„Daugelis karinių ekspertų ir analitikų sutaria, kad gali būti pradėtas karinis puolimas artimiausiu metu. Turime būti pasiruošę, kad Rusija nenustos naudoti savo karinių pajėgų politiniais ir ekonominiais tikslais“, – pareiškė Ukrainos Užsienio reikalų viceministras Vasilijus Bondaras ir pažymėjo, kad telkiamos Rusijos pajėgos pasienyje gali būti panaudotos kaip ir 2014-aisiais – atplėšti Ukrainos teritorijos dalį.
Atrodytų, kad toks pareiškimas – lyg pastarųjų dienų situacijos vertinimas, tačiau iš tikrųjų ši citata – iš 2020-ųjų vasaros. Ir tada jau ne pirmą kartą Ukraina skambino pavojaus varpais, tikino, kad dėl vandens trūkumo okupuotame Kryme ar smunkančių Vladimiro Putino reitingų Rusija ryšis karui.
Analitikai ir ekspertai kaipmat nupūtė dulkes nuo 2015-ųjų STARTFOR scenarijaus, pagal kurį Rusijos pajėgos esą turėjo veržtis Vakarų kryptimi iš okupuotų teritorijų Donecke link Mariupolio, Chersono ir iki pačios Odesos, siekiant atkirsti Ukrainos priėjimą prie Juodosios jūros, o galiausiai invazija turėjo baigtis visos Rytų Ukrainos iki Dniepro užkariavimu – kaip XVI– XVII amžiais, kai Maskvos ir LDK konfliktų frontu buvo tapęs Dniepras.
Scenarios from 2015 from @Stratfor pic.twitter.com/REnx5I7QbF
— WarRoomIntel (@WarRoomIntel) March 31, 2021
Bet nei 2015-aisiais, nei pernai nieko panašaus neįvyko: Rusijos kariuomenė nepajudėjo į Vakarus, o Donbaso fronte nebuvo nieko naujo – toliau tesėsi formaliai nutrauktas pozicinis karas, žuvo ukrainiečių kariai, kaip tebežūsta iki šiol. Tad kas pasikeitė dabar?
Į pasienį plūsta daliniai iš visos Rusijos
Praėjusią savaitę pastebėtas Rusijos pajėgų telkimas iš pradžių okupuotame Kryme, o vėliau ir palei visą sieną su Ukraina tapo savotišku žaidimu „pranešk, kur juda rusų karinė technika“. Tai nėra ypač sudėtinga šiomis dienomis, kai geležinkeliais riedančios platformos, regis, tik ir gabena šarvuočius, tankus, artilerijos sistemas.
Prie sienos su Ukraina bei okupuotose Donecko ir Luhansko srityse, kurias formaliai kontroliuoja „liaudies respublikų“ valdžia, pastaruosius metus ir taip buvo sutelkta dešimtys tūkstančių Rusijos karių bei tūkstančiai vienetų įvairios karinės technikos.
Tačiau pastarosiomis dienomis užfiksuojami vis nauji daliniai, kurie link pasienio atvyksta iš tolimiausių Rusijos kampelių – ir iš Centrinės, ir iš Vakarų, ir iš Pietų karinių apygardų: pavyzdžiui, 74-oji motošaulių brigada su tankais iš Kemerovo, Sibire, 76-osios desantininkų divizijos šarvuočiai iš Pskovo arba 19-osios motošaulių brigados sunkioji technika iš Vladikaukazo.
1/
Long-time Ukraine watchers may remember the Russian 76th Guards Air Assault Division, whose soldiers were killed in Eastern Ukraine in summer 2014.https://t.co/H9KNfI6CnP
Well, they are back — and this time, they are riding a train to Crimea.https://t.co/ocJzHrhhtA pic.twitter.com/4cGpce84fn
— CIT (en) (@CITeam_en) April 5, 2021
Gabenami ne tik tankai ar šarvuočiai – iš Voronežo pajudėjo salvinės ugnies sistemos „Uragan“, priešlėktuvinės gynybos sistemos „Tunguska“, „Pancyr“, 152 mm savaeigės haubicos „2S19 Msta“, 240 mm savaeigiai minosvaidžiai „Tiulpan“.
This is notable. These are 2S4 Tyulpan 240mm heavy mortars, which usually come with 2S7 Pion/Malka heavy artillery. The 291st Artillery Brigade in Ingushetia is the only Southern Mil District unit with them and it appears they're moving towards the border.https://t.co/JzToIETLvN pic.twitter.com/adjlKMNXqO
— Rob Lee (@RALee85) April 6, 2021
Pastaruosius rusų kariai per pratybas aktyviai naudoja pralaužti įtvirtintoms pozicijoms – apkasų ir bunkerių linijoms, kurios XXI a. gali pasirodyti atgyvena ir išvagojusios visą fronto liniją vienintelėje Europos vietoje – Donbase.
Video of Russian military echelon with Pantsyr-S1 SAM with hidden tactical sign https://t.co/VFQUN7rH2C pic.twitter.com/blk1Vv2cvu via @GirkinGirkin
— Liveuamap (@Liveuamap) April 4, 2021
Viduržemio jūroje iš Baltijos jūros atplaukę ir šiuo metu netoli Graikijos krantų sukiojasi trys didieji Rusijos desantiniai laivai: „Kaliningrad“, „Minsk“, „Koroliov“. Vienas toks gali gabenti kuopą tankų bei kelis šimtus jūrų pėstininkų. Juos lydi sparnuotomis raketomis „Kalibr“ ginkluota korvetė „Boikij“.
Сегодня в 18.00 местного времени группа кораблей Балтийского флота в составе БДК Калининград (102), Минск (127), Королёв (130) и корвет Бойкий (532) прошла пролив Гибралтар курсом на восток. pic.twitter.com/45SpgnYqPc
— Записки охотника (@galandecZP) March 25, 2021
Kaip ruošiasi blogiausiam scenarijui
Praėjusią savaitę buvo galima kalbėti apie kelių tūkstančių rusų karių dislokavimą Kryme, o dabar skaičiuojama, kad prie sienos su Ukraina Rusija jau spėjo sutelkti iki 100 tūkst. karių.
Net JAV laivyno analizės centro ekspertas Michaelas Kofmanas, kuris iš pradžių skeptiškai vertino pranešimus, kad Rusija ketina vykdyti naują ir tiesioginę karinę agresiją prieš Ukrainą, dabar jau atsargiau vertina Kremliaus ketinimus. Esą vis augantį karinės technikos bei karių telkimą sunku būtų paaiškinti vien karinėmis pratybomis arba bauginimo taktika.
„Kai dislokuoji karinę galią ir tavo ketinimai nėra žinomi, galima prognozuoti ir blogiausius scenarijus“, – pažymėjo ekspertas.
Jo manymu, tai nereiškia, kad toks blogiausias invazijos scenarijus ir išsipildys artimiausiu metu, – esą konflikto paaštrėjimo, artilerijos dvikovų bei netgi puolamųjų scenarijų išsipildymo galima būtų tikėtis vėliau balandį. Tačiau Rusijos veiksmai esą kelia nerimą.
Juo labiau kad tuo pat metu Rusijos pajėgose gynybos ministras Sergejus Šoigu paskelbė kovinės parengties pratybas: iš viso balandžio mėnesį daugiau nei 100 poligonų bei 520 karinių bazių bus surengta per 4 tūkst. karinių pratybų.
Būtent atsaku į Ukrainos veiksmus – ukrainiečiai taip pat pradėjo telkti pajėgas pasienyje, savomis karinėmis pratybomis Rusija kol kas aiškina tokį milžinišką pajėgų perdislokavimą ir stebi kol kas vangią Vakarų reakciją – bent jau Europoje tvyro tradicinė „gilaus susirūpinimo“ atmosfera.
Pavyzdžiui, bendrame Prancūzijos ir Vokietijos diplomatijos vadovų pareiškime „abi pusės“ raginamos susilaikyti nuo eskalacijos, nors niekam ne paslaptis, kad būtent Rusija 2014-aisiais okupavo ir aneksavo Krymą, sukėlė karą Donbase, kur atvirai parėmė separatistus ginkluote, technika bei „žaliaisiais žmogeliukais“.
Tiesa, atviriausiai Ukrainą kol kas parėmė JAV – ne tik įspėjo Rusiją bet ir, kaip teigia patys rusų apžvalgininkai, kariniais transporto lėktuvais siunčia karinę paramą ukrainiečiams. Be to, britų ir amerikiečių žvalgybiniai lėktuvai akylai seka visą situaciją aplink Ukrainą – oro erdvėje virš Juodosios jūros bei Ukrainos nuolat sukiojasi elektroninės žvalgybos lėktuvai „RC-135W Rivet Joint“, „P-8A Poseidon“ ir „RQ-4A Global Hawk“.
🇬🇧Boeing RC-135W Rivet Joint
— 360°Radar (@wipljw) April 6, 2021
🇺🇸Boeing P-8A Poseidon
🇺🇸Northrop Grumman RQ-4A Global Hawk pic.twitter.com/QwxCIAfvb0
Į mūšį jau mestas dezinformacijos desantas
Vis dėlto Kremlius ne tik stebi Vakarų reakcijas, bet ir imasi dezinformacinės bei propagandos kampanijos, kokia nematyta nuo pat 2014-ųjų isterijos laikų. Kaip ir anuomet, vieni pirmųjų į informacinės kampanijos mūšius mesti Kremliaus „troliai“ – ypač aktyvūs komentatoriai socialiniuose tinkluose, kurie, prisidengę išgalvotais vardais, slapyvardžiais, rusų ir anglų kalbomis skleidžia dezinformaciją apie Ukrainą bei, atvirkščiai, – kursto karo nuotaikas.
Not surprisingly much of the focus is on the conflict in Crimea & Russia's occupation of this part of Ukraine. There's been an alarming troop buildup here & increased Russian propaganda efforts. One such effort, the allegation a 5 yr old was killed by an Ukrainian drone pic.twitter.com/hB78eNYCep
— Eric Ellason (@SlickRockWeb) April 5, 2021
Toks „trolių“ suaktyvėjimas nuo balandžio pradžios ypač pastebimas „Twitter“, kur dominuoja „karo Ukrainoje, Donbase“ naratyvai, kaltinant Kijevą. Pavyzdžiui 2014-aisiais populiari melagiena apie ukrainiečių tariamai „nukryžiuotą berniuką“ vėl atgijo pastarosiomis dienomis nauju pavidalu – esą ukrainiečių minosvaidininkai nužudė penkiametį berniuką.
Sample of the rhetoric & blatant disinfo coming from Russia’s top propagandists & state media in past week:
— Christopher Miller (@ChristopherJM) April 6, 2021
“A second fratricidal war?”
“The Russian people of Donbas should live in Russia”
“A child was killed by a Ukrainian drone in Donetsk”
“Is Ukraine about to start a war?” pic.twitter.com/xaPmXJ9BNq
Bet „trolių“ istorijos – juokai, palyginti su „sunkiąja Kremliaus artilerija“ – liūdnai pagarsėjusiais propagandistais, pavyzdžiui, ypač aktyviai „krizės Ukrainoje“ klausimais pastarosiomis dienomis ėmė reikštis valdžios kontroliuojamos dezinformacijos agentūros „Rossiya Segodnya“ ir kanalų „Sputnik“ vadas Dmitrijus Kiseliovas, populiarių laidų vedėjas Vladimiras Solovjovas ir propagandinio kanalo RT (buvusio „Russia Today“) vadovė Margarita Simonian.
D. Kiseliovas prieš kelias dienas savo laidą pradėjo nedaugiažodžiaudamas – apie „antrąjį brolžudišką karą“ tarp Ukrainos ir Rusijos, esą tai Kijeve visi apie tai tik ir tekalba.
V. Solovjovo laidoje pokalbis su vienu iš pašnekovų pakrypo dar kraupesne linkme: esą Ukrainos ir Rusijos ginkluotas susidūrimas gali įvelti NATO, o tada reikėtų pademonstruoti Kremliaus galią ir geriausias būdas – panaudoti branduolinį ginklą, susprogdinant jį virš neutralios teritorijos, pavyzdžiui, tarptautinių vandenų. Tai neva privers amerikiečius išsigąsti ir rusams daryti tai, ką jie nori. O M. Simonian jau atvirai pareiškė, kad reikia prijungti Donbaso regioną „prie motinėlės Rusijos, nes to nori patys žmonės“.
In Russian state TV, experts gladly discuss Russian nuclear strike in case of further escalation in Ukraine. “This will make Americans fear and we will be able to do what we want” - is the main message. pic.twitter.com/eEcbUg6U2B
— Sergej Sumlenny (@sumlenny) April 6, 2021
Tik spaudimas ar pasiruošimas karui?
Po tokių ugningų ir „įkvepiančių“ kalbų įaudrintoje Rusijoje galima laukti kelių scenarijų: viena vertus, viskas gali pasibaigti panašiai kaip ir pernai – niekuo. Konflikto išsigandusių Berlyno bei Paryžiaus paraginta Ukraina vėl turės „sėsti prie derybų stalo“ su Rusija, kuri bus įvardyta kaip „nešališka“ tarpininkė. Bet kuriuo atveju tai būtų geresnė išeitis nei karo veiksmai.
Kita vertus, Rusija sutelkė tiek pajėgų prie sienos, kiek ten nebuvo jau kelerius metus. Net jeigu tai daroma siekiant įbauginti ukrainiečius ar jų sąjungininkus, spausti juos ir priversti nusileisti derantis ar parodyti savo karinę galią, o gal net ir eilinį kartą įvertinti savo mobilizacinius gebėjimus greitai perdislokuoti pajėgas, to Rusija negalės daryti ilgai.
Išlaikyti dalinius ne jų nuolatinėje dislokacijos vietoje, o plyname lauke ir užtikrinti sklandžias degalų, maisto, kitų produktų tiekimo grandines kainuoja didelius pinigus – net ir Rusijai.
Ši valstybė rugsėjo mėnesį planuoja surengti milžiniškas pratybas „Zapad 2021“, tad du kartus per metus tokio dydžio pratybose tikrinti mobilizacinius bei pajėgų kovinės parengties gebėjimus neatrodo nei logiška, nei tai siunčia kokį papildomą signalą Kremliaus varžovams, kurie ir taip puikiai žino apie Rusijos galimybes perdislokuoti dalinius.
Todėl karo tikimybė, kad ir kokios būtų jos priežastys bei tikslai, rizikuoti mėgstančiam Kremliui neatrodo atmestina. Vieninteliai nežinomieji tada liks pačios Ukrainos bei Vakarų reakcija – kas, ką ir kaip sugebės padaryti kilus Rusijos agresijai?
Iniciatyva DEMASKUOK.LT vienija žiniasklaidą, visuomenę ir valstybę, siekiant atskleisti dezinformaciją, kuri vis dažniau platinama naujienų portaluose ir socialiniuose tinkluose.
Pastebėjai dezinformaciją? Nelik abejingas!
PraneškTop naujienos
Intelektualai Rusijoje puikiai supranta realybę: turi dvi alternatyvas
Lietuvos karo akademijos (LKA) docentas, informacinių karų žinovas Viktoras Denisenko sako, kad,...
Nedidelis Lietuvos miestelis siūlo unikalią pramogą: taip paruoštas ir patiektas silkes išvydę turistai negali patikėti savo akimis
Kelionių po Lietuvą mėgėjų akiratyje pasirodė legendomis bei padavimais išraizgyta Šunskų...
Po sustabdytos „Barcos“ – karti tiesa Jasikevičiaus lūpose: neturime „žudiko“ instinkto specialiai „Delfi“ iš Belgrado
Po pirmosios rungtynių pusės „Barcelona“ turėjo geresnes pozicijas pergalės link – Eurolygos...
Karas Ukrainoje. Rusija grasina perimti iš Ukrainos Zaporižios atominę elektrinę: ji dirbs mums Ukraina įvardijo, ką laikys pergale prieš Rusiją
Rytiniame Donecko regione Rusijos pajėgos nužudė mažiausiai 10 ukrainiečių civilių, tarp jų...
Šaro „Barcos“ Eurolygos finale nebus – „El Clasico“ trileryje triumfavo „Real“
Antrus metus iš eilės patekti į Eurolygos finalą „Barcelona“ ekipai nepavyko. Tai paaiškėjo...
Orai jau bus lyg vasarą: po 26 laipsnių šilumos – ir vėl nemalonios permainos (1)
Penktadienio dieną per Lietuvą slinks ciklonas. Vyraus debesuoti su pragiedruliais orai, per...
„Eurovizijos“ rengėjai įvardijo, kurių šalių komisijų balsai buvo anuliuoti: toks pažeidimas – beprecedentis
Šeštadienį, gegužės 14 d., Europos transliuotojų sąjunga (EBU) pranešė, kad „ Eurovizijos...
„Žalgiris“ ant prarajos krašto: trilerį Kaune laimėjęs „Lietkabelis“ – per žingsnį nuo LKL finalo (6)
Lietuvos čempionų titulą ginantis Kauno „Žalgiris“ nebeturi kur trauktis. Kazio Maksvyčio...
Po skandalingų Rusijos karininko kalbų apie karą Ukrainoje – staiga pakeista plokštelė: ko išsigando Kremlius (3)
Ukrainą nemaloniai nustebins mūsų karinės vadovybės sumanymas. Jei tai būtų eiliniai Kremliaus...
Ištrūkę iš rusų karių rankų, ukrainiečiai pasakoja šiurpias istorijas: verčia kalinius žudyti vieni kitus, prievartauja vyrus (5)
Tęsiantis karo veiksmams Ukrainoje skelbiama vis daugiau faktų apie Rusijos armijos įvykdytus karo...