Vis daugiau moksleivių nepasitenkina mokykloje gautomis žiniomis ir samdo mokytojus papildomoms, asmeninėms pamokoms. "Vakarų ekspresas" išsiaiškino, jog nemažai Klaipėdos pedagogų tokia veikla užsiima nelegaliai.
Studentės egzamino rezultatai
Visi mokytojai, kurie po darbo valandų papildomai dirba su moksleiviais už tam tikrą mokestį, privalo turėti verslo liudijimą arba šį darbą įforminti individualia veikla. Jie visi valstybei turi mokėti mokesčius.

Klaipėdos apskrities Valstybinės mokesčių inspekcijos Klaipėdos skyriaus gyventojų aptarnavimo poskyrio vyriausioji specialistė Irena Bakaitienė informavo, jog šiuo metu valstybei mokesčius moka tik 48 tokia veikla užsiimantys uostamiesčio pedagogai. Vienintelis jų savo papildomą darbą yra užregistravęs kaip individualią veiklą ir moka 15 proc. pajamų. Likusieji valstybei per metus sumoka po 100 Lt. Visi kiti mokytojai, papildomai mokantys moksleivius, tai daro nelegaliai.

Dažniausiai pedagogai tvirtina, kad pamokas ruošti padeda giminaičių ar draugų vaikams.

Kaina svyruoja

Pasidomėję repetitorių darbu, sužinojome, kad pigiausiai viena papildoma pamoka kainuoja 15 Lt, brangiausiai - 80 Lt.

Į papildomai su moksleiviais dirbančius mokytojus, vadinamus repetitoriais, kreipiasi vos ne kiekvienas aukštojoje mokykloje besiruošiantis studijuoti moksleivis. Net ir gimnazijose, kur dirba tik aukštos kvalifikacijos pedagogai, vien žinių, gautų per pamokas, vaikams neužtenka. Dažniausiai papildomai mokomasi lietuvių, anglų, vokiečių kalbų, matematikos bei istorijos.

Viena gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja piktinosi, kodėl mūsų šalyje tik užsienio kalboms skiriamas didžiulis dėmesys. Per šias pamokas klasė suskirstoma į dvi grupes ir kiekvienai jų priskiriamas kitas mokytojas.

Per pamoką nespėja įsisavinti informacijos

Viena gimnazistė pasakojo, kad tarp vienuoliktokų nėra nė vieno, kuriam tėvai nesamdytų kurio nors dalyko repetitoriaus.

"Man net baisu pagalvoti, kas būtų, jeigu mano tėvai negalėtų mokėti už papildomą mokymąsi. Tada reikėtų atsisveikinti su gimnazija ir keliauti į paprastą mokyklą. Mano silpniausia vieta - matematika. Aš nesugebu per pamokas iškart suprasti naują temą, o mokytoja, paprašyta paaiškinti, atsako, kad klasėje esu ne viena ir man negali padėti. Suprantu aš ją, juk kiekvienam iš trisdešimties mokinių negali skirti laiko. Aš jau antri metai papildomai mokausi matematikos ir anglų kalbos. Viena matematikos pamoka kainuoja 40 Lt, jų per savaitę turiu dvi. Vienos anglų kalbos pamokos kaina - 80 Lt. Sunku tėvams tokius pinigus skirti mano mokslams, bet jie mato rezultatus. Jau susitaikiau su mintimi, kad prasidėjus naujiems mokslo metams, vėl teks atsisakyti naujų džinsų ar batų".

Turtingų tėvų sūnus prisipažino, kad į mokyklą eina kaip į šventę. Jis įtikino savo tėvus, kad mokytojai nesugeba išaiškinti dėstomo dalyko ir kad jam verkiant reikia repetitorių. Vienuoliktokas jau trečius metus turi asmeninius lietuvių, matematikos, istorijos, anglų kalbos mokytojus. "Kam man vargti klasėje, kur pikti mokytojai šaukia ant tavęs, jei, neduok Dieve, pasakai, kad nesupratai. Ateinu pas savo mokytoją į namus. Ji išverda kavos ar arbatos, susėdame ir ramiai viską išsiaiškiname. Kiek tėvams kainuoja mano dvigubas mokymasis? Apie keturis šimtus per mėnesį. Bet jie ramūs, mano pažymiai geri."

Repetitorius samdo vaikydamiesi mados?

Klaipėdos savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Laima Numgaudienė nurodė tris priežastis, dėl kurių mokiniai neapsieina be repetitorių pagalbos.

"Pirmiausia - didžiulė konkurencija stojant į aukštąsias mokyklas. Dauguma gerai besimokančių moksleivių nori gauti dar daugiau žinių ir kreipiasi į repetitorius. Kita, bene pati svarbiausia priežastis, - tai mados reikalas. Tie vaikai, kurių tėvai pajėgūs samdyti repetitorius, socialiniu požiūriu jaučiasi aukštesnio lygio. Ir dažnai vidutines pajamas gaunančios šeimos skolinasi pinigėlius, kad tik jų vaikas nebūtų nuskriaustas ir neišsiskirtų iš bendraamžių. Galiausiai papildomo mokymosi reikia tiems mokiniams, kurie nesugeba per pamokas suprasti gaunamos informacijos. Juk švietimo programa yra didžiulė ir reikalavimai tikrai labai aukšti", - sakė Laima Numgaudienė.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Po žinios apie diagnozę – savižudybė: Majauskas imasi temos, apie kurią vyrai tyli

Net 20 proc. Vilniuje nusižudžiusių vyrų sirgo prostatos vėžiu arba turėjo prostatos...

Širdį verianti šeimos drama: po tragiškos avarijos mokslų daktaras seka aktoriaus Dimšos pėdomis (43)

Vietoj atsiprašymo – įnirtinga gynyba. Tokia, kokią buvo pasirinkęs avarijoje dviratininką...

Taupydami prarandate pinigų: maža nepasirodys (131)

Grynieji pinigai, atsiskaitomoji banko sąskaita ir indėliai išlieka populiariausios santaupų...

Landsbergis parašė laišką Karbauskiui (311)

Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) lyderis Gabrielius Landsbergis ,...

DELFI jungiasi prie akcijos #MesPrisimename (13)

Pagrindinis naujienų portalas DELFI jungiasi prie šiuo metu visame pasaulyje vykstančios akcijos...

Papasakojo, kokį siaubą teko išgyventi tėvų kalintiems vaikams papildyta 12.30 (29)

Pasaulį apskriejo šiurpą kelianti žinia – pavyzdingai visuomenės akyse atrodę tėvai kalino...

Projekte „Kelias į žvaigždes 2“ išgarsėjęs Vilius dabar džiaugiasi meditacija, darbu bibliotekoje ir planuoja rašyti knygą (1)

Vilius Krivickas, geriau žinomas kaip atlikėjas, išgarsėjęs projekte „ Kelias į žvaigždes...

Lenkijoje apsipirkusi žinoma plaukų stilistė papasakojo savo įspūdžius: man „nurovė stogą“ (314)

Plaukų stilistė-šukuosenų dizainerė Eglė Saunorytė-Kinderienė neteko žado apsilankiusi netoli...

„Žalgiris“ varžovų akimis: iš tokios komandos reikia pasimokyti (28)

Kauno „Žalgiris“ jau daugiau nei du mėnesius nepralaimi Eurolygos rungtynių namuose....

Gyvai / Eurolygos jaunimo atrankos turnyras: „Lietuvos rytas“ - CFBB

Eurolygos jaunimo atrankos turnyras: „Lietuvos rytas“ - Paryžiaus CFBB. Tiesiogiai iš Kauno.