aA
Prezidentei Daliai Grybauskaitei nesuprantama, kad paskolų būsto renovavimui palūkanų norma siekia 3 proc., o valstybės ateities – studentų – paskoloms – apie 11 proc. Pasak prezidentės vyriausiosios patarėjos Virginijos Būdienės, D. Grybauskaitė pakartotinai primygtinai prašys Švietimo ir mokslo bei Finansų ministerijas kartu ieškoti būdų palankesnei paskolų sistemai sukurti, o jei nebus sugalvota, ką daryti, prezidentė galbūt siūlys valstybei skolintis ir dalį palūkanų padengti.
D.Grybauskaitei nesuprantamos studentams siūlomos 11 proc. palūkanos
© DELFI

Apie netęsimus pažadus D. Grybauskaitė švietimo ir mokslo ministrui Gintarui Steponavičiui jau yra priminusi susitikime prieš savaitę. Prieš reformos startą G. Steponavičius žadėjo ne didesnes kaip 6 proc. palūkanas lengvatinėms studentų paskoloms, tačiau jau dabar aišku, kad paskolų palūkanų litais „lubos“ sieks 11,44 proc., eurais - 4,03 proc.

„Jei Vyriausybė nesugalvos, ką daryti, prezidentė siūlys galbūt valstybei skolintis ir dalį palūkanų dengti. Tokie aukšti procentai, kaip dabar, negali būti. Pagalvokite – priimtas įstatymas, kad butų renovavimui bus teikiamos paskolos su fiksuotomis 3 proc. palūkanomis, o Lietuvos ateičiai, kas yra studentai ir studijos, – 11 proc. Taip būti negali“, - šalies vadovės poziciją DELFI perdavė Švietimo, mokslo, kultūros ir nevyriausybinių organizacijų grupės vadovė V. Būdienė.

Pasak V. Būdienės, prezidentė primena, kad buvo politinis pažadas ir Vyriausybė turi galvoti, kaip jį realiai įvykdyti. Palūkanų norma esą nebūtinai turi siekti žadėtus 6 proc., bet tikrai ne tiek, kiek siūloma dabar. „Reikia aktyviau derėtis su bankais, juk yra valstybės garantijos, tai bent mokesčiui už mokslą padengti palūkanos turi mažėti“, - sakė prezidentės patarėja.

ŠMM: dar deramasi

Aistė Skaržinskaitė
Aistė Skaržinskaitė
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

„Su atrinktomis kredito įstaigomis Finansų ministerija šiuo metu tebeveda derybas. Sutartys dar nėra pasirašytos, dėl sąlygų tariamasi, todėl neatmetama galimybė, kad studijų paskolų palūkanos bus mažesnės nei dabar minima maksimali 4 proc. norma paskoloms eurais ir 11 proc. paskoloms litais“, - aiškino švietimo ir mokslo ministro atstovė spaudai Aistė Skaržinskaitė.

Pasak A. Skaržinskaitės, šiuo metu nėra planų inicijuoti siūlymus Vyriausybei, bet jei Finansų ministerija imsis veiksmų, kurie palengvintų paskolų naštą studentams, ŠMM tokias iniciatyvas rems.

Planuojama, kad studentai galės pradėti teikti prašymus paskoloms rugpjūčio pabaigoje, o pinigai pasieks aukštąsias mokyklas spalio pabaigoje. Galutinai šios datos bus patvirtintos pasirašius sutartis su kredito įstaigomis.

D.Klyvienė: studentus išgelbės tik valstybė

D.Grybauskaitei nesuprantamos studentams siūlomos 11 proc. palūkanos
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

„Čia daugiau valstybės reikalas, nes turbūt ji vienintelė gali, tarkim, dotuoti dalį palūkanų normų. Bankas visgi yra komercinė institucija, taip pat įvertina riziką ir visus kitus veiksnius“, - situaciją komentuoja „Danske Bank“ vyriausioji analitikė Baltijos šalims Violeta Klyvienė.

D. Klyvienė sutinka, kad palūkanų normos dabartinėmis sąlygomis yra aukštos, tačiau siūlo pasižiūrėti, kokiomis sąlygomis pastaruoju metu rinkoje eurais skolinosi valstybė.

„Visame kontekste turbūt akivaizdu, kad vargu ar galima tikėtis pastebimai mažesnių palūkanų litais, kai valstybė, kuri yra pats nerizikingiausias skolininkas, pasiskolino beveik už 10 proc. Turbūt yra daug objektyvių sąlygų, kurios lemia dideles palūkanas“, - svarstė V. Klyvienė.

Tokioms struktūrinėms reformoms, kaip aukštojo mokslo, analitikė nemato kito kelio, kaip valstybei dotuoti dalį palūkanų ar teikti papildomas garantijas. Dotacijas arba papildomas garantijas finansiniam sektoriui esą teikia daugelis valstybių. Siekiant sumažinti naštą studentams, V. Klyvienė sako nematanti kito kelio ir Lietuvai.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Atimta parlamentarų privilegija įgauna naują netikėtą pavidalą: gali pasinaudoti dar šiemet (73)

Seimo Etikos ir procedūrų komisija yra linkusi Seimo nariams leisti trumpalaikę automobilių...

Pareigūnę įkaite paėmęs ir pabėgęs kalinys nuteistas už žvėrišką dviejų 18-mečių merginų nužudymą atliktos masinės kratos (198)

Trečiadienį iš ryto į Šiaulių tardymo izoliatorių iš Vilniaus atvyko keliasdešimt Kalėjimų...

Alkoholio „paštomatų“ veiklą pradėjęs verslininkas: nauji draudimai gali prieštarauti Konstitucijai (30)

Vyriausybei pritarus siūlymui sugriežtinti vadinamųjų alkoholio „paštomatų“ veiklą –...

Naujas DELFI TV žingsnis – bus pasiekiama atskiru kanalu visiems televizijos vartotojams Lietuvoje (40)

Interneto televizijos lyderės pozicijas užimanti DELFI TV žengia naują žingsnį ir jau greitai...

Policijos pareigūnai skelbia, kuriose gatvėse greitį fiksuos „trikojai“ (29)

Kilus sumaiščiai dėl „trikojais“ pramintų mobilių greičio matavimo įrenginių naudojimo...

Roko Masiulio atsakas Karbauskiui ir neskelbtas susisiekimo ministrų pažadas vienas kitam (275)

Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos lyderiui Ramūnui Karbauskiui griaudėjant, kad paskelbs...

Gyvai / „Brexit“ epopėjoje dedamas galutinis taškas (1)

Europos Parlamentas trečiadienį galutinai uždegs žalią šviesą „ Brexit “, kai per...

Konkurenciją Toronte prisiminęs Biyombo šypsosi: nekenčiu Valančiūno (7)

„Aš nekenčiu Valančiūno! Valančiūnas yra pašėlęs!“, – išgirdęs savo buvusio...

Baltarusijoje vienu metu dingo visų keturių cukraus gamyklų direktoriai (27)

Baltarusijoje vienu metu dingo visų keturių šalies cukraus gamyklų direktoriai ir Baltarusijos...

Alvidas Tautkus – apie jaučiamą kartėlį dėl „Rondo“: kas gali paneigti, kad tai nėra vagystė? (33)

Vienas iš legendinės grupės „ Rondo “ įkūrėjų, renginių organizavimo kompanijos vadovas...