aA
Vienas populiariausių pasaulyje serialų „Sostų karai“ gali žavėti siužeto vingiais, intrigomis, įspūdingomis scenomis. Už viską galima dėkoti autoriui – George’ui R. R. Martinui. Bet Rusijos žiniasklaidoje šiomis dienomis rimtai svarstoma teorija, esą amerikiečių rašytojas nukopijavo rusų liaudies pasakų herojų.
© Youtube

Vienas pagrindinių „Sostų karų“ herojų Jonas Snow – išties nevienareikšmiai vertinamas personažas. Vieniems jis – kilnus, drąsus, nesavanaudis jaunuolis iš kilmingos karališkos giminės, patyręs nepaprastų išbandymų. Kitiems – nieko nežinantis mažakalbis karštakošis, nevertas dėmesio ir aistrų. Bet abejingų jis nepalieka – tai ypač svarbus ir originalus personažas. Tik ar tikrai jis toks originalus?

Tuo suabejota Rusijos žiniasklaidoje, kurioje pasirodė naujiena su skambiomis antraštėmis: pasirodo, vienas pagrindinių „Sostų karų“ veikėjų tėra pasakų plagiatas. Ir ne bet kokių veikėjų, o paties Ivanuškos Kvailelio kopija – tiesiog nurašytas iš rusų liaudies pasakų.

„Sostų karų“ gerbėjams Rusijos žiniasklaida turi naujienų: čia mūsų liaudies pasakos plagiatas
© Youtube

Bent jau taip Rusijos žiniasklaidoje interpretuojama praėjusią savaitę Atominės energetikos informaciniame centre vykusi Sankt Peterburgo valstybinio universiteto kultūrinės antropologijos ir etninės sociologijos katedros docentės Darijos Vasiljevos paskaita.

„Tokių herojų ryšys su mirtimi yra ypatingas, jie yra chaoso katalizatoriai, o jų pergalė lemia visuomenės atstatymą“, – sakė D. Vasiljeva, kurios teigimu, herojaus vardas Jonas pagal semantinę liniją gali turėti ryšį su Ivanu. Rusų liaudies folklore Ivanas (arba mažybine forma Ivanuška) yra paprastas, bet laimingas, geraširdis ir mėgstamas personažas – dažniausiai neturtingas valstietis, vienas iš trijų brolių. Ir jam labai sekasi, o būtent Ivanuškos naivumas padeda susirasti draugų, laimėti princesių širdis bei gauti karalystę.

„G. R. R. Martinas ne veltui renkasi vardus savo personažus – Jonas, Johnas, o pas mus Ivanas, nes jis rėmėsi pasakų motyvais, sutinkamais daugelyje kultūrų, o „Sostų karuose“ galima sutikti mitologinės kovos su gyvatės pavidalo pabaisomis. Herojus kaunasi su ta pabaisa, kuri simbolizuoja priešingybes ir saugo ribą tarp mirusiųjų bei gyvųjų“, – tikino universiteto docentė. Tiesa, „Sostų karuose“ Jonas Snow ne tik nesikauna su gyvatės pavidalo pabaisomis – drakonais, bet ir skraido vienu jų, tad tai tebuvo vienas palyginimų.

Rusijos mokslininkės teigimu, yra ir daugiau panašumų, mat vienas svarbiausių Jono Snow priešų – Nakties karalius taip pat gali būti lyginamas su kitu rusų liaudies pasakų herojumi – Koščėjumi Nemirtinguoju. Tad esą jei vadovausiesi rusų liaudies pasakomis, gali iš anksto nuspėti kuo Jonui Snow baigsis „Sostų karai“.

„Šis „Sostų karų“ herojus, kaip ir dauguma pasakų personažų, pereina svarbius etapus: išėjimą iš namų, išbandymus, lyderio formavimo etapą. Tad galima tvirtai teigti, kas sės į Geležinį sostą“, – tikino ekspertė. Sankt Peterburgo valstybiniame universitete ji dėsto kursą, pavadintą „Kultūrinės sienos ir tarptautiniai santykiai Europoje“.

Beje, pati Rusijos mokslininkė, kuri skaitė ne tik „Ledo ir ugnies giesmės“ knygas, kuriomis paremtas serialas „Sostų karai“, bet ir kitus G. R. R. Martino kūrinius, nevadino Jono Snow – Ivanuškos plagiatu, nors būtent tokią žinią ištransliavo Kremliaus kontroliuojama žiniasklaida.

„Sostų karų“ gerbėjams Rusijos žiniasklaida turi naujienų: čia mūsų liaudies pasakos plagiatas
© Youtube

„Dėl šios publikacijos mano pasirodymą apie „Sostų karus“ jau citavo visi, kas galėjo. Vietomis žiauriai iškraipė. Ką aš jums galiu pasakyti, esu pasibaisėjusi. Diskurso epicentre vos laikausi už simuliakro nuolaužos“, – savo socialinėje paskyroje vėliau rašė pati paskaitos autorė.Iniciatyva DEMASKUOK.LT vienija žiniasklaidą, visuomenę ir valstybę, siekiant atskleisti dezinformaciją, kuri vis dažniau platinama naujienų portaluose ir socialiniuose tinkluose.

Pastebėjai dezinformaciją? Nelik abejingas!

Pranešk
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(64 žmonės įvertino)
1.9375

Top naujienos

Rūtos pasitraukimo aplinkybės: tai brendo jau kurį laiką

Trečiadienį ryte Londono olimpinė čempionė Rūta Meilutytė pranešė baigianti savo...

Užkalnis. Nebesvarbu, kas bus prezidentas (33)

Jau daugiau nei savaitę Lietuva gyvena nuostabiai kaip niekada. Gal kažką gerai darė išeinanti...

Nausėdos susitikimo su Pačėsu paslaptis: pokalbio versijos skiriasi (103)

Ne tik Lietuvos verslo konfederacijos prezidento Valdo Sutkaus tarpininkavimo ir paramos prašė...

Audronė Dautartienė – netipinė šeimos gydytoja: taiko specifinius gydymo būdus ir sutaiko šeimas

„Daktarė iš didžiosios raidės. Daktarė, kuri išmano savo darbą. Daktarė, pas kurią norisi...

Dešros nori brangti, bet negali įvardino, kada bus kainų šuolis (75)

Lietuvos mėsos perdirbėjai šoke – kiaulienos kainoms sparčiai kopiant į viršų prekybos...

Beprecedentis įvykis: „Marijos radijuje“ Vytauto Landsbergio interviu buvo cenzūruotas ir užblokuotas (637)

Profesoriaus Vytauto Landsbergio teigimu, jo interviu „Marijos radijui“ buvo cenzūruotas ir...

Gyvai / LKL pusfinalis Klaipėdoje: „Neptūnas“ – „Rytas“ (25)

Trečiadienį 18.50 į pirmąjį „Betsafe-LKL“ pusfinalio serijos mūšį Klaipėdoje kyla vietos...

Amerikiečių analitikai įvertino Kremliaus ginkluotę gegužės 9-osios parade (111)

Nepaisant to, jog technika smarkiai pasenusi, o ir gamybos bazė kaip reikiant šlubuoja, Rusijos...

Pasigirdo raginimų kuo greičiau atsisakyti plastikinių pakuočių: ar sugebėtumėte gyventi be jų? (1)

Mūsų šalyje jau nekyla abejonių, kad reikia žengti žiedinės ekonomikos link. Lietuva jau...