aA
Aukštųjų mokyklų reitingavimo sistemą turėtų kurti parlamentaro konservatoriaus Manto Adomėno įsteigtas Demokratinės politikos institutas (DPI), laimėjęs Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) skelbtą 2,5 mln. litų vertės konkursą.
Mantas Adomėnas
Mantas Adomėnas
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Sutartį dėl nacionalinės aukštųjų mokyklų reitingavimo sistemos sukūrimo ir bandomojo reitingavimo atlikimo ŠMM, Europos socialinio fondo agentūra (ESFA) bei DPI planuoja pasirašyti birželio viduryje.

"Idėjų konkurse, kurio tikslas - sukurti nacionalinę aukštųjų mokyklų reitingavimo sistemą ir atlikti bandomąjį jos diegimą, paraiškas galėjo teikti asociacijos, viešosios įstaigos, aukštosios mokyklos, viešojo administravimo institucijos. Konkurse dalyvavo vienas dalyvis - t.y. tik DPI pateikė paraišką", - BNS teigė ŠMM Europos Sąjungos koordinavimo departamento ES paramos valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Dalia Bukelevičiūtė, kuruojanti ES struktūrinių fondų nacionalinę studijų programą.

Jos teigimu, kas gali būti konkurso dalyviais apibrėžia ES 2007-2013 metų Žmogiškųjų išteklių veiksmų programos priedai, kuriuos tvirtina Lietuvos Vyriausybė, bei Nacionalinė studijų programa.

Anot D.Bukelevičiūtės, per 30 mėnesių konkurso laimėtojas privalo sukurti nacionalinę Lietuvos universitetų ir kolegijų reitingavimo metodiką, atlikti bandomąjį jos diegimą. Konkurso sąlygose nurodyta, kad laimėtojas turi sukurti, vertinti ir tobulinti Lietuvos aukštojo mokslo studijų sričių reitingavimo sistemos metodologijas ir metodikas, analizuoti rezultatus bei rodiklius, sukurti ir palaikyti reitingo informacinę duomenų bazę, sukurti prognozių bei ateities įžvalgų metodiką, paskleisti informaciją apie reitingavimą.

ŠMM atstovės teigimu, visam projektui numatyta skirti apie 2,5 mln. litų. Galutinė suma esą paaiškės, kai bus baigtas paraiškos vertinimas ir pasirašyta sutartis. Patirtos išlaidos kompensuojamos pagal atliktus darbus, t.y. dalimis. Sąskaitas tikrina ir apmoka ESFA.

Gegužės pabaigoje M.Adomėnas ir DPI paskelbė savo atlikto aukštųjų mokyklų reitingavimo rezultatus. Parlamentaras pripažįsta, kad šis tyrimas atliktas pagal anksčiau sukurtą metodiką, naudotą jau kelerius metus. Jis taip pat teigė, kad šiemet rengiant reitingą tyrimų bendrovei nemokėta.

"Tas projektas ne už tai, kas dabar yra sukurta, jis (reitingavimas - BNS) bus dar tik atliekamas", - BNS sakė M.Adomėnas. - (...) Kaip ir praėjusiais metais, tyrimų bendrovė darė tyrimus dėl reklamos, dėl socialinio projekto".

Tuo metu ŠMM atstovė teigė, kad paskelbtas valstybinių universitetų bei valstybinių ir nevalstybinių kolegijų reitingai yra jau atlikta projekto dalis, nors už šį darbą kol kas pinigai nepervesti.

"Struktūriniuose fonduose numatyta lėšų dalis kompensuoti jau atliktus tyrimus. Bet kokiu atveju tai bus tiek, kiek kainuoja apklausa, o ne tie 2 mln. litų", - užtikrino DPI valdybos pirmininkas.

M.Adomėno viešame laiške tvirtinama, kad įgyvendinant projektą per minėtus pustrečių metų DPI projekto administravimo išlaidos tesudarys 165 tūkst. litų, t.y. apie 6 proc. viso projekto biudžeto. Anot jo, visa likusi suma bus skirta viešo konkurso keliu pasirenkamiems paslaugų teikėjams ir ekspertams.

Pasak parlamentaro, pinigų "liūto dalį" pasiimsiantys ekspertai kurs reitingavimo metodologijas ir metodikas (iš viso 18 metodologinių dokumentų), atliks reprezentatyvius tyrimus bei pateiks tyrimais pagrįstas įžvalgas metodikoms sukurti.

Kadangi DPI "nesijautė pajėgus vienas atsakingai įgyvendinti tokį projektą", susiburta į konsorciumą, kurį sudaro devynios organizacijos: Viešosios politikos ir vadybos institutas, Žinių ekonomikos forumas, Lietuvos pramonininkų konfederacija, Lietuvos moksleivių parlamentas, Lietuvos jaunųjų mokslininkų sąjunga, Demokratinės politikos institutas, Lietuvos moksleivių sąjunga, Lietuvių katalikų mokslo akademija, Vilniaus miesto ir apskrities verslininkų darbdavių konfederacija.

Šių organizacijų ekspertai ir dalyvaus kuriant nacionalinį reitingą.


M.Adomėnas tikino, kad universitetai ir kolegijos bus reitinguojami ne pagal 50-60 parametrų, kaip iki šiol, bet remiantis 300-400 parametrų.

"Kas itin svarbu būsimiems studentams - bus reitinguojamos ne tik aukštosios mokyklos, bet ir atskiros studijų kryptys ir programos (pavyzdžiui, teisės ar vadybos studijos)", - teigia DPI steigėjas.
Be to, įgyvendinant projektą bus sukurta internetinė duomenų bazė bei interaktyvi sistema, kuria galės naudotis kiekvienas pilietis, savarankiškai atlikdamas pjūvius pagal dominančius reitingo kriterijus. Į reitingą, M.Adomėno tikinimu, bus įtrauktas bent vienas Rytų ir Vidurio Europos regiono universitetas, kad Lietuvos universitetus galima būtų lyginti ne tik vieną su kitu, bet ir matyti jų vietą platesnėje Europos skalėje.

M.Adomėno duomenimis, per pustrečių metų visuomenei bus pateikti 10 reitingų - po tris kolegijų bei universitetų ir keturi kolegijų bei universitetų - pagal aukštojo mokslo studijų krypčių grupes. Patiems reitingams parengti projekto biudžete numatyta iki 400 tūkst. litų - vidutiniškai iki 40 tūkst. litų už vieną reitingą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Klimatologas: ilgalaikė prognozė atsargi – vasariškos šilumos gali tekti palaukti net birželį

„Stebint ir klausant orų prognozes vis norėtųsi išgirsti apie tikrai vasarišką atšilimą, bet...

Stebi beprecedentį beždžionių raupų šuolį: šio viruso plitimo būdas – neįprastas (1)

Pasaulyje plinta naujas virusas – beždžionių raupai . Jis iki šiol cirkuliuodavo Afrikoje,...

Medvedevas imasi šantažo: reikalai taip netvarkomi, mes ne idiotai (7)

Buvęs Rusijos prezidentas, dabar Rusijos saugumo tarybos vadovo pavaduotojo pareigas einantis...

Karas Ukrainoje. „Azovstal“ gamykloje esantys kariai gavo nurodymą nutraukti kovas nuo karo pradžios – pirmas aukščiausių JAV ir Rusijos generolų pokalbis (2)

Ketvirtadienį Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vadas susitiko su NATO kolegomis ir teigiamai...

Valdantieji siūlo sutarti dėl užsienio politikos: santykių su Kinija ir Rusija dalis sukėlė kritikos bangą (11)

Pastaruoju metu partijos bando rasti sutarimą ne tik dėl gynybos, bet ir dėl užsienio politikos....

Greitai nebeliks el. cigarečių su skoniais, bet jau dabar matyti landos: laukia žaidimas su įstatymo spragomis (1)

Nuo liepos 1 d. Lietuvos parduotuvių lentynose turėtų nelikti elektroninių cigarečių ir...

Žiniasklaida: paviešintos Putino dukros žinutės (4)

Vyriausia Rusijos prezidento Vladimiro Putino dukra davė suprasti, kaip vertina jos tėvo...

Delfi Pliusparengė Nerijus Povilaitis

Nevzorovas: kai rusai suvoks, kas vyksta iš tikrųjų, laukia tikras sprogimas (26)

„Jeigu lavonas puikiai išsilaiko ir nepradeda pūti tik panardintas į formaliną, tai...

Karo ekspertai: tokią veiksmų logiką tikrai sunku suprasti

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N’ Loaded“ ekspertai teigia, kad...

Šis produktas – vienas maistingiausių planetoje: kovoja su aukštu kraujospūdžiu ir bloguoju cholesteroliu

Spirulina – cianobakterijų rūšis, dažnai vadinama mėlynai žaliais dumbliais, kurie auga tiek...