aA
Jau kelias savaites nerimstant aistroms dėl Jono Noreikos ir Kazio Škirpos atminimo ženklų Vilniuje pro padidinamąjį stiklą įvykius Lietuvoje sekė ir Kremlius bei jo kontroliuojama žiniasklaida. Tuo metu, kai iš Rusijos skriejo vaizdai apie žiauriai malšinamus protestus Maskvoje, būtent Lietuva sulaukė kaltinimų, esą šioje šalyje skriaudžiami žmonės, valdžia abejinga, o visur siautėja neonaciai ir antisemitai su Vytautu Landsbergiu priešakyje.
Portalo „Rubaltic“ antraštė: „miško brolių“ gynėjai atskleidžia žydų-Kremliaus konspiraciją
Portalo „Rubaltic“ antraštė: „miško brolių“ gynėjai atskleidžia žydų-Kremliaus konspiraciją
© Ekrano nuotr.

Nuo praėjusio antradienio, kai Lietuvos žydų bendruomenė priėmė prieštaringai vertinamą sprendimą uždaryti Vilniaus sinagogą iki penktadienio, kai ji vėl atvėrė duris, galima buvo susidaryti įspūdį, kad praėjus beveik 8 dešimtmečiams po šiurpių Holokausto įvykių Lietuvoje vėl persekiojami žydai, šlovinami naciai.

Bent jau tokį dramatišką ir įtampos kupiną vaizdą bandė sudaryti Kremliaus kontroliuojami portalai „Kompravda“, „Eadaily“, „Obzor“ ir aktyviausiai šia tema pasisakęs „Rubaltic“. Daugumoje kelių dienų įvykius apibūdinančių žinučių bandyta žaisti faktine informacija ir manipuliuoti išankstinėmis skaitytojų nuostatomis hiperbolizuojant situaciją.

„Lietuvoje nacionalistai stumia žydus į pogrindį“, „Neonaciai grasina Lietuvos žydų bendruomenei“, „Grabauskas: neonaciai iš Lietuvos Seimo prisideda prie antisemitizmo kurstymo“ – tai tik dalis antraščių, kurios pristatė įvykius Lietuvoje.

Kreivė, rodanti, kiek straipsnių, kuriuose buvo minima LŽB vadovė F. Kukliansky, pasirodė Kremliaus remiamuose žiniasklaidos portaluose
Kreivė, rodanti, kiek straipsnių, kuriuose buvo minima LŽB vadovė F. Kukliansky, pasirodė Kremliaus remiamuose žiniasklaidos portaluose
© Ekrano nuotr.Lietuvos vadovybę kaltino abejingumu

Visuose minėtuose tekstuose buvo žaidžiama ta pačia faktine medžiaga, išryškinant kai kuriuos tiesiogiai ar tik menamai su aprašomais įvykiais susijusius naratyvus – menamą Lietuvos valdžios atstovų reakcijos į grasinimus žydų bendruomenei stoką, profesoriaus Vytauto Landsbergio viešą pareiškimą socialiniame tinkle „Facebook“, kuomet profesorius kreipėsi į lietuvius, ragindamas juos išlikti tolerantiškais žydų atžvilgiu, dėl Jono Noreikos-Generolo Vėtros atminimo lentos nuėmimo vykusią protesto akciją ir partizanų bei jų atminties klausimą.

„Norime atkreipti dėmesį į tai, kad valstybės institucijos ir departamentai iki šiol nesureagavo į nacionalinio priešiškumo eskalavimą. Norėtume išgirsti Lietuvos vadovybės nuomonę ir aiškią poziciją, ar Lietuvoje ir toliau bus toleruojama vieša propaganda, remianti žydų naikinime dalyvavusių asmenų pagerbimą, vadovaujantis vienos politinės jėgos primesta nuomone,“ – „Rubaltic“ rugpjūčio 8 d. publikuotame tekste cituojama F. Kukliansky.

Kremlius tokios progos praleisti negalėjo: už lentelių skandalą lietuviams klijuoja bjaurias etiketes
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Ta pati frazė, cituojama lietuviškuose portaluose, skamba kiek kitaip ir joje nėra užsimenama apie tai, kad iki šiol žydų bendruomenė nesulaukė oficialios Lietuvos vadovų pozicijos šiuo klausimu, nes ši pozicija buvo išsakyta.

Išgirdus apie žydų bendruomenės nuogąstavimus dėl saugumo, Vilniaus meras Remigijus Šimašius viešai patvirtino, kad Vilnius yra saugus miestas įvairių tautybių ir religijų žmonėms ir pažadėjo dėti visas pastangas saugumui mieste užtikrinti. Panašią poziciją išsakė ir ministras pirmininkas Saulius Skvernelis – jis pareiškė, kad neapykantos kurstymas Lietuvoje nebus toleruojamas ir, reikalui esant, tuo pasirūpins teisėsaugos institucijos.

Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos reakciją Kremliaus ruporai įvardijo kaip neapibrėžtą ir miglotą, nors iš tiesų prezidentas tautai pasiuntė aiškią taikos siekio žinutę – „Lietuva visada pasižymėjo kaip labai tolerantiška valstybė, kurioje po vienu stogu gali sugyventi daugybė tautybių. Aš esu šventai įsitikinęs, kad taip bus ir dabar, taip bus ir ateityje,“ – žurnalistams komentavo G. Nausėda, pakvietęs nekurstyti aistrų dėl lentelių.

Rado progą įgelti Landsbergiui

Į sudėtingą žydų bendruomenės situaciją neva nereaguojantys valdžios atstovai – tik dalis Kremliaus įpiršti bandomos istorijos, kita dalis – neva antisemitinės neonacius remiančios Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos įvaizdis („Ilgalaikė TS-LKD vykdyta politika duoda vaisių: atmosferoje, kurioje viešpatauja neapykanta, Lietuvos žydai nebegali jaustis saugomi“, – rašoma portale „Rubaltic“).

Siekiant pagrįsti šią nuostatą, pagrindiniu argumentu tapo V. Landsbergio antisemitiniu įvardijamas „Facebook“ paskyroje pasidalintas eilėraštis, kuriame Šv. Mergelė Marija pavadinama „žydelka“.

Nors Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė F. Kukliansky ir pabrėžė, kad minėta vieša žinutė ją įžeidė, iš tiesų eilėraštyje buvo užfiksuotas visai priešingas prasminis krūvis – V. Landsbergis pranešimu siekė paskatinti lietuvius būti tolerantiškais Lietuvos žydams ir minėta žinute neketino nieko įžeisti.

Artimas profesoriaus bičiulis Emanuelis Zingeris taip pat pripažino lingvistinę profesorius klaidą – žodis „žydelka“ pagrįstai galėjo įžeisti jautrią Lietuvos žydų bendruomenę, tačiau taip pat pabrėžė pritariantis, kad „jis bandė visus įspėti nekaitinti atmosferos, pagalvota su geranoriška ironija, intencija teisinga, bet galiausiai nesėkmingai pavartotas prasčiokų vartojamas žeminantis žodis.“

Profesorius sulaukė neapykantos žodžių ir už tai, kad susiejo F. Kukliansky veiksmus su Putino Rusijos vykdoma politika. „Griežčiausius komentarus, kaip ir reikėjo tikėtis, išsakė Lietuvos politikos „patriarchas“ Vytautas Landsbergis. Tiesą sakant, jo konservatorių partija buvo pripažinta kalta dėl užgauliojimų vykdant antisemitinę propagandą ir garbstant su žydų naikinimu susijusius karo nusikaltėlius. Bet Landsbergis yra linkęs kaltinti LŽB vadovę, kuri konflikte neva palaiko Kremliaus pusę“, – straipsnyje aiškina žinomas Kremliaus „trolis“ Aleksejus Iljaševičius.

V. Landsbergio pavardė – ne vienintelė nuskambėjusi propagandiniuose naujienų portaluose. Antisemitizmu kaltinami ir kiti TS-LKD nariai – Audronius Ažubalis ir Laurynas Kasčiūnas. Apie politikų neva neonacistines pažiūras portalui „Rubaltic“ pasakojo Algirdo Paleckio įkurto Socialistinio liaudies fronto pirmininkas Giedrius Grabauskas:

„Sinagogos ir kelių Lietuvos žydų bendruomenės biurų patalpų uždarymas nėra atsitiktinumas, žinant, kad pastarąsias dvi–tris savaites pastebima nauja antisemitizmo banga. Aš tuo asmeniškai įsitikinau skaitydamas neonacistiškai nusiteikusių žmonių, tarp kurių yra seimo narys Laurynas Kasčiūnas, Audronius Ažubalis ir kiti, socialinius tinklus. Socialiniuose tinkluose jie kursto antisemitines aistras ir garbina nacizmą“, – Kremliaus remiamam portalui pasakojo G. Grabauskas.

L. Kasčiūnas ir A. Ažubalis išties aktyviai dalijosi žinutėmis, raginančiomis dalyvauti rugpjūčio 7 dieną Vilniuje prie Karaliaus Mindaugo paminklo vykusioje protesto akcijoje „Apginkime Lietuvos didvyrius“, taip pat išsakė nepritarimą Vilniaus mero sprendimui nuimti Generolo Vėtros atminimo lentą ir pervadinti Kazio Škirpos alėją Trispalvės vardu. Tačiau dėl nesantaikos, antisemitizmo kurstymo ar nacizmo garbinimo bei kitų neteisėtų veiksmų šie politikai kaltinimų nesulaukė. Priešingai, kaltinimų neteisėta veikla dėl lentelės nukabinimo sulaukė pats R. Šimašius.

Savo viešus pasisakymus politikai motyvavo tuo, kad minėti veiksmai „įtvirtina Kremliaus suklastotos Lietuvos istorijos pasakojimą.“

Audronius Ažubalis
Audronius Ažubalis
© DELFI / Karolina Pansevič

Antisemitizmo tapatinimas su nacionalizmu ir kova už partizanų atminimą – dar vienas Kremliaus propagandiniuose pranešimuose pasikartojantis naratyvas, sistemingai kiršinantis lietuvius ir Lietuvos žydus.

Lietuvos žiniasklaidai LŽB vadovė F. Kukliansky tiesiogiai neįvardijo, kad grasinamo tono laiškus, kurių sulaukė bendruomenė, siuntė žmonės, kovojantys už partizanų atminimo išsaugojimą, tačiau tai nesutrukdė Kremliaus ruporams tiesiogiai susieti šiuos įvykius ir apšmeižti partizanus.

F. Kukliansky supeikė patys žydai

Beveik visuose apie sinagogos uždarymą skelbusiuose tekstuose buvo atkartojami pastarųjų savaičių įvykiai – J. Noreikos-Generolo Vėtros atminimo lentos nuėmimas, sulaukęs ir Briuselio politikos leidinio „politico.eu“ dėmesio, bei K. Škirpos alėjos pervadinimas, pabrėžiant kovotojų už Lietuvos laisvę ryšius su nacių valdžia ir Holokaustu, o už jų atminimo išsaugojimą kovojančius žmones kategoriškai išvadinant antisemitais.

Rugpjūčio 7 dieną, trečiadienį, sulaukus viešo nepritarimo LŽB vadovės F. Kukliansky pareiškimams ir veiksmams, ketvirtadienį nuspręsta vėl atidaryti Vilniaus sinagogą. Vilniuje ir dar 5 kituose Lietuvos miestuose veikiančios žydų bendruomenės supeikė F. Kukliansky sprendimus, įvykdytus be jokio pasitarimo. Būtent F. Kukliansky veiksmai pavadinti nekorektiški ir kurstantys nesantaiką.

Tačiau LŽB vadovės veiksmai sulaukė ir užtarėjų. Juos, kaip puikią atsargos priemonę, siekiant užtikrinti Lietuvos žydų saugumą, pasveikino nacių medžiotoju vadinamas bei prieštaringai vertinamas Simono Wiesenthalio centro Jeruzalėje direktorius Efraimas Zuroffas.

Rūta Vanagaitė, Efraimas Zuroffas
Rūta Vanagaitė, Efraimas Zuroffas
© DELFI / Kiril Čachovskij

Buvęs lietuvių rašytojos Rūtos Vanagaitės, knygos „Mūsiškiai“ autorės ir vėliau Lietuvos partizanų vadą Adolfą Ramanauską – Vanagą apšmeižusios mylimasis E. Zuroffas 2017 metų spalį mėgindamas įrodyti A. Ramanausko – Vanago ryšius su Holokaustu tvirtino turįs tai liudijančius dokumentus, tačiau šių dokumentų Seimui taip ir nepateikė.Iniciatyva DEMASKUOK.LT vienija žiniasklaidą, visuomenę ir valstybę, siekiant atskleisti dezinformaciją, kuri vis dažniau platinama naujienų portaluose ir socialiniuose tinkluose.

Pastebėjai dezinformaciją? Nelik abejingas!

Pranešk
www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(103 žmonės įvertino)
3.6699

Top naujienos

Išgirdę žudiko planus prisiminė Lietuvą sukrėtusią dramą: išžagintos 14-metės akyse subadė motiną ir patėvį (49)

Daugiau kaip prieš aštuoniolika metų visą Lietuvą sukrėtęs nusikaltimas, kai buvo išžaginta...

Menstruacinė taurelė – naudinga ar žalinga? Ginekologės atsakymai išsklaidys abejones (42)

Ilgą laiką tarp higieninių reikmenų, reikalingų menstruacijų metu, karaliavo dvi pagrindinės...

Lukašenka sutarė su Putinu: vos paprašius Rusija suteiks „visokeriopą pagalbą“ teigia nerimaujantis dėl Lietuvos ir Lenkijos (844)

Aliaksandras Lukašenka po pokalbio su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu šeštadienį pareiškė,...

Netoli Klaipėdos sugautas iškrypėlis: išsigandusi mergina spėjo pasikviesti draugą (201)

Netoli Klaipėdos vyras glumino poilsiautojus paplūdimyje viešai tenkindamas lytinę aistrą....

Sofos ūkis, arba pinigai už žolės pjovimą – kiek iš to galima uždirbti (39)

Žemės ūkio ministerijos žiniomis, pernai vadinamieji sofos ūkininkai valdė 78 tūkst. hektarų....

Lukašenka įsakė sustiprinti karines pajėgas prie sienos su Lietuva ir Lenkija (147)

Lukašenka šeštadienį nurodė perkelti karinių oro pajėgų brigadą iš Vitebsko į Gardiną prie...

Vidas Bareikis – apie per koncertą numestus kilogramus, santuokoje nešamą kryžių, rūpestį dėl sūnaus ir santykius be spazmų (97)

Laidoje „Laikykitės ten“ su Andriumi Tapinu apsilankęs atlikėjas, aktorius ir režisierius...

Išskirtinės pramogos vienoje gražiausių Latvijos vietų: Lietuvoje to nerasite (7)

Minotauro labirintas, požeminiai ežerai, žygiai su šunimis ir daug kitų smagių ir aktyvių...

Paauginusi du vaikus, su malonumu grįžau dirbti į sekso sferą (23)

Dviejų vaikų motina papasakojo, kaip paauginusi vaikus grįžo į darbą sekso srityje.

Karolis Kasperas

Juodasis Kanados istorijos puslapis: vaikai, kurie niekada negrįžo namo

Kanada – viena didžiausių pasaulio valstybių pagal gyvenamąjį plotą. Istoriškai jos kultūra...

|Maža didelių žinių kaina