aA
Jau šią savaitę visas Lietuvos mokyklas pasieks po vieną „Misija Sibiras“ dešimtmečio knygos kopiją. Dešimt metų gyvos istorijos savyje talpinančios knygos taps prieinamos kiekvienam Lietuvos moksleiviui.
© Organizatorių archyvas

Projektas „Misija Sibiras“ prasidėjo 2006-aisiais metais. Per šį laikotarpį nuveikta daug - įvyko 14 ekspedicijų į lietuvių tremties vietas Sibire, sutvarkyta daugiau nei 130 mūsų tautiečių kapinių, susitikta su dešimtimis lietuvių vis dar gyvenančių Sibire. Visa tai ir dar daugiau 2016 m. buvo sutalpinta į knygą, fotoalbumą. Knyga unikali ne tik autentiškomis fotografijomis iš ekspedicijų, bet ir tuo, kad nuotraukos pateikiamos kartu su dalyvių dienoraščių ištraukomis, tad leidžia ne tik pamatyti dalyvių matytus vaizdus, bet ir pajusti dalyvių jaustas emocijas. Tai padaryti dabar galės ir visi Lietuvos moksleiviai.

Projekto iniciatorius, „Misija Sibiras“ patarėjų tarybos pirmininkas, ambasadorius Vygaudas Ušackas sako: „Tikėjimas tiesa ir istoriniu teisingumu, viltis, meilė ir ryžtas padėjo mums atkurti laisvę ir nepriklausomybę. Birželio 14-oji primena po visą pasaulį pasklidusiems lietuviams, kad laisvės negalima priimti kaip savaime suprantamos duotybės. Šiuo tikslu prieš dešimt metų ir buvo inicijuota „Misija Sibiras“, kuri tapo ne tik istorinės atminties projektu, bet ir populiariausiu pilietiškumo, patriotizmo, fizinių bei moralinių vertybių įprasminimo universitetu. „Misija Sibiras“ dešimtmečio knyga dosnios rėmėjų paramos dėka bus padovanota kiekvienai mokyklai Lietuvoje. Taip siekiame skatinti domėjimąsi ir pagarbą savo tauta ir valstybe.“

Vienas pagrindinių rėmėjų, „Bajorunas/Sarnoff fondo“ nariai Steve ir Daiva, finansavę knygų mokykloms leidimą, pabrėžia istorinės atminties išsaugojimo svarbą: „Mūsų šeimoje daugelis buvo ištremti ir iš to laikotarpio tebeturi įrašus, nuotraukas, dokumentus. Peržiūrėjus juos tai sujaudino mus ir priminė žydų trėmimą, tautos naikinimą tiek Lietuvoje, tiek Europoje. Ypatingai svarbu, kad reikšmingi istorijos įvykiai būtų suprasti ir perduoti kitoms kartoms. Mes esame linkę labai greitai užsimiršti, tad mūsų tėvų bei senelių pasakojimai tiesiog pranyksta. Bet jei istorija bus pristatoma logiška seka ir bus prieinama visiems moksleiviams, tai tik didins tikimybę, kad žinios apie šį laikotarpį taps istorinės atminties dalimi. Galbūt kai kuriuos tai taip sudomins, kad jie net patys taps šio laikotarpio tyrėjais.“

Prie knygos platinimo Lietuvos mokykloms prisidėjo ir Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija. Savo mintimis pasidalino ministrė Audronė Pitrėnienė: „Knygoje sukaupta dešimtmečio ekspedicijų patirtis liudija pilietinę mūsų jaunimo brandą ir nuoširdų siekį išsaugoti istorinę savo šalies atmintį ir perduoti ją ateinančioms kartoms. Lietuviai myli savo šalį ir nori prisidėti prie jos kūrimo. Manau, ši knyga bus naudinga ugdant jaunimo pilietiškumą, organizuojant įvairias edukacines veiklas, artimiau susipažįstant su savo šalies istorija, taip pat diskusijoms klasės valandėlių metu.“

Knygos kelias nuo pirmosios ekspedicijos iki visų Lietuvos mokyklų buvo ilgas, bet dabar kiekvienas moksleivis bet kuriame Lietuvos krašte galės susipažinti su tuo, kas buvo nuveikta per dešimtmetį. Už tai ačiū sakome dalyviams, kurie dalinosi savo mintimis bei nuotraukomis, bei partneriams, prisidėjusiems prie knygos išleidimo: Lietuvos kultūros tarybai, knygynų tinklui Vaga, Lukoil Lietuva, JUICY SQUARE, Steve ir Daivos Sarnoff'ų šeimos fondui „Bajorunas/Sarnoff Foundation“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Prekybos centrų plėtra nestoja: po paslapties skraiste planuojamos dešimtys naujų parduotuvių (34)

Milijoninės investicijos , dešimtys naujų prekybos vietų – tokie laukia 2019 metais prekybos...

Noah Smith. Taip, bitkoinas buvo klasikinis burbulas. Ir jis sprogo (30)

Regis, kiekvieną finansinį burbulą lydi koks nors visiems žinomas anekdotas apie tai, kaip kažkas...

Strasbūro šaulį nukovė policija, atsakomybę už jo surengtą ataką prisiėmė IS (1)

Prancūzijos policija ketvirtadienį nukovė vyrą, anksčiau šią savaitę Strasbūro Kalėdų...

Pirmąkart Sakartvelui vadovaus moteris, tačiau džiaugtis nėra kuo (26)

Pirmą kartą regiono istorijoje Sakartvelo vadove išrinkta moteris, bet šis pasiekimas ne toks...

Savo „kovinėje“ distancijoje Meilutytė vos pateko į pusfinalį, Rapšys pagerino čempionatų rekordą (4)

Kinijoje vykstančiame pasaulio plaukimo čempionate trumpame (25 m) baseine Rūta Meilutytė...

„Bayern“ vedlys įsidėmėjo „Žalgirio“ pasiųstą žinutę, žvaigždė – agresyvų kauniečių stilių specialiai Krepšinis.lt iš Miuncheno (6)

Penktadienio vakarą Eurolygos 12-ojo turo rungtynėse Miunchene akis į akį susirems du vienodą...

Meghan Markle grubiai sukritikuota dėl nevalingo nėščiosios elgesio viešumoje: „net nejauku žiūrėti“ (10)

Besilaukianti Meghan Markle užkliuvo, kad, esą, per „British Fashion Awards“ ceremoniją...

Audringas savaitgalis Kijeve: vietos, dėl kurių čia keliauja tūkstančiai lietuvių (444)

Tūkstančiai lietuvių keliaują į Ukrainos sostinę ieškodami ten pigių pramogų, restoranų ir...