aA
1991 m. rugpjūčio 21 d. Vilniuje gindamas šalies parlamentą nuo okupantų kulkos žuvo karys savanoris Artūras Sakalauskas. Jo žūties vietoje pastatytas paminklinis akmuo, kasmet vyksta pagerbimo ceremonijos. Tačiau iki šiol nebuvo papasakota, kas tada įvyko, ir kas vyko po to. Laisvę atgavusios Lietuvos spec. tarnybos padarė tai, ką matydavome tik filmuose.
© K.Svėrio nuotr.

Tą dieną aikštė prie Seimo buvo pilna žmonių - tūkstančiai susirinko atšvęsti komunistinio pučo Rusijoje pabaigos. Tačiau Lietuvoje vis dar buvusios Sovietų armijos karininkams tai visai nepatiko.

Apie 17 val. rusų specialiųjų pajėgų kareiviai prie Seimo atlėkė milicijos visureigiu (jei tą mašiną galima taip vadinti). Vėliau taip ir nepaaiškėjo šio išpuolio prasmė - penkiese pulti parlamentą, kur buvo šimtai gynėjų, idiotizmas.

Privažiavę pirmąjį apsaugos kordoną, prie „Pedagoginio“ tilto, rusų kareiviai sargybiniui įrėmė į galvą automatą. Po to nuvažiavo iki Seimo ir ėmė mėtyti sprogstamuosius paketus bei šaudyti pro automobilio langus. Paskui apsisuko ir bandė pabėgti, bet jau buvo vėlu.

Iš Seimo prie pirmosios pozicijos išbėgo gynėjai. „Mes su kolega turėjome po TT, trečias mūsiškis neturėjo jokio ginklo. Bet prie mūsų iškart prisidėjo du „Arai“ su automatais. Jie buvo netipiški to meto policininkai - drąsūs lietuviai“, - pasakojo ten dalyvavęs Aukščiausios Tarybos apsaugos skyriaus pareigūnas.

Prie šlagbaumo buvo sudėti dideli betoniniai blokai, apsunkinantys važiavimą. Ten užpuolikai ir įstrigo. Atbėgę gynėjai išsidėstė taip: abu „Arai“ užėmė pozicijas prie visureigio galo (ten buvo durys), ATAS pareigūnai puolė prie šoninių durelių.

Užpuolikams vadovavo, akivaizdu, karininkas, tačiau neuniformuotas. Jis labiausiai ir domino mūsiškius, tačiau jam pavyko pabėgti. Kiti milicijos automobilyje buvę kareiviai buvo uniformuoti. Susišaudymo metu vienas iš jų išlipo iš mašinos, leido automato serijas į gynėjus, bet jam nepasisekė - buvo peršautas, nukrito į tranšėją (visas Seimas tuo metu buvo apkastas apsauginiais grioviais). DELFI pašnekovas pasakojo apie tą susirėmimą: „Baigėsi šoviniai. Gulėdamas ant nugaros nušliaužiau iki betoninio bloko, ten pakeičiau apkabą“.

Netrukus atbėgo Krašto apsaugos departamento vadas A. Butkevičius ir mosikuodamas pistoletu ėmė šaukti: „Rus, zdavaijsia!!!“ (Ruse, pasiduok).

O paskui prasidėjo pats įdomumas.

Medikas, kuris visą tai padarė, nesutinka apie tai oficialiai pasakoti net praėjus daugybei metų, nors jokia atsakomybė negresia.

Po to, kai prie Seimo buvo nušautas Lietuvos karys, naktį skambučio iš Sveikatos apsaugos ministro susilaukė vienas garsiausių šalies chirurgų. Jam liepė staigiai atvykti į Vidaus reikalų ministerijos kiemą.

Atvažiavęs ir į saugomą kiemą įleistas medikas mikroautobuse, ant grindų, pamatė dejuojantį uniformuotą rusų kareivį. Šalia sėdėjo civiliais drabužiais vilkintys vyrai su automatais. Medikas sako taip ir nesupratęs, kas tai buvo: kariai, prokuratūra, neseniai įsteigto saugumo departamento pareigūnai ar t.t.

Mikroautobusas, sulaukus mediko, išvažiavo iš VRM. Visi magistraliniai keliai tuo metu buvo užblokuoti sovietų - visur stovėjo šarvuočiai, bet pareigūnai sugebėjo pravažiuoti.

Buvo važiuojama miškais, šunkeliais. Kareivis buvo atvežtas į vieno rajono centro ligoninę. Beje, vietos gydytojas, tvarkęs peršautą okupantą, paskui tapo tos ligoninės vyr. gydytoju.

Sveikatos apsaugos ministro naktį iš lovos išverstas chirurgas kolegoms buvo žinomas, kaip medikamentų, kurie naudingi tardant, specialistas.

Peršautą kareivį rajoninėje ligoninėje apdorojo vaistais, kurie šiais laikais naudojami kaip anestetinė priemonė, bet kažkada buvo sukurti spec. tarnybose, kaip tiesos serumas. Kaip pasakojo rusų kareivį tardęs medikas, svarbiausia yra tinkama dozė - per mažai, meluos, per daug - užmigs. Desantininkui dozę parinko tinkamą - jis iškart pasakė savo dalinio numerį, vado pavardę, o paskui tie neaiškūs civiliai daktarą išvedė iš palatos ir jis nieko nebegirdėjo.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Prie Estijos pakilimo prisidėjęs estas: nustokite pagaliau su mumis lygintis (148)

Svarbiausia ir pagrindinė idėja Lietuvai – pagaliau nustoti lyginti save su estais. Taip teigia...

„Betsafe“-LKL čempionato rungtynės: „Žalgiris“ - „Šiauliai“ (37)

„Betsafe“-LKL čempionato rungtynės: „Žalgiris“ - „Šiauliai“. Tiesiogiai iš Kauno.

Mirusiųjų kūnus ruošiantis tanatopraktikas – apie išnarstytus organus ir paskutinius artimųjų prašymus (38)

„Po trijų mėnesių iškastas ketvirčiuotas kūnas, kurį reikėjo surinkti ir pašarvoti atvirame...

Beveik 100 kg svėrusi moteris pamena: eini ir rėkia „karve, kiaule“

Sanatorija GRADIALI Palangoje ir naujienų portalas DELFI dar rugsėjo pradžioje paskelbė konkursą,...

Gyvai / LKL rungtynės: „Neptūnas“ – „Rytas“ tiesioginė vaizdo transliacija (22)

Praėjo vos dvi savaitės nuo Klaipėdos „Neptūno“ triumfo sostinėje ir Vilniaus „Rytas“...

Tapinas apie į Latviją neišskridusią Grybauskaitę: man nesueina galai niekaip (405)

Sekmadienį Lietuvą apskriejo žinia, kad dėl lėktuvo gedimo prezidentė Dalia Grybauskaitė...

Rimvydas Valatka. Sadomazohistinė valstiečių Seimo archeologija (119)

Archeologai sostinės Reformatų skvere atkasė reformatų bažnyčios liekanas. Pavadino ją...

Griuvėsiais pavirtę ištisi miestai Sirijoje: naujos statybos vyks ant žuvusių gyventojų krauju sulaistytos žemės (11)

Dėl karo daugelis Sirijos miestų virto mūšių laukais. Sugriauti statiniai, masiškai išsikėlę...

Ukmergiškius šiurpina viešos linksmybės kiemuose: keiksmai, alkoholis ir grasinimai papjauti (6)

Netvarkingi, girtaujančių šeimininkų gyvenami ir visokio plauko asmenų pamėgti namai – tikra...