Valstybės dienos išvakarėse Vilniuje karalienės Mortos premija apdovanojami talentingiausi ir darbščiausi Lietuvos vaikai. 7-16 metų vaikams pirmosios ir vienintelės šalies karalienės vardo premija teikiama už pasiekimus meno ir kultūros srityse. Tačiau Lietuvos kultūros ir sporto rėmimo fondas šįmet premijoms 5500 litų pagailėjo, tad jų teko ieškoti valstybės Rezervo fonde.
Rima Baškienė, Juozas Jaruševičius ir Edvardas Žakaris
© DELFI (D.Augūnaitės nuotr.)
Šįmet karalienės Mortos premija Gedimino kalno bokšte įteikiama 7 vaikams - foterpijono, akordeono, smuiko, kanklių, literatūros ir baleto virtuozams. Baleto šokėja apdovanojama pirmąkart. Mortos premija bus įteikta Akvilei Šileikaitei, Agnei Radzevičiūtei, Gražvydui Volkovui, Gabrielei Sližytei, Simonai Garkevičiūtei, Ritai Kokanskytei ir Grytei Dirmaitei Premijos laureatas gauna odinį diplomą ir medalį. Medalis, kuriame pavaizduotas karalienės atvaizdas ir karūnavimo scena, įteikiamas ir vaikų pedagogams. Premijos laureato vardas, kaip ir regalijos, suteikiami visam gyvenimui. Laureatui įteikiama ir 500 litų premija.

„Jei karalių Mindaugą žino visi, tai karalienė Morta lyg tai buvo nelabai pastebėta. Premija išaukštinamas karalienės Mortos vardas ir jos puoselėjamos vertybės“, - DELFI sakė karalienės Mortos premijos globėja parlamentarė Rima Baškienė. Pasak jos, Mortos vardo premija vaikus įpareigoja būti kilnius ir puoselėti Lietuvos vardą.

Karalienė Morta – lygiavertė partnerė

Kaip ketvirtadienį surengtoje spaudos konferencijoje teigė Lietuvos kultūros fondo prezidiumo narys Romas Batūra, Mortai teko išskirtinis vaidmuo šalia šalies vadovo, savo vyro Mindaugo sudėtingoje šalies situacijoje. Jai, lygiagrečiai su Mindaugu, ruošta karūna su brangakmeniu.

R. Batūra pasakojo, kad esant sudėtingiems santykiams su Livonijos ordinu ir po Mindaugo krikšto, atvykusį ordino magistrą kartu su Mindaugu sutikdavo Morta. Susitikimuose su magistru ji dalyvaudavo kaip lygiavertė partnerė. Ji Mindaugui dažnai patardavo. Karaliui atsimetus nuo krikščionybės, Morta jam patarė paleisti kunigus, jų neskriausti.

Anot R. Batūros, Morta - pirmoji moteris karalienė ir didžiojo kunigaikščio žmona, betarpiškai dalyvavusi tarptautiniuose įvykiuose. Kadangi jos akiratis buvo platesnis, jos vardo premija susijusi su platesne kultūrine veikla.

Iki šiol Karalienės Mortos premiją jau yra gavę 49 vaikai. Karalienė Morta laikoma ne tik pirmąją ir vienintele karūnuota Lietuvos moterimi, bet ir išmintinga, talentinga ypatingo dorumo moterimi. Ateityje planuojama visus nominuotus vaikus surašyti į knygą ir suburti į premijos laureatų bendriją. Premija teikiama 15 –ą kartą, 10 metų premija teikta tik Šiaulių krašto vaikams.

DELFI primena, kad Lietuvos kultūros ir sporto rėmimo fondas kovą nerado pinigų karalienės Mortos vardo premijoms, nors dokumentinį filmą „Liuks, liuks, liuks, fainas mano pimpaliuks" kuriančiam režisieriui Audriui Stoniui atseikėjo 20 tūkst. litų. Tada iš valstybės rezervo fondo 5500 litų premijoms skyrė premjeras Gediminas Kirkilas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pagalbos viešai paprašyti išdrįso pirmą kartą: trūksta tiek nedaug, kad gyvenimas pasikeistų (41)

Nataša niekada nesvajojo apie didelę šeimą, tačiau šiuo metu mama ją šaukia net septyni vaikai.

„Coca-Cola“ Europai pristatė naują gėrimą, tačiau Lietuvoje gėrimo sudėtis bus kitokia (50)

Šią savaitę Ciuriche, Šveicarijoje bendrovė „ The Coca-Cola Company “ pristatė naują...

Mia iškrito iš atrankų į „Euroviziją“ (296)

Šeštadienio vakarą LRT eteryje jau antroji eurovizinių atrankų laida. Laikas tiksi – iki...

Pigu-brangu eksperimentas: drabužiai beveik identiški, o kainos skiriasi daugiau nei 10 kartų (87)

DELFI Stilius nutarė atlikti „pigu-brangu“ eksperimentą paieškoti drabužių, kurie atrodo...

Į prekybos centrą „Mandarinas“ sulėkė gausybė pareigūnų (39)

Šeštadienio vakarą Vilniuje esančiame prekybos centre „ Mandarinas “ įsikūrusioje...

Orai: teks prisiminti, ką reiškia tikras šaltis

Ateinančios naktys bus itin žvarbios, kitos savaitės pradžioje gali atšalti ir iki 16 laipsnių...

Kad nevaikiški žaisliukai gerai tarnautų (4)

Jūsų mėgstamas sekso žaisliukas ką tik padėjo jums pabuvoti devintame danguje – o kas toliau?...

Geriausi visų laikų maisto ruošimo patarimai: mažos gudrybės padės išsaugoti ir ryškias produktų spalvas (2)

Ar norėtumėte savo virtuvėje jaustis tikru profesionalu, laisvai žongliruoti įvairiausiais...

Šalys, kuriose už 800 eurų per mėnesį gyvensite kaip karaliai (175)

Pasaulyje yra bent 27 šalys, kuriose galima iš tikrųjų karališkai gyventi už mažesnę nei 1 000...

Studentės svajones sutrypė realybė: dar tikiuosi, kad neteks krautis lagaminų (163)

Medikams nusprendus netylėti ir mitingu siekti atkreipti valdančiųjų dėmesį į problemas,...