Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis, penktadienį susitikęs su keturių universitetų rektoriais, sako, kad aukštojo mokslo reforma turi užtikrinti studijų kokybę, taip pat svarbu keisti aukštojo mokslo finansavimo modelį.
© Shutterstock nuotr.

Apie tai jis kalbėjosi su Vilniaus universiteto rektoriumi Artūru Žukausku, Vilniaus Gedimino technikos universiteto rektoriumi Alfonsu Daniūnu, Kauno technologijos universiteto rektoriumi Petru Baršausku, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto rektoriumi Remigijumi Žaliūnu.

Pasak Seimo Pirmininko, dabartinė situacija Lietuvos aukštajame moksle netenkina daugelio - akademinės bendruomenės narių, visuomenės ir verslo.

„Prastėjanti demografinė situacija, ribotos valstybės finansinės galimybės, mažas tarptautinis konkurencingumas, maži dėstytojų ir mokslininkų atlyginimai, studijų programų ir mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacinės veiklos fragmentacija, ribotas verslo įsitraukimas į mokslinius tyrimus ir inovacijas - tai tik dalis problemų, kurioms spręsti reikalingi neatidėlioti veiksmai. Lietuva turi ieškoti būdų, kaip dabartines lėšas paskirstyti efektyviau ir paskatinti mokslo ir studijų sistemos kokybės, atitikties visuomenės poreikiams ir tarptautinio konkurencingumo augimą“, - sakė parlamento vadovas.

V. Pranckiečio teigimu, pasiekti šiuos tikslus galima taikant kompleksines priemones. „Klaidinga kalbėti, kad visas problemas išspręs aukštųjų mokyklų tinklo reforma. Pirmiausia reikia peržiūrėti studijų programas, jas stambinti, naikinti besidubliuojančias. Būtina konsoliduoti, išgryninti mokslinių tyrimų potencialą“, - sakė jis.

Pasak Seimo Pirmininko, taip pat svarbu keisti aukštojo mokslo finansavimo modelį. „Įsipareigojome, kad nuo 2018 metų bakalauro studijos bus nemokamos. Planuose ir didesnė socialinė parama studentams, kad jie labiau koncentruotųsi ties studijomis, o ne rūpintųsi išgyvenimu dirbdami nekvalifikuotus darbus. Valstybė aukštąsias mokyklas finansuos sutarčių pagrindu: valstybės lėšos bus skiriamos pagal pasiektus rezultatus“, - teigė V. Pranckietis.

Seimo Pirmininko nuomone, būtina peržiūrėti ir universiteto valdymo struktūrą - senato, tarybų funkcijas, didesnę atsakomybę ir įgaliojimus grąžinant senatams, akademinėms bendruomenėms.

„Universitetų tinklo optimizavimas yra tik vienas iš instrumentų ir universitetų jungimas negali būti vykdomas tik kaip planas. Iniciatyvos turi kilti drauge, besikalbant akademinei bendruomenei, Seimui ir Vyriausybei. Turime išgirsti visų nuomonę ir parengti tinkamiausią modelį, kuris maksimaliai atitiktų lūkesčius“, - sakė Seimo Pirmininkas.

Šiuo metu Lietuvoje veikia 14 valstybinių universitetų, 12 valstybinių kolegijų ir 12 valstybinių mokslinių tyrimų institutų. Lietuva kaip maža valstybė su taip išskaidytu intelektiniu potencialu nėra konkurencinga tarptautinėje mokslo ir studijų erdvėje. Siekdamos didinti šalies aukštojo mokslo bei mokslinių tyrimų konkurencingumą mokslo ir studijų institucijų tinklo optimizavimo kelią pastaruoju metu pasirinko ne viena Europos valstybė. Įveikti fragmentaciją, konsoliduoti Lietuvos mokslinį potencialą ir optimizuoti mokslo ir studijų institucijų tinklą Lietuvai ne kartą rekomendavo įvairios tarptautinės organizacijos. Šį potencialą įžvelgia ir akademinės bendruomenės.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Išvarytieji? Emigrantas 10 metų skynė agurkus, bet savo pasiekė (34)

Prisistatydamas Virgilijus Šauklys net susinepatogina – jau seniai pats savęs šiuo vardu...

Ekonomistas pasiūlė idėją, leisiančią pakelti vidutinį atlyginimą iki 1440 eurų ir susigrąžinti emigrantus (153)

Idėjos Lietuvai, leisiančios iki 2042 metų susigrąžinti daugiau nei pusę milijono tėvynainių...

Orai: šaltesnės permainos jau pakeliui (2)

Savaitgalį šiluma trauksis iš šalies, pūs nemalonus vėjas , numatomi drėgni orai – vis...

„Patys kalti?“ Viena žiopla klaida – ir antstoliai persekioja visą gyvenimą (257)

Lietuvoje reikalų su antstoliais turi kas 10-as gyventojas. Šalies gyventojai ir įmonės iš viso...

Dukters neteko socialinę darbuotoją pavadinusi „žiurke“ (267)

Į redakciją užėjusi sudėtingo likimo jauna moteris guodėsi, kad jos penkiametę dukrą Palangos...

Svarbiausiu metu Kalniečio vedamas „Emporio Armani“ patiesė vokiečius, iš dugno atsispyrė „Barcelona“ gynėjo nesustabdė ir pasruvęs kraujas (3)

Tris su pusę kelinio sunkiai taškus rinkęs Milano „Emporio Armani“ klubas namuose 71:62...

Gyvai / NBA čempionato rungtynės: „Oklahoma City Thunder“ - „San Antonio Spurs“

NBA čempionato rungtynės: „Oklahoma City Thunder“ - „San Antonio Spurs“.

Dmitrijus Trockis: šiuolaikinis žmonių gyvenimas baugus lyg zombių (65)

Rytų filosofijos mokyklose dažnas postulatas apie tai, kad laimės pagrindas – disciplina ....

Lietuva JAV minima dėl Klaipėdos SGD laivo (122)

Lietuvos ambasadorius Jungtinėse Valstijose Rolandas Kriščiūnas sako, kad ryšys tarp Europos...

Porų santykiai, kai trūksta sekso (18)

Sunku kalbėtis apie sekso trūkumą, nes paprasčiausiai bijoma išgirsti, kad esi negeidžiamas.