aA
„NATO pralaimės karą su Rusija dėl blogų kelių Baltijos šalyse ir Lenkijoje,“ – tokiomis skambiomis antraštėmis interpretavusi dienraštyje „Washington Post“ pasirodžiusį straipsnį sureagavo Kremliui pavaldi žiniasklaida. Išjuokusi NATO karinį pasirengimą, ji iškraipė arba nuslėpė svarbią informaciją.
Lietuvoje dislokuoti Norvegijos tankai "Leopard II"
© DELFI / Orestas Gurevičius

Birželio 25-ąją dieną, pirmadienį, JAV dienraštyje „The Washington Post“ pasirodžiusi žinutė apie sunkumus, su kuriais galėtų susidurti NATO kariai, prireikus ginti Baltijos valstybes, Kremliaus propagandos ruporams suteikė progą trinti rankomis dėl neva nevykėlių Baltijos šalių, bauginti neva agresyviais NATO veiksmais ir savaip interpretuoti pateiktus faktus.

Ar NATO turės laiko kovoti su Rusija?

Hipotetinio karo su Rusija fone Kremliaus ruporai NATO pastangas apginti Baltijos valstybes mala į miltus. Pagrindiniai jų argumentai – biurokratinių procedūrų spąstai ir apgailėtina kelių bei tiltų būklė. Propagandiniuose tekstuose nutylima didžioji dalis originaliame šaltinyje skelbiamos informacijos, iškraipomi žurnalisto teiginiai. Pavyzdžiui, opia problema vadinamas skirtingų geležinkelių vėžių tarp Lenkijos ir Lietuvos faktas išties yra neginčijamas. Kaip ir pats vadinamojo Suvalkų koridoriaus - siauro ruožo su dviem sunkiajai technikai tinkančiais keliais - pažeidžiamumas. Vis dėlto „The Washington Post“ savo straipsnyje niekur neskelbė apokaliptinio scenarijaus neišvengiamybės.

„Kol JAV Armijos kariai pildys 17 formų, būtinų Vokietijos ir Lenkijos sienai kirsti, Rusija gali užimti Baltijos valstybes,“ – grūmoja Federalinės naujienų agentūros portale riafan.ru patalpinto teksto autorius. „JAV žiniasklaida paskelbė, kad NATO neturėtų laiko kovoti su Rusija dėl biurokratijos ir blogų kelių“, – antrina dar vienas propagandinis kanalas „Sputnik“ .

Tuo metu „The Washington Post“ skelbtoje žinutėje tik atpasakojama JAV generolo majoro Steveno Shapiro patirtis, kai jam iš tiesų teko pildyti 17 dokumentų, neužsimenant apie neišvengiamą Rusijos invaziją. Be to, amerikiečių žurnalisto straipsnyje iškelta tik teorinė NATO nesėkmės galimybė, o ne faktas, kaip tai interpretavo Kremliaus ruporai.

Prorusiški žiniasklaidos kanalai nutylėjo ir bene svarbiausią „The Washington Post“ biuro Briuselyje vadovo Michaelo Birnbaumo skelbiamą žinią. Rimtai susirūpinus NATO karių logistikos klausimais ir pasiruošimo mūšiui išbaigtumu, nutarta „į kitą mėnesį Briuselyje vyksiančio NATO viršūnių susitikimo darbotvarkę įtraukti karių mobilumo klausimą.“

Kremliaus ruporai nutyli ir tai, kad tame pačiame susitikime „laukiama pritarimo dviejų karinių vadaviečių steigimui.“ Šios „pagreitintų karių ir įrangos perkėlimą iš JAV rytinės pakrantės iki pat NATO sienos su Rusija.“

Siekdami užtikrinti, kad NATO kariai laiku sureaguotų į galimus agresyvius Rusijos veiksmus, lyderiai taip pat svarstys padidinti greitai dislokuojamų NATO karių skaičių. Jei šių veiksmų bus imtasi, „reikiamas teritorijas per 30 dienų turėtų pasiekti apie 30 tūkst. NATO karių.“

Vis dėlto visa ši informacija nė vieno internetinio Kremliaus žinianešio nesudomino. Skleisti žinią, jog NATO vadovai ir Aljanso narės blaiviai vertina riziką ir vykdo paruošiamuosius darbus nepasirodė svarbu, juo labiau, kad tai sutriuškintų kryptingai kuriamą silpnos ir bejėgės NATO įvaizdį kaip kortų namelį.

Vienintelis straipsniuose pasitelkiamas argumentas, kodėl NATO kariams galimai nepavyks pasiekti Baltijos valstybių laiku – prieš metus Gruzijoje vykusios JAV eskadrono pratybos.

Jų metu tikėtasi, kad karių šarvuočiai ir ginkluotė pasieks Vokietiją per dvi savaites, tačiau kelionė užtruko keturis mėnesius. Šios pratybos Gruzijoje vyko praėjusių metų rugpjūtį. Vis dėlto sunkumų dėl sienos kirtimo procedūrų kilo visai ne Baltijos šalyse, o Vidurio Europoje. Šviežesnių faktų apie dabartinę logistikos būklę tekstuose nepateikiama.

JAV pratybos Baltijos šalyse vėl sulaukė Kremliaus dėmesio: išbūrė neišvengiamą NATO pralaimėjimą
© Reuters / Scanpix

Karių skaičių „išaugino“ tris kartus

Paradoksalu, tačiau aptarusios neva nediskutuotiną NATO pralaimėjimą hipotetiniame kare, rusų propagandos ruporai nepraleido progos šį tą pridėti nuo savęs ir užsiminti apie agresyvius, ramybės neduodančius amerikiečius.

Riafan.ru paviešintame tekste visa pastraipa skiriama godojimui, esą „Rusijos gynybos ministras nesupranta, „kodėl ir už ką“ Aljanso atstovai didina savo karinį pajėgumą prie Rusijos sienų“. Siekiant sukelti dar didesnį įspūdį, tekste užsimenama – nuo 2015 metų NATO karių skaičius Baltijos šalyse, Lenkijoje, Rumunijoje ir Bulgarijoje išaugo nuo 2000 iki 15000 žmonių.

Tačiau nepamirštant, kad tekste iš esmės kalbama apie Lietuvą, Latviją ir Estiją bei logistinius sunkumus būtent šiose šalyse, Rumunijoje ir Bulgarijoje dislokuotų karinių dalinių skaičius visiškai praranda aktualumą. 5000 karių – tokį skaičių mini „The Washington Post“ žurnalistas, kalbėdamas apie Baltijos šalis ir Lenkiją, kurios ribojasi su Rusija, taip pat užsimindamas, jog tai – minimalus karių skaičius, kurį NATO gali dislokuoti į Rusijos pasienio teritorijas. Rusija prie Baltijos šalių yra sutelkusi dešimteriopai didesnes pajėgas.

Nepaisant šių faktų, „Sputnik“ pagal savo poreikius pakoreguotame pranešime nepraleido progos užsiminti apie birželio 13 – 15 dienomis Lietuvoje vykusias ir Kremliaus pyktį sukėlusias pratybas „Kardo kirtis“.

Nors Vokietijos leidiniui „Spiegel“ duotame interviu Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė pabrėžė, kad tokios tarptautinės pratybos, kuriose be NATO šalių dalyvavo ir Švedija bei Suomija rodo, kad Baltijos šalys puikiai suvokia grėsmę ir yra pasiruošusios gintis, propagandiniame portale išvardijami tik keli birželio mėnesį įvykę su NATO kariais susiję incidentai keliuose, kryptingai kurstantys neigiamą viešąją nuomonę apie visą Aljansą.Pastaruoju metu pasaulio socialiniuose tinkluose vis dažniau platinamos melagingos „naujienos“ ir sąmoninga dezinformacija. Jos klaidina, skleidžia paniką, atneša realių nuostolių ir todėl yra pavojingos. Išvalykime viešąją erdvę drauge: nepasitikėkite melagingomis „naujienomis“ – kilus įtarimui praneškite apie jas DELFI redakcijai, o mūsų žurnalistai jas patikrins.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Baltiškos Ženios atostogos. Europietiškiausią Europą atrado Estijoje: čia trūksta tik pinigų (5)

Iš visko, ką mačiau, ši Europa – pati europietiškiausia. Džiugių spalvų identiški mediniai...

Kita ažiotažo dėl miškų pusė: kirsti daugiau skatina elementarus ekonomikos dėsnis (88)

Šiemet maždaug 20 proc. pakilusi medienos kaina privačių miškų savininkus ragina galąsti...

Pirmasis kardinolas iš Lietuvos: vos 27 metų sulaukęs įtakingo LDK eretiko sūnus (19)

Katalikiška Lietuva skaičiuoja jau daugiau nei 630 metų istoriją. Iki šiol vieną...

Paskelbtos „iPhone Xs“ kainos lietuviams: nepakaks net dviejų vidutinių atlyginimų (167)

„Telia“ šiandien pradeda naujųjų „Apple“ flagmanų „ iPhone Xs “ ir „ iPhone Xs Max...

Orai: karštis neatslūgs (21)

Aukšta šiluma dar laikysis ir penktadienį, tik nuo šeštadienio į Lietuvą ateis tikrai...

Šokėjas apie būnant 7-erių neva patirtą Jacksono seksualinę prievartą: nebuvo nakties, kuri būtų praėjusi be jo tvirkinimo (19)

Wade‘as Robsonas plačiau pasakoja apie savo teiginius, kad Michaelas Jacksonas seksualiai jį...

Buvęs Estijos premjeras: apie savo šalį, kaip ir apie šeimą, blogai nekalbame (96)

Estiją krečia vienas didžiausių Europos istorijoje pinigų plovimo skandalų. Kaip galėjo Putino...

Sostinėje atsidarė restoranas, kuris įkandamas ne kiekvienam: šampanas čia kainuoja net 1490 eurų (489)

Vilniuje duris atvėrė naujas restoranas „Nineteen18”, kurio pavadinimas skirtas paminėti...

Skandalingas žvaigždės dūris „Vilkams“ į nugarą – šansas Valančiūnui tapti NBA čempionu? (36)

Didžiausias Minesotos „Timberwolves“ klubo sirgalių košmaras tapo realybe. Prieš kiek daugiau...

Gydytoja: mitas, kad yra žmonių, kurie negali numesti svorio (82)

Gyvename keistų paradoksų laikais: kone visi užsikrėtę svorio metimo virusu, bet medikai...