Nagrinėjant bylą aiškėja, kad KTU gimnazijoje galiojo gana keista tvarka – mokiniai buvo priimami „pagal rekomendacijas“, o šalinama skirtingai vertinant gimnazijos taisykles. Vieni mokiniai už tą patį nusižengimą buvo šalinami, kitiems – suteikiama malonė.

Praėjusiame teismo posėdyje liudijo nukentėjusios merginos mama. Ji teigė, kad B. Burgis praėjusiais metais merginos šeimai pasiūlė susitaikyti ir sumokėjo 30 tūkst. Lt. Teisme nukentėjusioji pusė civilinio ieškinio nepateikė.

Eilinė istorija virto skandalu

DELFI primena, kad didelio atgarsio sulaukusi istorija prasidėjo praėjusių metų rugsėjį. Tuomet KTU gimnazijos trečiokai viešėjo Vilniuje, o du mokiniai – vaikinais ir mergina - Gedimino prospekte pastebėti rūkantys. Klasės auklėtoja Daiva Sutkevičienė pasakojo, kad mokiniai užsirūkė tiesiog už jos, kai klasė stabtelėjo prie perėjos.

Jau kitą dieną abu gimnazistai sulaukė kvietimų į direktoriaus kabinetą – B. Burgis pranešė, kad dėl ugdymo įstaigos taisyklių pažeidimo jie šalinami iš gimnazijos.

Vaikinas buvo pašalintas iš gimnazijos, tuo tarpu 17-etės merginos tėvai nenorėjo taip lengvai palikti prestižinės mokyklos.
 
Kita vertus, gimnazistė, kaip teigia jos atstovai, iš B. Burgio sulaukė grasinimų, o žinia apie šalinimą iš gimnazijos buvo pranešta toli gražu ne formaliai.
 
Tuomet iš viso buvo padaryti trys garso įrašai – vienas tarp gimnazistės ir direktoriaus, du – tarp B. Burgio ir gimnazistės tėvų. Visus pokalbius įrašė nukentėjusioji pusė išmaniaisiais telefonais.

Grasinimų lavina

Kaltinamajame akte cituojamos ir B. Burgio kalbos ištraukos.

„Nekelk jokių bangų ir jei bandysi savo įrodinėti, tada sužlugdysiu tavo gyvenimą. Imsiuos visų priemonių ir paskelbsiu tave nepakaltinama ir tu liksi neatestuota“, - kalbėjo buvęs direktorius.
 
2014 metų rugsėjo 26 dieną susitikęs su gimnazistės tėvais, B. Burgis taip pat žodžių per daug nerinko.
 
„Aš pasakysiu, kad ji sėdi klasėje todėl, kad ji yra nepakaltinama. Neturėkite iliuzijų – kitaip nepasakysiu. Ir ji sėdės, kol baigs gimnaziją, bet ji bus įvardinta kaip nepakaltinama (…). Bet jei jūs visi užsispirsite čia grįžti, tai aš jus įspėju – viešumas yra galingiausias ginklas. Aš tai padarysiu visur ir be jokių išimčių. Neturėkite iliuzijų – aš visur pasakysiu, kad mes ją palikome, kad ji yra nepakaltinama, o tai yra baisus nuosprendis“, - kalbėjo B. Burgis.
 
„Bus žiauru, žiauru. Bus be galo sunku – blokada bus mirtina. Todėl, kad vaikas nepakaltinamas ir reikia apie tai pagalvoti. Bet aš nesiūlau to daryti, nes baisesnio nuosprendžio turbūt nėra“, - teigė žinomas pedagogas.

Praėjusių metų rugsėjo 29-ąją dieną B. Burgis pasikvietė merginą į savo kabinetą.

„Mes tave pripažįstame nepakaltinama. Išversiu: psichinę negalią turinčiu žmogumi. Reiškia tik du variantai: arba tu psichiškai nesveika, arba tu išeini iš čia ir viskas – kitaip nebus. Jei tu nesutiksi, tai žinodami, kad tu esi nepakaltinama, turi psichinių problemų (…) mes antrankių tau neuždėsime, bet tu būsi neatestuota nė už ką! Bet tu suprask, kad šiandien yra paskutinė diena. Jeigu tave tėvai myli, jei tu pati supranti nors kažką, išeik pati. Nes rytoj aš įjungsiu – aš jus įspėju. Aš įjungsiu tokį variklį, kad tave sutriuškins ir iš tavęs nieko neliks. Aš paskelbsiu visuose įmanomuose žiniatinklio kanaluose viešai, iškviesiu žurnalistus, kad tave fotografuotų, pripažintų neįgalia, nepakaltinama“, - gimnazistei rėžė B. Burgis.
 
„Tėvams pasakiau, kas bus, jei tu pasiliksi ir neišeisi. Ar tu tikrai nori, kad tu būtum pripažinta nepakaltinama, o tai reiškia turinčia psichinę negalią? Tai tau visas gyvenimas sužlugdytas. Tu pagalvok. Tu išeisi ir kad ir kur tu bebūtum aš pasieksiu, kad visi žinotų, kad tu esi psichiškai nepakaltinama. Tu nesuvokiu savo veiksmų padarinių (…). Tu nori sužlugdyti savo gyvenimą? Tu nori, kad aš pirmą kartą per 25 metus pripažinčiau nepakaltinama? Bet aš neturiu kitos išeities. Aš išausiu paskutinę salvę! Sakau per visą žiniasklaidą, kas mane nušalino nuo direktorių ir tada tavo gyvenimas bus labai kreivas. Bet tas, kuris ateis vietoje manęs, labai daug šansų, kad tave paliks. Nežinau, pritaikys amnestiją. Bet tada tau galas. Tu visą gyvenimą žinosi, kad tu kreivai baigei mokyklą“, - dėstė B. Burgis.
 
2014 metų rugsėjo 20-ąją direktorius užėjo į kabinetą, kuriame vyko etikos pamoka. Visiems mokiniams girdinti direktorius sakė.
 
„Aš neturiu jokio paaiškinimo, kaip negali pašalinti ir nieko negali padaryti“, - sakė B. Burgis. Nukentėjusios artimieji taip pat teigė, kad B. Burgis keistai juokavo norintis išmesti gimnazistę pro langą, tačiau negalintis to padaryti, nes ji per sunki ir jis negali jos pakelti.
 
Pats B. Burgis pirmame posėdyje teigė nieko blogo nepadaręs.
 
„Aš nepadariau jokio nusikaltimo ir niekam nepakenkiau. Kaltu neprisipažįstu“, - teisme kalbėjo B. Burgis, kuris parodymus duos po visų liudininkų apklausos.

Buvęs direktorius į nė vieną žiniasklaidos klausimą neatsakė.

B. Burgis, kuris KTU gimnazijai vadovavo 25 metus, iš pareigų pasitraukė praėjusių metų gruodžio pradžioje. Teisme jis teigė, kad šiuo metu niekur nedirba ir yra pensininkas.

65 metų B. Burgiui gresia iki ketverių metų nelaisvės.

Auklėtoja prarado atmintį

Klasės auklėtoja Daiva Sutkevičienė, per kurios pamoką B. Burgis merginai atskaitė moralą, gana netikėtai pareiškė, kad neatsimena, ką konkrečiai direktorius kalbėjo.

„Man buvo labai netikėta, kad direktorius atėjo į klasę. Man buvo šokas (…). Aš direktorių labai gerbiau ir gerbiu. Kad jis atėjo į klasę buvo labai neeilinis dalykas. Per mano 15-os metų darbo praktiką tai buvo pirmas kartas“, - taip laikiną atminties praradimą paaiškino pedagogė. Tuo tarpu teismas stebėjosi, kad toje pačioje klasėje buvusi auklėtoja negirdėjo, ką sako B. Burgis.

Visi gimnazistai pradėdami mokytis gimnazijoje pasirašo po taisyklėmis. Viename punkte numatyta, kad mokiniai braukiami iš sąrašų, jei jie sučiumpami rūkantys. Tiesa, D. Sutkevičienė teigė, kad buvo atvejų, kai užsirūkę mokiniai nebuvo pašalinti iš ugdymo įstaigos. Mokytoja pasakojo, kad buvo atvejis, kai buvo sučiupti penki mokiniai, tačiau pašalinti iš gimnazijos buvo tik trys. Kam suteikti malonę esą balsavimu spręsdavo mokyklos mokytojai.

„Mokiniai rašė malonės prašymą ir labai gailėjosi“, - taip dviejų mokinių palikimą gimnazijoje aiškino D. Sutkevičienė.

Šiuo atveju užsirūkęs vaikinas pats susirado kitą gimnaziją. Tuo tarpu mergina KTU gimnazijoje mokosi iki šiol.

„Labai puikiai mokosi, labai aukštu balu įstojo. Ir šiuo metu ji mokosi puikiai“, - teigė D. Sutkevičienė.

Priimtas pagal rekomendaciją

Teisme trečiadienį liudijo ir 17-etis, kuris dėl rūkymo buvo pašalintas iš gimnazijos. Beje, jis šioje ugdymo įstaigoje mokėsi tik porą savaičių, o į prestižinę gimnaziją jis pateko pagal rekomendaciją.

„Viena pažįstama gerbiama mokytoja mane rekomendavo ir direktorius mane priėmė“, - teigė vaikinas.

Kaip pasakojo buvęs KTU gimnazijos auklėtinis, jis žinojo, kad dėl rūkymo gali būti pašalintas iš mokyklos. Netikėtai užsirūkę su klasės drauge buvo pastebėti auklėtojos sostinėje.

Prieš priimant į KTU gimnaziją vaikinas davė pažadą B. Burgiui, kad mes rūkyti. Dvyliktokas neslėpė, kad pažado neištesėjo iki šiol.