aA
Tai provokacija! Tokia buvo Rusijos valstybės Dūmos reakcija į paviešintą Vokietijos vidaus reikalų ministerijos ataskaitą, kurioje tokie Kremliaus ruporai kaip „Sputnik“ ir RT įvardyti kaip Kremliaus įtakos priemonės, kuriomis siekiama susilpninti vokiečių valią ir paveikti visuomenės nuomonę. Supykę Rusijos pareigūnai ne tik atsikirtinėjo, bet ir priminė vokiečiams apie spaudos laisvę.
Berlyno paviešinta ataskaita sukėlė audringą Rusijos reakciją: dokumentą išjuokė ir dar paauklėjo vokiečius
© RIA/Scanpix

Rytų ir Vidurio Europos valstybėse jau senokai neblėsta įtarumas dėl Maskvos ir Berlyno draugystės, stiprinamų energetinių projektų, tokių, kaip „Nordstream“. Tačiau ženklų, kad net ir pragmatiškieji vokiečiai pamažu atsibunda ir Rusijoje įžvelgia ne tik istorinius partnerius, bet realią grėsmę savo valstybei, daugėja.

Nepaisant kai kurių Vokietijos politikų nuolatinių raginimų panaikinti ES taikomas sankcijas Rusijai, kuriai šios buvo įvestos po Krymo aneksijos 2014 ir iki šiol pratęsiamos kasmet, spaudimas gerinti santykius su Maskva auga ir iš Vokietijos visuomenės.

Jau kelerius metus vykdomos visuomenės nuomonės apklausos Vokietijoje rodo, kad daugiau apklaustųjų palankiau žiūri į Rusiją nei į JAV, ir norėtų labiau bendradarbiauti su Rusija nei su Amerika. Pavyzdžiui, šiemet paviešinta „Pew Research“ apklausa parodė, kad pasitikėjimą D. Trumpu išreiškė tik 10 proc. vokiečių, o V. Putinu pasitikėjimą išreiškė net 35 proc. apklaustųjų.

Tačiau tokia nuomonė gali būti ne vien savaime susidarytas įspūdis. Praėjusią savaitę paviešintame Vokietijos Vidaus reikalų ministerijos tyrime pripažįstama: Kremlius per savo ruporus – „nepriklausoma žiniasklaida“ apsimetančius kanalus „Sputnik“ ir RT bei jų vokiškas versijas įžūliai manipuliuoja vokiečių visuomenės nuomone, stengiasi ją paveikti.

Ministerija įspėjo apie Kremliaus kėslus

Dokumente pažymima, kad pastaraisiais metais Rusija ypač aktyviai ir įvairiomis priemonėmis skleidė propagandą ir dezinformaciją. Be netikrų paskyrų socialiniuose tinkluose, Rusijos remiamų tyrimų centrų ir atskirų veikėjų veiklos minima ir Rusijos žiniasklaida.

„Valstybės kontroliuojamos bendrovės maskuojamos kaip nepriklausomos žiniasklaidos priemonės ir siekia subtiliai paveikti visuomenę“, – pažymima dokumente, kuriame kelis kartus paminėti „Sputnik ir „RT Deutch“. Tai nebuvo pirmas kartas, kai aukščiausi šalies pareigūnai mini šiuos kanalus.

„Vokietijoje mes jau matėme bandymų paveikti politinius procesus, stengiantis supriešinti visuomenę iš šalies. Pavyzdžiui, Rusijos valstybinės žiniasklaidos kanalai „Sputnik ir „RT Deutch“ prieš 2017-ųjų rinkimus beveik be perstojo skleidė negatyvią informaciją apie vokiečių politikus (išskyrus AfD – Kremliui palankią dešiniųjų ekstremistų partiją)“, – dar gegužę parlamente teigė Vokietijos parlamento sekretorius, atsakingas Vidaus reikalų ministerijai Günteris Kringsas.

Rusija vokiečius ėmė auklėti žodžio laisvės

Tačiau Rusijos Valstybės Dūmoje toks dokumento paviešinimas bei kalbos Vokietijoje apie „Sputnik“ ir RT sukėlė nepasitenkinimo audrą. Parlamento tarptautinių reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Aleksejus Čepa tokius kaltinimus išjuokė kaip nepagrįstus faktais, nors Vokietijos vidaus reikalų ministerija priminė garsiąją „mergaitės Lizos istoriją“ apie 13-metę rusę, kurią neva išprievartavo į Vokietiją suplūdę imigrantai.

Šią melagingą istoriją Rusijos žiniasklaidos kanalai nušvietė ne tik rusų žiūrovams, bet ir pasakojo išgalvotas versijas vokiškai auditorijai per „Sputnik ir „RT Deutch“.

„Sputnik“ ir RT vis dažniau sulaukia pajuokos bei neigiamų įvertinimų Vakarų šalyse. Prieš kelerius metus Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas tiesioginės spaudos konferencijos su V. Putinu metu yra viešai pareiškęs, kad minėtieji kanalai nėra žiniasklaidos priemonės, o tiesiog dezinformacijos įrankiai. JAV „Sputnik“ ir RT yra paskelbti užsienio agentais, o ne žiniasklaidos priemonėmis.

Į tokius vertinimus Kremlius bei jo ruporai įprastai reaguoja jautriai. Taip nutiko ir šį kartą, kai vokiečių išplatintą ataskaitą A. Čepa pavadino „kokia tai provokacija“.

Marija Zacharova
Marija Zacharova
© RIA/Scanpix

Panašiai spaudos konferencijoje skundėsi ir Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova. Ji taip pat tikino, kad esą nėra jokių įrodymų, jog „Sputnik“ ir RT yra propagandiniai kanalai, skleidžiantys dezinformaciją, o jų varžymas esą pažeidžia žodžio ir spaudos laisvę.

„Kai RT žurnalistė norėjo paklausti Vokietijos vidaus reikalų ministro apie minėtą ataskaitą, ji buvo nutildyta motyvuojant, kad ji nesiregistravo renginyje. Mes tai vertiname kaip dar vieną diskriminacijos prieš Rusijos žurnalistus ir visus žurnalistus Vokietijoje epizodą. Tokią politiką vertiname kaip nepriimtiną ir pažeidžiančią fundamentalius žodžio bei spaudos laisvių principus“, – Vokietiją ėmė auklėti M. Zacharova. Pagal tarptautinį „Reporterių be sienų“ sudarytą spaudos laisvės indeksą Vokietija yra 13-oje vietoje, Rusija – vos 149-oje.Iniciatyva DEMASKUOK.LT vienija žiniasklaidą, visuomenę ir valstybę, siekiant atskleisti dezinformaciją, kuri vis dažniau platinama naujienų portaluose ir socialiniuose tinkluose.

Pastebėjai dezinformaciją? Nelik abejingas!

Pranešk
www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(167 žmonės įvertino)
4.2455

Top naujienos

Du mėnesius pragaro „Azovstal“ požemiuose išgyvenęs ukrainietis: Putino „įsakymo“ jie nepaisė

Balandžio pabaigoje ir gegužės pradžioje prasidėjo civilių evakuacija iš rusų okupuoto...

Anksčiau veikė Lietuvoje, o dabar kursis Latvijoje: ar sugrįš žinomas prekybos tinklas

Maždaug prieš savaitę paaiškėjus, kad prekybos tinklas „Spar“ jau artimiausiu metu planuoja...

Gatvėje apklausti rusai reaguoja į Seimo sprendimą paskelbti juos teroristais: ta Lietuva kaip kokia Afrikos valstybė (21)

Lietuvos Seimo sprendimas Rusiją pripažinti teroristine valstybe neliko nepastebėtas. Kremliaus...

Karas Ukrainoje. Iš rusų derybininko – naujas siūlymas, Ukraina atrėmė atakas Severodonecke (3)

Ukraina atmetė galimybę susitarti su Rusija dėl paliaubų ir pareiškė, kad nesutiks su...

Armonaitė – apie laukiančią kovą Seime: turėjome tris galimybes (6)

Nors ir kompromisinis, nors ir maksimaliai konservatyvus, bet, kaip apie civilinės sąjungos...

Tvarumo entuziastė Gita: pigesnis daiktas parduotuvėje iš karto verčia pagalvoti apie žmogaus išnaudojimą

Dvidešimt metų pradinių klasių mokytoja dirbusi Gita Kriščiūnienė užsikrėtusi tvariu...

Delfi PliusVytautas Bruveris, laida „Kaip pas žmones“, Virginija Spurytė

Ukrainai – amoralus Vakarų siūlymas: šurmulį sukėlė Vokietijos intelektualų laiškas (15)

Ukraina neturėtų bet kokia kaina siekti paliaubų su Rusija , kaip tai Kijevą esą ragina daryti...

Profesorius Labanauskas atsakė, kiek kiaušinių per dieną suvalgyti sveika (3)

Kiaušiniai kartas nuo karto vis sukelia naujų diskusijų – ar jie tikrai sveiki? Ar juos...

Olena Zelenska įvardijo tik du žodžius, kuriuos nori išgirsti iš savo vyro (2)

Pirmoji Ukrainos ponia Olena Zelenska kartu su savo vyru prezidentu Volodymyru Zelenskiu davė...

Užkalnis paliko Italiją sotus ir laimingas (2)

Kodėl laimingas? Juk esu sakęs: nenoriu grįžti į Lietuvą po devynių mėnesių kelionių. Bet...