aA
Raudonoji armija užkariavo Berlyną vien tam, kad Hitlerio valdymą pakeistų Stalino represijos. Tokia Vokietijos ambasadoriaus Lietuvoje Matthias Sonno citata sukėlė senokai neregėtą Kremliaus įsiūtį: į Berlyną įprastai palankiai žiūrinti Rusija istorijos mokyti pasišovė ne tik lietuvius, bet ir vokiečius.
Naujas Kremliaus taikinys Vilniuje: įtūžį netikėtai išliejo ir ant draugiškos šalies diplomato
© Wikimedia Commons

Ar pas jus ten viskas normaliai? Tokiu grubiu tonu šią savaitę į Vokietiją kreipėsi Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova, reaguodama į Vokietijos ambasadoriaus Matthias Sonno kalbą, pasakytą Vilniuje dar spalio 19 d.

Tąsyk M. Sonnas atidengė prieš du metus mirusio skulptoriaus Romualdo Kvinto skulptūrą „Vandens nešėjas“, skirtą atminti Vilniuje gyvenusiems žydams. Paradoksalu, kad Vokietijos ambasadorius didžiąją dalį kalbos skyrė būtent kraupiems Holokausto laikų įvykiams, jų palikimui bei Vilniuje gyvenusių žydų atminimui. Tačiau Kremliui užkliuvo kita dalis.

„Mano šaliai viešpataujant Lietuvoje, joje buvo išžudyta apie 95 proc. čia gyvenusių žydų. 1945 m. Raudonoji armija užkariavo Berlyną ir išlaisvino mus, vokiečius, nuo Hitlerio – vien tam, kad jo valdymą pakeistų Stalino represijos.

Ši istorija pasakojama Lietuvos Okupacijų ir laisvės kovų muziejuje, įsikūrusiame buvusioje Gestapo ir KGB būstinėje Gedimino prospekte“, – pareiškė M. Sonnas.

Ir nors praėjo mėnuo nuo šios kalbos, galiausiai Rusijos ambasadoje bei Kremliuje, atrodo, išmušė saugiklius būtent žodžiai apie Raudonosios armijos užkariautą Berlyną bei Hitlerio ir Stalino represijų sulyginimas.

„Vokietijoje skatinamos pseudoistorinės teorijos, kurios gretina Sovietų sąjungą su Trečiuoju Reichu, kalbant apie Antrojo pasaulinio karo priežastis, o taip pat komunizmo ir nacizmo režimų sulyginimas. Panašu, kad tai daroma siekiant sumenkinti vokiečių atsakomybę už nežmoniškus nacių nusikaltimus.

Toks požiūris iššaukia mūsų kategorišką atmetimo reakciją ir kelia klausimų dėl sunkaus susitaikymo proceso su Vokietijos žmonėmis pokaryje“, – iš pradžių Vokietijos ambasadorių auklėti ėmė Rusijos ambasada Lietuvoje, kuriai vietoje skandalingu elgesiu pagarsėjusio ir iš pareigų atleisto Aleksandro Udalcovo dabar vadovauja Aleksejus Isakovas. Įraše taip pat reikalaujama „visiškos ir besąlyginės vokiečių kartų atgailos už tų laikų Vokietijos valdžios nusikaltimus“.

Paradoksalu, kad Vokietijos ambasadoriaus kalboje nebuvo nė žodžio apie Antrojo pasaulinio karo priežastis, nors būtent nacistinė Vokietija ir SSRS sukėlė šį karą kartu užpuldama ir pasidalindama Lenkiją 1939 m. prieš tai pasirašiusios slaptuosius Ribentropo-Molotovo pakto protokolus.

Ir nors Vokietijos ambasadorius kaip tik ir pabrėžė nacių nusikaltimų žiaurumą bei siaubą būtent po to, kai 1941 m. birželio 22-ąją kilo SSRS ir Vokietijos karas, tik šiuolaikinė Rusija neigia sovietinius nusikaltimus. Dar daugiau, Vokietija nacių nusikaltimus pripažįsta, kai Kremlius, dar 1989-siais pasmerkęs Ribetropo-Molotovo paktą sugalvojo atšaukti šį pasmerkimą, o pats V. Putinas ėmė netgi teisinti šį susitarimą. Rusijoje už nacių ir sovietų nusikaltimų sulyginimą arba vien už sovietinių represijų paminėjimą galima sulaukti realios bausmės.

Savo ruožtu Vokietijos ambasadorius Lietuvoje M. Sonnas pridūrė tai, ką anksčiau buvo pripažinusi, o dabar neigia Rusija – geležinės sienos egzistavimą.

„Dvi Rytų Vokietijos ir Lietuvos kartos pusę amžiaus buvo laikomos po geležine uždanga, kol pagaliau atgavo laisvę. Kartos, kurių šeimos nebuvo išžudytos nacistinės Vokietijos okupacijos metu“, – teigė M. Sonnas.

Naujas Kremliaus taikinys Vilniuje: įtūžį netikėtai išliejo ir ant draugiškos šalies diplomato
© akg-images/Scanpix

Vis dėlto Vokietijai niekaip nesureagavus į Rusijos ambasados pasipiktinimus Kremlius įjungė kitą propagandinę pavarą – pasipiktinimą grubiais žodžiais ėmė reikšti bei istorijos vokiečius mokyti pradėjo ir pati M. Zacharova.

„Mūsų nuomone tai yra ciniška ir grubi provokacija iš aukšto Vokietijos diplomato pusės. Tai yra antirusiškų nuotaikų skatinimas, kuri dešimtmečius kultivuoja ultranacionalistines jėgas Lietuvoje“, – tikino M. Zacharova, nepaaiškinusi, kaip Raudonosios armijos įvykdytas Berlyno užkariavimas ir realios Stalino represijos sietinos su „antirusiškomis nuotaikomis“ arba kas yra tos „ ultranacionalistinės jėgos Lietuvoje“.

J. Stalinas buvo gruzinų tautybės SSRS diktatorius, myriop pasmerkęs arba represijomis kankinęs ne tik vokiečius, bet ir kitas tautas, tarp jų ir lietuvių bei pačių rusų.

Tačiau įsibėgėjusi M. Zacharova neatlyžo – esą vokiečių diplomatai, galimai užmiršo, kad Trečiasis reichas buvo pasėstas raistinės hitlerizmo teorijos, nors būtent tokį nacių požiūrį savo kalboje ir pasmerkė Vokietijos ambasadorius.

„Deja, turime konstatuoti, kad pastaruoju metu Vokietija vis aktyviau stumia pseudoistorinius naratyvus, kuriais lyginama SSRS ir Trečiasis reichas Antrojo pasaulinio karo genezės kontekste“, – aiškino M. Zacharova, pareikalavusi iš Vokietijos pasiaiškinimų ir taip pat įspėjusi, kad esą toks vokiečių atsakomybės vengimas kelia klausimų dėl rusų ir vokiečių susitaikymo.

Vokietijoje pastaruoju metu išties vis atsargiau žiūrima į Rusiją, ypač po to, kai pabandyta apnuodyti Kremliaus kritiką Aleksejų Navalną, kuris gydosi būtent Vokietijoje. Rusijoje netrūko cinizmo apkaltinti pačius vokiečius, kad tai esą jie apnuodijo A. Navalną, nors tyrimą atlikę vokiečių ekspertai ir vyriausybė patvirtino, kad šis Rusijos opozicionierius apnuodytas būtent į vienintelėje Rusijoje gaminamu preparatu „Novičiok“.Iniciatyva DEMASKUOK.LT vienija žiniasklaidą, visuomenę ir valstybę, siekiant atskleisti dezinformaciją, kuri vis dažniau platinama naujienų portaluose ir socialiniuose tinkluose.

Pastebėjai dezinformaciją? Nelik abejingas!

Pranešk
Kiek esi atsparus dezinformacijai? Pasitikrink:
www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(215 žmonių įvertino)
4.4884

Top naujienos

Dulkys paaiškino, kodėl atlaisvinimų kol kas tikėtis neverta ir kas atsitiko su testavimu (170)

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys paaiškino, kodėl sumažėjo testavimo dėl...

Pinigų negaunančios lietuviškos įmonės jaučia neteisybę: tokios pačios, bet iš užsienio, čia paramą gauna (28)

Didesnės Lietuvos verslo grupės jaučia neteisybę – prie subsidijų puodo jų įmonėms vietos...

Ekspertai kol kas nesiūlo keisti karantino režimo (78)

Prie Vyriausybės suburta Ekspertų taryba kol kas nesiūlo atlaisvinti karantino suvaržymų...

Prokuratūra: Utenos politiko mirtis - ne žmogžudystė (78)

Atliekant ikiteisminį tyrimą dėl praėjusią savaitę Utenoje dingusio, o vėliau rasto negyvo...

Ekspertai smogiamajame Lietuvos rinktinės dvyliktuke olimpinėje atrankoje neranda vietos Motiejūnui (22)

Krepšinio specialistai prognozuoja, kad Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio komanda, nors ir...

Ateities miestų laukia didžiuliai pokyčiai, kurie prasidės jau visai netrukus

Kodėl žmonijai iki šiol nepavyko pastatyti švarių ir tvarių miestų? Ar pasitelkę naujausias...

Naujausia koronaviruso statistika: masiškai atsinaujina protrūkiai rajonų įmonėse (219)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja apie per praėjusią parą Lietuvoje...

Gorbačiovui – Putino pagyros 90-ąjį gimtadienį mini karantine (33)

Buvęs Sovietų Sąjungos lyderis Michailas Gorbačiovas , ėmęsis ekonominių ir politinių...

Gigantas iš Nigerijos kamuolį į krepšį iš viršaus deda net nepašokęs (30)

Abiodunas Adegoke yra 236 cm ūgio. Ir naujame vaizdo įraše užfiksuota, kaip vidurio puolėjas iš...

Jautri Dominyko Vaitiekūno patirtis: liūdna ir skaudu, kad mes laikomi grėsme tradicinei šeimai

Aktorius Dominykas Vaitiekūnas žengė drąsų žingsnį ir pasidalijo jautriu laišku, kuriame...