aA
Pravieniškių pataisos namų - atvirosios kolonijos pareigūnai patiria nuolatinį nuteistųjų terorą, o į tai nereaguoja nei įstaigos, nei Kalėjimų departamento vadovybė, tvirtina profesinės sąjungos.
Pravieniškių pataisos namų pareigūnai skundžiasi dėl nuteistųjų teroro, vadovų nereagavimo
© DELFI / Rinatas Chairulinas

Kalėjimų departamentas BNS informavo, kad dėl pasipriešinimų pareigūnams atliekami ikiteisminiai tyrimai, dėl naujausio savaitgalį įvykusio atvejo departamento direktorius Virginijus Kulikauskas žada ir tarnybinį tyrimą, kurio metu bus „atsakyti visi klausimai dėl pareigūnų veiklos, jų saugumo užtikrinimo“.

Departamentas taip pat pabrėžia, kad nuteistųjų nusikaltimų prieš pareigūnus pastebimai mažėja.

Problemos – Trečiajame sektoriuje

Pasak Lietuvos Respublikos ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos (LRITĮPS) pirmininko Kęstučio Pauliuko, problemų jau kurį laiką kylą Pravieniškių pataisos namų Trečiajame sektoriuje – čia, anot jo, dirbančius pareigūnus nuteistieji apspjaudo, smurtauja, stumdo, engia psichologiškai.

K. Pauliukas tvirtina, kad pareigūnai nesulaukia pagalbos iš vadovų ir yra pasiryžę eiti protestuoti, arba palikti tarnybą.

„Apie bręstančią problemą dar prieš pusmetį žodžiu informavau Kalėjimų departamento vadovą, tačiau niekas nepasikeitė. Pareigūnai eidami į darbą nežino, ką iškrės nuteistieji – apipils maistu, apspjaus, nustums, o gal užsimos trenkti?“, – antradienį profsąjungos paskelbtame pranešime spaudai tvirtino K. Pauliukas.

Jis mini ir naujausią atvejį, kai naktį iš lapkričio 25 į 26-ąją, pareigūną ir pareigūnę apstumdė įpykęs nuteistasis.

Kalėjimų departamentas pranešė, jog įvertinus šį incidentą pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl pasipriešinimo pareigūnui, o Pravieniškių pataisos namai-atviroji kolonija savo ruožtu pradėjo tarnybinį patikrinimą situacijai įvertinti.

Vis dėlto K. Pauliukas tikina, kad ši situacija nesikeičia jau keleri metai, o Trečiojo sektoriaus Saugumo valdymo skyriaus viršininkas Linas Nanartavičius „jos arba nemato, arba kitaip vertina“.

Profesinės sąjungos pirmininko nuomone, pareigūnai pasigenda Saugumo skyriaus viršininko „tvirtos pozicijos“, taip pat prašo, jog nutikus panašiems įvykiams jis ieškotų galimybių, kaip suteikti nukentėjusiesiems pareigūnams psichologinę ir kitą reikiamą pagalbą.

Jis tai pat prašo Kalėjimų departamento vadovo objektyviai įvertinti, kodėl tokia situacija susiklostė tik viename iš įstaigos sektorių, nes jį palieka pareigūnai, tarp jų – ir dirbę tik penkerius-septynerius metus.

„Tokią galimybę svarsto ir neseniai nuteistųjų apspjaudyta pareigūnė. Ir aš juos suprantu, kas gali norėti dirbti ten, kur patiriama nuolatinė grėsmė, patyčios, o darbdavys į tai deramai nereaguoja. O ir pradedami tyrimai nuteistųjų atžvilgiu nėra efektyvūs, nes situacija nesikeičia“, – teigė profesinės sąjungos pirmininkas.

Profesinė sąjunga žada, kad neradus sprendimų pareigūnai imsis protesto akcijų.

Priekaištus atmeta

Atsakydamas į kritiką, KD teigia, kad per tris pastaruosius mėnesius tarnybą paliko tik du pareigūnai, tačiau ne dėl mikroklimato, o dėl kitų priežasčių: vienas jų išėjo į pensiją, dar viena pareigūnė laimėjo atranką ir perėjo dirbti į kitą statutinę tarnybą.

Pasak departamento, šiuo metu Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos trečiajame sektoriuje yra užpildyti visi etatai.

KD vadovas V. Kulikauskas sako, kad Kalėjimų departamente visuomet vertinama gaunama informacija, taip pat ir iš socialinių partnerių. Jis pabrėžė, jog itin svarbu, kad teikiama informacija būtų kaip įmanoma objektyvi, ją būtų galima patikrinti.

„Užtikriname, kad kiekvienu atveju dėl neteisėtų nuteistųjų veiksmų yra atliekami ikiteisminiai tyrimai ir jokie pareigūnų, darbuotojų užpuolimo, pasipriešinimo pareigūnams ar kitokio netinkamo elgesio jų atžvilgiu atvejai nebuvo ir nebus toleruojami. Darbuotojų saugumas – pagrindinis mūsų prioritetas“, – komentare BNS sakė jis.

Pasak KD direktoriaus, dėl savaitgalį įvykusio incidento nuteistojo elgesys taip pat bus įvertintas atlikus ikiteisminį tyrimą.

„O tarnybinio tyrimo metu bus atsakyti visi klausimai dėl pareigūnų veiklos, jų saugumo užtikrinimo. Taip pat, su tyrimus atliekančiais padaliniais yra sutarta, kad tokie tyrimai būtų užbaigiami kaip įmanoma greičiau“, – teigė V. Kulikauskas.

Departamento duomenimis, nusikalstamų veikų prieš pareigūnus kalinimo įstaigose 2018 – 2022 metais žymiai sumažėjo.

2018 metais visoje bausmių vykdymo sistemoje buvo atliekama 18 ikiteisminių tyrimų dėl pasipriešinimo pareigūnams, tuo metu šiemet iki lapkričio pabaigos jų yra perpus mažiau – devyni.

Pačiuose Pravieniškių pataisos namuose prieš ketverius metus atlikti šeši, 2019-aisiais – septyni, šiemet iki lapkričio pabaigos – keturi ikiteisminiai tyrimai.

Kalėjimų departamentas taip pat primena, kad visi su nuteistaisiais tiesiogiai dirbantys pareigūnai yra aprūpinti vaizdo registratoriais, specialiomis priemonėmis, užtikrintos skubaus kolegų iškvietimo galimybės.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(10 žmonių įvertino)
3.9000

Top naujienos

Koks mūsų planas, jei grįš Trumpas: labai pavojingi signalai privers suklusti ir optimistus, ir pesimistus (2)

Laiko pasiruošti liko nedaug – Rusija atgaus jėgas, tęs ar net plės agresiją tol, kol nebus...

Degalinių švieslentėse – pokyčiai: dyzelinių automobilių vairuotojai galės lengviau atsipūsti

Nuo karo Ukrainoje pradžios už dyzeliną daugiau nei už benziną mokėję vairuotojai artimiausiu...

Karas Ukrainoje. Ukrainos žvalgyba: Rusija slapta tęsia mobilizaciją  po dronų atakos Kryme griaudėjo sprogimai

Rusijoje slapta tęsiama mobilizacija, tačiau šauktinių moralė yra žemo lygio. Tai pasakė...

Verslas PliusAlexandra Harris

Ką reikia stebėti pinigų rinkose ieškant sisteminio bankų streso požymių

Investuotojai atidžiai stebi svarbiausias trumpalaikio skolinimosi JAV doleriais rinkos dalis, kad...

Sinoptikai turi ne tik gerų, bet ir blogą žinią: atsakė, kokia laukia savaitė

Artimiausiomis dienomis bus šilta, tačiau lietinga. Antradienio naktį daug kur palis, vyraus...

Išskirtinis Artūro Zuoko žmonos Augustos interviu: buvo taip kosmiškai romantiška, kad man net gėda pasakoti (1)

Naujoji Artūro Zuoko žmona Augusta Jusionytė pirmą kartą sutiko atsiverti atvirame interviu....

Edita Rouge

Penki santykių tipai, kurie daug pasako apie jūsų porą: pasitikrinkite, kuriam priklausote

Nors šiandien romantiški porų santykiai labai įvairūs, tačiau galima išskirti penkis labai...

Kaip kava iš tiesų veikia kraujo spaudimą: naujausio tyrimo rezultatai stulbina (1)

Per dieną žmonės visame pasaulyje suvartoja apie 2 milijardus kavos puodelių, todėl kavą...

Niekada to nedarykite: kodėl nereikėtų arbatos maišelio užplikyti du kartus

Daugelis iš mūsų bent kartą arbatos maišelį yra užvirinę kelis kartus. O kai kurie iš mūsų...

Vokietijos baseinuose moterims leista maudytis be viršutinės bikinio dalies (1)

Iš vieno Berlyno baseino išvarytos 33 metų moters skundas tapo priežastimi pakeisti...