Primename, kad visiems, 2020 m. įstojusiems į valstybės finansuojamas pedagoginių studijų vietas, turėjo būti išmokėtos skatinamosios 300 eurų stipendijos – tokios stipendijos turi būti skiriamos tiek įstojusiems į bakalauro studijas, tiek ir į profesines pedagogikos studijas.

Be to, atsižvelgus į valstybės poreikius, ministro nustatyta tvarka stipendijos turėjo būti skirtos ir tiems, kurie pedagogikos studijas pasirinko kaip gretutines. Vis dėlto tokį profesinį kelią pasirinkę studentai „Delfi“ pranešė, kad šių stipendijų išmokėjimas labai vėlavo.

Stipendijų mokėjimo dieną nieko negavo

Vilniaus universiteto (VU) studentė „Delfi“ teigė, kad valstybė prižadėjo mokėti pedagogams 300 Eur stipendiją, bet spalio 27 d., kai reikėjo mokėti stipendijas, VU studentai gavo pranešimus, jog jos bus mokamos tik nuo lapkričio pabaigos.

„Visi studentai sumišę, stipendijos buvo pažadėtos, tad ir biudžetas buvo derintas prie jų, nebuvo ieškoma darbų, o skirtas dėmesys mokslams. Iš kokių pinigų studentams gyventi išsinuomojus butą ir esant be darbo? Ne visų tėveliai yra pasiturintys ir galintys pilnai išlaikyti studijuojantį studentą.“

Pasak jos, jeigu tai būta pranešta bent rugpjūčio pabaigoje, tai galbūt dalis studentų būtų bent darbus susiradę ar apsiskaičiavę savo biudžetą ir piktinosi, kad prižadama to, ko nepavyksta laiku įgyvendinti.

Taip pat dėl neišmokamų tokių stipendijų naujienų portalui skundėsi ir Kauno technologijos universiteto (KTU) studentas, kuris teigė, kad jo mokslo įstaiga nesugebėjo išmokėti stipendijų, skirtų pedagogikos studentams.

„Kauno universitete studijuojantys studentai jų laiku nesulaukė, nors Valstybinis studijų fondas perdavė pinigus šiai akademinei institucijai. Atrodo, kad stipendijų niekas dalinti neskuba.“

Jo teigimu, laiku nebuvo neišmokėta nei viena žadėta stipendija – buvo laukiami pinigai už rugsėjo, spalio ir lapkričio mėnesį (iš viso – 900 eurų). Kai paklausė administracijos, kokios gali būti šio vėlavimo priežastys, konkretaus atsakymo nesulaukė.

Studentai

Lėšos buvo gautos vėliau

VU Viešosios komunikacijos poskyrio vadovė Rima Juciutė komentavo, kad lėšos pedagogų stipendijoms mokėti buvo gautos vėliau, nei buvo vykdomas spalio mėn. stipendijų išmokėjimas studentams – įprastai stipendijos mokamos iki einamojo mėnesio 27 d., o informaciją apie pervestas lėšas šiai stipendijai mokėti VU gavo tik spalio 30 d.

„Stipendijų skaičiavimo ir mokėjimo procesas užtrunka, o gautą informaciją dėl naujos stipendijų rūšies dar reikia apdoroti – aprašyti stipendiją, sukurti išmoką, įsakymą dėl stipendijų mokėjimo, įvesti į duomenų bazę ir t. t. Todėl pedagogų stipendijų mokėjimas vyks lapkričio mėn. kartu su visų VU studentų stipendijų mokėjimu, planuojama, lapkričio 24-27 d.“

Jai antrino ir KTU atstovas žiniasklaidai Mantas Lapinskas, kuris tuo pačiu pabrėžė, kad visos stipendijos, kurios priklauso studentams pagal įstatymus ar sutartis, universitete yra mokamos.

„Šiemet Švietimo, mokslo ir sporto ministerija pedagogiką studijuojantiems studentams skyrė 300 Eur stipendijas visiems studentams, studijuojantiems tik valstybės finansuojamose vietose. Stipendijos mokamos visą studijų laikotarpį nuo studijų pradžios, t. y profesinių studijų studentams studijų pradžia yra laikoma rugsėjo 10 diena, o gretutinių studijų studentams nuo gretutinių studijų pradžios – vasario mėn.“

Jis akcentavo, kad pagal ministro įsakymą, pirmakursiai studentai galintys ir pretenduojantys gauti pedagogikos gretutinių studijų stipendijas, turėjo sudalyvauti atrankoje tik po įstojimo į studijas, o galutinius duomenis apie atranką ir studentų skaičius tiek ministerijai, tiek Valstybės studijų fondui KTU pateikė iki rugsėjo 30 dienos, kaip ir buvo numatyta įsakyme.

„Deja, mūsų žiniomis, dėl itin didelio pretendentų skaičiaus į gretutines pedagogikos studijas, galutinis stipendijų skaičius ir gavėjai paaiškėjo tik spalio pabaigoje, tarpinstitucinė sutartis su ministerija pasirašyta lapkričio pradžioje, o pinigai irgi pasiekė šiomis dienomis.

Stipendijas skiria ne pats universitetas – esame priklausomi nuo ministerijos veiklos procesų, tačiau galime užtikrinti, kad visos stipendijos visiems studentams bus išmokėtos iki šio mėnesio pabaigos.“

Išmokėta suma pasirodė per maža

Vis dėlto jau pervedus VU šią stipendiją, dar viena šio universiteto studentė pasiskundė, kad ji buvo mažesnė nei tikėjosi.

„Šiais metais įstojau į Vilniaus universitetą, dalyko pedagogikos studijas. Nemokama vieta su žadamomis nuostabiomis sąlygomis atrodė kaip svajonės išsipildymas. Turbūt girdėjote apie žadamas 300 Eur stipendijas? Esame dabar VU labai nusivylę, nes teoriškai stipendijas jau turėjome gauti prieš mėnesį, bet va už tris mėnesius gavome tik neseniai. 770 Eur. Taip, stipendijos ne tik vėlavo, bet ir buvo pervesta mažiau nei žadėta.“

Pasak jos, skambinant į studijų skyrių atsakymo, kodėl tik tiek, nebuvo pateikta.

„VDU (Vytauto Didžiojo universitetas – „Delfi“) nevėlavo ir pažado laikėsi, išmokėjo, tuo tarpu su VU kiekvieną dieną nervai. Galima būtų plėstis ir plėstis, bet manau, kad VU nėra pasirengę ruošti pedagogus ir tesėti savo pažadus.“

Visą šią susiklosčiusią situaciją dėl stipendijų vėlavimo ir kai kur išmokėtos per mažos stipendijos taip pakomentavo Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovė Nomeda Barauskienė:

„Pagal Vyriausybės nustatytą tvarką Valstybinis studijų fondas, kuriam pavesta administruoti lėšų, skirtų pedagogų stipendijoms, išmokėjimą aukštosioms mokykloms, perveda šias lėšas aukštosioms mokykloms, kuriose studijuoja pedagoginių studijų studentai.

Už stipendijų išmokėjimą studentams atsakingos aukštosios mokyklos. Kaip informavo Vilniaus universiteto atstovai, stipendijos studentams jau perverstos, jų sumos bus patikslintos dėl VU stipendijų sistemos techninių netikslumų.“