Šių metų dvyliktokams praėję mokslo metai buvo tikras išbandymų metas – jiems pirmiesiems teko laikyti tarpinius patikrinimus. Šie patikrinimai turėjo sudaryti kaupiamąjį balą dvyliktoje klasėje laikomų valstybinių brandos egzaminų (VBE).

Po kilusio chaoso ir ne visai pavykusio bandymo suskaičiuoti šių patikrinimų rezultatus, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) neatsitraukė ir pervadino tarpinius patikrinimus VBE I dalimi. Tiems vienuoliktokams, kuriems nepasisekė gerai išlaikyti I-osios egzamino dalies, pažadėtas perlaikymas dvyliktoje klasėje. Perlaikyti VBE I d. galės ir 2024-2025 m. vienuoliktokų karta.

Ministerijos teigimu, toks egzamino išskaidymas reikalingas, kadangi tokiu būdu yra išskaidomas didžiulis mokymosi krūvis baigiamojoje klasėje ir atsiranda galimybė kaupti įvertinimą dalimis, mokytis nuosekliau, atsiskaityti palaipsniui, nenukeliant visko į vieną brandos egzaminų sesijos mėnesį.

Dvyliktokė: ministerija tyčiojasi

Ne visai sėkmingai 2023-2024 mokslo metais išlaikiusi tuo metu vadintus tarpinius patikrinimus dabar jau dvyliktokė mergina (vardas ir pavardė redakcijai žinomi – „Delfi“) teigė, kad nesusipratimų per dvyliktos klasės egzaminų sesiją gali ir vėl netrūkti.

„Esu 12-tokė, praeitais metais išbandžiusi naujuosius tarpinius patikrinimus. Kadangi jau paskelbtos 2024-2025 metų egzaminų datos, nusprendžiau pasitikrinti ir likau lengvai pakraupusi. Kelis egzaminus praeitais metais išlaikiau prastokai, bet planavau ramiai juos perlaikyti, kad galėčiau pasiekti taškų maksimumą ir įstoti į norimą studijų kryptį.

Ir nors gerbiamos švietimo ministrės (ministerijai per šią Vyriausybės kadenciją vadovauja jau trečia švietimo ministrė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė – aut. past.) ir visa ŠMSM garsiai tvirtino, jog tai bus galima laisvai padaryti po metų, IV gimnazijos klasėje, realių sąlygų tam suteikta nėra“, – tikino dvyliktokė.

brandos egzaminai. P. Židonio nuotr.

Jos teigimu, planuojant laikyti geografijos antrąją egzamino dalį ir norint pagerinti biologijos pirmąją (perlaikyti III gimnazijos klasėje buvusį tarpinį patikrinimą), tektų persiplėšti ir dviejose vietose būti vienu metu, nes egzaminai vyktų tuo pačiu laiku.

„Tas pats ir su inžinerinėmis technologijomis ir lietuvių kalba, istorija ir inžinerinėmis technologijomis, chemija ir matematika, fizika ir istorija. Kai ŠMSM tiesiogine to žodžio prasme tyčiojasi iš dabartinės IV gimnazijos klasės kartos, nelabai suprantu, kaip yra tikimasi, jog ateityje kažkas norės likti Lietuvoje“, – svarstė abiturientė.

NŠA: planuojamos dvi egzaminų sesijos

„Delfi“ susisiekė su didžiąja dalimi už egzaminų vykdymą atsakinga NŠA, kuri nurodė, kad brandos egzaminai visada buvo laikomi dviejų sesijų – pagrindinės ir pakartotinės – metu. Taip pat pabrėžė, kad dvyliktokė peržiūrėjo pagrindinės egzaminų sesijos datas ir laikus.

Abiturientai renkasi į anglų kalbos egzaminą

„Pagrindinės valstybinių brandos egzaminų sesijos metu, kuri vyks gegužės 30 d. – birželio 20 d., III gimnazijos klasės mokiniai laikys pirmąsias pasirinktų egzaminų dalis, o IV gimnazijos klasės mokiniai laikys antrąsias egzaminų dalis.

Pakartotinėje valstybinių brandos egzaminų sesijoje birželio 23 d. – liepos 11 d. ir vienuoliktokai, ir dvyliktokai galės perlaikyti pirmą egzaminų dalį, jei netenkina gautas rezultatas ar dėl objektyvių priežasčių negalėjo laikyti pagrindinėje sesijoje. Taip pat galės laikyti, jei konkretaus egzamino dalyką mokėsi, tačiau pernai nelaikė pirmos egzamino dalies (buv. tarpinio patikrinimo).

Antrąsias egzaminų dalis pakartotinėje sesijoje galės laikyti tik tie dvyliktokai, kurie dėl objektyvių priežasčių negalėjo atvykti į pagrindinę sesiją.

Pakartotinės sesijos tvarkaraštyje numatyta, kad tą pačią dieną gali vykti du pirmos dalies egzaminai, tačiau jie prasidės skirtingu laiku – 9 val. ir 13 val., todėl mokiniai turės galimybę laikyti abu egzaminus. Pirmos egzamino dalies trukmė – 90 minučių (išskyrus matematiką).

Daugiau informacijos apie pirmos ir antros brandos egzaminų dalių laikymą, mokiniai gali rasti NŠA parengtoje dažniausiai užduodamų klausimų-atsakymų skiltyje interneto svetainėje ČIA, taip pat gali užduoti jiems rūpimus klausimus“, – buvo teigiama agentūros atsakyme.