Klaipėdos apskrities Vyriausiojo policijos komisariato (VPK) pareigūnai, surengę dar neregėtą egzekuciją policijos sulaikymo kameroje, neišvengė baudžiamosios atsakomybės – teismas du policininkus pripažino kaltais, o vieną – atleido nuo baudžiamosios atsakomybės pagal laidavimą.
© DELFI / Lukas Bartkus

Baudžiamąją bylą, kuri buvo iškelta po DELFI paviešintos skandalingos informacijos, išnagrinėjęs teismas nutarė, kad pareigūnai Rolandas Šimkus, Vaidas Andriulaitis ir Džeraldas Malinauskas piktnaudžiavo tarnybine padėtimi, todėl R. Šimkui ir D. Malinauskui buvo skirta šešių mėnesių laisvės atėmimo bausmė, jos vykdymą atidedant vieneriems metams.

Tuo metu V. Andriulaitis atleistas nuo atsakomybės pagal laidavimą – už jį laidavo sutuoktinė. Anot teismo, pareigūnas padarė dvi nusikalstamas veikas, priskiriamas nesunkių bei apysunkių nusikaltimų kategorijoms, prisipažino nusikaltęs ir nuoširdžiai gailisi, susitaikė su nukentėjusiuoju, atlygino padarytą žalą, šiuo metu valstybės tarnyboje nebedirba, kas leido teismui daryti išvadą, kad jis ateityje laikysis įstatymų ir nedarys naujų nusikalstamų veikų.

Visi trys buvę pareigūnai turės sumokėti beveik po 400 eurų į Nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą.

Kaip informuoja teismas, skiriant bausmes R. Šimkui ir D. Malinauskui buvo atsižvelgta į tai, kad jie, veikdami bendrininkų grupe, padarė vieną nesunkų ir vieną apysunkį nusikaltimą, piktnaudžiavo tarnybine padėtimi viršydami įgaliojimus bei nežymiai sutrikdė į policijos kamerą uždaryto klaipėdiečio T. S. sveikatą, yra atleisti iš tarnybos, prieš tai nebuvo teisti ar atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės, duomenų apie pradėtus kitus ikiteisminius tyrimus jų atžvilgiu byloje nėra.

Byloje nustatyta, kad 2016 m. gruodį, pareigūnų tarnybos metu į Klaipėdos apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą dėl administracinių teisės pažeidimų buvo pristatytas T. S. ir patalpintas į laikino sulaikymo patalpą. Pastarajam triukšmaujant bei nepaklusus teisėtiems pareigūnų reikalavimams nutraukti neteisėtus veiksmus, V. Andriulaitis laikydamas rankose antrankius ir virvę, atidaręs sulaikymo patalpos duris, įspėjo sulaikytąjį apie galimą specialiųjų priemonių panaudojimą. Pareigūnui išėjus, pasigirdo smūgis į sulaikymo patalpos duris, tad V. Andriulaitis vėl įėjo į sulaikymo patalpą ir antrankiais surakino T. S. rankas už nugaros.

Tuo metu į sulaikymo patalpą įėjo ir R. Šimkus, kuriam už rankos palaikant nukentėjusįjį, V. Andriulaitis virvę užfiksavo prie antrankių. Po to, D. Malinauskui priėjus prie durų ir jas palaikant ranka ir koja, V. Andriulaitis perkėlė virvę per sulaikymo patalpos durų viršų, virvę įtempė, įstūmė besipriešinantį T. S. į kameros vidų, kartu su D. Malinausku uždarė duris ir virvę užfiksavo už durų rankenos.

Tokiu būdu įtemptos į viršų nukentėjusiojo rankos laikytos beveik valandą, dėl ko jam padaryti sužalojimai, atitinkantys nežymų sveikatos sutrikdymą, pažymėjo teismas.

V. Andriulaitis teisiamojo posėdžio metu prisipažino dėl jam inkriminuotų nusikalstamų veikų. Du kiti pareigūnai kaltais neprisipažino. R. Šimkus parodė, kad patalpintas į sulaikymo kamerą asmuo elgėsi agresyviai. Jis matė, kaip į kamerą įėjo V. Andriulaitis, kadangi tokie agresyvūs asmenys būna nenuspėjami, nusprendė padėti kolegai. D. Malinauskas parodė, kad į kamerą nebuvo net įėjęs, eidamas pro šalį pastebėjo, kad vyko grumtynės, kameroje buvo tramdomas pažeidėjas. Dėl kameros metalinių durų nestabilumo, jis priėjo ir palaikė viena ranka atidarytas duris.

Nukentėjusysis teigė, kad jis beldė į duris, bet ne agresyviai. Jis beldė ranka ir koja tam, kad prieitų pareigūnas ir jį paleistų namo, nes jaudinosi dėl vaikų, tuo momentu susinervino ir stipriau spyrė koja į duris, po ko jam buvo uždėti antrankiai ir panaudota virvė.

Teismas nesutiko su pareigūnų manymu, kad jų panaudota priemonė susidariusioje situacijoje buvo adekvati, siekiant, kad nukentėjusysis nesusižalotų pats ir negadintų valstybės turto. Be to, byloje esančiame vaizdo įraše nebuvo užfiksuota, kad sulaikytasis būtų save žalojęs ar daužęs sulaikymo patalpos inventorių.

Teismas pažymėjo, kad pareigūnai patys teigė, jog galėjo stebėti kameros vidų per monitorių ir įsitikinti, kad dėl nukentėjusiojo veiksmų kyla pavojus tiek jo sveikatai, tiek valstybės turtui. Iš vaizdo įrašo taip pat matyti, kad alternatyvių priemonių prieš nukentėjusįjį pareigūnai nesiėmė.

Teismui nekilo abejonių, kad pareigūnai prieš T. S. žeminančiu būdu panaudojo specialiąsias prievartos priemones – antrankius ir virvę, o šių specialiųjų priemonių uždėjimo ir pritvirtinimo būdas patvirtina, kad jų panaudojimo tikslas buvo ne siekimas apriboti asmens kūno judesius, apsaugant sulaikytąjį nuo susižalojimo, o siekimas sukelti fizinį skausmą sulaikytajam bei tokiomis neleistinomis priemonėmis nukentėjusįjį priversti vykdyti policijos pareigūnų reikalavimus, t. y. nustoti spardyti duris ir triukšmauti.

Dėl tokių pareigūnų veiksmų žalą patyrė nukentėjusysis, taip pat padaryta didelė žala policijos prestižui.

Daugiau apie šią istoriją galite skaityti susijusiuose DELFI straipsniuose.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„Tvarkiečių“ noras bendradarbiauti su „valstiečiais“ turi įdomių poteksčių: Paksas nebeslepia didelių ambicijų (199)

Rolandas Paksas nori kandidatuoti į prezidentus 2019 m. rinkimuose, ir tam jam reikia Seimo...

Parduodamas prabangus Sabonio namas Kaune (75)

Nekilnojamojo turto skelbimų portale www.aruodas.lt patalpintas skelbimas – parduodamas legendinio...

Kaip Amerikoje veikė slapta Rusijos agentė: siūlė net seksą (8)

Įtariama Kremliaus agentė siūlė sekso paslaugas mainais už darbą Amerikos organizacijoje, kurią...

Aferos kaip iš kino filmo: nukentėjusių gali būti dešimtys skolingas dešimtis tūkst. eurų (23)

Teisėsaugai gerai žinomas Darius Priagliauskas vėl pateko į nemalonumus. Dėl sukčiavimo...

Į mirties žeme vadinamą Kazachstaną išvykę lietuviai: tai visos tautos istorija ir tragedija susipažinkite su „Misija Sibiras'18“ ekspedicijos dalyviais (17)

Šiandien iš Vilniaus geležinkelių stoties į Kazachstaną išvyko ekspedicija „Misija...

Edwardas Lucasas. Po Trumpo viražų mūsų laukia daug pavojų (42)

Kas dabar? Po savaitę trukusio chaoso atrodo viliojama pasinerti į nuostabos ir siaubo būseną....

Prestižiniame sostinės rajone – išpuolis prieš užsienietį: mušė ir šaukė „Lietuva lietuviams“ (64)

Prestižiniame sostinės Antakalnio rajone ketvirtadienio rytą įvyko išpuolis prieš...

Kontrastingasis Tailandas: plaukiojantis turgus, prieskonių jūra ir į troškinius įmaišomi drugeliai

Apie Tailandą turbūt kiekvienam yra tekę girdėti prieštaraujančių dalykų: vieniems ši šalis...

Lietuvoje kasmet registruojami listeriozės atvejai: kaip apsisaugoti?

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro ( ULAC ) duomenimis, Lietuvoje kasmet registruojami pavieniai...

Nepamirštama lietuvės patirtis Arktyje: įamžino baltąsias meškas su mažyliais (6)

Kodėl meškos nevalgo pingvinų? Toks šypseną keliantis draugo klausimas aktorei, rašytojai,...