aA
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas atmetė buvusio Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato policininko Vaido Zbarausko skundą dėl grąžinimo į darbą.
Police
© DELFI / Ainis Gurevičius

Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Viešosios tvarkos tarnybos Licencijavimo skyriaus viršininko pareigas ėjęs V. Zbarauskas iš tarnybos policijoje atleistas šiemet vasarį už pareigūno vardo pažeminimą.

Atlikus tarnybinį patikrinimą nustatyta, kad pernai lapkričio 19-ąją, apie 1 val., neblaivus V. Zbarauskas, siekdamas pateikti į barą Klaipėdos rajone, baro apsaugininkams parodė policijos pareigūno tarnybinį pažymėjimą, reikalavo parodyti licencijas, darbuotojų pažymėjimus, grasino atleisti baro darbuotoją iš darbo, savo neteisėtus reikalavimus tiesiogiai grįsdama einamomis pareigomis.

„Minėti pareiškėjo veiksmai laikytini piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi, šiais veiksmais pareiškėjas pažemino vidaus tarnybos autoritetą, griovė visuomenės pasitikėjimą vidaus reikalų sistema, todėl pareiškėjas skundžiamu įsakymu iš eitų pareigų dėl pareigūno vardo pažeminimo buvo atleistas pagrįstai“, – teismui nurodė Klaipėdos apskrities vyriausiasis policijos komisariatas.

Apsaugos darbuotojai V. Zbarauską ir kitus su juo buvusius asmenis atsisakė įleisti į barą, nes jie buvo neblaivūs. Nors neblaivumas alkoholio kiekio matuokliu nenustatytas, liudytojai tvirtino, kad jis akivaizdžiai buvo matomas iš judesių, nerišlios kalbos, sklindančio alkoholio kvapo.

Apklausti liudytojai patvirtino, kad V. Zbarauskas lapkričio 18 dieną su draugu išgėrė apie pusę litro stipriųjų alkoholinių gėrimų.

„Pareiškėjas, būdamas statutinis valstybės tarnautojas ir žinodamas (...) Lietuvos policijos pareigūnų etikos kodekso normas, privalėjo užtikrinti tokį statutinio valstybės tarnautojo elgesį, kurio visuomenė iš jo tikisi, bei, eidamas atitinkamas pareigas elgtis taip, kad jo elgesys ne tik užtikrintų pasitikėjimą statutiniais valstybės tarnautojais, bet ir nekompromituotų tarnybos autoriteto visuomenės akyse“, – teigė Klaipėdos apskrities vyriausiasis policijos komisariatas.

Be to, V. Zbarauskas nepranešė savo tiesioginiam vadovui apie naktiniame bare įvykusi konfliktą tarp jo ir apsaugos darbuotojų, nors jam turėjo būti žinoma, kad tokia prievolė yra numatyta statute ir Policijos pareigūnų etikos kodekse.

Į teismą dėl atleidimo kreipęsis V. Zbarauskas prašė panaikinti Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko įsakymą dėl jo atleidimo, grąžinti jį į pareigas, priteisti darbo užmokestį už visą priverstinį pravaikštos laiką, taip pat priteisti 1 tūkst. eurų neturtinės žalos atlyginimo, priteisti bylinėjimosi išlaidas (12,24 euro), patirtas sumokant už tarnybinio patikrinimo medžiagos kopijavimą.

Pareiškėjo vertinimu, tarnybinis patikrinimas atliktas pažeidžiant reikalavimus. Be to, dėl Klaipėdos pareigūnų neteisėtų veiksmų buvo pažeista jo teisė į gynybą ir nešališką bei išsamų įvykio aplinkybių ištyrimą.

V. Zbarauskas pripažino, kad svečiuose pas draugą suvartojo du nestiprius alkoholinius kokteilius, tačiau toks nežymus alkoholio kiekis negalėjo sukelti apsvaigimo būsenos, kurią būtų jautęs kilus konfliktui. Pareiškėjui nesuprantama, kokiais įrodymais grindžiama išvada, kad jis įvykio metu buvo apsvaigęs nuo alkoholio. Tarnybinio patikrinimo išvadoje teigiama, kad pareiškėjo apsvaigimo faktą patvirtina konflikto metu atvykusių pareigūnių parodymai, tačiau jų apklausos protokolai patvirtina, kad pareigūnės tik pakartojo naktinio klubo apsaugos darbuotojų teiginius. Pareiškėjas atkreipė dėmesį, jog asmens neblaivumo faktas gali būti nustatomas tik alkoholio kiekio matuoklio parodymais arba ištyrus kraują.

Teisme V. Zbarauskas nurodė tarnybinį pažymėjimą naktinio baro apsaugos darbuotojui rodęs ne iš savanaudiškų paskatų, bet siekdamas, kad apsaugos darbuotojai nutrauktų neteisėtus veiksmus prieš kitą baro lankytoją.

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas rugpjūčio 8 dieną priimtoje nutartyje pažymėjo, kad sutinka su pirmosios instancijos teismo padarytomis išvadomis.

„Teisės aktai nustato pareigūnams aukštesnius tarnybos drausmės, moralės ir garbės standartus nei eiliniams piliečiams, o jų teisiniam statusui būdinga ypatinga drausmė. Pareiškėjo veiksmai (policijos pareigūno tarnybinio pažymėjimo demonstravimas, grasinimai atlikti baro veiklos teisėtumo patikrinimą, reikalavimai pateikti įvairius dokumentus ir t. t.) yra susiję su akivaizdžiu vidaus tarnybos sistemos autoriteto žeminimu, pasitikėjimo vidaus reikalų įstaiga griovimu ir jos kompromitavimu. Akivaizdu, jog savo veiksmais pareiškėjas suteikė pagrindą visuomenei manyti, kad statutiniai valstybės pareigūnai ne tarnybos metu gali elgtis lengvabūdiškai, nevykdyti teisės aktų reikalavimų, o visa tai neabejotinai griauna visuomenės pasitikėjimą vidaus tarnybos sistema, joje dirbančiais pareigūnais, menkina šios sistemos ir joje veikiančių institucijų, jose sąžiningai tarnybą atliekančių pareigūnų ir kitų darbuotojų prestižą visuomenėje“, – paskelbė teismas.

Nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

BNS
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pirmasis kardinolas iš Lietuvos: vos 27 metų sulaukęs įtakingo LDK eretiko sūnus (14)

Katalikiška Lietuva skaičiuoja jau daugiau nei 630 metų istoriją. Iki šiol vieną...

Paskelbtos „iPhone Xs“ kainos lietuviams: nepakaks net dviejų vidutinių atlyginimų (71)

„Telia“ šiandien pradeda naujųjų „Apple“ flagmanų „ iPhone Xs “ ir „ iPhone Xs Max...

Orai: karštis neatslūgs (8)

Aukšta šiluma dar laikysis ir penktadienį, tik nuo šeštadienio į Lietuvą ateis tikrai...

Buvęs Estijos premjeras: apie savo šalį, kaip ir apie šeimą, blogai nekalbame (86)

Estiją krečia vienas didžiausių Europos istorijoje pinigų plovimo skandalų. Kaip galėjo Putino...

Sostinėje atsidarė restoranas, kuris įkandamas ne kiekvienam: šampanas čia kainuoja net 1490 eurų (446)

Vilniuje duris atvėrė naujas restoranas „Nineteen18”, kurio pavadinimas skirtas paminėti...

Skandalingas žvaigždės dūris „Vilkams“ į nugarą – šansas Valančiūnui tapti NBA čempionu? (35)

Didžiausias Minesotos „Timberwolves“ klubo sirgalių košmaras tapo realybe. Prieš kiek daugiau...

Gydytoja: mitas, kad yra žmonių, kurie negali numesti svorio (51)

Gyvename keistų paradoksų laikais: kone visi užsikrėtę svorio metimo virusu, bet medikai...

Airijoje tautietės emigrantės nužudymu įtariamas vyras – lietuvis (39)

Ketvirtadienio rytą Dandolko apygardos teisme pasirodė žmogus, kaltinamas Ingridos Maciokaitės...

Sunkią traumą patyręs „Žalgirio“ talentas susitarė su universitetu, kurio garbę gynė Sabonis (2)

Kauno „Žalgirio“ komandos talentas Martynas Arlauskas žengs Domanto Sabonio pėdomis. JAV...

Popiežius kreipėsi į Lietuvos, Latvijos ir Estijos žmones: norėčiau visus apkabinti (182)

Iki Šventojo Tėvo vizito likus porai dienų, popiežius Pranciškus vaizdo įraše kreipėsi į...