aA
Ar norite nemokamai į Minską? Tokį pasiūlymą irakiečiams Baltarusijos sostinės oro uoste pateikęs Olegas Adamovičius greitai išsiaiškino tikruosius atvykėlių tikslus – kaip ir kur neteisėtai kirsti sieną su Lietuva, patekti į ES. Paslaugusis žurnalistas iš „Komsomolskaja pravda“ vėliau ne šiaip aprašė savo nuotykius, bet ir nė kiek neslėpė kėslų už pinigus padėti neteisėtiems migrantams. Bet dėl visko esą kalta tik Lietuva, o ne režimas Minske.
Lukašenka sulaukė paramos: migrantams į Lietuvą patekti jau padeda ir desantas iš Maskvos
© VSAT

Migrantų krizė ne šiaip skaudžiai smogė Lietuvai, bet ir sukėlė piktdžiugiškų reakcijų dviejose ne itin draugiškose Lietuvai valstybėse. Aliaksandras Lukašenka ir jo faktiškai valdoma Baltarusija per oficialius kanalus toliau grasina Lietuvai naujomis migrantų bangomis, o Rusijoje šaipomasi kiek subtiliau. Iš pradžių besta į akivaizdžius Lietuvos skaudulius: siena su Baltarusija tebėra kiaura kaip rėtis, migrantų srautų suvaldyti nepavyksta, o greitai Vilniui esą gali grėsti net šturmas.

Tačiau viena yra pašaipos, kas kita – aktyvi pagalba Baltarusijos režimui, jį teisinant dėl migracijos krizės, visą kaltę verčiant Lietuvai ir dar daugiau – prisidedant prie migrantų gabenimo. Būtent į tokią situaciją savo noru įsivėlė iš Maskvos komandiruotas bulvarinio leidinio „Komsomolskaja pravda“ žurnalistas O. Adamovičius.

Atvykimo į Baltarusiją tikslas, anot jo, buvo žurnalistinis tyrimas, siekiant išsiaiškinti, kas vis dėlto kaltas dėl migrantų krizės. Tačiau jo papasakota istorija, laimingi atsitiktinumai bei keistos detalės ir išvados verčia suabejoti – koks gi buvo tikrasis šio tyrimo tikslas?

Plepūs taksistai viską žino

„Komsomolskaja pravda“ aprašyta istorija, kaip iš Maskvos į Minską atvykęs žurnalistas susidūrė su pačiais migrantais bei juos gabenančiais baltarusiais, daugiausia vietos taksistais, išties atrodo juokinga ir nekalta. Esą kuo čia dėtas A. Lukašenka, jei patys migrantai, daugiausia irakiečiai, staiga panoro aplankyti Baltarusiją. Ir taip 3–4 reisais per savaitę iš Bagdado į Minską plūdęs irakiečių srautas artimiausiu metu dar padvigubės. „Delfi“ jau skelbė, kad į Minską pradeda skraidyti lėktuvai iš dar trijų Irako miestų, o pirmieji bilietai jau iššluoti.

Lietuvos politikai ir pareigūnai ne kartą pabrėžė, kad neteisėtų migrantų srautus organizuoja A. Lukašenkos režimas. O. Adamovičiaus reportaže konstatuojama priešinga išvada: A. Lukašenka esą nekaltas, patys gudragalviai migrantai viską susiorganizuoja, jiems tiesiog netrukdoma neteisėtai kirsti sienos, o iš šio verslo vietiniai dar ir užsidirba – tarsi tai jau savaime nebūtų režimo parama.

Lukašenka sulaukė paramos: migrantams į Lietuvą patekti jau padeda ir desantas iš Maskvos
© KP.RU nuotr.

O. Adamovičius tikina viską išsiaiškinęs pats: iš Minsko atvykęs į Gardiną, o iš ten – neva aklai į Pariečės gyvenvietę, esančią vos už 6 km nuo sienos su Lietuva. Ten jau vietiniai esą žino migrantų gabenimo kainas – 500 dolerių už reisą.

Ir tokius „studentus iš Gardino universiteto“ be perstojo vežioja taksistai – penktadienį suskaičiuota 40 automobilių, lakstančių pirmyn ir atgal link pasienio nuo Gardino geležinkelio stoties, kurios antrame aukšte ir būriuojasi būsimieji bėgliai. Su vienu ypač plepiu ir visas migrantų gabenimo schemas atskleidusiu taksistu O. Adamovičius sutarė palaikyti ryšį.

Žurnalistui iš Maskvos viskas stebėtinai sekėsi: ir kalbūs vietiniai, ir ypač plepūs taksi vairuotojai, ir netgi juos su migrantais praleidžiantys pasieniečiai – vienas pastarųjų sustabdė išnuomotą automobilį su žurnalistu iš Maskvos. Tokių patyrusių Kremliaus kontroliuojamų žiniasklaidos priemonių ruporų Baltarusijoje prireikė dar pernai, kai dalis baltarusių žurnalistų neapsikentė ir paliko savo pareigas, matydami brutalų režimo susidorojimą su protestavusiais šalies gyventojais.

Toks desantas iš Maskvos jau įsitaisė ir Baltarusijos valstybiniuose kanaluose, o pasienietis tik įspėjo, kad pasienio zonoje be leidimo važinėti negali, bet, suprantama, Rusijos pilietį paleido.

Kodėl migrantai nori į Gardiną?

Tačiau viskas pakrypo dar įdomesne linkme O. Adamovičiui grįžus į Minsko oro uostą. Ten jis „visai netyčia“ sutiko du rusiškai kalbančius irakiečius – vienas esą studijavo Rusijoje, o kito mergina rusė, kaip sykis, turėjo atvykti į Minską. Abu rusakalbiai irakiečiai „turistai“ čia pat ėmė šlovinti A. Lukašenką. Esą koks jis šaunuolis, jį reikia saugoti.

„Lukašenka – šaunuolis. Europa ir Amerika nori matyti mūsų šalį skurdžią. Pas mus sukėlė karą, šaliai neleidžia vystytis, vadinasi, važiuosime į ES ir ten įsikursime“, – lyg iš Kremliuje surašyto geopolitikos vadovėlio neprašytas rusų žurnalistui esą išpyškino irakietis.

Antrasis „laimingas atsitiktinumas“ laukė jau už durų: rusų žurnalistui kaip tyčia prieš akis išdygo dar trys jauni irakiečiai, kuriuos jis suviliojo „nemokama kelione į Minską“. Tačiau jau automobilyje irakiečiai per automatinį vertėją pasiteiravo, ar rusas negalėtų jų nuvežti iki Gardino.

Lukašenka sulaukė paramos: migrantams į Lietuvą patekti jau padeda ir desantas iš Maskvos
© KP.RU nuotr.

Būtent ties Gardinu link sienos su Lietuva yra pažeidžiamiausi pasienio ruožai – čia išdygo pirmasis koncertinos ruožas, bet, kaip pažymima O. Adamovičiaus straipsnyje, jis tėra kelių kilometrų ilgio, o ir keliose vietose koncertiną migrantai įveikė. Be to, būtent čia, kaip rodo Statistikos departamento duomenys, plūsta daugiausia migrantų: iš viso Druskininkų savivaldybėje nuo metų pradžios sieną neteisėtai kirto 816 migrantų, dar 179 priskaičiuoti gretimoje Lazdijų savivaldybėje.

Nurodęs migrantų populiariausią sienos kirtimo kryptį, kuri, be kita ko, yra į šiaurę nuo karinio Hožos poligono Baltarusijoje, O. Adamovičius nė nemėgino slėpti pats sutikęs prisidėti prie neteisėtos migracijos veiklos. Po trumpų derybų žurnalistas sutarė su anksčiau sutiktu taksistu iš Gardino, kad irakiečių trijulę nugabens už 300 dolerių.

Tačiau irakiečiai trumpam prapuolė kaip į vandenį, o žurnalistas skubiai grįžo į Maskvą. Ir tik ten jau sulaukė skambučio iš migrantų, ar negalėtų jų nuvežti, kaip sutarta, už 300 dolerių nuo Minsko iki Gardino, o iš ten – link pasienio.

Ir prie viso to esą neprisideda nei Baltarusijos KGB, nei pats A. Lukašenka, tik Lietuva neva siekia iškaulyti pinigų sienai apsaugoti. Be to, „Komsomolskaja pravda“ straipsnyje negailima pašaipų tiek skylėtai Lietuvos sienai, tiek ES, cituojami ir Lietuvos pareigūnai, kurie įspėja, kad jau trūksta vietos laikyti visus sieną kirtusius migrantus.Iniciatyva DEMASKUOK.LT vienija žiniasklaidą, visuomenę ir valstybę, siekiant atskleisti dezinformaciją, kuri vis dažniau platinama naujienų portaluose ir socialiniuose tinkluose.

Pastebėjai dezinformaciją? Nelik abejingas!

Pranešk
www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(340 žmonių įvertino)
3.4353

Top naujienos

Maksimo Galkino koncertas Jūrmaloje sustabdytas dėl kruvino incidento: agresyvaus vyro sulaikymo metu jam sulaužyta ranka specialiai Delfi iš Jūrmalos (1)

Jūrmaloje vykęs trečiasis Maksimo Galkino pasirodymas neapsiėjo be incidentų. Šou teko nutraukti...

Po lietingos savaitės pradžios į šalį vėl grįš karščiai: kai kur įkais ir iki 29 laipsnių

Pirmadienio dieną per šalį keliaus kiek tankesnių debesų zona. Dangus bus nepastoviai debesuotas,...

Karas Ukrainoje. Įtempta padėtis prie Zaporižios atominės elektrinės ir intensyvėjančios atakos Donecke Podoliakas: Rusija nori pusmečiui įšaldyti karą

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sakė , kad nuo Rusijos invazijos pradžios buvo...

Siaubingus įrašus iš Pravieniškių paviešinęs kalinys: beveik mėnesį buvau ištiktas komos, tik neseniai pradėjau vaikščioti (1)

Kalinių užfiksuotus siaubingus vaizdo įrašus iš Pravieniškių pataisos namų prieš ketverius...

Maksvytis – apie netenkinantį progresą, konkurencinę žaidėjų kovą ir naująjį kapitoną

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė antrosiose kontrolinėse rungtynėse 90:88 nugalėjo Estijos...

Perspėja, kad Lietuvos švietimą supurtys dar didesnis skandalas: artėjame visiškos katastrofos link (24)

Šįmet su matematika nepasisekė ne tik abiturientams, bet ir dešimtokams – beveik 40 proc. jų...

Delfi PliusVytautas Bruveris, laida „Kaip pas žmones“, Virginija Spurytė

Ukrainos analitikas įvardijo karo baigtį: vieno darinio žemėlapyje tikrai nebeliks (10)

Ukraina ir kitos šalys jau įžengė į ilgalaikių konfliktų Europos žemyne laikotarpį, o kaip...

Jokubaičio priekaištą išgirdęs Brazdeikis džiaugiasi darbu su NBA centrais

Ignas Brazdeikis po pertraukos grįžo į Lietuvos vyrų krepšinio rinktinę ir vedė ją į pergalę...

Policijai įkliuvusi ukrainietė net nepagalvojo, kad taip gali būti: tikėjau viskuo, ką man sakė (7)

Lietuvoje prie automobilio vairo neblaivi policijos pareigūnų sulaikyta ir baudžiamojon...

Delfi PliusJelizaveta Dako

Ekspertas: Lukašenkos režimas visiškai pramiegojo itin svarbų procesą, propaganda dabar turi problemų

Visuomenės nuomonės apie Rusijos karą prieš Ukrainą dinamiką kol kas lemia dvi pagrindinės...