aA
Kasmet populiariausia Rusijoje nepriklausomų rinkos ir sociologinių tyrimų agentūra Jurijaus Levados centras atlieka apklausą, kurios metu šalies gyventojai nurodo, kas, jų nuomone, yra didžiausi Rusijos draugai, o kas – priešai. Jau keliolika metų pirmajame penketuke tvirtai laikosi ir Lietuva.
Rusijos gyventojai įvardijo didžiausius priešus: penketuke – ir Lietuva
© Rimas Pocius

Levados centro apklausa atlikta gegužės 24-29 dienomis visoje Rusijoje, 137 gyvenvietėse – miestuose, miesteliuose, kaimuose. Kokybinės apklausos būdu apklausta 1616 žmonių, vyresnių nei 18 metų.

Respondentų namuose jiems užduoti keli paprasti klausimai: kokias penkias šalis galėtumėte įvardyti draugiškiausiomis Rusijai ir kokias penkias priešiškiausiomis? Prieš akis pateikus kortelę su valstybių sąrašu apklaustieji galėjo rinktis kelias šalis. Rezultatai pernelyg nenustebino.

Tarp draugų – tik autoritariniai režimai

Draugiškiausia šalimi rusai laiko Baltarusiją (62 proc.), antroje vietoje – Kinija (42 proc.), trečioje – Kazachstanas – 38 proc., ketvirtoje – Armėnija – 22 proc., penktoje – Azerbaidžanas (16 proc.). Nedaug nuo šalių valstybių atsiliko Sirija ir Indija (po 14 proc.), Venesuela (11 proc.), Vietnamas (10 proc.) ir Kuba (9 proc.).

Nė viena šių valstybių nėra laisva ar demokratinė, ją valdo komunistiniai arba kita ideologija besiremiantys autoritariniai režimai. Nuo 2006-ųjų Baltarusija kasmet nurodoma draugiškiausia šalimi rusams. Kinijos „draugiškumas“ kasmet auga – jei prieš dešimtmetį į Kiniją palankiai žiūrėjo vos 18 proc., tai per pastaruosius 5 metus pastebimas žymus palankių vertinimų augimas.

Kazachstano, Armėnijos ir Azerbaidžano nuolatinis buvimas „draugiškiausiųjų“ sąraše pernelyg nekinta, tačiau nuo 2006 iki 2014 m. stabiliai palankiausiųjų dešimtuke besilaikiusi Vokietija po Krymo aneksijos iškrito iš šio sąrašo – Vokietiją palankiai šiemet vertino tik 9 proc. apklaustųjų.

Kita vertus nežymiai, bet stabiliai kasmet auga palankumas Turkijai: 2015-siais Turkijos sieną pažeidusį rusų lėktuvą numušę turkai susilaukė milžiniško Kremliaus kontroliuojamos žiniasklaidos pasmerkimo, o po to Turkijoje lyg tyčia bandyta surengti valstybės perversmą.

R. T. Erdoganas, V. Putinas
R. T. Erdoganas, V. Putinas
© AFP / Scanpix

Pastaruoju metu dažnai kartu draugiškoje atmosferoje pasirodantys Rusijos ir Turkijos lyderiai bei į Turkijos kurortus grįžtantis rusai, regis, prisideda prie palankesnio šios šlies vertinimo, kuris, tiesa, nėra įspūdingas (9 proc.) Be to, apie vieną-kelis proc. besilaikęs autoritarinės Šiaurės Korėjos reitingas šiemet išaugo iki šešių proc. – kaip ir Japonijos bei Tadžikistano.

Lietuva – vis dar penketuke

Nedraugiškiausių arba priešiškiausiai nusiteikusių, rusų nuomone, šalių sąraše didelių pokyčių taip pat nėra. Jau 7 metus iš eilės „priešų sąraše“ pirmauja JAV, tiesa, šiemet priešiška ją laiko kiek mažiau apklaustųjų, nei pernai – 67 proc. šiemet ir 78 proc. – pernai.

Antroje vietoje jau šeštus metus iš eilės taip pat stabiliai laikosi Ukraina (40 proc.) iš kurios Rusija atplėšė Krymą, sukėlė karą Donbase, šiemet užgrobė kelis ukrainiečių karo laivus ir sulaikė jų įgulas. Tiesa, priešiškumas Ukrainai taip pat kiek sumažėjo – pernai priešiška ją laikė daugiau – 49 proc. rusų.

Trečioje vietoje šiemet – senas/naujas Rusijos priešas – Jungtinė Karalystė, kuri pernai apkaltino Kremlių Sergejaus Skripaliaus apnuodijimu, išvarė dešimtis rusų diplomatų. Britaniją priešiška laiko laiko 38 proc. rusų, o Jungtinė Karalystė į „priešų sąrašo“ penketuką grįžo po ketverių metų pertraukos.

Užpernai trečiąją vietą dalijosi Lietuva, Latvija ir Vokietija. Pastarosios šalies „priešų sąraše“ šiemet neliko, o Latvija ir Lietuva dalijasi atitinkamai 4 ir 5 vietomis.

Latvija priešiška laiko 27 proc. rusų, o penktoje vietoje esančią Lietuvą – 26 proc. apklaustų rusų. Lietuvą šiemet vertino nepalankiau, nei pernai (23 proc.), kai Lietuva buvo netgi iškritusi iš priešiškiausiųjų penketuko, tačiau palankiau, nei, pavyzdžiui, 2006 metais (42 proc.).

Rusijos gyventojai įvardijo didžiausius priešus: penketuke – ir Lietuva
© LRPK / Džoja Gunda Barysaitė

Įdomu tai, kad Estija iš penktosios vietos su 15 proc. dar pernai iškrito į aštuntąją vietą šiemet su 12 proc., o kaimyninė Lenkija su 22 proc. rikiuojasi 6-oje vietoje (pernai buvo penketuke su 24 proc.). Po Gruzijos ir Rusijos karo 2008-siais priešiškiausiųjų šalių viršūnėje ilgą laiką buvusi Gruzija (Sakartvelas) nukrito į 9-ąją vietą su 11 proc., o šiemet į priešiškiausių šalių dešimtuką netikėtai pateko bene draugiškiausia pasaulyje Kanada su 9 proc.

Įtraukė į užsienio agentų sąrašus

Vienas garsiausių Rusijoje sociologinių tyrimų centrų nėra mėgstamas Kremliaus. 2016 metais Rusijos teisingumo ministerija Levados centrą įvardijo „užsienio agente“ ir, pasak ministerijos, buvo uždraudusi šiam centrui dirbti. Centro direktorius Levas Gudkovas teigė, kad šis ministerijos sprendimas prilygsta „politinei cenzūrai“.

Rusijos įstatymai reikalauja, kad visos NVO, gaunančios finansinę paramą iš užsienio, užsiregistruotų kaip užsienio agentai. Kitu atveju jiems grės apribojimai. Sprendimas įtraukti „Levadą“ į užsienio agentų sąrašą buvo priimtas po neplanuoto centro dokumentų patikrinimo. Šią vasarą Kremlių palaikantis „Antimaidano“ judėjimas apkaltino centrą nuo 2012 m. iš JAV vyriausybės gavus 120 tūkst. JAV dolerių.Iniciatyva DEMASKUOK.LT vienija žiniasklaidą, visuomenę ir valstybę, siekiant atskleisti dezinformaciją, kuri vis dažniau platinama naujienų portaluose ir socialiniuose tinkluose.

Pastebėjai dezinformaciją? Nelik abejingas!

Pranešk
www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(110 žmonių įvertino)
3.7364

Top naujienos

Skandalingi Pavilionio žodžiai ar prorusiški Skaisgirytės ryšiai: kodėl Prezidentūra nutarė imtis kraštutinių priemonių (10)

Panašu, kad konfliktas tarp Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininko Žygimanto Pavilionio ir...

Dulkio pateiktuose atsakymuose – vakcinavimo proceso užkulisiai kaip ant delno (55)

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys interpeliacijos jam autoriams pateikė atsakymus į...

Sinkevičius: atkalbėti kolegas nuo išėjimo iš LVŽS nebematau prasmės (55)

„Esu ne kartą atkalbėjęs kolegas, norėjusius palikti „valstiečių“ frakciją, tiek šią,...

Lietuvoje šaltis jau pareikalavo aukų: trys žmonės sušalo mirtinai, dar daugiau kreipėsi pagalbos

Lietuvą stingdant šalčiui , Bendrasis pagalbos centras (BPC) praėjusią parą gavo daugiau...

Seimo komitete – kaltinimai Lietuvos geležinkeliams: avansas už baltarusiškas trąšas gautas jau žinant apie sankcijas ministerijos buvo apie tai informuotos  (104)

Seimo Biudžeto ir finansų komitete (BFK) į darbotvarkę netikėtai įtrauktas klausimas dėl JAV...

Prie Vilniaus susidūrė autobusas ir lengvasis automobilis: sužaloti ir prispausti žmonės

Trečiadienį, 12.41 val., Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112 gautas...

D+The Economist

Pateikė daugiau žinių apie omikron mutaciją: farmacijos įmonės pasirengusios modifikuoti vakciną

Nepaisant gausybės žinių apie COVID-19 , galimybes užkirsti kelią ligos plitimui arba gyventi...

Prezidentūra raštu kreipėsi dėl Pavilionio veiksmų: galėjo būti sulaužyta Seimo nario priesaika (112)

Įtampa tarp Seimo užsienio reikalų komiteto pirmininko Žygimanto Pavilionio ir prezidento...

Ivanauską užsieniečiu pakeisti norėjęs Stankevičius: konkrečių variantų rinkoje nebuvo (10)

Lietuvos futbolo federacijos ( LFF ) vykdomasis komitetas antradienį vienbalsiai patvirtino Valdą...