aA
Kauno apylinkės teismas atmetė su „daktarų“ grupuote sieto Rimanto Ganusausko, pravarde Mongolas, našlės Loretos Gedvilaitės ieškinį Pravieniškėse kalinčiam Henrikui Daktarui dėl pažeistų teisių gynimo ir neturtinės žalos atlyginimo.
Henrikas Daktaras
© DELFI / Karolina Pansevič

Kaip pirmadienį pranešė teismas, moteris prašė H. Daktarą įpareigoti per televiziją paneigti LNK laidoje „KK2“ išsakytus jos garbę ir orumą žeminančius teiginius, kad ji yra „narkomanė, barakuda, valkata“. Taip pat prašė iš jo priteisti 3 tūkst. eurų neturtinę žalą.

Teismas, atmesdamas ieškinį, motyvavo tuo, kad H. Daktaro išsakyti teiginiai L. Gedvilaitės neįžeidė, o kreipimąsi į teismą sąlygojo tiesos, kuri šiuo atveju galbūt nebuvo tokia, kokios moteris tikėjosi, konstatavimas.

Bylą išnagrinėjus iš esmės, paaiškėjo, kad H. Daktaras savo išsakytiems teiginiams pagrindą turėjo. Be to, teismas pažymėjo, kad ieškovė nepateikė įrodymų, kad minėtų teiginių paviešinimas sukėlė jai kokias nors sunkias pasekmes, tokias kaip sveikatos sutrikimai ir pan.

Teismas konstatavo nesant pagrindo išvadai, kad H. Daktaro 2015 metais laidoje išsakyti teiginiai tiesiogiai lėmė L. Gedvilaitės garbės ir orumo pažeidimą, nes apie nesantuokinius ryšius, apie ką laidoje kalbėjo ir H. Daktaras, antrojo vyro turtinę padėtį, rengiamas bylas H. Daktaro atžvilgiu ir susigadintą reputaciją ji pati viešai papasakojo. Pasak teismo, H. Daktaro išsakyti teiginiai nebuvo išimtinai tas veiksnys, sąlygojęs viešoje erdvėje paplitusius teiginius apie L. Gedvilaitę, nes ji pati prie tokios situacijos prisidėjo.

Nagrinėjant bylą teisme, L. Gedvilaitė pripažino, kad dėl H. Daktaro išsakytų teiginių ji neįsižeidė, jie neturėjo įtakos jos reputacijai, nes ji jau daug metų gyvena Italijoje. Vieno pasakyto žodžio ji neprisiminė, o kiti du jai turėjo vienodą reikšmę – laisvo elgesio moteris.

Pasak teismo, kad ji vertybių skalės kontekste tokia galėjo atrodyti atskleisdama nesantuokinius ryšius, ieškovė prisipažino ir ją kalbinusiai žurnalistei. Apie to laikotarpio L. Gedvilaitės elgseną vieningai teisme kalbėjo ir liudininkai.

Byloje kilo ginčas, ar H. Daktaro išsakyti teiginiai priskiriami žiniai, ar nuomonei. Tam atlikta lingvistinė ekspertizė, kurios išvadoje nurodoma, jog minėti teiginiai priskiriami žiniai, o ne nuomonei. Konstatuota, jog H. Daktaro pasisakymai suformuluoti kaip teigimas, bet ne kaip, dvejonė, abejonė ar klausimas. Nuomonė turi turėti pakankamą faktinį pagrindą, tačiau ji yra subjektyvi, jai netaikomi tiesos ir tikslumo kriterijai. Žiniai taikomas tiesos kriterijus, jog egzistavimas gali būti patikrinamas įrodymais ir objektyviai nustatomas.

Teismas palygino H. Daktarą paskleistus duomenis su veiksmais ir įvykiais, kurie egzistavo tikrovėje, kurią apibūdino šalys ir apklausti liudininkai, bei konstatavo, kad L. Gedvilaitės elgesys turėjo pagrindo H. Daktaro teiginiams, kuomet apie ją jis kalbėjosi su savo giminaičiu R. Ganusausku.

Įstatymas numato, kad šaliai, kurios naudai priimtas sprendimas, bylinėjimosi išlaidas teismas priteisia iš antrosios šalies. Todėl bylą pralaimėjusi L. Gedvilaitė atsakovui turės sumokėti 1,6 tūkst. eurų, juos jis išleido advokato paslaugoms apmokėti.

Šį sprendimą per 30 dienų galima skųsti Kauno apygardos teismui.

BNS
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
2.6667
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Gyvai / DELFI Diena. Kaip žadama kovoti su geriančiomis nėščiosiomis ir ko imsis mokytojai, jei nebus gerinamos darbo sąlygos? vyksta apklausa (1)

Kaip valdžia žada kovoti su geriančiomis nėščiosiomis? Kas padėtų apsaugoti dar negimusius...

Putinas ilgai nedelsė: pasirašė įsaką dėl pasų Donbaso gyventojams (5)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė įsaką dėl supaprastintos pilietybės išdavimo...

Lietuviai įspėjo į Graikiją keliaujančius tautiečius: net dienos metu nepraraskite budrumo

Nenuspėjami, ant kalnų išsibarstę, per 700 tūkst. gyventojų turintys Atėnai . Ar juos įmanoma...

Pritarė atlyginimų biudžetininkams didinimui: kai kurių darbuotojų algos kils 15 proc. (108)

Vyriausybė trečiadienį iš esmės pritarė darbo grupės parengtai viešojo sektoriaus...

Dar vienas didelis gaisras, prasidėjęs nuo degančios žolės: Rokiškio r. sudegė pastatai, užsiliepsnojo miškas

Trečiadienį dėl degančios žolės kilo dar vienas didelis gaisras. Šįkart Rokiškio r.,...

Norintiems įsirengti saulės elektrinę – nemenka valstybės parama, tačiau reikia paskubėti (74)

Artėjant gegužės mėnesiui Energetikos ministerija ragina individualių namų gyventojus...

Rusams vos suduriant galą su galu, Kremlius siūlo 8 mlrd. dolerių išmoką naftos milžinėms (1)

Kaip rodo viešosios nuomonės apklausos, nuo tada, kai Rusijoje padidintas mokestis dar labiau...

Rusijos žurnalistas: Putinui – trigubas iššūkis. Ir veikti reikia jau dabar (156)

Balandžio 21-ąją Ukraina galutinai ir negrįžtamai tapo demokratija. Nuo šios istorijon...

Įspėja: Lietuvos link nuo Baltarusijos atslenka dūmai padidėjusi oro tarša, rekomenduoja vengti atvirų erdvių miestuose (258)

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba trečiadienį pranešė, kad 7 val. ryto Lietuvos laiku...

Restoranų gidas: 47 vietos, kur skaniai pavalgyti Vilniuje (3)

Kulinarinės patirtys tampa vis svarbesne kelionių dalimi. Garsas apie išskirtinius restoranus...