Penktadienį įsilaužus į naujienų portalą Kauno.diena.lt patalpinta melaginga žinia apie koronavirusu neva užsikrėtusį JAV karininką.

Esą dar Sausio 17 dieną leitenantas Mo buvo pristatytas į Lietuvos ligoninę su ligos simptomais: karščiavimas, kosulys, dusulys ir kvėpavimo sutrikimai. Medicininės apžiūros metu paaiškėjo, kad ligos priežastis yra naujo tipo koronavirusas. Karininkas yra ligoninėje tebėra sunkios būklės. Tokią informaciją neva pateikė JAV bataliono vadas Lietuvoje Stevenas Johnsonas. Iš tikrųjų JAV pajėgos Lietuvoje tokios informacijos neplatino.

„Ta istorija buvo visiškas išsigalvojimas. Lietuvoje dislokuotiems JAV kariams koronavirusas nediagnozuotas. Mes dėkojame greitai sureagavusiai Lietuvos žiniasklaidai, kuri demaskavo šią dezinformaciją“, – DELFI teigė JAV ambasados Lietuvoje Viešųjų ryšių skyriaus vadovei Sarai Veldhuizen Stealy.

„Yra įsilaužimo atvejis į turinio valdymo sistemą. Kol kas sprendžiame, gilinamės, kokiu būdu tai įvyko“, – BNS sakė „Kauno dienos“ direktorius Tadas Širvinskas.

„Atvejis neeilinis. Bandymų esame tokių turėję panašių seniau, bet nėra buvę, kad kažkam pavyktų“, – sakė jis.

T. Širvinskas sakė, kad melagiena buvo matoma apie dešimt minučių, ji buvo pašalinta ir nepakilo iki pagrindinių pozicijų. Portalas Kauno.diena.lt – ne vienintelis, kuris patyrė įsilaužimą. Melaginga naujiena įkelta ir į portalą „Kas vyksta Kaune“, kuris jau ne pirmą kartą kenčia nuo tokių įsilaužimų, kai patalpinama melaginga naujiena.

Melaginga naujiena apie koronavirusą Lietuvoje

Melagingos žinios autoriumi buvo įvardyta BNS naujienų agentūra, Lietuvos kariuomenė ir JAV 1-osios kavalerijos divizijos, 2-osios brigados 9-ojo pulkas, kurio šarvuotasis batalionas nuo pernai dislokuotas Lietuvoje.

Tiesa, iš pradžių melaginga naujiena buvo patalpinta Wordpress platformoje dar pernai sausį sukurtame tinklaraštyje, kuris iki šiol skelbė naujienas apie 9-ojo pulko gyvenimą ir tik prieš kelias dienas anglų kalba išplatino identišką melagingą naujieną. Pastaroji buvo išversta į lietuvių kalbą.

Melaginga žinutė sukonstruota gudriai, siekiant pateikti kuo daugiau tikrovės neatitinkančių, tačiau galimą paniką kurstyti galinčių detalių. Pavyzdžiui, pažymima, jog ieškomi žmonės, turėję kontaktą su įvardyti karininku, kuris esą „lankėsi viešose vietose ir dalyvavo kultūriniuose renginiuose Lietuvoje“. Melagingoje naujienoje panaudotos ir 9-ojo pulko nuotraukos iš praėjusiais metais vykusių apdovanojimų ceremonijų, vienoje nuotraukoje užfiksuotas leitenantas Mo.

Apie įvykį informuota Lietuvos kariuomenė, redakcija žada kreiptis ir į kitas valstybės institucijas. Pasak T. Širvinsko, naujiena buvo parašyta gana tikroviškai, tačiau įtarimų sukėlė kai kurie neatitikimai.

„Yra tam tikros stiliaus detalės ir šriftas skiriasi nuo kitų naujienų“, – sakė jis. Tai ne pirmas kartas, kai įsilaužus į naujienų portalus Lietuvoje paskelbiamos melagingos žinios apie krašto apsaugos sistemą.

Tai jau ne pirmas kartas, kaip JAV batalionas tampa kibernetinių ir dezinformacinių atakų taikiniu. Pernai sukčiai taip pat platino melagingas naujienas apie neva nusikaltusius JAV karius ir naudojosi suklastotomis elektroninio pašto paskyromis.

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (271)