aA
Gerbiamas JAV prezidente, ar amerikiečių ir lietuvių kariniai patarėjai žinojo apie Ukrainos specialiųjų pajėgų naudojamą cheminį ginklą? Tokiu klausimu į Donaldą Trumpą kreipėsi buvęs ukrainiečių karys Aleksandras Medinskis. Tiesa, jo pasakojimai jau ne pirmą kartą sukelia didelių abejonių.
© Youtube

„Kreipiuosi į jus dabar, nes to negalėjau padaryti būdamas Ukrainoje, kur man ir mano šeimos gyvybėms kilo pavojus. Šiuo metu esu Helsinkyje, Suomijoje, iš kur galiu atvirai ir sąžiningai kreiptis į D. Trumpą“, – vaizdo įraše žiūrėdamas į kamerą rusiškai prabilo A. Medinskis.

Savo pranešime jis teigė, kad Ukrainos kariai mūšių metu prieš separatistus esą naudoja „tarptautinių konvencijų uždraustus cheminius ginklus“.

„Kai kas tai vaidina maištu Donbase, kiti sako, kad tai yra karas tarp Ukrainos ir Rusijos, dar kiti sako, kad tai yra pilietinis konfliktas. Tačiau faktas yra faktas: dauguma konflikto dalyvių yra Ukrainos piliečiai, o valdžia prieš juos naudoja uždraustą ginkluotę“, – tiesiai žiūrėdamas į kamerą, tarsi skaitytų jam paruoštą tekstą kalbėjo A. Medinskis.

„Veteranas“ kreipėsi į D. Trumpą

„Aš žinau jus, kaip principingą kovotoją su terorizmu ir už tai jus gerbiu. Taip pat žinau, kad jūs visomis išgalėmis kovojate su cheminio ginklo platinimu“, – D. Trumpui įsiteikti bandė ukrainietis, pažymėjęs, kad reaguodamas į Sergejaus Skripalio apnuodijimo atvejį JAV prezidentas uždarė Rusijos konsulatą JAV ir išvarė būrį rusų diplomatų, be to, sudavė raketų smūgį Sirijos režimui, kuris naudojo cheminį ginklą.

„Kreipiuosi į jus atsakingai, esu pasiruošęs liudyti ir Amerikos teismuose, duoti parodymus FTB, NSA, CŽA ar kitoms JAV spec. tarnyboms apie tai, kad Ukrainos kariškiai naudojo cheminį ginklą“, – toliau dėstė A. Medinskis, pažadėjęs „detalesnę informaciją perduoti amerikiečių pareigūnams“.

Toliau ukrainietis teigė, kad 2015 metais jis buvo mobilizuotas į Ukrainos armiją, kurios specialiųjų operacijų pajėgos (SOP) esą įsakė jam konfiskuoti cheminę laboratoriją iš savanorių bataliono „Donbas“ ir pristatyti ją į Kijevą. Šioje laboratorijoje esą kurtos „narkotinės, cheminės ir sprogstamosios medžiagos“.

Be to, A. Medinskis tikino, kad į Ukrainos SOP įsakė užverbuoti „Donbas“ bataliono „chemiką“, kurio vardo jis nesutiko atskleisti. SOP esą išvežė cheminių ginklų laboratoriją iš Kijevo į slaptą bazę, kur neva toliau dirbo „chemikas“.

„Vadovybės įsakymu kurti cheminiai ginklai, kurie naudoti Donbase prieš tuos asmenis, kurie kaunasi prieš centrinę valdžią. Visa tai planuota panaudoti ne tik prieš separatistus, bet ir prieš nesutinkančius su Porošenkos režimu – politikus, aktyvistus, žurnalistus ir valstybės priešus“, – tikino A. Medinskis.

Įtarimų pažėrė ir lietuviams

„Gerbiamas Donaldai Trumpai, kviečiu jus išsiaiškinti, prašau jus išsiaiškinti, – užstrigęs, tarsi skaitytų tą patį tekstą kalbėjo A. Medinskis, pabrėžęs, kad tariami nusikaltimai vyko 2015-ųjų vasarą, iki D. Trumpo išrinkimo prezidentu. Be to, tai esą vyko Ukrainos SOP štabe, kuris esą yra ne bet kur, – ten yra amerikiečių patarėjai, o JAV ir lietuvių patarėjų kabinetas yra šalia Ukrainos SOP vado kobineto.

Lietuvos kariuomenės instruktorius su Ukrainos kariais
© JAV Armijos nuotr.

Mano klausimas toks: ar jie žino apie tai, ar tai kontroliavo? Kas už tai atsakingas? Ar jūsų SOP žino apie tai, kas vyksta Ukrainoje? Aš manau, kad jūs esate vienas labiausiai informuotų žmonių planetoje, bet galbūt jūsų informatoriai nepateikė jums šios informacijos, tad ją pateikiu aš. Ir prašau jus spausti Kijevo režimą ir imtis ryžtingų veiksmų prieš tokį teroristinį karą“.

Mėgstamas Kremliaus ruporų balsas

Tokį jo sprendimą viešai kreiptis į JAV prezidentą „YouTube“ kanale „Open Ukraine“ neatsitiktinai pasigavo daugelis Kremliaus poropagandinių portalų. Mat tai nėra eilinis, niekam nežinomas ar Kremliaus retoriką aklai kartojantis vyras.

Lakoniškoje A. Medinskio biografijoje nurodoma, kad jis yra nuo 2014 iki 2018 m. Ukrainos pietryčiuose vykdytos antiteroristinės operacijos (ATO) dalyvis, nuo 2015-ųjų mobilizavimo metus esą tarnavęs specialiųjų operacijų pajėgose.

Išleistas į atsargą jis užsiėmė visuomenine veikla – save pristato kaip apžvalgininką ir žurnalistą, kurį ypač pamėgo Kremliaus ir netgi jo kontroliuojamų separatistų informaciniai kanalai. Pernai A. Medinskis dalyvavo keliose prieštaringai vertinamose Rusijos valstybinių kanalų laidose, jį kalbino net apsišaukėliškų Donecko ir Luhansko „liaudies respublikų“ „žurnalistai“.

Ukrainietis kreipėsi į Trumpą ir lietuvius: ar jūs žinojote apie šiuos nusikaltimus?
© Reuters/Scanpix

Tad kaip gali žmogus, kuris viešai nepritaria Krymo aneksijai, rusus vadina okupantais, o su jų remiamais separatistais esą kariavo Donbaso kare, bendrauti su to paties Kremliaus išlaikomais informacinio karo dalyviais?

„Man jis panašus į klasikinį sąmokslo teorijų tiražuotoją. Susikūrė ATO veterano legendą ir pristato save, kaip ekspertą, o tada platina sąmokslo teorijas. Ar tai būtų apie cheminį, ar branduolinį ginklą – visai nesvarbu, nes atrodo baugiai“, – A. Medinskio vaizdo įrašą įvertino Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas Nerijus Maliukevičius.

Priglaudė V. Putino rėmėjas?

Į akis gali kristi kelios konkrečios ir keistos detalės, susijusios tiek su A. Medinskio pasakojimu, tiek su jo asmenybe ir veiksmais. Keliuose ankstesniuose vaizdo įrašuose vyriškis tikino, kad jį esą tardė ir net kankino Ukrainos specialiosios tarnybos.

Be to, ukrainiečiui esą buvo grasinta, iškeltos bylos dėl grėsmės konstitucinei santvarkai. Tiesa, nei A. Medinskis, nei jo rėmėjai niekada iki šiol nepateikė jokių įrodymų apie neva vykdytą persekiojimą ar iškeltas bylas. Vis dėlto, be jau minėto šilto bendravimo su Kremliaus remiama žiniasklaida, A. Medinskis neatsitiktinai pripažino apie savo pabėgimą iš šalies į Suomiją.

Manoma, kad šioje šalyje prieglobsčio pasiprašiusį A. Medinskį laikinai priglaudė vietinio Antifašistinio komiteto lyderis Johanas Bäckmanas. Šis itin prieštaringai vertinamas veikėjas nuolat skelbia priešiškas Baltijos šalių atžvilgiu kalbas ir pateisina Sovietų sąjungos elgesį, neigia jų okupaciją, trėmimus.

Ukrainietis kreipėsi į Trumpą ir lietuvius: ar jūs žinojote apie šiuos nusikaltimus?
© Youtube

Be to, jis yra atviras Sirijos diktatoriaus Basharo Al Assado ir paties V. Putino rėmėjas. J. Bäckmaną gegužę svečiavosi apsišaukėliškoje Donecko liaudies respublikoje, kur vilkėjo karinę separatistų uniformą, bičiuliavosi su separatistų vadeivomis, dalyvavo Pergalės dienos parade. J. Bäckmaną kaip grėsmę yra įvardiję estų žvalgybininkai ir uždraudę atvykti į Estiją. Su J. Bäckmanu A. Medinskį sieja ir dar vienas asmuo.

Ukrainos diplomatinių šaltinių duomenimis, A. Medinskis nėra tarnavęs savo šalies SOP. Jokių oficialių duomenų apie jo tarnybą ir mūšius su separatistais ATO zonoje taip pat nepateikiama. Keliuose interviu pats A. Medinskis tikina kovojęs šalia Donecko.

Tai dar galima būtų paaiškinti, kad kaip ir bet kurios kitos šalies SOP karių misijos paprastai būna įslaptintos, tačiau SOP taip pat taikomi ir griežti atrankos kriterijai. Sunku ne tik paaiškinti, kaip 2015-siais mobilizuotas A. Medinskis staiga esą buvo priskirtas SOP, bet ir tai, kaip jis ten galėjo patekti, mat vienas patekimo kriterijų – patikimumas, kuriuo vargu ar gali pasigirti A. Medinskis.

Kremliaus ideologo auklėtinis

Dar 2005 metais jis vadovavo Eurazijos jaunimo sąjungos skyriui Charkove. Ironiška, kad vėliau aršiu Maidano judėjimo rėmėju tapęs A. Medinskis 2006-siais buvo sulaikytas po to, kai su 9 kitais aktyvistais bandė šturmuoti Ukrainos žvalgybos – SBU pastatą.

Eurazijos sąjungos įkūrėjas yra Kremliaus ir paties V. Putino ideologu laikomas nacionalistas Aleksandras Duginas. Būtent pastarasis yra ir J. Bäckmano įkvėpėjas. Tai, kad A. Medinskiui buvo patikėtos A. Dugino įkurtos ir imperinio „rusiškojo pasaulio“ ideologiją skatinančio judėjimo skyriaus vadovo pareigos, rodo, kad jis turėjo bent kažkuo pasižymėti.

Ukrainietis kreipėsi į Trumpą ir lietuvius: ar jūs žinojote apie šiuos nusikaltimus?
© Facebook

Dar viena A. Medinskio biografijos dėme galima laikyti ir priklausymą judėjimui „Brolija“, kuris taip pat siejamas su A. Duginu. O 2013-siais jis įtartas palaikęs prorusiškos Regionų partijos kandidatą Charkove, kur organizavo vadinamųjų „tituškių“ – režimą už pinigus remiančių jaunų skustagalvių kresnų vyrukų būrį. Ir tik kitais metais, įsisiūbavus revoliucijai Kijeve, jis save jau priskyrė Maidano gynėjų gretoms.

Abejonių kelia ir patys A. Medinskio teiginiai apie cheminio ginklo panaudojimo aplinkybes Ukrainoje. Laboratorija, kuri pajėgi gaminti net ir primityvų cheminį ginklą, pavyzdžiui, ipritą ar sprogmenis tokiais kiekiais, kurie galėtų būti naudojami kare (t.y., tonomis) paprastai būna didelė.

A. Medinskio teiginiai, kad tokią laboratoriją, kurią iš pradžių kontroliavo jokios patirties su cheminiu ginklu neturintys savanoriškojo bataliono kariai su vieninteliu „chemiku“ taip pat kelia daug abejonių. Be to, nesuprantama, ką su cheminiais ginklais galėtų veikti Ukrainos SOP, kurie esą „iš pradžių perkėlė laboratoriją į Kijevą, o vėliau – į savo slaptą bazę“.

Ukrainietis kreipėsi į Trumpą ir lietuvius: ar jūs žinojote apie šiuos nusikaltimus?
© A.Didžgalvio nuotr.

Vien toks pavojingų medžiagų gabenimas gali sukelti grėsmę patiems vežėjams ir sukelti užterštumą – tai priklauso ir nuo pačių medžiagų. Todėl įtarimą gali sukelti ir tai, kad A. Medinskis tyčia nepatikslina kokie būtent cheminiai ginklai buvo gabenami ar naudojami.

Galiausiai dar lyg tyčia dar praėjusią savaitę prorusiškų separatistų žiniasklaida skelbė apie paslaptingus sviedinius, nukritusius fronto linijoje. Tai esą galėjo būti cheminio ginklo panaudojimo įrodymas, tačiau tariamų ir mirtinai nuodingų cheminių ginklų dalis be jokių apsaugos priemonių prieš kameras čiupinėjantys separatistai nesugebėjo patikslinti, kokie tai ginklai.

Panašių teiginių apie Kijevo esą naudojamus cheminius ginklus pasirodė dar 2014-siais, tačiau Ukrainoje veikiantys tarptautiniai ESBO stebėtojai niekada nepatvirtino nė vieno atvejo, kad šalyje būtų naudojami cheminiai ginklai.Pastaruoju metu pasaulio socialiniuose tinkluose vis dažniau platinamos melagingos „naujienos“ ir sąmoninga dezinformacija. Jos klaidina, skleidžia paniką, atneša realių nuostolių ir todėl yra pavojingos. Išvalykime viešąją erdvę drauge: nepasitikėkite melagingomis „naujienomis“ – kilus įtarimui praneškite apie jas DELFI redakcijai, o mūsų žurnalistai jas patikrins.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rusijos strateginėje zonoje atsivėrė pavojingas kelias (39)

Prieš porą savaičių, kai dangus buvo ganėtinai saulėtas, o oro sąlygos buvo santykinai...

Lietuva užsienio akimis: darbuotojai emigruoja, bet pensininkai lieka (255)

Kad nepatirtų ekonominio nuosmukio, rytinėms ES narėms teks susigrąžinti išvykusius darbuotojus...

Rimvydas Valatka. Išgirsti popiežių Pranciškų pavergto proto šalyje (477)

Kodėl pavergto proto? Juk popiežius Pranciškus aiškiai pasakė, kad „ši tauta iš tiesų...

Rusijos scenarijus 2050-iesiems: Kremlius prognozuoja neišvengiamą karą su Vakarais (739)

Susiskaldžiusi Europa , stagnuojančios JAV ir drąsus daugiapolis pasaulis, kuriame Kremlius...

Bastys: man reikia mandato, kad galėčiau tarnauti su nauja priesaika (25)

2017 metų gruodį prieš pat Kalėdas Konstitucinis Teismas paskelbė, kad Seimo narys Mindaugas...

Velionės laidotuvės virto farsu: kur pagarba mirusiajam ir artimiesiems? (49)

Rugsėjo 9 dieną laidojome kaimynę ir daugiavaikę mamą, kuri buvo užauginusi 7 vaikus.

Finansų planavimo programėlės – išmanus būdas taupyti (1)

Finansų ekspertai sako, kad tarp turtuolio ir vargšo paprastai būna vienas esminis skirtumas –...

Baigėsi popiežiaus vizitas Lietuvoje: miniai žmonių – išskirtinis gestas linkėjo tapti vilties švyturiu, atnaujinta 19.00 (1367)

Popiežius Pranciškus sako, kad skaudžią istoriją išgyvenusi Lietuva gali tapti vilties švyturiu...

Tikrieji žmogaus teisių gynėjai nepamena Gražulio nuopelnų (141)

Petro Gražulio paskyrimas į Žmogaus teisių komitetą ne tik sulaukė 16 tūkst. parašų,...

Mokslininkai pasiūlė devynias priežastis, kodėl iki šiol dar neaptikome nežemiškos gyvybės (54)

Šiuo metu mokslininkams žinoma, kad visatoje egzistuoja milijonai, o gal ir milijardai planetų,...