aA
Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjunga (LJMS) gruodžio 8 dieną organizavo konferenciją „Universiteto savivalda – su doktorantais ar be?“, kurios metu buvo aptartos opiausios trečiosios studijų pakopos studentų problemos ir jų atstovavimo Lietuvos aukštajame moksle perspektyvos. Susitarti dėl visko nepavyko, todėl studentų savivaldos ir doktorantai sutarė artimiausiu metu dar kartą sėsti prie diskusijų stalo.
© DELFI (R.Daukanto pieš.)

Konferencijos metu trečiosios pakopos studentai iš įvairių Lietuvos aukštųjų mokyklų dalinosi savo patirtimi, nuveiktais ir dar tik planuojamais darbais. Išgrynintos doktorantų atstovavimą liečiančios problemos, bet bendro veiksmų plano, joms spręsti, sutarti nepavyko, todėl konferencijoje dalyvavusių studentų savivaldų ir LJMS atstovai sutarė šį pradėtą dialogą tęsti ir artimiausiu metu vyksiančiame susitikime ieškoti universalaus doktorantų įtraukimo į savivaldą modelio.

Doktorantų padėtis nepatogi?

Vienas iš daugiausiai diskusijų kėlusių ir itin prieštaringas nuomones iššaukusių klausimų – doktoranto teisinė ir praktinė padėtis. Pagal dabartinį teisinį reguliavimą doktorantas vienu metu yra ir studentas, ir dėstytojas, ir jaunasis mokslininkas, todėl atsiranda klausimų, kuriuos svarstant yra didelė galimybė įsivelti į interesų konfliktą – tai tampa viena iš priežasčių nedalyvauti savivaldoje.

Ne visi doktorantai čia įžvelgė didelę problemą, o Lietuvos studentų sąjungos prezidentas Dainius Dikšaitis paragino susirinkusius konferencijoje susimąstyti, kokia ši padėtis iš tiesų yra palanki, nes kaip niekam kitam ji leidžia žvelgti į situaciją iš įvairiausių perspektyvų ir tuo pasinaudoti.

„Ilgalaikių sprendimų reikėtų ieškoti sujungiant nacionalinį ir vietinį savivaldos lygius bei mažinant vietinių konfliktų skaičių tarp akademinės bendruomenės ir doktorantų. Naudinga būtų pasinaudoti doktorantų autoritetu ir specifinėmis kompetencijomis, nes būtent jie atstovaudami savo interesus mato problemas trijomis dimensijomis“, – patirtimi Švedijos universitete dalijosi Mattiasas Wiggbergas.

Vienas iš būdų

Vilniaus universiteto Studentų atstovybės prezidentas, doktorantas Liutauras Gudžinskas įžvelgė ir kitą rimtą problemą – pasyvumą. „Dalis doktorantų užima labai aukštas ir atsakingas pareigas mūsų valstybėje, bet, kita vertus, jie yra studentų pasyvumo čempionai“, – skaitydamas pranešimą dėstė L. Gudžinskas.

Kaip vieną iš sprendimų, kuris galėtų trečiosios pakopos studentus padaryti aktyvesniais įvardino LJMS pirmininkas Piotras Cimmpermanas: „Atskira atstovavimo struktūra, gerinanti doktorantų įtraukimą į aukštųjų mokyklų savivaldą, galėtų būti doktorantų draugijos, kuriose būtų keliamos ir sprendžiamos problemos, dalijamasi patirtimi, išreiškiamas požiūris bei teikiami pasiūlymai. Tokio pobūdžio organizacijos padidintų šios pakopos studentų girdimumą ir leistų objektyviau atstovauti interesus“.

Panašiomis galimybėmis bei perspektyvomis dalinosi ir svečiai iš užsienio – Upsalos, Graco ir Pitesčio aukštųjų mokyklų. Pitesčio universiteto daktaro Adriano Bucsa nuomone, dialogas ir nuolatinis keitimasis žiniomis yra pagrindinė priemonė siekiant efektyvaus trečiosios pakopos studentų atstovavimo.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Rinkėjai sudarė Skvernelio ir jo komandos gerų darbų sąrašą: pirmas dvejetukas gerokai lenkia likusius (23)

Vyriausybės užsakymu atliktoje apklausoje, kuri supykdė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų (...

Žinią apie pingančius naujus būstus išdėjo į šuns dienas: realybė – kitokia ekspertai: būsto kainos toliau kyla (17)

Naujos statybos butų kainos Vilniuje krinta – praėjusią savaitę skelbė Registrų centras ....

Visą savaitę – ypatingi pareigūnų reidai: skelbia, kuriuos vairuotojus tikrins pirmiausia (3)

Nuo pirmadienio visą savaitę policijos pareigūnai daugiau dėmesio skirs vilkikų ir autobusų...

Orai: po liūčių vėl sugrįš šiluma (8)

Šiandien Lietuvos orus dar lems nedidelis, į Rytus tolstantis ciklonas .

Po šiurpą keliančio nužudymo – šokiruojantis prisipažinimas: norėjau išvaryti velnią (56)

Diena iš dienos gėrė alkoholinius gėrimus, kol ėmė vaidentis velnias, kurį jis nutarė...

Stonkuvienė ryžosi pirmam atviram interviu: apie tikrąsias skyrybų su Mantu priežastis, drastiškus pokyčius ir vėl rastą laimę (11)

„Jaudinausi. Bijau ne kamerų, o klausimų“, – jau laidos „ Nepatogūs klausimai su Radistais...

Davė rankpinigius, bet perkama sodyba sudegė – ar reikia grąžinti pinigus?

Panevėžio apylinkės teismas išsprendė ginčą dėl Panevėžio rajone esančios sodybos, kuri...

6-ąjį gimtadienį princas George'as pasitinka Karibuose, šia proga paviešinta naujausia jo fotosesija

Liepos 22 dieną princui George'ui sukanka šešeri. Pažymėdami vyriausios savo atžalos gimtadienį...

Už 4000 kilometrų likusio dukters kapo pamatyti nebesitikėjo: padėjo 70 metų senumo nuotrauka (9)

93-ejų Jurgis Dirvonskis „ Misija Sibiras ’19“ dalyviams prieš ekspediciją įdavė...

Apklausos: rinkimus Ukrainoje laimėjo Zelenskio partija, pasiekė rekordinį rezultatą atnaujinta 21:31 (239)

Ukrainiečiai sekmadienį suteikė naujajam prezidentui Volodymyrui Zelenskiui mandatą pertvarkyti...