Tyrimą atlieką Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas. Tyrimo metu sostinės pareigūnams talkino Lietuvos kriminalinės policijos biuras ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba. Sulaikant įtariamuosius ir atliekant kratas dalyvavo užsienio pareigūnai, prisidėjo Europolas ir Eurojustas.

Vilniaus apskrities policijos viršininkas Saulius Gagas ketvirtadienį surengtoje spaudos konferencijoje pranešė, kad tyrimas pradėtas vasarį, kai iš vieno Lietuvoje veikiančio banko buvo gautas pranešimas apie įtartinas finansines operacijas, kuriose dalyvauja trys Lietuvoje registruotos bendrovės.

Pareigūnai greitai išsiaiškino indėlinio sukčiavimo schemą. Ji, pasak S. Gago, yra naujoviška. Šiuo atveju ne sukčiai ieško aukų, o pačios aukos susiranda juos susiranda.

Lietuvos piliečių grupė internete sukūrė indėlines platformas, kuriose siūlė viliojančias investavimo sąlygas. Tokia platforma sudomino Vokietijos akademinę bendruomenę (kažkas viliojančius pasiūlymus pamatė, papasakojo apie tai draugams ir kolegoms). Vokiečių profesoriai, mokslų daktarai ir pan. susigundė investuoti savo santaupas.

Aptikę juos sudominusį pasiūlymą asmenys patys inicijuodavo indėlio padėjimą – užpildydavo paraiškas, jas pateikdavo el. paštu ir gaudavo atsakymus su pasiūlymais ir informacija apie jiems atidaromas individualias sąskaitas, į kurias jie turėjo pervesti pasirinktą indėlio sumą. Nurodytos sąskaitos, kurios neva priklausė indėlininkams, iš tiesų priklausydavo minėtoms Lietuvos įmonėms.

Indėlininkų budrumas būdavo užmigdomas: žmonės galvodavo, kad pinigai yra jų vardu atidarytose sąskaitose, o investicijų grąžinimas su pelnu buvo žadamas po pusmečio ar netgi po trijų metų.

Investicinių paslaugų sutartis indėlininkai sudarydavo su Jungtinėje Karalystėje veikiančia įmone. Beveik visos gautos lėšos buvo pervedamos Graikijos, Vengrijos, Turkijos, Airijos ir Ispanijos bendrovėms. Dalis gautų lėšų buvo išgryninta Švedijoje esančiuose bankomatuose.

Šiuo metu byloje yra jau 38 nukentėjusieji iš Vokietijos akademinės bendruomenės (nukentėjusiųjų tyrimo metu gali padaugėti). Sukčiai iš šių žmonių išviliojo apie pusantro milijono eurų.

Kovo 4-12 d. buvo atlikta tarptautinė policijos operacija „Octopus“. Jos metu Lietuvoje ir užsienyje buvo atliktos 26 kratos, sulaikyti penki Lietuvos piliečiai (vienas jų sučiuptas Švedijoje, kiti Lietuvoje).

Suimti trys įtariamieji: Švedijoje sulaikytasis bus perduotas Lietuvai pagal Europos arešto orderį, kitas įtariamasis suimtas trims mėnesiams, trečiasis – mėnesiui. Kitiems skirtos švelnesnės kardomosios priemonės: pasižadėjimas neišvykti, registracija policijoje ir pan.

Pasak Vilniaus apygardos prokuratūros 2-ojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus vyriausiojo prokuroro Arūno Stankevičiaus, šie asmenys nėra susiję su organizuotu nusikalstamumu. Tik du iš jų anksčiau teisti: vienas teistas Švedijoje už apgaulingą buhalterinę apskaitą, kitas teistas Lietuvoje už vairavimą, kai girtumas viršija pusantros promilės.

Vyriausiasis iš įtariamųjų yra gimęs 1951 m., jauniausiasis – 1978 m. Jiems pareikšti įtarimai dėl sukčiavimo ir pinigų plovimo.

Pareigūnai spėjo surasti ir bankuose įšaldyti didžiąją dalį pavogtų pinigų. Lietuvos bankuose įšaldyta per 500 tūkst. eurų, o Graikijoje, Vengrijoje ir Ispanijoje esančiose sąskaitose įšaldyta per 700 tūkst. eurų.

Policija įspėja žmones, svarstančius, ar verta rinktis vienokią ar kitokią investicinę ar indėlinę platformą: „Raginame būti itin atsargius ir paskubomis nesusigundyti teikiamais pasiūlymais ir paslaugomis. Neverta skubėti priimti sprendimą, o prieš nusprendžiant investuoti ar padėti indėlį, reikėtų gerai įvertinti savo finansines galimybes, galimą investavimo ir indėlio padėjimo veiklos riziką bei nuodugniai pasidomėti siūlomais finansiniais įrankiais“.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (162)