aA
Prezidentė įsakė ruoštis Rusijos invazijai. Lietuva laukia Rusijos puolimo. Tokiomis antraštėmis į Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės interviu Vokietijos leidiniui „Spiegel“ kaipmat sureagavo Kremliaus propagandos ruporai, savaip interpretavę citatas.
© DELFI


Birželio 19-ąją, antradienį, pasirodęs D. Grybauskaitės interviu Vokietijos žiniasklaidoje skirtas ne tik saugumo temai – vokiečių žurnalistę domino ir „MG Baltic“ byla, požiūris į vokiečių nemėgstamą JAV vadovą Donaldą Trumpą.

Tačiau Kremliaus propagandos ruporai – portalai vesti.ru, rubaltic.ru, pravda.ru, lenta.ru ir kiti – akcentavo visai kitas Lietuvos vadovės citatas. Tiesa, iš antraščių galima susidaryti įspūdį, jog apie neva neegzistuojančią Rusijos grėsmę nuolat primenanti Lietuva vėl paranojiškai baugina Europą.

„Grybauskaitė pakvietė Lietuvą ruoštis Rusijos įsiveržimui“. „Mes turime būti pasiruošę Rusijos įsiveržimui – Lietuvos prezidentė“. „Kodėl Lietuva vėl bijo Putino įsiveržimo“. „Grybauskaitė laukia Rusijos įsiveržimo į Lietuvą“. Tokiomis antraštėmis skaitytojus suintriguoti pamėginę Kremliaus ruporai netgi pateikė tikslias Lietuvos vadovės citatas, kurios, švelniai kalbant, nesutampa su bauginančiomis Kremliaus kontroliuojamų portalų žinutėmis.

Svarbiausia – pasiruošimas ir valia

„Spiegel“ paklausta, ar Lietuva jaučiasi pakankamai apginama, D. Grybauskaitė išreiškė „pasitikėjimą Lietuvos žmonėmis“. Pabrėžusi, jog jaunoji karta pasiruošusi ginti savo šalį ir nepakartoti 1940-ųjų klaidos, ji pridūrė, kad ta klaida Lietuvai kainavo itin brangiai – 15 proc. šalies gyventojų buvo nužudyti, o dar daugiau buvo ištremta į sovietų lagerius.

Į klausimą, kaip vertina Rusijos invazijos į Lietuvą grėsmę, D. Grybauskaitė pažymėjo sąlygą, kurią Kremliaus ruporai pasistengė ignoruoti.

„Pavojus didelis, jei mes nebūsime pasiruošę ir nesugebėsime parodyti, kad esame pasirengę gintis. Jei būsime visada pasiruošę gintis, parodysime – nebus jokios grėsmės, niekas mūsų nelies, tačiau turime būti pasiruošę: psichologine, politine, technologine prasmėmis, širdimi ir siela.

Šaltojo karo laikais viskas buvo kitaip. Ir dabar čia neturime pusiausvyros. Jei kalbame apie karinius pajėgumus Baltijos regione, čia, pasienyje yra 10 kartų daugiau Rusijos karių nei NATO pajėgų.

Bet mes ne apie tai, o apie įsipareigojimus ir valią gintis. Jei mūsų žmonės ir partneriai tai rems, nebus priežasčių mūsų okupuoti. Galima kažką pradėti, bet niekada neišlaikysite šios teritorijos. Ir jei joje yra pasipriešinimas, jums nereikia šios teritorijos“, – sakė prezidentė.

Jokių „Lietuva laukia invazijos“ ar „raginimų ruoštis neišvengiamam puolimui“ interviu nebuvo. Kremliaus ar Rusijos valdžios rėmėjų platinamose žinutėse dažnai galima sutikti pašaipių teiginių „rusai puola“, kurie tėra netikslios Lietuvos ir kitų NATO šalių įspėjimų apie agresyvią Rusijos politiką interpretacijos. Rusijos karinė agresija prieš Gruziją, Ukrainą, karinės galios bei provokacijų didinimas, prieš Baltijos šalis nukreiptos puolamosios pratybos nereiškia neišvengiamo puolimo, tačiau kaitina įtampą, stiprina nepasitikėjimo atmosferą ir didina nesaugumo jausmą.

Grybauskaitės interviu tapo Kremliaus ruporų taikiniu: ar Lietuva laukia invazijos?
© KAM / Ieva Budzeikaitė

Priešingai, pabrėžusi, jog tokios Baltijos šalims ginti skirtos tarptautinės pratybos kaip „Kardo kirtis“, kuriose, be NATO šalių, dalyvavo ir Švedija bei Suomija, rodo, kad visos Baltijos regiono šalys suvokia grėsmę.

Be to, D. Grybauskaitė priminė, kad lietuviai įrodė galintys atsispirti manipuliacijoms iš išorės, ir paminėjo aktyvius piliečius, padedančius žiniasklaidai kovoti su melagingomis naujienomis, o taip pat – Lietuvos iniciatyva ES kuriamas kibernetines greitojo reagavimo pajėgas.

Tiesa, prezidentė „Spiegel“ pripažino, kad Vakarų šalyse dėl požiūrio į Rusiją dar netrūksta naivumo, kurį išsklaidyti padeda ir pačios Rusijos veiksmai, – kišimasis į svetimus interesus, šnipinėjimas ir manipuliavimas rinkimuose.

„Žinome ne tik iš Krymo aneksijos, kad Rusija pasitikėti negalima. Putinas sako viena, o daro kita“, – sakė prezidentė.Pastaruoju metu pasaulio socialiniuose tinkluose vis dažniau platinamos melagingos „naujienos“ ir sąmoninga dezinformacija. Jos klaidina, skleidžia paniką, atneša realių nuostolių ir todėl yra pavojingos. Išvalykime viešąją erdvę drauge: nepasitikėkite melagingomis „naujienomis“ – kilus įtarimui praneškite apie jas DELFI redakcijai, o mūsų žurnalistai jas patikrins.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Arūnas Milašius. Jau aiški geriausia ateities profesija (11)

Nelengvai, žingsnis po žingsnio, rinkimai po rinkimų, tačiau Lietuva tampa civilizuota valstybe....

Politologai: Nausėda greičiausiai nerizikuos varžytis su Šimonyte (53)

Artėjantys prezidento rinkimai nebus tokie nuspėjami, kokie buvo pastaruosius du kartus juose...

Lietuvos bankas: Lietuvos skola toliau auga (44)

Ketvirtadienį Lietuvos bankas paskelbė 2018 m. antrojo ketvirčio mokėjimų balanso duomenis. Jie...

Gavo išskirtinių detalių apie didžiulius pokyčius JAV kariuomenėje (50)

Jungtinių Valstijų karinės oro pajėgos suskaičiavo, kad joms reikia beveik 25 proc. padidinti...

Į darbą Kauno tardymo izoliatoriuje grįžusi Kazėnienė pakliuvo į spąstus (273)

Korupciją ir nepotizmą Kalėjimų departamente demaskavusi Rasa Kazėnienė , grįžusi į darbą,...

„Kauno energija“ vartotojams grąžins 15 mln. eurų (27)

Centralizuotai šilumą Kaune tiekiančios bendrovės „ Kauno energija “ nepagrįstai gautas 14,6...

Tūkstančiai gyventojų sulaukė „Sodros“ priminimo: laikas susimokėti (20)

12 000 šalies gyventojų, kuriems rugsėjį pirmą kartą atsirado pareiga patiems sumokėti...

Tiesiogiai iš moderniųjų technologijų ir verslumo renginio #SWITCH!: Idėja Lietuvai studija

Didžiausiame Baltijos regione moderniųjų technologijų ir verslumo renginyje „#SWITCH!“...

„Alfa vyras“ laiške iš Lukiškių skundžiasi bado sąlygomis: atrodau kaip pažemintas kalinys (347)

Išžaginimu ir santykiavimu su jaunesniu nei šešiolikos metų asmeniu kaltinamas „ Alfa vyras “...

Uždrausta prekiauti šokoladų „Kinder“ partija: skonis ir kvapas priminė muilą (48)

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad iš rinkos surenkama šokoladų...