aA
Vokietijoje tarp sulaikomų nelegaliai dirbančių prostitučių vyrauja Rusijos atstovės, tačiau nedidukė Lietuva - antroje vietoje. Prekyba žmonėmis yra viena pelningiausių organizuoto nusikalstamumo rūšių, todėl aukų skaičius jau penkerius metus nepaliaujamai auga.
© DELFI
Europoje į šias pinkles kasmet patenka 120 tūkst. asmenų. Didžioji jų dalis - moterys, parduodamos į nelegalius viešnamius. Atviros Europos sienos, specialistų manymu, tą procesą dar suaktyvins.

Patenka į pragarą

“Apie 70 proc. iš Lietuvos išvežamų moterų kelionės tikslas - Vokietija. Nėra duomenų, kiek jų išvyksta neprieštaraudamos, o kiek išviliojamos apgaule ar išvežamos prievarta. Moterys patenka į tarptautinių nusikaltėlių gaujų tinklus ir, tapusios kažkieno nuosavybe, yra priverstos uždirbti savininkui tam tikrą pinigų sumą. Vėliau jos perparduodamos”, - sakė Vidaus reikalų ministerijos Viešojo saugumo politikos skyriaus vedėjo pavaduotojas I.Bazylevas.

Organizuoto nusikalstamumo tyrimų tarnybos darbuotojų nuomone, dažniausiai į sekso vergiją patenka moterys iš vargingiausių visuomenės sluoksnių ir tų regionų, kur egzistuoja didžiausias nedarbas. Nelegaliuose viešnamiuose jos negauna užmokesčio, visos pajamos atitenka jų “šeimininkui”.

Pirmuosius mėnesius išnaudojamos moterys net neišleidžiamos į gatvę, kasdien mušamos ir įtikinėjamos, kad pikčiausi jų priešai yra policininkai. Vėliau užsienietės prostitutės pradeda gauti šiek tiek kišenpinigių ir trumpam išleidžiamos į parduotuvę.

Tokioje situacijoje gali atsidurti ir merginos, kurios nuoširdžiai tiki važiuojančios užsidirbti prižiūrėdamos vaikus ar plaudamos indus baruose. Nelegalių tarpininkų žadamas darbas neturėtų kelti tokio pasitikėjimo, kokį jaučia žūtbūt norinčios užsidirbti moterys.

Vaduoja iš vergijos

Eva Šab iš Vokietijos atvyko į Kaune surengtą seminarą, kuriame kelias dienas dalysis nevyriausybinių organizacijų ir policijos bendradarbiavimo patirtimi. E.Šab keturiolika metų vadovauja organizacijai, kuri stengiasi padėti į prekeivių žmonėmis pinkles patekusioms moterims iš viso pasaulio. Į aštuonis šios organizacijos centrus nukreipiamos sekso vergijon parduotos moterys, pabėgusios iš savo “darbdavių”, tačiau jų palyginti nedaug.

Didžioji dalis aukų aptinkama per policijos reidus, nes merginos taip išnaudojamos, mušamos ir bauginamos, kad per keletą tokio gyvenimo mėnesių visiškai palūžta ir net nebeieško pagalbos. Eva yra dalyvavusi šimtuose tokių reidų ir mačiusi išties kraupių vaizdų. Ji įsitikinusi, kad būtina bendradarbiauti su policija ir mokyti jos pareigūnus elgtis su seksualinio išnaudojimo aukomis švelniau negu su kitais nusikaltėliais.

Indų plauti nepasiūlo

“Nesvarbu, kokį darbą tarpininkai žada jaunoms į užsienį išvežamoms merginoms: dažniausiai jos patenka į nelegalius viešnamius. Moterys netenka dokumentų ir laisvės, tampa visiškai priklausomos, su jomis elgiamasi kaip su daiktais. Mūsų duomenimis, iš trijų Baltijos šalių į Vokietiją dirbti prostitutėmis kasmet atvažiuoja 3 tūkst. moterų, o pusė jų - iš Lietuvos. Daugiau merginų atvažiuoja tik iš Rusijos”, - sako Eva Šab.

Lietuvoje su prekybos žmonėmis aukomis dirba religinė humanitarinė organizacija “Caritas”. Moterys tikisi krikščioniško požiūrio ir supratingumo, vengia teikti bet kokią informaciją apie save. Net tos, kurios ieško pagalbos, pasakoja dirbusios baruose indų surinkėjomis ar gėrimų pilstytojomis.

“Mūsų organizacija, turinti filialus visuose Lietuvos regionuose, siekia suteikti socialinę, teisinę, psichologinę pagalbą. Sielovados paslaugas siūlome tik esant tokiam pageidavimui”, - teigė “Caritas” vadovas kunigas Robertas Grigas.

Iš užsienio deportuotos prostitutės pagalbos pačios kreipiasi retai, tik tuomet, kai visiškai neturi į ką atsiremti. “Mes pačios jų ieškome, aptikusios menkiausią užuominą. Suprantame, kad tos moterys yra pažeistos ir psichosocialinė pagalba joms labai reikalinga”, - sako Kristina Mišinienė, jau trečius metus Lietuvoje vykdomo projekto “Pagalba prostitucijos ir prekybos žmonėmis aukoms” koordinatorė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Finaliniai TS-LKD kandidatų debatai. Šimonytė ir Ušackas deklaravo, dėl ko niekada nesutartų su valdančiaisiais (483)

Pirmadienį Kaune vyko finaliniai Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD )...

Seime svarstomas naujas mokestis: nori apmokestinti spausdintuvus (500)

Seime liko paskutiniai žingsniai dėl naujo mokesčio priėmimo, kuris, veikiausia, išaugintų...

Imperijos griūtis: Ukrainos bažnyčia skaldo Putino kuriamą slavų pasaulį (175)

Ką reiškia Ukrainos stačiatikių bažnyčios galimas susivienijimas ir atsiskyrimas nuo Maskvos? Ar...

Į Lietuvą atkeliauja bjaurus atmosferos frontas: smarkus vėjas atneš ir pirmąsias snaiges (14)

Spalio 22 dieną daugelyje Lietuvos rajonų termometrai rodys 6–11 °C. Visoje šalyje lankysis...

Nustelbė viską, ką teisėjas yra regėjęs: gauja nuteista už sistemingą pažeidžiamų merginų prievartavimą kai kurioms tebuvo 11 metų (36)

Gauja nubausta už „niekšiškus ir siaubingus“ nusikaltimus, o vadeiva įkalintas iki gyvos...

Neįtikėtini pokyčiai: pusės savo svorio atsikratė pakeitusi vieną įprotį (20)

„Atsimenu atvejį, kai su vaikais atvykome į atrakcionų parką ir jie norėjo, kad kartu...

Atimtų vaikų mama: neįsivaizduoju, kaip reikės atitaisyti vaikams padarytą žalą (1165)

„Aš jau kalbu ramiai – visos ašaros praverktos“, - sako kaunietė Eglė. Rugsėjo pabaigoje...

„Dzūkiją“ gyręs Šaras pokštavo dėl prametančio Jankūno: man irgi sakydavo – nuo vasario, Šarai (1)

Tik po gyvybiškai svarbių Thomo Walkupo ir Leo Westermanno tritaškių Šarūnas Jasikevičius...

Europos žaizda, kurioje šlovinamas komunizmas: viskas atrodo taip, kaip pas mus buvo „prie ruso“ (429)

Pirmojoje pasakojimo dalyje rašiau apie Moldovos teritorijoje esančią Padniestrę – regioną,...

Pavasarį gimsiantis Meghan Markle mažylis sumaišys kortas eilėje į sostą, bet princu ar princese netaps (6)

Prieš penkis mėnesius Meghan Markle, Sasekso kunigaikštienė, Vindzoro pilyje ištekėjo už princo...