aA
Antrokę dukrą auginanti DELFI skaitytoja su redakcija pasidalino uždaviniu, rastu mergaitės matematikos pratybose. Pamačiusį jį klasės pirmūnė, jos teigimu, net apsiverkė, išspręsti užduoties nesugebėjo ir būrys suaugusių draugų.
Antrokams skirto uždavinio neišsprendė net profesionalas: ar pavyks šią užduotį išspręsti Jums?
© Skaitytojos nuotr.

Savo ruožtu matematikas Dainius Dzindzalieta, paprašytas šį uždavinį įvertinti, užtikrino, kad kylantys sunkumai dėl sprendimo jo nestebina.

„Sveiko proto matematikas šios užduoties nesuprastų ir nespręstų, tad nenuostabu, kad šios užduoties neįveikė tiek antrokė, tiek jos mama“, – sakė matematikas.

Tuo metu su pačia šios serijos pratybų ir vadovėlių autore DELFI susisiekti kol kas nepavyko. Tikimės tekstą papildyti jos komentaru.

Sukėlė klausimų

„Klausimas – kaip uždavinį suprasti? Ko konkrečiai yra klausiamas antrokas? Ar čia sudėties aspektu reikia žvelgti, ar ...? Jei taip, tai kaip iš stačiakampio stačiakampį atimti?“, – pasidalindama užduotimi ir su DELFI, rašė skaitytoja.

Jos teigimu, šis uždavinys – iš papildomo užduočių lapo.

„Gal Jums pavyks išspręsti uždavinį? Ar gali autorius pakomentuoti, koks sprendimas turi būti ir koks tikslas tokio uždavinio?“, – klausimus bėrė skaitytoja.

Antrokams skirto uždavinio neišsprendė net profesionalas: ar pavyks šią užduotį išspręsti Jums?
© Skaitytojos nuotr.

Neturi matematinio sprendimo

Tuo metu D. Dzindzalieta negailėjo kritikos šį uždavinį kūrusiems autoriams. Jo teigimu, užduoties net negalima pavadinti matematine.

„Matematikos užduotys nuo kitokių užduočių skiriasi tuo, kad jose aiškiai suformuluojama, kas duota ir ką reikia rasti (apskaičiuoti, įrodyti ir pan.). Šioje užduotyje jau pati klausimo formuluotė parodo, kad užduotį kūrė matematikoje beraštis asmuo. Ką reiškia figūra „tik trikampis minus stačiakampis“? O ką reiškia „stačiakampis minus stačiakampis“? Aš tokių objektų dar nesu matęs matematikoje“, – pripažino matematikas.

Anot jo, kadangi ši užduotis nėra matematikos užduotis, tai, vadinasi, neturi ir matematinio sprendimo.

Pratybas vadina košmaru – dukrai net neleido naudoti

D. Dzindzalietos teigimu, nesunku atpažinti, kad šią užduotį galima rasti pratybose „Riešutas“. Pašnekovas aiškino ir pats šiemet susidūręs su panašaus tipo problema, kai jo buvo klausiama, kaip spręsti vieną ar kitą uždavinį iš pirmos klasės „Riešuto“ pratybų – galiausiai savo dukrai jų dėl daugybės klaidų ir netinkamai naudojamų terminų jis net neleido naudoti.

„Pervertęs tas pratybas paprašiau grąžinti pinigus už nekokybišką prekę. Daugiau niekada nepirksiu šios serijos pratybų. Jei mama myli savo antrokę dukrą, rekomenduočiau pasielgti taip pat. Esu matęs ne vieną matematikoje gabų mokinį, kuris pradeda nekęsti matematikos, nes per pamokas reikia spręsti tokias užduotis, kuriose nėra aišku, nei kas klausiama, nei ko norima“, – pastebėjo matematikas.

Dainius Dzindzalieta
Dainius Dzindzalieta
© DELFI / Tomas Vinickas

Jo teigimu, problema yra tai, kad Švietimo ir mokslo ministerija nedraudžia pratybas leisti bet kam ir visiškai nekontroliuoja jų kokybės.

„Leidyklos, pasinaudojusios šia situacija, matyt, nusprendė pasipinigauti ir, spjovusios į kokybę, pradėjo labiau kreipti dėmesį į kiekybę. Pavyzdžiui, bet kas iš gatvės gali išleisti savo pratybas ir jas pardavinėti mokykloms. Tėvai, tikėdami, kad pratybas kuria savo srities specialistai, negaili pinigų joms įsigyti, kartais išleisdami paskutinius pinigus. „Riešuto“ pratybos yra kažkoks košmaras. Šis uždavinys yra tik gėlytės, atsižvelgiant į tai, ką ten galima rasti“, – patikino D. Dzindzalieta.

Siūlo naudoti efektyvesnius mokymosi būdus ir priemones

Tuo metu Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) yra pabrėžusi, kad jos atstovai nevertina pratybų sąsiuvinių, tad už jų kokybę ir reikalingumą atsakomybę prisiima mokytojai, mokykla.

„Užuot inertiškai pasirinkus pratybas, kurias dažnai mokiniai pildo mechaniškai, mokyklos gali išnaudoti efektyvesnius mokymosi būdus ir priemones. Leidyklos kasmet leidžia naujus vadovėlius, pratybų sąsiuvinius, bet mokyklos vadovas ir mokytojai turi labai atsakingai spręsti, kokių ir kiek mokymo priemonių reikia būtent tais metais“, – dar mokslo metų pradžioje išplatintame pranešime aiškina ŠMM.

Jų teigimu, šie sąsiuviniai nėra privalomi, todėl priimant sprendimus dėl jų įsigijimo ir naudojimo, būtina tartis su mokinių tėvais.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Detektyvas dėl į Baltarusiją pasiprašiusios migrantų grupės su 6 vaikais: jie turi savo versiją (43)

Antradienį Varėnos rajone aptikta migrantų grupė savo noru nusprendė grįžti į Baltarusiją....

Tarnybos ruošiasi snygiui: sniego gali iškristi labai daug, ypač nuo vidurnakčio iki paryčių (2)

Vilniaus įmonė „Grinda“ šiandien pranešė savo feisbuko paskyroje, kad orams keičiantis...

Nepaprastosios padėties zoną šalyje siūloma dar plėsti Vyriausybė pritaria jos pratęsimui (5)

Ministrų kabinetas trečiadienį sprendė dėl nepaprastosios padėties pratęsimo dar mėnesiui ir...

ES siūlo stabdyti kai kurias taisykles prieglobsčio prašytojams Baltarusijos pasienyje

Europos Komisija trečiadienį pasiūlė leisti su Baltarusija besiribojančioms Bendrijos valstybėms...

Ministerija imasi nelegaliai dirbančiųjų: naudosis „Sodros“ duomenimis (18)

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija neplanuoja kurti naujos Skaidriai dirbančiojo asmens...

„BioNTech“ vadovas turi kitokią nuomonę dėl skiepų veiksmingumo prieš omikron

Dabartinės kartos COVID-19 vakcinos greičiausiai vis tiek apsaugos nuo sunkios ligos formos...

Smalsuoliams nepaisius prašymo nesibūriuoti Vilniaus eglutės įžiebimo šventėje, naujametines linksmybes veikiausiai teks pamiršti

Dar prieš pandemiją Naujųjų metų sutikimas prie Kalėdinės eglutės Katedros aikštėje tapo...

Policija siūlo greitį nuolat matuoti dviejose Vilniaus gatvėse (6)

Vilniaus miesto merui Remigijui Šimašiui pasidalinus nuotrauka, kurioje matyti sostinės...

Kauno klinikų medikai 162 dienas kovojo už čeko gyvybę (59)

162 dienas trukęs Kauno klinikų medikų darbas, kovojant už Čekijos respublikos piliečio...

Testavimas dėl COVID-19 tapo mokamu: ką būtina žinoti darbuotojams? (5)

Sveikatos apsaugos ministerija ( SAM ) patvirtino tvarką, kaip nuo gruodžio 1 d. šalies...