Net sunkiais nusikaltimais įtariamų asmenų pavardes kruopščiai nuo visuomenės slepiantys Lietuvos teismai peržengė visas padorumo ribas – teismų informacinės sistemos „Liteko“ viešuose teismo posėdžių tvarkaraščiuose buvo paskelbtos merginų, nukentėjusių nuo seksualinių prievartautojų, pavardės. Tuo tarpu nusikaltimais įtariamų asmenų duomenys buvo nutylėti.
Smurtas, prievarta
© Corbis/Scanpix
Milijonus valstybei atsiėjusioje „Liteko“ buvo paviešinta informacija apie išžagintą, apiplėštą ir seksualiai prievartautą merginą, kurios bylos posėdis teisme vyko pirmadienio popietę. Antradienį teisme turėjo būti nagrinėjama dar vienos merginos, kuri patyrė seksualinę prievartą bei buvo išžaginta, byla. Apie tai „Liteko“ sistemoje buvo skelbiama net du kartus – buvo nurodytas skirtingas posėdžių laikas.

„Liteko“ nė vienu atveju nenurodė kaltinamųjų pavardžių – šie duomenys esą yra įslaptinti. Išžaginimo bylose dėl ypač privataus gyvenimo detalių teismo proceso posėdžiai paprastai būna uždari. Tiesa, prieš tai teismas priima atitinkamą nutartį.

Abi seksualinės prievartos aukų bylos turėjo būti nagrinėjamos Vilniaus miesto 2-ajame apylinkės teisme. Kadangi teismo posėdžiai planuojami prieš mėnesį ar net porą, gali būti, kad informacija apie išžagintų merginų duomenis buvo viešai prieinama nuo praėjusių metų gruodžio ar net ilgiau.

„Duomenys apie žmogų gali būti atskleidžiami tik jam sutikus, - DELFI sakė Žmogaus teisų stebėjimo instituto direktorius Henrikas Mickevičius. – Jeigu teismo proceso metu atidengiamos jautrios privataus gyvenimo detalės, šių duomenų negalima viešinti. Manau, tai labiausiai turėtų būti taikoma seksualinio prievartavimo bylose – nukentėjusioji jau ir taip patyrė didelius dvasinius išgyvenimus. Teismai turėtų užkirsti kelią tokių duomenų viešinimui“.

H.Mickevičius sakė, kad jeigu merginos, kurių duomenys neteisėtai buvo paviešinti, kreiptųsi į teismą, joms pavyktų prisiteisti patirtą moralinę žalą. Ši žala atlyginama iš Teisingumo ministerijoje esančio specialaus fondo.

Teisėjų tarybos pirmininkė Laima Garnelienė pripažino, kad duomenys apie išžaginimo bylose nukentėjusiais pripažintus asmenis yra neskelbtini. „Sunku ką ir pasakyti, išsiaiškinsime“, - nuostabos ir pasipiktinimo kolegų elgesiu neslėpė Teisėjų tarybos pirmininkė.

„Teismai yra nepriklausomi ir niekas negali jų kontroliuoti, - DELFI tvirtino Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos direktoriaus pavaduotoja Rita Vaitkevičienė. - Suprantama, teismai vadovaujasi įstatymu, tačiau mes net negalime jiems patarimų teikti. Nukentėjusieji išžaginimo bylose gali tikėtis slaptumo, jiems reikia tik įspėti teismą, kuris iš karto dėl to priims atitinkamą nutartį. Jeigu ta mergina ar moteris nesikreipė dėl įslaptinimo, galbūt jai reikalingas viešumas, gal ji siekia prevencinių tikslų – paviešinti savo istoriją, kad tokios nelaimės išvengtų kitos merginos“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rinkimų į prezidentus prognozė: naujas favoritas šovė į viršų (1257)

Gruodžio mėnesio „Spinter tyrimų“ duomenys dėl galimų kandidatų į prezidentus vertinimo...

Jei susirgote ne laiku, rizikuojate prarasti pinigų (50)

Jeigu netyčia susirgote ir ligos laikotarpiu jums sumokami pinigai už anksčiau atliktus darbus,...

Dakaro atgarsiai: dvigubas lietuvių rekordas velniškai sunkiame maratone (1)

Dakaras baigėsi, prasideda Dakaras. Tai – Benedikto Vanago frazė, puikiai iliustruojanti...

Šalčio dar bus, bet permainos ne už kalnų (5)

Savaitės pradžioje žiemiški orai iš Lietuvos nesitrauks – pirmadienį ir antradienį dar spaus...

Turkija pradėjo antžeminę operaciją: prie sienos – tankų kolona (12)

Turkijos kariai ir tankai sekmadienį judėjo į Siriją tęsti puolimo prieš kurdų kovotojus po...

Sveikatos apsaugos ministras linkęs drausti, o ne šviesti (398)

Sveikatos apsaugos ministras, regis, rezultatui pasiekti pripažįsta tik vieną priemonę –...

Naujųjų išvakarėse vaikelio susilaukusi Kristina Zmailaitė ir Edmundas Seilius suspindo ant raudonojo kilimo

Sekmadienio vakarą Kristina Zmailaitė ir Edmundas Seilius suspindo ant raudonojo „Žmonių“...

5 charakterio savybės, galinčios jums labai pakenkti darbe ir sukelti pavojingą sindromą (7)

Ne vienas žmogus yra patyręs jausmą, kai intensyviai dirbant dingsta visos jėgos, kiekviena darbo...

Dėl „megažvaigždės“ iš Šiaurės Korėjos – tikra isterija (43)

Pietų Korėją sekmadienį apėmė tikra isterija dėl šalyje besilankančios įžymybės iš...

Simo Jasaičio ir Oksanos Pikul-Jasaitienės konfliktas areštine nesibaigė: krepšininkui – nauji nemalonumai (482)

Sekmadienį daugelį sukrėtė netikėta žinia: sekmadienio rytą areštinėje atsidūrė neblaivus...