aA
Kišenvagiai – kitaip nei kiti vagys, paprastai būna geri psichologai. Jie stebi potencialią auką, iki vagystės patikrina jos budrumą, kartais net tyčia nukreipia dėmesį. Vagia ir paaugliai, ir garbaus amžiaus kišenvagiai, perspėja policijos pareigūnai.
© DELFI / Valdas Kopūstas

„Mes sėdėjome prie stalo ir valgėme. Rankinė buvo pakabinta ant kėdės atlošo, tarsi man po ranka. Priešais sėdėjo mano vyras. Net tokių minčių nebuvo, kad jis negalėtų matyti, jei kažkas krapštosi po mano rankinuką. Vagis sėdėjo man už nugaros, atsegė rankinuką, tyliai ištraukė piniginę ir vėl užsegė“, - kalba DELFI skaitytoja Ramunė. Ji stebisi, kaip iš didelės ir daiktų pilnos rankinės vagis neužtruko rankinės dugne surasti piniginę ir nepastebėtas ją ištraukti.

„Net raktai nebarkštelėjo. Profesionalai. Buvo atėjusi ir už nugaros prisėdusi mergina, kuri nei valgė, nei gėrė. Bet tuo metu net į galvą nešovė, pamaniau, kad gal laukia žmogus kažko...“, - pasakoja Ramunė. Jai apsaugos darbuotojai labai padėti negalėjo, nes saugos kameros įrengtos ne visame prekybos centre.

Su kišenvagiais kovojančios kriminalinės policijos pareigūnai ir apsaugos darbuotojai pirmiausia perspėja, kad kišenvagis – geras psichologas, visada išlaukiantis tinkamo momento, paprastai išbandantis nusižiūrėtos aukos budrumą, kartais nukreipiantis dėmesį kitur, o pavogtą grobį perduodantis kitam kišenvagiui. Paprastai tokie vagišiai dirba tik sau įprastose vietose: vieni viešajam transporte, kiti prekybos centruose, turguose ar kitur.

Skirtingai dirba transporte ir prekybos centre

Praktika rodo, kad prekybos centruose vagišiai nusižiūri dažniau tuos, kurie dairosi į brangesnes prekes arba prastai saugo savo turtą. Policininkų teigimu, net banko kortelės vagims nėra kliūtis, nes praktiškai kiekvienas šalia savo mokėjimo kortelių piniginėje nešiojasi ir PIN kodus.

„Perspėkit žmones, kad negalima rašyti PIN kodų ant banko kortelių, nes taip vis dar daro 98 proc. žmonių“, - kalba Vilniaus miesto kriminalinės policijos pareigūnai, dėl darbo specifikos nepanorėję fotografuotis ar viešinti pavardžių. Jie perspėja, kad žmonės per daug užmaršūs ir prekybos centruose, kada vežimėlyje palieka rankinę, o patys paeina porą žingsnių ar tiesiog lentynose apžiūrinėja prekes. Tačiau vienas lengviausių grobių vagiantiems prekybos centruose – batų parduotuvėse.

„Praktika rodo, kad matuojantis batus žmonės palieka rankinę, prieina prie veidrodžio, pasivaikšto, žiūri, kaip tinka batai“, - pasakoja vienas pareigūnų. Tuo pat metu vienas iš kišenvagių gali prisėsti ant to paties matavimuisi skirto pufo pasimatuoti batų pradžiai tik tam, kad įvertintų kaip akylai šeimininkai saugo savo paliktas rankines. Jeigu naujus batus bandantis šeimininkas neatidus, gali iš karto likti be brangių daiktų. Jei atidesnis, kišenvagiai gali nutykoti patogesnės progos, kartu dirbantieji vagys nukreipia pardavėjos dėmesį, dar kitas – gali užkalbinti nusižiūrėtą apvogti žmogų.

Viešajame transporte žmonių atidumą kišenvagiai tikrina prisiliesdami, tarsi netyčia truktelėdami ar stumtelėdami, po ko mandagiai atsiprašo. Jeigu keleivis nesureaguoja, tai signalizuoja, kad jis nelabai atidžiai prižiūri savo turtą. O didžiausia grėsmė jo netekti – kaip tik spūstyse, kurios susidaro stotelėse keičiantis keleiviams. Jei keleivių mažai, ir spūstims susidaryti nėra kaip, du kišenvagiai gali imituoti ginčą ar konfliktą, kad nukreiptų keleivių dėmesį, o trečias galėtų išuštinti rankines.

„Jeigu užkliudytas žmogus sureaguoja, vagys daugiau nelįs, atsiprašys“, - pasakoja pareigūnai.

Anot jų, vagišiai turi ir savo ženklų kalbą. Priklausomai nuo stovėsenos ar rankų padėties ant laikymuisi skirtų turėklų, jie perspėja saviškius apie įtarimus, kad troleibuse gali būti policijos pareigūnų arba kad tame pačiame troleibuse dirba ir kita kišenvagių gauja.

Policininkai pasakoja, kad sykį sulaikyta moteris keturiose stotelėse spėjo apvogti keturis žmones.

„Vienoje stotelėje išlipa, besibraudama nutveria ką nors, tada toje pačioje ir įlipa per spūstį. Taip per keturias stoteles pavogė keturis mobiliuosius telefonus“, - pasakoja vagišę sulaikę pareigūnai.

Vogti moko nuo paauglystės, vagia ir garbaus amžiaus žmonės

Pasak pareigūnų, neretai į Vilnių užsuka ir kišenvagiai iš kitų miestų. Atvažiuoja ir „mokytojai“ net iš Italijos, pas kuriuos mokosi vietiniai kišenvagiai, kai kurie lietuviai tokio įgūdžius tobulina jau nuo paauglystės, todėl, teigia policininkai, ir pastebėti, kaip vagia tokie įgudę vagišiai, nėra paprasta. Ypač kai šie būna apsiginklavę racijomis bei automobiliais, kad galėtų greičiau sprukti.

Kai kuriose kišenvagių grupėse dirba ir po kelias moteris arba vyresnio amžiaus žmonių, nes šie sukelia mažiau įtarimų. Laukdami stotelėse autobuso, jie nusižiūri kalbančiuosius mobiliuoju telefonu ir stebi, kur šis deda mobilųjį.

„Paprastai privažiavus autobusui žmonės skubiai įkiša telefoną į striukės kišenę, o ne į rankinę, ir tai lengvas grobis vagims. Ypač atšalus orams, kada žmonės daugiau prisirengę, striukė ar paltas tiesiogiai neglunda prie kūno, sunkiau pajusti svetimą ranką kišenėse“, - pasakoja pareigūnai.

Anot jų, kai kurios vagiliaujančios moterys augina po ilgą nagą, kad galėtų greičiau užgriebti piniginę svetimoje rankinėje. Tokie vagys gali naudoti ir per pusę perlaužtą skutimosi peiliuką, paslėptą tarp į kumštį sugniaužtų pirštų, kad spėtų perpjauti rankinę ir ištraukti piniginę.

„Jie mokosi to kartais nuo paauglystės. Būna, paimi prapjautą rankinę ir nesupranti, kaip ten ranka telpa“, - apie vagišių profesionalumą kalba policijos pareigūnas. Jis pasakoja, kad vagys greta piniginės radę tokios pačios išvaizdos minkštos odos akinių dėklą, jų nesumaišo, ir ištraukia tik piniginę, todėl moterims policininkai pataria rankines nešioti taip, kad visada matytų užtrauktuko ąselę, kad vagis nepastebėtas negalėtų jos atsegti.

Valgydami atsipalaiduoja

Policininkai pasakoja, kad vagišiai įsigudrina apvogti net užsienio apsaugos pareigūnus, kurie Vilniuje vieši saugodami svarbius asmenis. Dažniausiai tai pavyksta padaryti restorane ar kavinėje, kada atsipalaidavę žmonės valgydami užmeta ant kėdės švarką. Už nugaros atsisėdę vienas ar du kišenvagiai tokiu pačiu būdu pasikabina švarką ir tuo pačiu pasiekia svetimą piniginę.

„Jis siekia tarsi savo švarko kišenės ir piniginės, bet jis atmeta ranką truputį toliau ir pasiekia svetimą piniginę. Ypač moterys mėgsta ant atlošo pasikabinti rankinę. Užsieniečiai iš vis mėgsta palikti rankinę ant paltų kabyklų. Vagišiai užmeta ant rankinės savo striukę ir taip susirenka svetimus daiktus“, - kalba pareigūnai. Kartais jiems tenka sutikti apvogtus žmones, kurie sykį apvogti ir toliau nesaugo savo turto.

Vienas policininkų pasakojo pats nukentėjęs nuo vagišių, kurie praduria automobilio padangas ir nuseka paskui, kol iš padangų išeina visas oras. Šeimininkui sustojus padangos pakeisti ir plušant prie automobilio, šie netrukdomi susirenka automobilio salone esančias rankines ir vertingus daiktus.

Neatrodo įtartini

„Kišenvagiai paprastai dirba po du, po tris. Vienas iš jų netgi užkalbina žmogų, kai šis renkasi prekę, paklausia, ar geras čia daiktas, užmigdo žmogų, kitas ištraukia piniginę ir perduoda trečiam asmeniui“, - sako ir saugos tarnybos „Eurocash1“ regiono apsaugos vadovas Evaldas Kasperavičius, vadovaujantis prekybos centro „Akropolis“ Vilniuje apsaugai. Jis pritaria policininkams, kad pagauti kišenvagį yra labai sunku. O profesionalai įtarimo nesukelia net sekiodami nusižiūrėtas aukas, nes toli gražu nepanašūs į asocialius ar nusikaltėlius.

„Jie atrodo taip pat kaip mes ir jūs. Juk žmonės pamatę murzių ar įtartiną, instinktyviai laikysis atstumo“, - sako E. Kasperevičius.

„Kartą girdėjau, kaip važiuojant troleibusu vienas kišenvagis mokė kitą, kad visuomet su savimi reikia turėti kempinėlę batams valyti, kad niekam, ypač policininkams nekiltų įtarimas dėl purvinų batų“, - pasakojo vienas policijos pareigūnų. Anot jo, kišenvagiais dirba ir garbaus amžiaus žmonės, kartais – ir paaugliai. O apsaugos darbuotojai įtartinus asmenis pastebi matydami, kad šie nieko neperka, o tik sekioja paskui atskirus žmones ar dairosi į apsaugos kameras.

„Apsaugos darbuotojai jau turi įdirbį. Jie mato, kuris žmogus atėjo apsipirkti, ieško prekių, o kuris tik vaikšto, kartais pasižiūri į apsaugos kameros, seka apsaugos darbuotojus. Jeigu trys jaunuoliai sekioja močiutę, tai mums jau įtarimas“, - sako apsaugos vadovas. Pasak kurio, saugos darbuotojai tokius įtartinus slankiotojus perspėja, kad šie stebimi, o sugautas vagis antrą kartą į tą pačią vietą vogti paprastai negrįžta.

Kameros padeda sugauti ir po kelių savaičių

E. Kasperavičius pasakoja, kad apvogtiesiems reikia iš karto eiti pas apsaugos darbuotojus. Šie gali atsukti vaizdo įrašus nuo pat įžengimo į prekybos centrą ir paprastai pamato, kokia kompanija sekioja nukentėjusįjį.

„Jeigu matome, kad tie patys jaunuoliai sukiojasi aplinkui, kad tas žmogus yra lydimas, darome nuotraukas. Iš vaizdo įrašo padarome nuotraukas, nes tie patys vagišiai sugrįžta po savaitės ar dviejų ir pagal nuotraukas būna sugaunami“, - pasakoja apsaugos vadovas. Tačiau, anot jo, lankytojai dažnai patys nesisaugo, nerūpestingai palikdami prekių vežimėliuose pinigines ar rankines, o patys paėję atokiau renkasi prekes.

„Kas suinteresuotas, pasinaudos padėtimi“, - sako E. Kasperavičius.

Ramunė pasakoja, kad pastebėjusi vagystę pasiskundė restorano „Delano“ darbuotojams, bet šie jai atsakę, kad tokių per dieną būna po kelis. UAB „Delano“ vykdantysis direktorius Gintaras Rutkauskas teigia žinantis apie minėtą atvejį, tačiau tvirtina, kad pas juos vagysčių pasitaiko itin retai.

„Žinau paskutinį atvejį, kada atsitiko tokia nelaimė, bet daugiau tokių neteko girdėti. Gaila, kad taip atsitiko, jeigu tikrai pas mus atsitiko (...) Tai atvira erdvė „Akropolyje“, tai nėra tik mūsų erdvė“, - sako G. Rutkauskas. Apsaugos vadovas teigia, kad prekybos centrų nuomininkams nuolat siūloma įsigyti stebėjimo kameras, tačiau ne visi to imasi.

Policijos pareigūnai skaičiuoja, kad nuo metų pradžios iš dviejų bene didžiausių prekybos centrų Vilniuje sulaukta beveik 60 pareiškimų dėl galimų vagysčių.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Audringas savaitgalis Kijeve: vietos, dėl kurių čia keliauja tūkstančiai lietuvių (296)

Tūkstančiai lietuvių keliaują į Ukrainos sostinę ieškodami ten pigių pramogų, restoranų ir...

Dėl atnaujintos gatvės pasiskundę Kauno vairuotojai tokio valdininkų atsakymo nesitikėjo (43)

Kauno centre esanti Kęstučio gatvė yra svarbi miesto transporto linija. Lygiagrečiai Laisvės...

„Valstiečiai“ kandidatu į Vilniaus merus išsirinko Sinkevičių (10)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Vilniaus skyrius ketvirtadienio vakarą nusprendė, kad...

Klausiamas dėl pažymų Skvernelis įkando Grybauskaitei, konservatoriams ir prisiminė dešimtmečio įvykius (1068)

Klausiamas dėl mįslingo kreipimosi į specialiąsias tarnybas ir pareiškimų apie galimą Kremliaus...

Dovanų kortelės: nuo „McDonalds“ pinigų iki universalių elektroninių (5)

Dovanų kortelių pasaulinė rinka siekia šimtus milijardų eurų ir kasmet paauga po beveik 16 proc....

Evelina Anusauskaitė-Young: man sakė, kad su tokia figūra niekada nebūsiu popmuzikos atlikėja (140)

Lietuvą Evelina Anusauskaitė-Young paliko prieš penkerius metus, tačiau susidomėjimas ja, regis,...

„Le Mirage“ gimtadienį švenčianti Justina Stambrauskaitė jaučia apmaudą: man nėra pikta, man skauda (14)

Ketvirtadienio vakarą jaukiai, tik pačių artimiausių žmonių būryje Justina Stambrauskaitė...

Prabangus viešbutis sostinės širdyje užsitarnavo kelis ypatingus įvertinimus (3)

Praėjusią savaitę viešbutis „Pacai“ sulaukė pagrindinio prizo komercinio objekto kategorijoje...

Tėvas feisbuke šaukiasi pagalbos: paviešino 5-metės dukros prisipažinimą, kad ją muša patėvis (92)

Feisbuke tėvas paviešino įrašą, kuriame jo penkiametė dukra pasakoja, kad prieš ją smurtauja...