aA
Besiskiriantys tėvai dažnai į savo karą įtraukia ir mažylius. Taip žaloja ir jų, ir savo psichologinę sveikatą.
© Shutterstock nuotr.

Tėvų atstūmimo sindromas lietuviams iki šiol mažai žinomas, tačiau pasaulyje ši problema jau seniai nagrinėjama. Pirmą kartą tokį sindromą devinto dešimtmečio pabaigoje aprašė Richardas A.Gardneris. Tai vaiko elgesio sutrikimas, kai jis šalinasi vieno iš tėvų, jį žemina ir nepagarbiai su juo elgiasi. Šis sindromas būdingas vaikams, kurių tėvai yra išsiskyrę ir nesutaria dėl jų globos.

Problema, apie kurią nekalbama

Balandžio 25 d. pasaulyje minima Tėvų atstūmimo sindromo pripažinimo diena. Daugelyje valstybių organizuojami įvairūs renginiai, siekiant atkreipti visuomenės, politikų ir specialistų dėmesį į šią vaikų psichologinio žalojimo rūšį. O Lietuvoje tą dieną nieko nevyksta. Daugeliui lietuvių šis terminas apskritai negirdėtas. Tinklalapio atstumimosindromas.info įkūrėja Birutė van der Weg-Bražiūnienė mano, kad žinant skyrybų Lietuvoje mastą ir vaikų, kurių tėvai išsiskyrę, skaičių, ilgiau delsti negalima.

Šių metų gegužę pirmą kartą Lietuvoje tėvų atstūmimo sindromo problematika bus nagrinėjama Lietuvos psichologų kongrese. Iki šiol apie tai šalies psichologai, deja, nebuvo pasirengę diskutuoti. Tiesa, 2011 m. gruodį „Asociacija prieš tėvų atstūmimą“ Vilniuje surengė konferenciją „Tėvų atstūmimo sindromas ir teisiniai jo aspektai Lietuvoje“. Žinoma, paaiškėjo tik tai, kad ši problema mūsų šalyje išties dar sunkiai atpažįstama.

Įvardydami galimas vaikų ir paauglių psichologinio žalojimo formas, psichologai dažnai mini tėvų skyrybas, kurių metu jų santykiuose vyraujančios neigiamos emocijos neišvengiamai veikia ir vaikų savijautą. Tačiau labai menkai kalbama apie tėvų atstūmimo sindromą.

Vaikui reikalingi abu tėvai

Sindromo atsiradimą lemia vaiką auginančios motinos arba tėvo elgesys, kuris dažnai būna paremtas melu, šmeižtu, manipuliavimu vaiku tam, kad atskirai po skyrybų gyvenantis tėvas ar motina būtų visiškai išbrauktas ar išbraukta iš vaiko gyvenimo. O psichologai teigia, kad harmoningam ir visaverčiam vaiko vystymuisi nepakanka vieno iš tėvų. Tam būtinas tiesioginis ir nuolatinis bendravimas su abiem tėvais. Ne mažiau svarbūs ir vaiko santykiai su kitais artimais giminaičiais iš atskirai gyvenančio tėvo ar motinos pusės.

Pagal daugelio valstybių statistiką, apie 90 proc. atvejų dėl tėvų atstūmimo sindromo yra kaltos motinos ir tik apie 10 proc. – tėvai. Pastaruoju metu pastebima, kad vaikų „programuotojais“ gali tapti ir seneliai ar globėjai. Interneto svetainę apie tai įkūrusi ir pati su tuo asmeniškai susidūrusi B. van der Weg-Bražiūnienė mano, kad informacijos apie tėvų atstūmimo sindromą trūksta ne vien eiliniams žmonėms, bet ir specialistams bei pareigūnams, kurių pareiga – rūpintis vaikų teisių užtikrinimu, jų sveikata ir gerove.

Poveikis – didžiulis

Vaikai, kuriems būdingas tėvų atstūmimo sindromas, realybę suvokia neadekvačiai. Tokie vaikai yra „programuojami“ vertinti reiškinius ir įvykius kitaip, nei jiems patiems atrodo. Tai jiems sukelia sumišimą, netikrumo jausmą, nepasitikėjimą savimi, įtarumą. Sutrinka vaikų mokymasis, tobulėjimas, socialinis vystymasis, jie turi mažai draugų. Sutrikęs realybės suvokimas ir dėl to atsirandantys psichologiniai sunkumai yra vienas iš psichozės požymių. Labai dažnai kartu su tėvų atstūmimo sindromu atsiranda ir paranoja, kliedesiai, kurie vaikus gali lydėti visą gyvenimą. Kartais vaikai nuteikiami taip neigiamai, kad jų elgesys tampa psichopatiškas, jie dažnai serga depresija. Ilgalaikių tyrimų duomenimis, sunkiausiais tėvų atstūmimo sindromo atvejais vaikams nustatomi analogiški psichologiniai ar asmenybės sutrikimai. Kitų šalių ekspertų praktika parodė ir tai, kad vaiką „programuojanti“ motina ar tėvas dažnai patys turi įvairių asmenybės sutrikimų.

Situacija nėra normali

Iki šiol tuo klausimu Lietuvoje nėra atlikti jokie tyrimai. Daugiau nei 70 proc. vaikų tėvai Lietuvoje yra išsiskyrę. Dažniausiai vaikai lieka gyventi su motina. Pagal užsienio valstybių mokslinių tyrimų statistiką, per pirmus metus po skyrybų nuo 10 iki 54 proc. tokių vaikų praranda ryšį su tėvu. 30 proc. jų išsivysto rimti psichologiniai ir emociniai pakitimai, persekiojantys juos visą likusį gyvenimą. Tie vaikai turi normalius, mylinčius tėvus, tačiau auga kaip pusiau našlaičiai. „Vaikų dalybų atveju teismai turėtų ne nustatyti bendravimo tvarką, bet nagrinėti klausimą, kaip užtikrinti maksimalų bendravimą tarp vaiko ir atskirai gyvenančio tėvo“, – teigė B. van der Weg-Bražiūnienė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Šaro rimbas padėjo: „Žalgiris“ Stambule parodė tikrąjį savo veidą (227)

Kauno „Žalgiris“ trečiadienio vakarą Stambulo „Sinan Erdem Dome“ arenoje ieškojo pirmos...

Sostinės pakraštyje – garsių prekių ženklų išparduotuvė, apie kurią nenorėtumėte niekam prasitarti (134)

Pasakoti ar nepasakoti – štai kur klausimas, kai kalba nukrypsta apie neseniai duris pravėrusias...

Mistinė vieta, apie kurią žino retas vilnietis: užsieniečiai čia plūsta tūkstančiais (69)

Retas vilnietis žino apie namą, stovintį Antakalnio V. Grybo gatvės Vaikų namų teritorijoje,...

Spekuliantai pelnosi krentant Džeimso Bondo automobilio gamintojo akcijoms (12)

Galbūt investuotojams Džeimso Bondo automobilis ir patinka, bet gamintojo akcijomis jie spekuliuoja...

Patenkintas Šaras „gražuolių“ matyti „Žalgiryje“ nenori: turime iš naujo tapti žvėrimis specialiai Krepšinis.lt iš Stambulo

Kauno „Žalgiris“ pademonstravo įspūdingą žaidimą puolime bei atidarė pergalių sąskaitą...

Liberalai panaikino Šimašiui palankų sprendimą narystė partijoje gali būti sustabdyta (148)

Remigijui Šimašiui paskelbus, kad antrosios kadencijos Vilniaus miesto mero kėdėje jis sieks su...

Metė siaubingus kaltinimus medžiotojo pašautam dviratininkui – mama vadina monstru ir gailisi, kad tiek mažai kankinosi buvusi mergina kaltina žvėrišku elgesiu (21)

Netekties palaužta dviratininko iš Didžiosios Britanijos Marco Suttono, kurį per klaidą Alpės...

Vieną tritaškį per rungtynes pataikęs „Rytas“ namie nusileido vokiečiams (181)

Vilniaus „Ryto“ (1/2) komanda Europos taurės turnyre patyrė antrą pralaimėjimą iš eilės....

Antrąją „Neregėtą Lietuvą“ išleidęs Jovaiša: pirmasis albumas buvo naudojamas ne pagal paskirtį (22)

Fotografas Marius Jovaiša prieš 10 m. pristatęs jau dabar bene žymiausią Lietuvos fotografijų...

Adomaitis: pametame kažkur galvas – nežinau, kaip paaiškinti (42)

„Ryto“ sirgaliai likus pusei minutės iki ketvirto kėlinio pabaigos traukė ne pergalės dainas,...