aA
Kasmetinėje kalboje užsienio šalių gynybos atašė Rusijos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo viršininkas Valerijus Gerasimovas kalbėjo apie grėsmes ir, žinoma, šalies gynybos pramonės pasiekimus. Vieni jų – naujausi bombonešiai. Tačiau šįkart ekrane parodytas vaizdas galėjo tik sugluminti ir sukelti šypsenas.
Tradicijos nemiršta: norėjo įsiteikti Rusijos kariuomenės vadui, bet susimovė prieš visą pasaulį
© Rusijos Gynybos ministerijos nuotr.

„Šiuo metu pradėta bombonešių Tu-160 ir Tu-95MS modernizacija, kurie per artimiausius metus bus tiekiami tolimosios aviacijos pajėgoms“, – prieš gynybos atašė iš 70-ies pasaulio valstybių didelėje salėje dar antradienį kalbėjo Rusijos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo viršininkas V. Gerasimovas. Virš jo milžiniškame ekrane buvo demonstruojama ir gynybos ministerijos paruošta skaidrė, rodanti Rusijos strateginių pajėgų modernizavimo kryptį.

Iš pirmo žvilgsnio skaidrėje be jau anksčiau ne kartą skelbtų naujovių, kuriomis jau naudojasi Rusijos ginkluotosios pajėgos arba priims į ginkluotę artimiausioje ateityje, buvo ir kelios naujovės: naujos kartos povandeninių laivų raketos, naujos sparnuotosios raketos bombonešiams.

Kokiems bombonešiams? Skaidrėje be V. Gerasimovo paminėtų Tu-160 ir Tu-95MS buvo ir naujos kartos bombonešis PAK DA. Pirmieji šio bombonešio kūrimo darbai prasidėjo dar prieš 5 metus.

Kaip atrodo šis bombonešis iki šiol yra griežta paslaptis, nors jau kitą dieną Rusijos gynybos ministerija paskelbė, kad dalinius pirmieji tokie bombonešiai esą pasieks jau 2027 metais, o pirmasis skrydis numatytas jau 2021 metais – šiemet patvirtinti brėžiniai ir pasirašytos sutartys dėl pirmųjų prototipinių modelių gamybos.

Rusijos gynybos viceministras Aleksejus Krivoručko išdidžiai pareiškė, kad bombonešis nors ir nebus viršgarsinis, vis dėlto naudos slapiąsias technologijas (stealth), galės išbūti ore net 30 valandų ir nuskristi 20 tūkst. km. Tai gerokai viršija anksčiau oficialiai skelbtus reikalavimus – 12 tūkst. km skrydžio nuotolis ir pirmasis skrydis 2025 metais.

Tad kai skaidrėje virš V. Gerasimovo buvo parodytas bombonešio modelis, gynybos atašė žvilgsniai nukrypo į dešinį viršutinį skaidrės kampą. Bet akylesni suglumo ir tada ėmė šypsotis.

Iš tikrųjų gynybos ministerija neatskleidė būsimojo rusiško bombonešio vizualizacijos – skaidrėje užfiksuotas jau anksčiau rodytas modelis. Bet gėdingiau buvo tai, kad tai tebuvo JAV būsimojo bombonešio B-21 „Raider“ konceptualaus modelio vizualizacija, kurią dar prieš dešimtmetį pademonstravo tuomet tik planus kūrusi JAV gynybos korporacija „Northrop Grumman“.

Tradicijos nemiršta: norėjo įsiteikti Rusijos kariuomenės vadui, bet susimovė prieš visą pasaulį
© Northrup Grumman

JAV ilgojo nuotolio bombonešio programa jau gerokai pasistūmėjusi į priekį ir tai, ką pademonstravo Rusijos gynybos ministerija, pavogusi amerikietiško bombonešio vizualizacijos nuotrauką ir pristačiusi ją kaip rusišką „PAK DA“, jau nebeatitinka realybės.

Tai, kaip atrodys B-21 „Raider“ pademonstravo „Northrop Grumman“ – naujausia vizualizacija gerokai skiriasi nuo prieš dešimtmetį parodytos konceptualios vizualizacijos. Pentagonas skubina programos dalyvius laikytis įsipareigojimų, o prototipas turėtų pakilti į dangų jau 2021 metų gruodį. Šį gruodį JAV Kongrese Senato ginkluotųjų pajėgų komitetas jau numatė 3 mlrd. dolerių šio bombonešio programai.

Tradicijos nemiršta: norėjo įsiteikti Rusijos kariuomenės vadui, bet susimovė prieš visą pasaulį
© Northrup Grumman

Plakatuose – grubiai iškraipyta istorija

Tuo metu Rusijos gynybos ministerijos demonstracija susilaukė pašaipų pačioje Rusijoje. Ir ne pirmą kartą. Šioje šalyje jau ne vienerius metus pademonstruoti rusiškos karinės galios pasiekimus skubantys įvairių valdžios institucijų atstovai sugeba įspūdingai susimauti.

Istorijos apie tai, kaip Rusijoje gegužės 9-ąją švenčiamos vadinamosios Pergalės dienos proga iškabinami „su pergale“ sveikinantys plakatai sukelia pašaipų ar pasipiktinimų bangą kartojasi kone kasmet. „Jie kovėsi už tėvyne“, – rašoma sovietų pergalę šlovinančiame plakate, kuriame pavaizduota viena garsesnių nacių propagandos nuotraukų su vokiečių bombonešio Ju-88 pilotais.

Prieš 8 metus Permėje specialiai veteranams 1,5 tūkstančio egzempliorių tiražu buvo išleistas spalvingas kalendorius. Pamatę šią dovaną, kai kurie veteranai net sunegalavo ir jiems prireiktų medikų pagalbos, nes iš šešių plakate išspausdintų nuotraukų tik dviejose buvo įamžinti sovietų kariai, likusiose – nacių SS divizijos kariai, sveikinantys su pergale.

Tradicijos nemiršta: norėjo įsiteikti Rusijos kariuomenės vadui, bet susimovė prieš visą pasaulį
© Twitter nuotr.

Vienoje nuotraukoje – vokiečių pašautas sovietų tankas T-34 Lvove pirmosiomis karo dienomis. Ar iš to pasimokyta? Po kelių metų toks pats sveikinimas su vokiečių kariais pasirodė Čeliabinske. Ir ne kalendorių, o milžiniško plakato pavidalu.

Kitame plakate su Pergales diena rusus kažkodėl sveikina JAV jūrų pėstininkas, dalyvavęs mūšiuose Ramiojo vandenyno salose, kur sovietų iš viso nebuvo. Dar viename plakate, begėdiškai pavadintame „Tai mūsų pergalė“ pavaizduoti kariai, keliantys vėliavą. Pastaroji – raudona, sovietinė, bet įtartinai kažkur kitur jau nesyk matyta.

Tradicijos nemiršta: norėjo įsiteikti Rusijos kariuomenės vadui, bet susimovė prieš visą pasaulį
© Twitter nuotr.

Ir neatsitiktinai – juk tai JAV jūrų pėstininkai, keliantys JAV vėliavą Ivo Džimos saloje po kruvinų kautynių 1945-ųjų vasarį, o nuotraukos autorius – legendinis fotografas Joe Rosenthalis.Iniciatyva DEMASKUOK.LT vienija žiniasklaidą, visuomenę ir valstybę, siekiant atskleisti dezinformaciją, kuri vis dažniau platinama naujienų portaluose ir socialiniuose tinkluose.

Pastebėjai dezinformaciją? Nelik abejingas!

Pranešk
www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(359 žmonės įvertino)
4.4568

Top naujienos

Darželyje sriuba apsipylusi trimetė patyrė antro laipsnio nudegimą: mama netiki darželio direktorės versija (31)

Į darželį trimetę dukrą nuvedusi mama nė neįtarė, kad po kelių valandų su ja dėl patirto...

Sinkevičius įvertino taršos skandalus ir nurodė, kur Lietuvai labiausiai reikia pasitempti (29)

Už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę atsakingas Europos komisaras Virginijus Sinkevičius ,...

JAV patvirtino, kad Afganistane sudužo jų žvalgybinis lėktuvas Talibanas teigia numušęs lėktuvą

JAV kariuomenė patvirtino, kad Afganistane sudužęs lėktuvas priklausė jų pajėgoms. Šią...

Profesorius – apie koronavirusą: kaip jį atskirti nuo peršalimo ir kam jis pavojingiausias (2)

Kinijos valstybinio sveikatos komiteto duomenimis, per pastarąsias 24 dienas Kinijoje nuo...

Kobe Bryantas – ne tik krepšininkas, bet ir keturių dukrų tėtis: kokiomis auklėjimo taisyklėms jis vadovavosi (10)

Sekmadienio vakarą pasklidusi žinia apie krepšininko Kobe Bryant o ir jo dukters mirtį...

Skvernelis gavo atsakymą dėl pavadinimo „Tėvynės labui“ patentavimo: toks ir buvo tikslas (103)

Premjeras Saulius Skvernelis pranešė, kad Valstybinis patentų biuras atsisakė registruoti...

Į „valstiečių“ frakciją ir partiją beldžiasi naujas narys: prašymas jau parašytas (96)

Pastarąją savaitę Virgilijui Poderui palikus Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ( LVŽS...

Lietuva ruošiasi blogiausiam scenarijui: dėl koronaviruso grėsmės imasi papildomų priemonių papildyta (299)

Kinijoje staigiai plisti pradėjęs ir jau kitas šalis pasiekęs koronavirusas papildomų apsaugos...

Socialiniuose tinkluose naudojantis DELFI vardu paskleista melaginga žinutė apie Karoliną Meschino ir Remigijų Daškevičių (13)

Pastaruoju metu socialiniuose tinkluose vis daugiau žinomų Lietuvos žmonių piktinasi, kad jų...

Paukščių gripas artinasi: naujausias židinys – netoli Lietuvos (3)

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba ( VMVT ), remdamasi Europos Komisijos Gyvūnų ligų...