aA
Balandžio pradžioje įvykęs JAV prieštankinės ginkluotės perdavimas Lietuvos kariuomenei nenudžiugino Kremliaus. Netrukus pasirodė kalbos apie tai, kad Lietuva esą brangiai nusipirko niekam tikusią ginkluotę, kuria neva pati nežino, kaip naudotis. Ekspertams tokie Kremliaus ruporų svaičiojimai kelia šypsenas.
Dėl JAV dovanos Lietuvai įsiutęs Kremlius ėmė kurpti skandalą: susimovė pirmu sakiniu
© gr. Michail Lysenko

Balandžio 12 dieną Krašto apsaugos ministerija pranešė, jog, prisidėdamos prie Lietuvos kariuomenės galios stiprinimo, JAV perduoda Lietuvos kariuomenei prieštankinių granatsvaidžių M72 LAW, kurie reikšmingai sustiprins Lietuvos kariuomenės pajėgumus ir kovinę galią.

Pastaroji naujiena išjudino ir propaganda garsėjančio „Baltnews.ru“ portalo autorius – jie iškreipdami faktus bandė pateikti tai kaip Lietuvai nenaudingą ir neva korupciją demonstruojantį sandorį.

Net garsiausią Kremliaus propagandos ruporą „Sputnik“ pranokusiame „Baltnews“ straipsnyje, kuris pasirašytas išgalvotos „Svetlanos Kruglovos“, ne tik iškraipyti faktai, bet ir pamėginta išsityčioti iš Lietuvos kariuomenės, krašto apsaugos ministro. O viskas paremta vienkartiniais granatsvaidžiais.

Kaip dovana virto pirkiniu

Balandžio pradžioje JAV kariuomenės dovanoti mokomieji ir koviniai vienkartiniai granatsvaidžiai M72 LAW papildė Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) turimą ginkluotę, taip sustiprindami KASP ugnies galią. Pasak oficialaus Krašto apsaugos ministerijos pranešimo, granatsvaidžiai bus paskirstyti KASP rinktinėms, naujaisiais ginklais bus aprūpinti visi pėstininkų skyriai.

JAV kariuomenė ne tik dovanojo mokomuosius ir kovinius granatsvaidžius M72 LAW, bet ir supažindino KASP instruktorius, kaip naudoti šį ginklą.

Granatsvaidžiai M72 LAW patikrinti kovinėmis sąlygomis vykdant JAV ir sąjungininkų pajėgų operacijas Irake ir Afganistane bei kitų konfliktų metu. Granatsvaidžiai M72 LAW skirti naikinti priešo pajėgų šarvuotai kovos technikai, lauko inžineriniams įtvirtinimams. Gauti ginklai pasižymi tuo, jog juos patogu transportuoti: iki 5 kg sveriantį granatsvaidį nešti, paruošti šaudyti bei iš įvairių pozicijų atlikti šūvį gali vienas karys.

„Labai vertiname JAV paramą, skiriamą Lietuvos gynybos pajėgumams stiprinti. Dėkojame ir už dovanojamus prieštankinius granatsvaidžius, kurie reikšmingai prisidės prie atgrasymo didinimo, Baltijos regiono saugumo, o taip pat ir Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų stiprinimo.

Puikiai suprantame, kokioje sudėtingoje saugumo situacijoje yra mūsų regionas, todėl taip pat investuojame į savo gynybą, skiriame 2 procentus nuo BVP, didiname ir modernizuojame savo kariuomenę. Glaudžiai bendradarbiaujame su JAV – įsigyjame modernios įrangos (sraigtasparniai, šarvuoti visureigiai) bei amunicijos (prieštankinės raketų sistemos JAVELIN)“, – spaudos pranešime apie granatsvaidžių M72 LAW perdavimą teigė krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.

Pirmas ir pats banaliausias „Baltnews“ autorių melas apie šios ginkluotės perdavimą tas, jog teksto autoriai nuolat bando supainioti skaitytoją, – dalyje teksto rašoma, kad šie granatsvaidžiai yra dovana, kitur bandoma pabrėžti, jog tai – 10 milijonų JAV dolerių vertės Lietuvos pirkinys. Priešingai negu savo tekste ne kartą bando įteigti autorė, Lietuva ginklų nepirko ir už juos 10 milijonų JAV dolerių nemokėjo. Ši ginkluotė yra JAV dovana Lietuvai, kurios bendra vertė siekia apie 10 milijonų JAV dolerių.

Nors tekste ir bandoma supinti šių granatsvaidžių perdavimą ir Lietuvoje garsiai nuskambėjusį „auksinių šaukštų“ skandalą, taip siekiant skatinti nepasitikėjimą Lietuvos institucijomis, tačiau šie du dalykai neturi visiškai nieko bendro (išskyrus tai, kad susiję su šalies gynybos institucijomis) ir jokių įrodymų apie neva Lietuvos pareigūnų korupciją, vykdant šios ginkluotės perdavimą, nėra pateikiama.

Tačiau vienas melas pridengiamas kitu teiginiu: dėl kompetencijų stokos bandoma įgelti ir Krašto apsaugos ministrui A. Anušauskui. Esminis argumentas – ministras nėra kariškis.

Demokratinėse Vakarų valstybėse ministras yra politikas, ir atsargos kariškiai šį postą užima labai retai, išskyrus keletą postkomunistinių valstybių. Ilgametė ministro, kaip politiko, patirtis nacionalinio saugumo srityje „Baltnews“ straipsnyje, žinoma, nepaminėta. Kaip ir faktas, kad. A. Anušauskas nuo 1995 metų yra Lietuvos kariuomenės atsargos leitenantas.

Su „Delfi“ kalbėjusio saugumo ir gynybos eksperto dr. Egidijaus Papečkio teigimu, nurodoma 10 milijonų JAV dolerių vertė tiesiog yra JAV kariuomenės skaidrumo ir atskaitomybės prieš amerikiečius ženklas.

„Dovanos vertę sudaro ne tik pačių granatsvaidžių kaina, bet ir mokymo įranga, leidžianti greitai ir efektyviai apmokyti karius, gerinti įgūdžius šaudant mokomaisiais granatsvaidžiais su specialia mokomąja amunicija, transportavimas.

Amerikiečiai visada įskaičiuoja ir atlyginimą bei padengia kelionės išlaidas savo kariams instruktoriams, kurie padės su ginklu susipažinti Lietuvos kariams. JAV yra stipri tradicija atsiskaityti savo mokesčių mokėtojams už gynybos išlaidas, todėl visos šios išlaidos skaičiuojamos ne tam, kad dirbtinai būtų pakelta perduodamos ginkluotės vertė, o kad Amerikos mokesčių mokėtojai gautų tikslią ir aiškią informaciją“, – teigė jis.

Šaiposi iš ginklo, kurį patys nukopijavo

„Baltnews“ tekste teigiama, kad į šį sandorį žiūrėdami Europos gynybos ekspertai neva šypsojosi (nors nepateikiama, apie kokius ekspertus kalbama), taip pat cituojami ir pašiepiančiai šį ginkluotės perdavimą įvertinę Rusijos ekspertai ir dar kartą kartojama, neva Rusija nekelia jokios grėsmės Baltijos šalims.

Kitokio požiūrio laikosi E. Papečkys. Jo teigimu, M72 LAW yra Lietuvos kariuomenei naudingas ir reikalingas ginklas, naudojamas ne vienos kitos šalies, o kadangi tai yra dovana – už ją belieka padėkoti.

„Ši dovana, nors ją būtų tiksliau vadinti karine parama savo sąjungininkui, yra labai reikalinga – mūsų potencialus priešas mūšio lauke turės daug šarvuotos technikos, ir su ja kovoti M72 LAW KASP savanoriams labai pravers.

Pagrindinis ginklo privalumas yra nedidelis jo svoris ir gabaritai. Vienas karys gali lengvai pasiimti net kelis tokius granatsvaidžius, ir tai jo mobilumo mūšio lauke nesumažins, o štai galimybės kautis su priešu – žymiai padidės. Ginklas labai paprastas, juo galima pasinaudoti net perskaičius ant granatsvaidžio esančius eksploatacinius užrašus, tačiau suprantama, kad gerai parengto kario rankose jis bus daug efektyvesnis, negu šaunančio pirmą kartą.

M72 LAW yra skirtas konkretiems taikiniams naikinti, ir įgudusiose rankose jis yra efektyvus ginklas. Svarbu ir tai, kad dėl konstrukcijos paprastumo kariuomenėje gali būti naudojami ir kelių skirtingų tipų vienkartiniai granatsvaidžiai. Ateityje galima įsigyti ir naujesnių M72 LAW modifikacijų, jau turint parengtus karius ir mokymo jais naudotis infrastruktūrą“, – teigė E. Papečkys.

Dėl JAV dovanos Lietuvai įsiutęs Kremlius ėmė kurpti skandalą: susimovė pirmu sakiniu
© gr. Michail Lysenko

Pasak jo, nedidelis ginklo veikimo nuotolis taip pat nėra jokia problema, o panašaus tipo ginkluotė nuolat naudojama daugelyje pasaulio valstybių, tarp jų – ir pačioje Rusijoje.

„Šis granatsvaidis ir buvo sukurtas būtent artimai kovai su šarvuota technika, didesniems atstumams yra didesni ir brangesni ginklai, kurių kiekvienas karys į mūšio lauką neatsineš. O štai M72 LAW gali turėti ir panaudoti kiekvienas karys, granatsvaidis gali būti kiekvienoje transporto priemonėje, jei įvyktų netikėtas susidūrimas su priešu.

Tokio tipo nedideli vienkartiniai granatsvaidžiai šiandien plačiai naudojami visame pasaulyje, matoma didelė jų paklausa. Pačios Rusijos kariuomenė naudoja labai panašius granatsvaidžius RPG-18 ir RPG-22, kurie sukurti dar Sovietų Sąjungoje, nukopijavus būtent amerikietiško M72 LAW idėją. Tiesa, tam, kad nukopijuotų, sovietams prireikė beveik 10 metų“, – pridūrė pašnekovas.

Eksperto teigimu, kad panašaus tipo ginkluotė yra naudinga ir reikalinga, puikiai iliustruoja ir pastaruosius kelis dešimtmečius regione vykę ar tebevykstantys kariniai konfliktai.

„Tokio tipo granatsvaidžiais sėkmingai kovota su Rusijos ir separatistų tankais ir kita šarvuota technika Čečėnijoje bei Ukrainoje. Tankai buvo apšaudomi iš karto keliais granatsvaidžiais – taip padidinama tikimybė įveikti reaktyvinius šarvus.

Tačiau yra atvejų, kada rusiškas tankas T-72 buvo išvestas iš rikiuotės vienu vieninteliu tokio nedidelio granatsvaidžio šūviu. Visgi priminsiu, kad vienkartiniai granatsvaidžiai nėra pagrindinė kovos su tankais priemonė, tam skirtos valdomos prieštankinės raketos, artilerija ir aviacija. Šiandieniniame mūšio lauke, be tankų, yra labai daug kitų svarbių taikinių: pėstininkų kovos mašinos (rus. BMP), šarvuoti transporteriai (rus. BTR), lauko fortifikacijos, ugnies taškai pastatuose.

Priminsiu, kad šiandien potencialaus agresoriaus kariuomenėje yra tie patys BMP ir BTR, prieš kuriuos kurtas naudoti M72 LAW, ir jis vis dar tebėra mirtinai efektyvus. O potencialaus agresoriaus motošaulių brigada ar pulkas mūšio lauke turės apie 180–200 BMP bei BTR ir tik 30–40 tankų. Taip kad priešiškos propagandos kalbos apie menamą M72 LAW „neefektyvumą“ yra laužtos iš piršto ir, kas džiugina, ne be dalelės nerimo“, – teigė E. Papečkys.Iniciatyva DEMASKUOK.LT vienija žiniasklaidą, visuomenę ir valstybę, siekiant atskleisti dezinformaciją, kuri vis dažniau platinama naujienų portaluose ir socialiniuose tinkluose.

Pastebėjai dezinformaciją? Nelik abejingas!

Pranešk
www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(370 žmonių įvertino)
4.4081

Top naujienos

Giedrė Balčiūtė

Viena po kitos Simoną užgriuvusios ligos ir priaugti kilogramai dingo, pakeitus mitybą: papasakojo, kaip pasikeitė valgiaraštis

Nuo paauglystės Simoną Laiconaitę kamavo migrena . Laikui bėgant, prisidėjo ir daugiau ligų,...

Prieš vasaros sezoną turi svarbų perspėjimą: būtinai atkreipkite dėmesį į šiuos ženklus paplūdimiuose išvysite staigmenų (2)

Jau birželio 1 dieną Klaipėdos paplūdimiuose pradės budėti gelbėtojai ir bus pristatyta nauja...

Karo ekspertai: rusų nervai gali neatlaikyti – tai ukrainiečiams būtų puiki žinia (4)

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertai teigia, kad rusai,...

JAV dėl Lenkijos žengė retą žingsnį (1)

Europos Sąjunga (ES) nurodė, jog gali imtis teisinių veiksmų prieš vieną Lenkijos įstatymą,...

Artėjant savaitgaliui – blogos sinoptikų žinios: vasaros tikrai neprimins

Jau rytoj per Lietuvą slinks banguotas šaltasis atmosferos frontas. Dangų dengs nepastovus debesų...

Iki baudinių nusitęsusiame Europos lygos finale Mourinho burtus išsklaidė dar galingesni kerėtojai

Jose Mourinho treniruojamai „Roma“ nepavyko antrus metus iš eilės savo sezono vainikuoti...

„Nei nuoga, nei apsirengusi“ – karščiausia tendencija, šokiruojanti drovuolius

Pastaruoju metu mada mažai tepalieka vaizduotei. Permatomų suknelių ir apnuoginančių...

Agnė Keizikienė

Pasakė, kas gali išduoti, kad vyro organizme ima daugėti moteriškų hormonų estrogenų: veikia ne tik išvaizdą, bet ir lytinę funkciją (4)

Jei testosteronas vadinamas vyrišku hormonu, atitinkamai estrogenai yra moteriškų hormonų...

Bronzinį šansą užuodžiantis Šeškus pasidalino finalo prognoze: toje salėje „Žalgiriui“ bus žiauriai sunku Čanakas nerado žodžių

Paskutines pusfinalio rungtynes 29 taškų skirtumu pralaimėjęs Panevėžio „7bet-Lietkabelis“...

Švedijos vandenyse pastebėtas rusų šnipas – banginis

Prie Švedijos krantų pastebėtas įtariamas banginis „ šnipas “, manoma, atplaukęs iš rusų...