aA
Gerbiamas JAV prezidente, ar amerikiečių ir lietuvių kariniai patarėjai žinojo apie Ukrainos specialiųjų pajėgų naudojamą cheminį ginklą? Tokiu klausimu į Donaldą Trumpą kreipėsi buvęs ukrainiečių karys Aleksandras Medinskis. Tiesa, jo pasakojimai jau ne pirmą kartą sukelia didelių abejonių.
© Youtube

„Kreipiuosi į jus dabar, nes to negalėjau padaryti būdamas Ukrainoje, kur man ir mano šeimos gyvybėms kilo pavojus. Šiuo metu esu Helsinkyje, Suomijoje, iš kur galiu atvirai ir sąžiningai kreiptis į D. Trumpą“, – vaizdo įraše žiūrėdamas į kamerą rusiškai prabilo A. Medinskis.

Savo pranešime jis teigė, kad Ukrainos kariai mūšių metu prieš separatistus esą naudoja „tarptautinių konvencijų uždraustus cheminius ginklus“.

„Kai kas tai vaidina maištu Donbase, kiti sako, kad tai yra karas tarp Ukrainos ir Rusijos, dar kiti sako, kad tai yra pilietinis konfliktas. Tačiau faktas yra faktas: dauguma konflikto dalyvių yra Ukrainos piliečiai, o valdžia prieš juos naudoja uždraustą ginkluotę“, – tiesiai žiūrėdamas į kamerą, tarsi skaitytų jam paruoštą tekstą kalbėjo A. Medinskis.

„Veteranas“ kreipėsi į D. Trumpą

„Aš žinau jus, kaip principingą kovotoją su terorizmu ir už tai jus gerbiu. Taip pat žinau, kad jūs visomis išgalėmis kovojate su cheminio ginklo platinimu“, – D. Trumpui įsiteikti bandė ukrainietis, pažymėjęs, kad reaguodamas į Sergejaus Skripalio apnuodijimo atvejį JAV prezidentas uždarė Rusijos konsulatą JAV ir išvarė būrį rusų diplomatų, be to, sudavė raketų smūgį Sirijos režimui, kuris naudojo cheminį ginklą.

„Kreipiuosi į jus atsakingai, esu pasiruošęs liudyti ir Amerikos teismuose, duoti parodymus FTB, NSA, CŽA ar kitoms JAV spec. tarnyboms apie tai, kad Ukrainos kariškiai naudojo cheminį ginklą“, – toliau dėstė A. Medinskis, pažadėjęs „detalesnę informaciją perduoti amerikiečių pareigūnams“.

Toliau ukrainietis teigė, kad 2015 metais jis buvo mobilizuotas į Ukrainos armiją, kurios specialiųjų operacijų pajėgos (SOP) esą įsakė jam konfiskuoti cheminę laboratoriją iš savanorių bataliono „Donbas“ ir pristatyti ją į Kijevą. Šioje laboratorijoje esą kurtos „narkotinės, cheminės ir sprogstamosios medžiagos“.

Be to, A. Medinskis tikino, kad į Ukrainos SOP įsakė užverbuoti „Donbas“ bataliono „chemiką“, kurio vardo jis nesutiko atskleisti. SOP esą išvežė cheminių ginklų laboratoriją iš Kijevo į slaptą bazę, kur neva toliau dirbo „chemikas“.

„Vadovybės įsakymu kurti cheminiai ginklai, kurie naudoti Donbase prieš tuos asmenis, kurie kaunasi prieš centrinę valdžią. Visa tai planuota panaudoti ne tik prieš separatistus, bet ir prieš nesutinkančius su Porošenkos režimu – politikus, aktyvistus, žurnalistus ir valstybės priešus“, – tikino A. Medinskis.

Įtarimų pažėrė ir lietuviams

„Gerbiamas Donaldai Trumpai, kviečiu jus išsiaiškinti, prašau jus išsiaiškinti, – užstrigęs, tarsi skaitytų tą patį tekstą kalbėjo A. Medinskis, pabrėžęs, kad tariami nusikaltimai vyko 2015-ųjų vasarą, iki D. Trumpo išrinkimo prezidentu. Be to, tai esą vyko Ukrainos SOP štabe, kuris esą yra ne bet kur, – ten yra amerikiečių patarėjai, o JAV ir lietuvių patarėjų kabinetas yra šalia Ukrainos SOP vado kobineto.

Lietuvos kariuomenės instruktorius su Ukrainos kariais
© JAV Armijos nuotr.

Mano klausimas toks: ar jie žino apie tai, ar tai kontroliavo? Kas už tai atsakingas? Ar jūsų SOP žino apie tai, kas vyksta Ukrainoje? Aš manau, kad jūs esate vienas labiausiai informuotų žmonių planetoje, bet galbūt jūsų informatoriai nepateikė jums šios informacijos, tad ją pateikiu aš. Ir prašau jus spausti Kijevo režimą ir imtis ryžtingų veiksmų prieš tokį teroristinį karą“.

Mėgstamas Kremliaus ruporų balsas

Tokį jo sprendimą viešai kreiptis į JAV prezidentą „YouTube“ kanale „Open Ukraine“ neatsitiktinai pasigavo daugelis Kremliaus poropagandinių portalų. Mat tai nėra eilinis, niekam nežinomas ar Kremliaus retoriką aklai kartojantis vyras.

Lakoniškoje A. Medinskio biografijoje nurodoma, kad jis yra nuo 2014 iki 2018 m. Ukrainos pietryčiuose vykdytos antiteroristinės operacijos (ATO) dalyvis, nuo 2015-ųjų mobilizavimo metus esą tarnavęs specialiųjų operacijų pajėgose.

Išleistas į atsargą jis užsiėmė visuomenine veikla – save pristato kaip apžvalgininką ir žurnalistą, kurį ypač pamėgo Kremliaus ir netgi jo kontroliuojamų separatistų informaciniai kanalai. Pernai A. Medinskis dalyvavo keliose prieštaringai vertinamose Rusijos valstybinių kanalų laidose, jį kalbino net apsišaukėliškų Donecko ir Luhansko „liaudies respublikų“ „žurnalistai“.

Ukrainietis kreipėsi į Trumpą ir lietuvius: ar jūs žinojote apie šiuos nusikaltimus?
© Reuters/Scanpix

Tad kaip gali žmogus, kuris viešai nepritaria Krymo aneksijai, rusus vadina okupantais, o su jų remiamais separatistais esą kariavo Donbaso kare, bendrauti su to paties Kremliaus išlaikomais informacinio karo dalyviais?

„Man jis panašus į klasikinį sąmokslo teorijų tiražuotoją. Susikūrė ATO veterano legendą ir pristato save, kaip ekspertą, o tada platina sąmokslo teorijas. Ar tai būtų apie cheminį, ar branduolinį ginklą – visai nesvarbu, nes atrodo baugiai“, – A. Medinskio vaizdo įrašą įvertino Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas Nerijus Maliukevičius.

Priglaudė V. Putino rėmėjas?

Į akis gali kristi kelios konkrečios ir keistos detalės, susijusios tiek su A. Medinskio pasakojimu, tiek su jo asmenybe ir veiksmais. Keliuose ankstesniuose vaizdo įrašuose vyriškis tikino, kad jį esą tardė ir net kankino Ukrainos specialiosios tarnybos.

Be to, ukrainiečiui esą buvo grasinta, iškeltos bylos dėl grėsmės konstitucinei santvarkai. Tiesa, nei A. Medinskis, nei jo rėmėjai niekada iki šiol nepateikė jokių įrodymų apie neva vykdytą persekiojimą ar iškeltas bylas. Vis dėlto, be jau minėto šilto bendravimo su Kremliaus remiama žiniasklaida, A. Medinskis neatsitiktinai pripažino apie savo pabėgimą iš šalies į Suomiją.

Manoma, kad šioje šalyje prieglobsčio pasiprašiusį A. Medinskį laikinai priglaudė vietinio Antifašistinio komiteto lyderis Johanas Bäckmanas. Šis itin prieštaringai vertinamas veikėjas nuolat skelbia priešiškas Baltijos šalių atžvilgiu kalbas ir pateisina Sovietų sąjungos elgesį, neigia jų okupaciją, trėmimus.

Ukrainietis kreipėsi į Trumpą ir lietuvius: ar jūs žinojote apie šiuos nusikaltimus?
© Youtube

Be to, jis yra atviras Sirijos diktatoriaus Basharo Al Assado ir paties V. Putino rėmėjas. J. Bäckmaną gegužę svečiavosi apsišaukėliškoje Donecko liaudies respublikoje, kur vilkėjo karinę separatistų uniformą, bičiuliavosi su separatistų vadeivomis, dalyvavo Pergalės dienos parade. J. Bäckmaną kaip grėsmę yra įvardiję estų žvalgybininkai ir uždraudę atvykti į Estiją. Su J. Bäckmanu A. Medinskį sieja ir dar vienas asmuo.

Ukrainos diplomatinių šaltinių duomenimis, A. Medinskis nėra tarnavęs savo šalies SOP. Jokių oficialių duomenų apie jo tarnybą ir mūšius su separatistais ATO zonoje taip pat nepateikiama. Keliuose interviu pats A. Medinskis tikina kovojęs šalia Donecko.

Tai dar galima būtų paaiškinti, kad kaip ir bet kurios kitos šalies SOP karių misijos paprastai būna įslaptintos, tačiau SOP taip pat taikomi ir griežti atrankos kriterijai. Sunku ne tik paaiškinti, kaip 2015-siais mobilizuotas A. Medinskis staiga esą buvo priskirtas SOP, bet ir tai, kaip jis ten galėjo patekti, mat vienas patekimo kriterijų – patikimumas, kuriuo vargu ar gali pasigirti A. Medinskis.

Kremliaus ideologo auklėtinis

Dar 2005 metais jis vadovavo Eurazijos jaunimo sąjungos skyriui Charkove. Ironiška, kad vėliau aršiu Maidano judėjimo rėmėju tapęs A. Medinskis 2006-siais buvo sulaikytas po to, kai su 9 kitais aktyvistais bandė šturmuoti Ukrainos žvalgybos – SBU pastatą.

Eurazijos sąjungos įkūrėjas yra Kremliaus ir paties V. Putino ideologu laikomas nacionalistas Aleksandras Duginas. Būtent pastarasis yra ir J. Bäckmano įkvėpėjas. Tai, kad A. Medinskiui buvo patikėtos A. Dugino įkurtos ir imperinio „rusiškojo pasaulio“ ideologiją skatinančio judėjimo skyriaus vadovo pareigos, rodo, kad jis turėjo bent kažkuo pasižymėti.

Ukrainietis kreipėsi į Trumpą ir lietuvius: ar jūs žinojote apie šiuos nusikaltimus?
© Facebook

Dar viena A. Medinskio biografijos dėme galima laikyti ir priklausymą judėjimui „Brolija“, kuris taip pat siejamas su A. Duginu. O 2013-siais jis įtartas palaikęs prorusiškos Regionų partijos kandidatą Charkove, kur organizavo vadinamųjų „tituškių“ – režimą už pinigus remiančių jaunų skustagalvių kresnų vyrukų būrį. Ir tik kitais metais, įsisiūbavus revoliucijai Kijeve, jis save jau priskyrė Maidano gynėjų gretoms.

Abejonių kelia ir patys A. Medinskio teiginiai apie cheminio ginklo panaudojimo aplinkybes Ukrainoje. Laboratorija, kuri pajėgi gaminti net ir primityvų cheminį ginklą, pavyzdžiui, ipritą ar sprogmenis tokiais kiekiais, kurie galėtų būti naudojami kare (t.y., tonomis) paprastai būna didelė.

A. Medinskio teiginiai, kad tokią laboratoriją, kurią iš pradžių kontroliavo jokios patirties su cheminiu ginklu neturintys savanoriškojo bataliono kariai su vieninteliu „chemiku“ taip pat kelia daug abejonių. Be to, nesuprantama, ką su cheminiais ginklais galėtų veikti Ukrainos SOP, kurie esą „iš pradžių perkėlė laboratoriją į Kijevą, o vėliau – į savo slaptą bazę“.

Ukrainietis kreipėsi į Trumpą ir lietuvius: ar jūs žinojote apie šiuos nusikaltimus?
© A.Didžgalvio nuotr.

Vien toks pavojingų medžiagų gabenimas gali sukelti grėsmę patiems vežėjams ir sukelti užterštumą – tai priklauso ir nuo pačių medžiagų. Todėl įtarimą gali sukelti ir tai, kad A. Medinskis tyčia nepatikslina kokie būtent cheminiai ginklai buvo gabenami ar naudojami.

Galiausiai dar lyg tyčia dar praėjusią savaitę prorusiškų separatistų žiniasklaida skelbė apie paslaptingus sviedinius, nukritusius fronto linijoje. Tai esą galėjo būti cheminio ginklo panaudojimo įrodymas, tačiau tariamų ir mirtinai nuodingų cheminių ginklų dalis be jokių apsaugos priemonių prieš kameras čiupinėjantys separatistai nesugebėjo patikslinti, kokie tai ginklai.

Panašių teiginių apie Kijevo esą naudojamus cheminius ginklus pasirodė dar 2014-siais, tačiau Ukrainoje veikiantys tarptautiniai ESBO stebėtojai niekada nepatvirtino nė vieno atvejo, kad šalyje būtų naudojami cheminiai ginklai.Iniciatyva DEMASKUOK.LT vienija žiniasklaidą, visuomenę ir valstybę, siekiant atskleisti dezinformaciją, kuri vis dažniau platinama naujienų portaluose ir socialiniuose tinkluose.

Pastebėjai dezinformaciją? Nelik abejingas!

Pranešk
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Mažas ir visų pamirštas regionas, kurio vertė Kremliui – neįkainojama: mes bijome kalbėti (128)

Kad išvengtų sankcijų, Kremlius suka aplinkkeliais: naudojantis šalia Juodosios jūros esančiu...

Mažo Šveicarijos miestelio triumfas ir tragedija: geriausiais laikais „Ferrari“ ir „Porshe“ net nebuvo prabanga (5)

Sparčiai tiksint laikrodžiui ir artėjant „Brexit“ valandai, Europos miestai varžosi...

Šaltis jau greit sukaustys Lietuvą: ruoškitės – bus ir sniego pusnų (47)

Sekmadienio naktį maloniai paspaus šaltukas ir kai kur truputį pasnigs. Rimtesnio sniego sulauksime...

Žemė atakuoja Marsą: mokslininkai papasakojo, kokie pavojai tyko žmonių Raudonojoje planetoje (44)

Turbūt daugelis matėte filmų apie taikius Žemės gyventojus atakuojančius agresyvius marsiečius....

Nepilnametės išžaginimas mokyklos personalo nesukrėtė: visos jos čia tokios (214)

Stūmė, spyrė kojomis, kando. Prievartautojas atsitraukė, tačiau grįžo ir su visa jėga...

Praėjus 32 metams po mažamečių nužudymo trūko žudiko kantrybė teisme paskelbta siaubą keliančių nuotraukų (34)

Didžiojoje Britanijoje paskelbtas nuosprendis didžiulio atgarsio visuomenėje sulaukusioje byloje:...

Ne visi pedagogai verti šio vardo: šaukštas deguto sugadino medaus statinę (60)

Įžengusius į kabinetą rimtomis akimis nužvelgia trys iškiliausi Lietuvos partizaninių kovų...

Vytautas Landsbergis: negalima žiūrėti į gerovę tik iš ekonominės perspektyvos (2514)

Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ( TS–LKD ) garbės pirmininkas,...

Kristina susirūpino, ką valgo, kai smarkiai susirgo: pakeitusi kelis dalykus, dabar jaučiasi puikiai (24)

Vilnietė Kristina Bondar sveika mityba susidomėjo stipriai sušlubavus sveikatai. Moteris buvo...

7 raudonosios arbatos privalumai (8)

Raudonoji ( rooibo s) arbata – tai raudonoji žolelių arbata, gaminama iš fermentuotų...