aA
Palaikoma skandalingai išgarsėjusios ir dėl netinkamo elgesio su dukra teistos bičiulės, panevėžietė pasiryžusi įrodyti, kad jos vaikai globos namuose mušami, gyvena pusalkaniai, prie jų priekabiaujama. Vaikais pasirūpinti nesugebėjusi panevėžietė į šeimą susigrąžinti atžalas bando Laikinuosius globos namus skųsdama vaikų teisių gynėjams, prokurorams ir vaiko teisių kontrolierei.
© "Sekundė"

Valdiškų institucijų slenksčius kovingai motinai minti padeda šeimos drauge prisistatanti, pati dėl netinkamo elgesio su dukra prieš porą metų teista Audronė Karpavičiūtė.

Palaikoma skandalingai išgarsėjusios bičiulės Sandra K. pasiryžusi įrodyti, kad jos vaikai globos namuose ne tik mušami, gyvena pusalkaniai, bet ir prie jų priekabiaujama.

Sandra K. pripažįsta, kad socialinės rizikos šeimų sąraše įrašyta jau trejetą metų, tačiau, pasak jos, vaikai į globos namus išvežti be reikalo. Neva šitaip policija bando apsaugoti seksualinę prievartą patyrusią jos dukrą.

„Vaiko teisių apsaugos tarnybai ir policijai atrodo, kad mano visiems trims vaikams bus saugiau Laikinuosiuose vaikų globos namuose. Tie niekšai, kurie taip pasielgė su mano mergaite, grasina ne tik jai, bet ir berniukams“, – savo versiją aiškino moteris.

Šiuo metu globos įstaigoje belikę du vaikai. Mažametė dukrelė globos namuose buvo vos parą – mažylę po savo pastoge priglaudė močiutė. Sandros K. tikinimu, trylikametis jos sūnus ir pora metų vyresnė sesutė kenčia atskirti nuo tėvų.

„Kokia čia apsauga, jei vaikai į globos namus sugrįžta tik pernakvoti? Namuose jiems būtų daug saugiau. Ten juos ir muša, ir pravardžiuoja. Ar čia nuo mūsų, tėvų, vaikus saugo?“ – piktinosi atžalas susigrąžinti siekianti motina.

Spardo ir priekabiauja

Sandra K. tvirtina prieš keletą dienų vakare sulaukusi sūnaus skambučio, esą jį primušę kiti berniukai. Paauglys, motinos teigimu, skundėsi buvęs suspardytas į pilvą.

Pasak Sandros, jos vaikui nuo bendraamžių kliuvo už tai, kad gynė sesutę. Neva globotiniams nepatikę, kad mergaitė padėjo paruošti pamokas kitam.

Nors vaikas tą patį vakarą apie patirtus spyrius telefonu pasipasakojo ir dėdei, tačiau suaugusieji į globos įstaigą atskubėjo aiškintis tik kitos dienos pavakare.

Moteris piktinasi, kad įstaigos darbuotojai į jos skundą pažiūrėję pro pirštus, neva auklėtojos raminusios, jog nieko tokio baisaus neįvykę, o direktorės mama neberadusi darbe.
Pasak Sandros, Laikinuosiuose vaikų globos namuose smurtas – tik viena iš paauglių santykių aiškinimosi formų. Moteris kaltina įstaigą kur kas baisesniais dalykais.

„Globos namuose yra paauglių, kurie lenda prie kitų, seksualiai priekabiauja. Ir prie mano sūnaus, ir dukros lindo“, – tvirtino mama.

Vaikai prašo pagalbos

Vaikai veržte veržiasi namo. Kasdien aplankantys tėvų namus į globos įstaigą jie grįžta per kančias. Ne kartą parsivežti paauglių teko važiuoti patiems įstaigos darbuotojams.
Sandros teigimu, sūnus su dukra, per ašaras išplėšti iš šeimos, patys surašė laišką Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigai prašydami juos apginti ir leisti grįžti namo.
Savo ruožtu apie vaikų kančias globos namuose Sandra raštus nusiuntė Panevėžio apylinkės prokuratūrai.

Moteris tikina, kad tokia kova tik atsisuko prieš jos vaikus.
„Dabar juos globos namuose visaip pravardžiuoja, vadina skundikais“, – „Sekundei“ pasakojo motina.
Anot jos, kartą sūnus grįžęs iš mokyklos rado išverstus savo daiktus, paslaptingai buvo dingę tėvų namų raktai. Vėliau taip pat paslaptingai jie ir atsirado.

„Nežinau, kuo ten jiems turėtų būti geriau. Savo namuose vaikai buvo ir pavalgę, ir du kompiuterius turi, ir aparatūros visokios yra. Nors vyras išgeria, bet vaikams tikrai nieko pas mums netrūksta, juos mylime ir jais rūpinamės. Vaikai pasakojo, kad globos namuose jiems net valgyti mažai duoda. Tik kai triukšmą pakėlėme, pradėjo bent keturis ar penkis kartus per dieną maitinti“, – tvirtino Sandra.

Gynėjai prisieis gintis pačiai

Laikinųjų globos namų tvarką skundžiančiai Sandrai valdininkų slenksčius minti padedanti A.Karpavičiūtė tvirtina negalinti likti abejinga vaikų kančioms.
Tačiau pačiai gynėjai teks aiškintis pareigūnams dėl savo chuliganiško elgesio. Vaiko teisių apsaugos tarnybos specialistė kreipėsi į policijos pareigūnus dėl A.Karpavičiūtės įžūlumo – skandalingoji moteris valstybės tarnautoją apspjovė.

A.Karpavičiūtė dievagojasi seilių nepaleidusi. Tik atlydėjusi Sandrą K. į Vaiko teisių apsaugos tarnybą nesusilaikė neįgėlusi jos santykius su dukterimi prieš keletą metų narsčiusiai specialistei.
A.Karpavičiūtė tvirtina su Sandra K. išeidama iš tarnybos mestelėjusi specialistei, ar daug praturtėjo iš jos pinigėlių. Valstybės tarnautojai skandalingoji panevėžietė kas mėnesį iš savo neįgalumo pensijos sumoka po keliolika litų už tai, kad prieš keletą metų iš tiesų ją apspjovusi. Už tokią nepagarbą teismas priteisė iš A.Karpavičiūtės 1000 litų moralinės žalos atlyginimą.

„Per tuos metus aš taip pasikeičiau, kad nebegalėčiau žmogaus nei pastumti, nei apspjauti. Bet dabar gailiuosi, kad to nepadariau. Bent būčiau teisingai apkaltinta“, – tikina A.Karpavičiūtė.

Mamą įtaria kurstymu

Į globos namus vaikai pateko ne tik dėl, kaip tikino Sandra K., po nepilnametės sesers išprievartavimo jiems kilusio pavojaus. Šeimą stebėjusių socialinių darbuotojų išvadose teigiama, kad tėvai ne tik piktnaudžiauja alkoholiu, tinkamai nesirūpina vaikais, bet ir demonstruoja seksualinį gyvenimą.
Šeimą lankantys socialiniai darbuotojai nepilnamečius rasdavo alkanus, nešvarius, neturinčius mokyklinių priemonių, nelankančius mokyklos.

Pasirūpinti apleistais vaikais privalančių Laikinųjų vaikų globos namų direktorė Aida Žygelienė pakraupo išgirdusi jos vadovaujamai įstaigai mestus kaltinimus. Iki šiol direktorė nebuvo sulaukusi skundų nei iš pačios Sandros K., nei iš globos namuose nuo rugsėjo vidurio gyvenančių jos vaikų.
„Kada kas gali tuos vaikus skriausti, jei jų ištisai nebūna globos namuose?“ – stebėjosi A.Žygelienė.
Anot jos, darbuotojai vakarais ne kartą beldėsi į Sandros K. buto duris ieškodami į globos namus negrįžtančių vaikų.

„Aš iš darbo išeinu apie 19 val., kai kada jų nė nesulaukusi. Kartais patys grįžta, kartais policija jau po 21 val. parveža. Su mamos pagalba vaikai pažeidinėja mūsų įstaigos vidaus tvarkos taisykles“, – teigė A.Žygelienė.

Direktorė tvirtino pati kalbėjusi su Sandros vaikais, bet šie nesiskundę mušami. Apie berniuko suspardymą A.Žygelienė teigia išgirdusi ne iš jo paties ir netgi ne iš mamos, o iš prokurorės.
Tik mergaitė yra prasitarusi, jog problemų kyla dėl sunkią negalią turinčios kitos globotinės.
„Ji iš tikrųjų krenta ant žemės, rėkia, prie visų lenda. Toks vaikas neturėtų būti pas mus, bet ne įstaiga dėl to kalta. Aiškinau vaikams, kad reikėtų dėl to pakentėti“, – prisiminė direktorė.
Prasimanymu A.Žygelienė vadina ir kalbas, kad vaikai lieka pusalkaniai.

„Patys ne tik nevalgo, bet dar ir prispjaudo į maistą lėkštėse. Kiti vaikai to liudininkai. Gal dėl ko nors keršydami taip elgiasi? Kai su jais kalbiesi, rodos, kad supranta, bet išėję iš kabineto vėl elgiasi savaip. Manau, kad jie gali būti pačios mamos kurstomi, gal jiems prisakyta skųstis, kad Laikinuosiuose globos namuose blogai, o namuose labai gerai“ – svarstė įstaigos vadovė.

Kas vyksta Laikinuosiuose vaikų globos namuose, Vaiko teisių apsaugos tarnyba dar aiškinasi. Pasak jos vedėjos Daivos Simonaitienės, vakar tarnybos darbuotojai buvo susitikę su Sandros K. sūnumi.

Ar pagrįstai vaikai paimti iš šeimos ir ar tikrai globos įstaigoje jie terorizuojami, tiria ir Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Gyvai / DELFI Diena. Valdžia kyla į kovą su dyzeliniais automobiliais: kam teks mokėti didžiausius mokesčius? vyksta apklausa (5)

Valdžia kyla į kovą prieš dyzelius: kas bus tie blogieji ir kam teks mokėti didžiausius...

Didesnio atlyginimo atsisakęs Kuzminskas: visi būsime Jono ir Domanto pagalbininkai (20)

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė pirmadienį pradėjo rinktis į stovyklą Palangoje. Vienas...

Bernardas Gailius. Skvernelio viliotinis (21)

Seimo opozicija įvairiais balsais džiūgauja dėl premjero Sauliaus Skvernelio praėjusią...

Neįprastoje situacijoje atsidūręs Kalnietis nemato savęs Jasikevičiaus sistemoje

Vasarai įpusėjus vis dar be klubo esantis Mantas Kalnietis ir į Lietuvos rinktinės stovyklą...

Eksministras prakalbo apie naują automobilių mokestį: gali tekti mokėti 80 proc. savininkų (613)

Praėjusią savaitę premjeras Saulius Skvernelis pareiškė, kad Lietuvoje gali būti įvedamas...

Lietuva sužinojo „Eurobasket 2021“ atrankos turnyro varžovus (14)

Pirmadienį Miunchene ištraukti 2021 metų Europos čempionato atrankos turnyro burtai, kurie...

Venckienės viltys dužo: JAV teismas priėmė nepalankų sprendimą (490)

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) kalėjime kalinti buvusi teisėja Neringa Venckienė jau nuo...

Naisių pavyzdžiu pasekusį „blaivų“ Žagarės vyšnių festivalį vieni jaunuoliai baigė areštinėje, kiti – traumatologiniame (14)

Kasmet trečiąjį liepos savaitgalį viename seniausių Lietuvos miestų – Žagarėje, vyksta...

Adomaitis – apie darbą be NBA milžinų, Kavaliausko sprendimą ir konkurencingą poziciją (7)

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė pirmadienį Palangoje pradeda pasirengimą Kinijoje vyksiančiam...

Vatikaną sukausčiusi paslaptis: vietoje ieškotos paauglės palaikų rado tūkstančius kaulų

Vatikane ieškant prieš daugiau nei tris dešimtmečius dingusios tuomet penkiolikmetės...