyksta. Daugeliui lietuvių šis terminas apskritai negirdėtas. Tinklalapio atstumimosindromas.info įkūrėja Birutė van der Weg-Bražiūnienė mano, kad žinant skyrybų Lietuvoje mastą ir vaikų, kurių tėvai išsiskyrę, skaičių, ilgiau delsti negalima.

Šių metų gegužę pirmą kartą Lietuvoje tėvų atstūmimo sindromo problematika bus nagrinėjama Lietuvos psichologų kongrese. Iki šiol apie tai šalies psichologai, deja, nebuvo pasirengę diskutuoti. Tiesa, 2011 m. gruodį „Asociacija prieš tėvų atstūmimą“ Vilniuje surengė konferenciją „Tėvų atstūmimo sindromas ir teisiniai jo aspektai Lietuvoje“. Žinoma, paaiškėjo tik tai, kad ši problema mūsų šalyje išties dar sunkiai atpažįstama.

Įvardydami galimas vaikų ir paauglių psichologinio žalojimo formas, psichologai dažnai mini tėvų skyrybas, kurių metu jų santykiuose vyraujančios neigiamos emocijos neišvengiamai veikia ir vaikų savijautą. Tačiau labai menkai kalbama apie tėvų atstūmimo sindromą.

Vaikui reikalingi abu tėvai

Sindromo atsiradimą lemia vaiką auginančios motinos arba tėvo elgesys, kuris dažnai būna paremtas melu, šmeižtu, manipuliavimu vaiku tam, kad atskirai po skyrybų gyvenantis tėvas ar motina būtų visiškai išbrauktas ar išbraukta iš vaiko gyvenimo. O psichologai teigia, kad harmoningam ir visaverčiam vaiko vystymuisi nepakanka vieno iš tėvų. Tam būtinas tiesioginis ir nuolatinis bendravimas su abiem tėvais. Ne mažiau svarbūs ir vaiko santykiai su kitais artimais giminaičiais iš atskirai gyvenančio tėvo ar motinos pusės.

Pagal daugelio valstybių statistiką, apie 90 proc. atvejų dėl tėvų atstūmimo sindromo yra kaltos motinos ir tik apie 10 proc. – tėvai. Pastaruoju metu pastebima, kad vaikų „programuotojais“ gali tapti ir seneliai ar globėjai. Interneto svetainę apie tai įkūrusi ir pati su tuo asmeniškai susidūrusi B. van der Weg-Bražiūnienė mano, kad informacijos apie tėvų atstūmimo sindromą trūksta ne vien eiliniams žmonėms, bet ir specialistams bei pareigūnams, kurių pareiga – rūpintis vaikų teisių užtikrinimu, jų sveikata ir gerove.

Poveikis – didžiulis

Vaikai, kuriems būdingas tėvų atstūmimo sindromas, realybę suvokia neadekvačiai. Tokie vaikai yra „programuojami“ vertinti reiškinius ir įvykius kitaip, nei jiems patiems atrodo. Tai jiems sukelia sumišimą, netikrumo jausmą, nepasitikėjimą savimi, įtarumą. Sutrinka vaikų mokymasis, tobulėjimas, socialinis vystymasis, jie turi mažai draugų. Sutrikęs realybės suvokimas ir dėl to atsirandantys psichologiniai sunkumai yra vienas iš psichozės požymių. Labai dažnai kartu su tėvų atstūmimo sindromu atsiranda ir paranoja, kliedesiai, kurie vaikus gali lydėti visą gyvenimą. Kartais vaikai nuteikiami taip neigiamai, kad jų elgesys tampa psichopatiškas, jie dažnai serga depresija. Ilgalaikių tyrimų duomenimis, sunkiausiais tėvų atstūmimo sindromo atvejais vaikams nustatomi analogiški psichologiniai ar asmenybės sutrikimai. Kitų šalių ekspertų praktika parodė ir tai, kad vaiką „programuojanti“ motina ar tėvas dažnai patys turi įvairių asmenybės sutrikimų.

Situacija nėra normali

Iki šiol tuo klausimu Lietuvoje nėra atlikti jokie tyrimai. Daugiau nei 70 proc. vaikų tėvai Lietuvoje yra išsiskyrę. Dažniausiai vaikai lieka gyventi su motina. Pagal užsienio valstybių mokslinių tyrimų statistiką, per pirmus metus po skyrybų nuo 10 iki 54 proc. tokių vaikų praranda ryšį su tėvu. 30 proc. jų išsivysto rimti psichologiniai ir emociniai pakitimai, persekiojantys juos visą likusį gyvenimą. Tie vaikai turi normalius, mylinčius tėvus, tačiau auga kaip pusiau našlaičiai. „Vaikų dalybų atveju teismai turėtų ne nustatyti bendravimo tvarką, bet nagrinėti klausimą, kaip užtikrinti maksimalų bendravimą tarp vaiko ir atskirai gyvenančio tėvo“, – teigė B. van der Weg-Bražiūnienė.

„Valstiečių laikraštis“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Pensininkai ir jų artimieji įpykę, nerimsta skambučiai: tegul jie atsipeikėja, jeigu nenori didelių nemalonumų (412)

Prastėjant sergamumo koronavirusu situacijai daugelį veiklų planuojama susieti su Galimybių paso...

Laurinavičius – apie Baltarusijos žinutes: šios atakos metu gali būti numatytas ir terorizmo dėmuo (116)

Trečiadienį kai kurios žiniasklaidos priemonės ir kiti subjektai gavo elektroninį laišką iš...

ES iškvietė Baltarusijos pasiuntinį dėl migrantų antplūdžio Lietuvoje (46)

Europos Sąjungos diplomatijos tarnyba iškvietė Baltarusijos atstovą Briuselyje, kad pareikalautų...

Paskaičiavo, kaip per liepą didmiesčiuose keitėsi butų kainos: yra mikrorajonų, kuriuose NT pigo

NT pirkėjai, vystytojai ir ekspertai kaip niekad akylai stebi gyvenamojo būsto kainų pokyčius....

Neturintiems Galimybių paso gresia nauji ribojimai: profsąjunga kritikuoja, verslas bijo žmonių nepasitenkinimo (69)

Vyriausybė iš esmės pritarė, kad neturėdami Galimybių paso gyventojai nedalės naudotis daugybe...

Vladimiras Laučius. Apgriuvusi valstybė (325)

Šiandien tie, kurie neužtikrina valstybės sienos saugumo ir už mokesčių mokėtojų pinigus...

Dončičius ir slovėnai sustabdyti paskutinę sekundę: prancūzai – olimpinių žaidynių finale (64)

Ketvirtadienį popiet paaiškėjo Tokijo žaidynių turnyro finalo pora: antrame pusfinalyje...

Nelegalių migrantų pasienyje netrukus lauks daugiaaukštė koncertina: Lietuva dėkoja visiems, atsiuntusiems dovanų (54)

Ketvirtadienį Vidaus reikalų ministerija ( VRM ) paskelbė, kad pradedami koncertinos tiesimo...

Armonaitė apie Lietuvos banko siūlymą didinti mokesčius: taip pasiturinčios visuomenės nesukursime (1)

Laisvės partija skeptiškai vertina Lietuvos banko siūlymą didinti mokestinę naštą...

„Valstiečiai“ prašo prezidento įvertinti užsienio ir vidaus reikalų ministrų tinkamumą (83)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS ) šešėlinė Vyriausybė kreipėsi į...