Kultūros ministerijos sudaryta ekspertų grupė nustatė, jog Saulės akmeniu vadinamo gintaro luito reali vertė yra 850 tūkst. litų, o vagystės metu atsiradę nežymūs įbrėžimai esminės įtakos akmens vertei ir kainai neturi.
Saulės akmuo
© ELTA
Nustatyta reali unikalaus eksponato vertė gerokai viršija išankstinius Tardymo departamento atstovų spėjimus, kad Saulės akmuo vertas apie 700 tūkst. litų.

Ekspertų grupės išvados, pasak teisėsaugininkų, nulems ir kaltininkams gresiančios baudžiamosios atsakomybės laipsnį. Kadangi pavogto Saulės akmens vertė viršija 250 MGL (31 tūkst. 250 Lt), vagystė yra vertinama kaip didelio masto, o Baudžiamasis kodeksas už šį nusikaltimą numato laisvės atėmimo bausmę nuo 3 iki 10 metų su bauda arba be jos.

Ekspertų grupėje, kuriai vadovavo Vilniaus universiteto Gamtos mokslų fakulteto Geologijos ir mineralogijos katedros profesorius Tadas Jankauskas, dirbo Lietuvos dailės muziejaus vyriausioji rinkinių saugotoja Loreta Meškelevičienė, Gintaro muziejaus-galerijos Nidoje ir Vilniuje savininkas Kazimieras Mizgiris, Kultūros ministerijos Informacinės visuomenės plėtros skyriaus vyriausiasis specialistas Romanas Senapėdis ir Palangos gintaro muziejaus muziejininkė Laima Vaičiulytė.

Gintaro luito ekspertizė buvo atlikta Tardymo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos užsakymu.

Ekspertų tyrimo išvadose teigiama, jog Saulės akmuo unikalus ne tik kaip Lietuvos gamtos ir kultūros istorijos dalis, bet ir kaip neįkainojamos vertės nacionalinis turtas bei pasaulinės reikšmės gamtos mokslo objektas. Jo vidinė sandara vertinama kaip geologinis dokumentas, fiksuojantis gintaro sandaros susidarymo procesą, gintaro formavimosi laikotarpio paleoekologines ir paleogeografines sąlygas.

Ekspertai pabrėžia, jog, pastaruoju metu intensyviai eksploatuojant gintaro atsargas, jos gerokai sumažėjo, ir vis rečiau randami ypač stambūs, daugiau kaip 3 kg sveriantys gintaro gabalai, todėl kiekvienas jų yra unikalus radinys, kurio negalima interpretuoti nei kaip žaliavos, nei kaip prekės.

Ekspertų teigimu, šiuo metu Lietuvoje realiai egzistuojanti gintaro žaliavos kaina formuojasi pagal laisvosios rinkos dėsnius pasiūlos ir paklausos principu, bet ji nėra fiksuota, ir komisija negali ja remtis.

Ekspertų nuomone, Saulės akmuo vagystės metu nukentėjo nedaug, atsiradę ir užfiksuoti įbrėžimai esminės įtakos jo vertei ir kainai neturi. Lietuvos metrologijos inspekcijoje ypač tiksliais matavimo prietaisais buvo nustatyta Saulės akmens matmenys: masė - 3526,32 g, aukštis - 197 mm, plotis - 150 mm, ilgis - 213 mm.

Ekspertų komisijos nariai dėl unikalių gintaro gabalų vertės pasaulinėje rinkoje konsultavosi su Vokietijos gintaro muziejaus Ribnico-Damgardeno mieste bei Hamburgo Geologijos ir paleontologijos instituto prie Hamburgo universiteto gintaro specialistais.

Apvalios formos gelsvos spalvos luitas laikomas vienu vertingiausių muziejaus eksponatų. Saulės akmuo yra trečiasis pagal svorį gintaro luitas Europoje. Didesni už jį saugomi tik Vokietijoje ir Kaliningrade.

Saulės akmuo iš Palangos gintaro muziejaus buvo pavogtas praėjusių metų rugsėjo 9 dieną, o gruodžio 6 dieną unikalų eksponatą muziejui grąžino vienas iš kaltinamųjų vagyste Linas Mileška. Vagyste kaltinamas ir L. Mileškos netikras brolis, Klaipėdos rajono gyventojas Laurynas Zavadskis.

Saulės akmens vagystė įvykdyta jau antrą kartą. Šis vertingiausias Palangos gintaro muziejaus eksponatas buvo pavogtas 1990 metais, bet išaiškinus vagystę grąžintas muziejui.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Sveikatos apsaugos ministerija prekybą vaistais nusprendė keisti iš esmės (102)

Ar norėtumėte, jei skubiai prireikus vaist ų, pavyzdžiui, nuo galvos ar dantų skausmo,...

Naują lengvatą siūlo nepaisydami negailestingų įspėjimų (58)

Prieš 12 metų Valstybės kontrolės atliktas auditas pridėtinės vertės mokesčio lengvatų...

Amerikiečių smūgis privačiai Putino armijai: kas ji tokia ir kodėl pavojinga Rusijos kaimynams? (1187)

Jų ten nėra. Ši sparnuota, tiesa, ne visai tiksli Vladimirui Putinui priskiriama frazė apie...

Specialistas atskleidžia, kodėl geriausia būstą pirkti žiemą (12)

Būsto pirkimas – svarbus, apgalvotas ir įvairiais kriterijais paremtas žingsnis. Vieni...

Ortopedas traumatologas įvardijo pagrindinį dalyką norint išvengti žiaurių žiemos traumų (1)

Žiemą žmonės traumas patiria ir dėl netinkamos avalynės, drabužių ar neatidaus augintinio...

Dirbančiųjų viltis dėl naujų mokesčių – didesnės algos (168)

Premjerui Sauliui Skverneliui tikinant, kad Vyriausybė pavasarį pateiks mokesčių reformos...

Orai: žiema pasispardys kaip reikiant – šals iki –20 laipsnių (8)

Antroje vasario pusėje žiema net neketina pasiduoti ir toliau demonsruoja savo charakterį –...

Stepho ir LeBrono komandų mūšis pribloškė aktyvumu, kovingumu ir nuoširdžia gynyba

Los Andžele vykęs NBA Visų žvaigždžių savaitgalis finišavo su trenksmu. Šiąnakt vykusiose...

Rimvydas Valatka. Žmogus už valstybės borto (615)

Vienas šimtmetis baigėsi. Kitas prasideda. Su ta pačia gramatine žalvalstiečių klaida. Tais...

Su aukščiausia kvalifikacija ir daugiau nei 10 metų darbo stažu moka vos 460 eurų (244)

Į kovą dėl didesnių atlyginimų kyla ne tik medikai, bet ir socialiniai darbuotojai. Uostamiestyje...