„Dėl jūsų minimo įvykio yra atliekamas ikiteisminis tyrimas pagal BK 261 str. (dėl narkotinių/psichotropinių medžiagų platinimo nepilnamečiams)“, – sulaukusi Delfi klausimų patvirtino Kauno prokuratūros atstovė Milda Butkutė.

Visgi daugiau detalių tiek policija, tiek prokuratūra neteikia.

„Šiuo metu detalesnės informacijos negalime pateikti, nes ikiteisminis tyrimas susijęs su nepilnamečiais“, – motyvą pateikė prokuratūros atstovė.

O klausimų šioje istorijoje gausu. Paauglių šventė prie Beržų gatvėje esančių daugiabučių vyko ne vieną valandą. Ši gatvė miesto gyventojams puikiai žinoma, ji jau seniai įvardinama kaip probleminė. Ten yra bendrabučiai, kur gyvena ir socialinių įgūdžių stokojančios šeimos. Visgi Vaiko teisių gynėjai atskleidė, kad nė vieno vaiko šeima tarnyboms nebuvo žinoma.

Šeštadienio vakarą, 21 val. 26 min., vieno namo gyventojas pranešė Bendrajam pagalbos centrui (BPC), kad prie gretimo namo laiptinės būriuojasi ir svaiginasi nepilnamečiai.

Vos ne tuo pat metu BPC sulaukė ir dar vieno skambučio: gatvėje rastai girtai 13-metei reikia medikų pagalbos. Ji atsidūrė Marijampolės ligoninės reanimacijoje.

Bet tuo „vakarėlis“ Beržų gatvėje tik prasidėjo. Jau po vidurnakčio, sekmadienio naktį, 1 val. 03 min., pranešta, kad bute rastas 17 metų vaikinas, kuriam labai bloga, jis vemia ir jam traukuliai.

Atskubėję medikai bandė vaikiną gaivinti, bet nesėkmingai – konstatuota jo mirtis. Greitoji pagalba užfiksavo, kad „namuose buvo suaugę vyras ir moteris, ryšiai su mirusiuoju neaiškūs“. Toliau tyrimą perėmė policija.

Jau paryčiais iš to paties buto į ligoninę pristatyti dar du jaunuoliai: sunegalavęs 18-metis atvežtas 5 val. 26 min, 17-metis – 4 val. 05 min. Medikai įtaria, kad jie apsinuodijo narkotikais.

Marijampolės policijos atstovė Gintarė Navickaitė apie šį įvykį tepasakė, kad tiek miręs paauglys, tiek apsinuodiję jaunuoliai pristatyti iš to paties adreso.

Teisėsauga kol kas atsisako atsakyti, kas siejo mirusįjį ir kitus apsinuodijusius vaikinus. Delfi klausė ir kaip tiksliai viskas vyko, kodėl kiti jaunuoliai iš to paties buto pristatyti į ligoninę tik po kelių valandų? Į šiuos klausimus atsakymų kol kas negauta.

Anksčiau – apsinuodijimų banga

O panašūs įvykiai Marijampolėje – ne naujiena. Dar balandžio mėnesį skelbta, kad pareigūnai atkreipė dėmesį į neaiškiomis medžiagomis mieste apsinuodijusių paauglių bangą.

„Dažnu atveju nepilnamečiai buvo pristatomi be sąmonės“, – anksčiau surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo Marijampolės Organizuoto nusikalstamumo tyrimo skyriaus vadovas Edgaras Charisovas.

Jis pasakojo, kad pradėjus domėtis, kas vyksta, buvo išaiškintas jaunų narkotikų platintojų tinklas.

Kriminalistas šių jaunuolių veiksmus apibūdino kaip itin pavojingus, nes jie ne tik platino, bet ir ruošė svaigiuosius skysčius.

„Cigarečių skystį su psichotropinėmis medžiagomis maišė patys skysčio platintojai savo nuožiūra, neturėdami jokių chemijos žinių, patys parinkdami psichotropinių medžiagų koncentraciją, o tai – ypač pavojinga“, – kalbėjo E. Charisovas.

Skystį platindavo ir paaugliai, tai vyko tiek jaunimo susibūrimo vietose, tiek mokyklose.

„Kaip nurodo įtariamieji, pojūčiai būdavo tokie: asmenys daug juokdavosi, jausdavosi apsvaigę, būdavo linksmos, geros būsenos“, – kalbėjo prokurorė Nomeda Urbonavičienė.

Pareigūnai minėjo, kad jaunimas puikiai žinojo, jog perka skysčius su nelegalių narkotikų priemaišomis. Vieno skysčio buteliuko kaina – 20 eurų.

„Tyrimo metu paimtas labai didelis kiekis šio skysčio, atlikus jo cheminę ekspertizę, nustatyta, kad sumaišytos 4 skirtingų rūšių itin retos ir pavojingos psichotropinės medžiagos. Tai rodo šio skysčio didelį pavojingumą jo vartotojams“, – paaiškino kriminalistas ir pridūrė, kad iš paimto kiekio būtų galima pagaminti daugiau nei 5 tūkst. dozių.

Pagrindiniai platintojai vengdavo fizinio kontakto, laikėsi konspiracijos, bendraudavo šifruoto ryšio programėlėmis, o atsiskaitymai dažniausiai vykdavo kriptovaliutomis.

Skelbė kovą su narkotikais


Dar rugsėjo 12-ąją surengtoje spaudos konferencijoje vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė bei generalinis komisaras Renatas Požėla skelbė apie tai, kaip planuoja kovoti su narkotikų vartojimu mokyklose.

Nerimą ypač kelia naujosios psichoaktyvios medžiagos, paaugliai ypač pamėgę per elektronines cigaretes rūkomus sintetinius kanabinoidus, kuriuos vartojant nėra sudėtinga perdozuoti.

A. Bilotaitė žadėjo pradėti informacinę prevencinę kampaniją, kurios metu platinami vaizdo klipai, kuriuose žymūs žmonės ragins nevartoti narkotikų.

Ypatingai ministrę ir pareigūnus neramina naujos tendencijos, kai narkotikų platinimas organizuojamas internetu, o prekyba vyksta išradingai.

„Matome tam tikras schemas, kaip nepilnamečiai verbuojami į uždaras „Telegram“ grupes, kaip gauna tam tikrus vaidmenis, kaip jie aktyviai įsitraukia į šitą veiklą. Klausimas čia ir vaikų užimtumo, ir vaikų santykio su tėvais. Vėlgi, veikla pelninga. Jeigu vieną dieną tavo atžala pradeda disponuoti pinigų kiekiais, kurių nebūdavo, tėvai turėtų kelti tam tikrus klausimus“, – kalbėjo R. Požėla.

Kovojant su narkotikais generalinis komisaras žadėjo sutelkti dėmesį ne tik į stambią prekybą, bet ir į smulkius platintojus.

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (4)