aA
Kalėti iki gyvos galvos nuteistas buvęs Kauno šešėlinio pasaulio autoritetas Henrikas Daktaras, pravarde Henytė, nesulaukė teismo malonės. 62 gimtadienio išvakarėse teismas atmetė prašymą jam skirtą aukščiausią bausmę – įkalinimą iki gyvenimo pabaigos – pakeisti terminuota įkalinimo bausme, suteikiant viltį išeiti į laisvę. Šis Kauno apygardos teismo sprendimas dar gali būti skundžiamas.
Henrikas Daktaras, Kauno apygardos teismo posėdis
Henrikas Daktaras, Kauno apygardos teismo posėdis
© DELFI / Nerijus Povilaitis

Prieš 62 gimtadienį – liūdna žinia iš teismo

Kalėti iki gyvos galvos nuteistas, už grotų jau du dešimtmečius praleidęs H. Daktaras-Henytė nesulaukė Kauno apygardos teismo malonės ir negavo bilieto į laisvę.

Teismas atmetė prašymą liūdnai pagarsėjusiam Kauno mafiozui skirtą aukščiausią bausmę, įkalinimą iki gyvos galvos, pakeisti terminuota įkalinimo bausme. Šis teismo sprendimas priimtas Henytės 62 gimtadienio, kurį jis paminės šį ketvirtadienį, išvakarėse.

Teismas konstatavo, jog H. Daktaro elgesys bausmės atlikimo metu nėra nepriekaištingas, o daroma pažanga nėra akivaizdi ir įtikinama.

Šiuo metu laisvės atėmimo bausmę Pravieniškių pataisos namuose-atvirojoje kolonijoje atliekantis H. Daktaras, kaip ir kiti aukščiausia bausme nuteisti nusikaltėliai, pasinaudojo suteikta teise prašyti sušvelninti bausmę.

Po Baudžiamojo kodekso pakeitimų atsiradus galimybei 20 metų ir daugiau už grotų praleidusiems iki gyvos galvos nuteistiems kaliniams prašyti ją pakeisti terminuota, nuo 5 iki 10 metų įkalinimo bausme, šia teise naudojasi dauguma iki gyvenimo galo įkalintų nusikaltėlių. Tačiau teismai tenkina tik mažą dalį šių prašymų.

Kauno apygardos teisme buvo gauti 29 teikimai, kuriais prašoma paskirtą laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmę pakeisti į terminuotą laisvės atėmimo bausmę. Šiuo metu jau yra išnagrinėti 25 teikimai, tik 3 iš jų yra patenkinti.

Sprendimas bus skundžiamas, pakartotinis prašymas – po metų

Išklausyti teismo sprendimo atvykusi H. Daktaro žmona Ramutė Daktarienė neslėpė nusivylimo.

„Tikėjausi, kad prašymą teismas tenkins, labai to norėjau. Neįsivaizduoju, kaip mano vyras dar turi elgtis, negu elgiasi iki šiol“, – sakė R. Daktarienė.

Moteris sakė, jog šis sprendimas bus skundžiamas, tačiau dar reikia susipažinti su išdėstytais motyvais. Jeigu ir šis skundas bus atmestas, R. Daktarienės teigimu, jos sutuoktinis pakartotinai galės prašyti sušvelninti jam skirtą bausmę po vienų metų.

„Kaip neįtikino elgesys, jei žmogus turi padėkų, paskatinimų, dirba. Kaip dar jis gali geriau elgtis. Mes, šeima, jo laukiam, jeigu būtų pakeista (bausmė – DELFI), išėjęs turėtų kur atsiremti. Dabar žiūrėsime teismo motyvus, ką dar galėtų geriau padaryti, kaip dar geriau elgtis“, – sakė R. Daktarienė.

Henytės žmona piktinosi, jog esą jos vyrui negalioja teisės aktai. Ji sakė mananti, kad sutuoktinis nuteistas ir kalinamas nepagrįstai, paaiškėjus naujoms aplinkybėms neatnaujinamas ikiteisminis tyrimas.

„Vieniems, kitiems bylas nutraukia, o H. Daktarui – ne“, – sakė Henytės žmona.

Henrikas Daktaras, Kauno apygardos teismo posėdis
Henrikas Daktaras, Kauno apygardos teismo posėdis
© DELFI / Nerijus Povilaitis

H. Daktaras virpino teisėjų širdis: save vadino senu ir ligotu žmogumi

Kauno apygardos teismui prašymą suteikti H. Daktarui bilietą į laisvę pateikė įkalinimo įstaigos administracija. Įstatymai numato, jog, kaliniui pareiškus tokį norą, pataisos namų vadovai surenka jį charakterizuojančią medžiagą ir ją kartu su prašymu perduoda svarstyti sprendimą priimsiančiam teismui.

Pravieniškių pataisos namų atstovas minėjo, kad nuo 2018 metų gegužės H. Daktaras devynis kartus skatintas, tačiau tris kartus baustas. Henytė nuobaudų sulaukė už tai, kad laikė uždraustus daiktus, buvo sulaikytas neblaivus, pažeidė elektros įrenginių naudojimo taisykles. Šiuo metu jis turi galiojančią drausminę nuobaudą. Atlikus pakartotino nusikalstamo elgesio rizikos vertinimą, konstatuota, jog ši rizika yra vidutinė.

Nuotoliniu būdu kreipdamasis į teismą, pats H. Daktaras neslėpė emocijų. Greitakalbe berti žodžiai liudijo, kad liūdnai pagarsėjęs kaunietis stipriai jaudinasi.

„Prašau įvertinti mano amžių, netrukus bus 62 metai. Iki 60 metų maniau, kad esu nemirtingas, tačiau ligos aplankė viena po kitos, patyriau insultą. Dabar esu senas, ligotas žmogus. Man tuoj bus 62 metai, kam aš reikalingas, blemba, numirti jau laikas. Čia vaikštau, šlubuoju“, – kalbėjo Henytė.

Teismo paklaustas apie šiuo metu galiojančią drausminę nuobaudą dėl neteisėto daikto laikymo, Henytė patikslino, esą įvyko nesusipratimas. Jis minėjo iš Lukiškių kalėjimo atsivežęs didesnės talpos USB atmintuką, nei leidžiama turėti Pravieniškių pataisos namuose.

„Reikia žiūrėti, jeigu esama nuobaudų, už ką jos skirtos. Įvertinus galiojančią nuobaudą dėl USB laikmenos, tai labiau formalus pažeidimas“, – akcentavo advokatas Vytautas Sirvydis ir pabrėžė, kad jo klientas neturi nuobaudų dėl smurtinių poelgių.

Advokatai teismui pateikė duomenų, jog H. Daktaras turi rimtų problemų su sveikata. Jam diagnozuota glaukoma, širdies, kraujagyslių patologijos, nustatytas dalinis darbingumas.

Henrikas Daktaras
Henrikas Daktaras
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Henytė – jau ne „autoritetas“, ėmė dirbti

H. Daktaro advokatai, palaikydami kliento norą gyvenimo pabaigos sulaukti laisvėje, teismui pateikė vieną pagrindinių kozirių. Juo tapo pažyma, jog Henytė spjovė ant nerašytų nusikaltėlių taisyklių – nusikaltėlių „autoritetu“ kadaise laikytas kaunietis už grotų ėmė dirbti. Pagal kalinių subkultūros, vadinamųjų paniatkių, nuostatas, save gerbiantys nusikaltėliai, o juo labiau – jų vadeivos, negali dirbti jokio darbo.

Anot gynėjų, šiuo metu H. Daktaras dirba pataisos namų medienos apdirbimo ceche darbininku. O tai, pasak advokatų, esą rodo, kad jis nebesilaiko nerašytų nusikaltėlių taisyklių.

„Pats faktas, jog asmuo dirba laisvės atėmimo įstaigoje, jau reiškia, kad jis nepalaiko subkultūros. Pagal ją, dirbti negarbinga, o ypač „autoritetui“, – taip H. Daktaras pateikiamas žiniasklaidos“, – kalbėjo advokatas V. Sirvydis.

Jis minėjo, kad H. Daktaras dirbti esą norėjo ir anksčiau, dar kalėdamas Lukiškėse, tačiau jam niekas tokios galimybės nesuteikė.

Advokatas akcentavo, jog stiprūs H. Daktaro socialiniai ryšiai. Jis bendrauja su mama, žmona ir vaikais. Gynėjas minėjo, kad šiais duomenimis iliustruojamas pozityviai vertintinos asmenybės portretas.

Henrikas Daktaras
Henrikas Daktaras
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Už grotų nenuobodžiauja: mezga, drožia, kuria eilėraščius

Iš advokatų pateiktos medžiagos galima susidaryti nuomonę, jog už daugybę nusikaltimų iki gyvos galvos įkalintas Kauno mafiozas už grotų neatpažįstamai pasikeitė. Panašu, kad laiko už grotų Henytė veltui neleidžia, čia surado naujų veiklų bei pomėgių.

Gynėjų pateiktuose dokumentuose teigiama, kad H. Daktaras dalyvavo poezijos konkurse, mezgė šalikus, margino velykinius margučius, dukart dalyvavo gražiausiai papuoštos kameros konkursuose, taip pat – nuteistųjų „protmūšyje“ ir laimėjo pirmąją vietą.

Garsusis kalinys taip pat mezgė mezginius krizinio nėštumo centro globojamiems kūdikiams, gavo laišką iš apaštalinės nunciatūros, pagamino medinių Velykų dekoracijų, išklausė „Carito“ kursą, žaidė stalo tenisą, dalyvavo Konstitucijos egzamine. O šiuo metu Henytė dalyvauja viešosios įstaigos „Aplankyk kalinį“ programoje, Biblijos studijose.

„Jeigu teismas nuspręstų, jog dar ne laikas nuteistajam skirti terminuotą laisvės atėmimo bausmę, mes prašytume kuo detaliau pasisakyti apie tai, ką dar nuteistajam reikia atlikti“, – svarstant nuteistojo prašymą yra sakęs jo advokatas Kristupas Ašmys priminęs, jog H. Daktaras stengiasi, dirba, dalyvauja įvairiose programose.

Sušvelninti bausmę prašė du kartus

H. Daktaras Klaipėdos apygardos teismo 2013 metų birželį nuteistas dėl to, kad 1993–2000 metais vadovavo nusikalstamam susivienijimui.

Konstatuota, kad jo dalyviai buvo ginkluoti sprogmenimis ir sprogstamosiomis medžiagomis, šaunamaisiais ginklais, naudotais ir planuotais panaudoti darant nusikaltimus – nužudymus, turto prievartavimus, plėšimus.

H. Daktaras anksčiau šiais metais kreipėsi į Klaipėdos apygardos teismą, vėliau – į Apeliacinį teismą, prašydamas sušvelninti jam skirtą bausmę. Tuomet šie teismai jo skundus atmetė.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(89 žmonės įvertino)
4.0000

Top naujienos

Italijoje gyvenanti lietuvė: viskas įvyko labai greitai, žmonės įbauginti (88)

Šiaurinė Italijos dalis per savaitgalį pasikeitė neatpažįstamai – dėl apsikrėtusių...

Gyventojai įsiutę dėl neremontuojamos gatvės: ši – vos išvažiuojama, o pinigų jai sutvarkyti nėra (246)

Vilniaus miesto Gineitiškių gatvės gyventojai pasipiktinę. Jie sako, kad viena pagrindinių šio...

Gyvai / Delfi diena. Koronavirusas jau pasiekė Italiją: ar Lietuvai jau skambinti pavojaus varpais (10)

Koronavirusas jau pasiekė Italiją. Pranešama, kad virusas jau pasiglemžė keturias gyvybes. Kas...

Italijos specialistas: susiklostė nepalankiausia įmanoma padėtis mirė penktas žmogus, užfiksuoti du židiniai (148)

Italija pirmadienį pranešė, kad šiauriniame Lombardijos regione mirė ketvirtas naujuoju...

Po SEB banko atnaujinimų dalis klientų vis dar susiduria su trikdžiais (15)

Nors praėjo savaitė, kai SEB bankas baigė diegti naują informacinių technologijų (IT)...

Gyvai / Piniginiai reikalai. Kokį signalą siunčia kylančios aukso kainos bei kiek lietuviai išleidžia maistui?

„Delfi“ eteryje startuoja nauja laida apie makroekonomikos ir mikroekonomikos reikalus. Pirmojoje...

Vidas Bareikis – pirmąkart atvirai apie skyrybas su Jurga Šeduikyte: ačiū Dievui, kad viskas taip išsisprendė (59)

„Su Jurga buvome ta pora, kuri išbadė visus įmanomus metodus, kad išlaikytų šeimą“, –...

Įsisiautėjęs vėjas savaitgalį pridarė žalos: ant kelio virto medžiai, krito langai (5)

Savaitgalį siautęs stiprus vėjas Kėdainiuose vertė medžius. Ugniagesiai gelbėtojai dėl...

Madingiausios šių metų rankinės: kokias verta pirkti ir ko vengti? (18)

Moteris be rankinės... gali pasirodyti įtartina, tiesa? Nė viena dailiosios lyties atstovė...

Dėl koronaviruso Lietuva griežtina veiksmus: iš Italijos atvykę bus tikrinami lėktuvuose (176)

Pirmadienį Sveikatos apsaugos ministerijoje surengtoje spaudos konferencijoje pranešta, jog visi...

|Maža didelių žinių kaina