aA
Naftos perdirbimo bendrovėje „Mažeikių nafta“ ketvirtadienį popiet kilęs didžiulis gaisras užgesintas 20.07 valandą, tačiau atskiri jo židiniai buvo gesinami iki ryto. Nukentėjusiųjų per gaisrą nėra. Bendrovės Komunikacijos skyriaus vadovas Giedrius Karsokas DELFI sakė, kad pagrindo nerimauti dėl galimo dyzelino trūkumo Lietuvoje nėra, tačiau dujų bendrovė kol kas tieks minimaliai.
© Mažeikių "Santarvė" (J.Strazdausko nuotr.)
„Nieko jau tikrai nebėra (ugnies židinių – DELFI), maži židiniai nebuvo problema, nes gaisrininkai kontroliavo, visą naktį budėjo. Šiandien 8 val. ryto žmonės atvažiavo į darbą, jeigu būtumėte teritorijoje, matytumėte eilinės dienos vaizdą“, – DELFI sakė bendrovės Komunikacijos skyriaus vadovas Giedrius Karsokas.

„Mažeikių nafta“ šiuo metu dirba minimaliu režimu. „Visi turi kelioms dienoms pakankamai atsargų ir kol išaiškės visa situacija, kai „Mažeikių nafta“ galės oficialiai pareikšti, kaip ji toliau vykdys savo gamybinę veiklą, iki to laiko tikrai dyzelino užteks“, – tvirtino „Mažeikių naftos“ atstovas.

Giedrius Karsokas
© Žurnalas "Kelias"

Tačiau jis pripažino, kad dujų bendrovė tieks minimaliai. „Dujomis mes ir taip nepatenkinome Lietuvos rinkos, jei dabar dirbame minimaliu pajėgumu, tai atitinkamai minimaliai ir dujų pagaminame“, – sakė G. Karsokas.

Kaip DELFI penktadienį informavo Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Visuomenės informavimo skyriaus viršininkas Giedrius Graičiūnas, gaisravietėje dirba iš viso 7 specialieji gaisriniai automobiliai ir 20 ugniagesių-gelbėtojų, kurie atlieka konstrukcijų aušinimo darbus.

Naktį „Mažeikių naftoje“ budėjo dvigubai didesnės pajėgos – 16 specialiųjų gaisrinių automobilių ir 41 ugniagesys-gelbėtojas. „Ryte buvo sumažintos pajėgos, kadangi jau nebėra nei grėsmės, nei būtinumo“, – sakė G. Graičiūnas. Jis sakė, kad ugniagesių pajėgos dalyvaus ir konstrukcijų ardymo darbuose.

Ketvirtadienio popietę užsidegusi "Mažeikių nafta" gesinta ir visą naktį - ugnį malšino beveik 100 Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnų.

Gediminas Kirkilas
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

Penktadienį Vidaus reikalų ministro Raimondo Šukio sušaukta vyriausybinė ekstremalių situacijų komisija nusprendė pirmadienį, po vyriausybinės komisijos posėdžio, nuspręsti, ar gaisras "Mažeikių naftoje" buvo ekstremalus įvykis.

Premjeras Gediminas Kirkilas penktadienį taip pat nuvyko į Mažeikius. Premjero patarėja Nemira Pumprickaitė BNS pranešė, kad Vyriausybės vadovas iš malūnsparnio apžiūri įmonę, susitiks su jos vadovais ir specialistais bei įvertins padėtį.

Kartu su premjeru į "Mažeikių naftą" išvyko ir jo patarėjas Saulius Spėčius. Penktadienį ryte jis teigė, kad Mažeikių naftos perdirbimo gamykloje kilusios didelio gaisro padaryti nuostoliai galėtų siekti keliolika milijonų litų.

Tačiau jis pabrėžė, kad šis skaičius yra labai preliminarus ir nesiremia jokiais skaičiavimais. Pasak jo, tikslesnė nuostolių suma galės būti paskelbta, kai Vyriausybės vadovas penktadienį susitiks su maždaug puse pajėgumų dirbančios "Mažeikių naftos" vadovybe.

Po pietų į gamyklą atvyks ir ūkio ministras Vytas Navickas.

Gaisras "Mažeikių naftoje"
© Mažeikių "Santarvė" (J.Strazdausko nuotr.)

Mažeikių rajono apylinkės prokuratūra jau pradėjo ikiteisminį tyrimą. Premjeras Gediminas Kirkilas ketvirtadienį yra sakęs, kad kilęs gaisras naftos perdirbimo gamyklai padarys milijoninių nuostolių, o įmonės remontas truks ne vieną mėnesį.

Gaisras "Mažeikių naftoje" įsiplieskė ketvirtadienį 14 val. 32 min. Užsidegė prieš 16 metų įrengtas mazuto perdirbimo įrenginys, iš pagrindinės giluminės naftos perdirbimo kolonos 800 kvadratinių metrų plote išsiliejo naftos produktai, kurie užsidegė. Degimo metu nuvirto vakuuminė kolona.

Kol kas neaišku, dėl ko tiksliai kilo gaisras. Nustačius nelaimės priežastis ir ištyrus visas aplinkybes bus aišku, ar "Mažeikių nafta" galės kreiptis į draudimą su prašymu kompensuoti patirtus nuostolius.

 • Baimintasi dėl degalų kainų kilimo
 • Pradėtas ikiteisminis tyrimas
 • "PKN Orlen" žada padėti Mažeikiams
 • Gaisras gali duoti ir naudos
 • Dūmai buvo nešami Latvijos link

  Baimintasi dėl degalų kainų kilimo

  Mažeikių nafta
  © "Mažeikių nafta"

  Vos "Mažeikių naftoje" kilo gaisras, pradėta svarstyti, kad artimiausiomis dienomis gali pabrangti degalai arba jų gali pritrūkti. Tačiau DELFI kalbinti šios srities specialistai tvirtino, kad degalų kainos dėl šios priežasties kol kas neturėtų išaugti.

  "Kainų padidėjimo pikas gali užsitęsti maksimum kelias dienas, tačiau tik jei degalinių tinklai neturi sukaupę šiek tiek didesnių atsargų. Jei atsargų turima bent porai savaičių, degalai, bent jau benzinas ir suskystintos dujos, neturėtų brangti", - kalbėjo vienas pašnekovas.

  Tačiau ilgainiui degalinių tinklai esą gali pritrūkti dyzelino. Mat "Mažeikių naftos" remontas, jo turimomis žiniomis, užtruks mažiausiai metus, todėl degalinėms tektų ieškoti kitų dyzelinio kuro tiekėjų. Šį kurą būtų galima įsivežti iš Rusijos, tačiau Lietuvai prieš kurį laiką smarkiai sugriežtinus kokybės reikalavimus importuojamam dyzelinui, tik nedidelė dalis jo gali būti įvežama į mūsų šalį.

  "Anksčiau kone visas Rusijos dyzelinas galėjo būti įvežamas į Lietuvą, dabar - tik nedidelė dalis. Jei Ūkio ministerija nesušvelnins minėtų reikalavimų, gali būti bėdų", - įspėjo DELFI pašnekovas.

  Pradėtas ikiteisminis tyrimas

  Gaisras „Mažeikių naftoje“
  © Mažeikių "Santarvė" (J.Strazdausko nuotr.)

  Kaip ketvirtadienį per brifingą sakė premjeras Gediminas Kirkilas, "Mažeikių naftos" remontas truks mėnesius, o gaisras padarys milijoninių nuostolių. Mat po gaisro įmonė dirbs ne visais pajėgumais. Ministro pirmininko tikinimu, gaisro priežastys yra techninės, o ne išorinės.

  "Mažeikių naftos" direktoriaus pavaduotojas Albertas Gimbutas DELFI patvirtino, kad liepsnoms apgadinus įrenginius sustos dalis gamybos. Kokiam laikui sutriks įmonės darbas ir kada bus likviduoti padariniai, jis teigė negalįs pasakyti.

  G. Karsoko teigimu, gaisras kilo įvykus "naftos produkto praleidimui" ir užsiliepsnojus vakuuminiam mazuto distiliacijos įrenginiui. Iš karto buvo sustabdyta gamybinio komplekso veikla. Kiti naftos gamyklos įrenginiai dirba minimaliu režimu.

  Įmonėje sudaryta tyrimo komisija aiškinasi incidento priežastis. Mažeikių rajono prokuratūroje dėl gaisro buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas.

  Mažeikių nafta
  © "Mažeikių nafta"

  Be to, gaisro aplinkybėms ištirti sudaryta Vyriausybės komisija iš Vidaus reikalų, Aplinkos, Ūkio ir Susisiekimo ministerijų, Valstybės saugumo departamento, "Mažeikių naftos" atstovų bei nepriklausomų ekspertų. Jai vadovaus naujasis Vyriausybės kancleris Valdemaras Serapinas.

  Vidaus reikalų ministras Raimondas Šukys, nutraukęs vizitą Šiauliuose, skubiai išvyko į Mažeikius. Remiantis ministerijos pranešimu, R. Šukys, kaip Ekstremalių situacijų komisijos pirmininkas, panoro asmeniškai susipažinti su esama padėtimi, gaisro priežastimis ir pasekmėmis, įsitikinti ar užtikrintas įmonės, kurioje kilo gaisras, darbuotojų saugumas.

  "PKN Orlen" žada padėti Mažeikiams

  Šiuo metu serganti "Mažeikių naftos" profsąjungos pirmininkė Virginija Vilimienė DELFI pasakojo apie gaisrą sužinojusi iš kolegų. Šie informavo, kad visi giluminio perdirbimo cecho, kuriame kilo gaisras, darbuotojai iš karto buvo evakuoti.

  Gaisras "Mažeikių naftoje"
  © Mažeikių "Santarvė" (J.Strazdausko nuotr.)

  "Stovime prie vartų. Atrodo, visi esame gyvi ir sveiki. Jei kas ir nukentėjo, tai tik jei ėjo pro šalį iš kitų cechų", - kolegų žodžius citavo V. Vilimienė.

  Iš pradžių buvo pasklidęs gandas, kad vienas žmogus galėjo būti sužeistas, mat kolegos jo ilgai negalėjo pasiekti mobiliuoju telefonu. Tačiau vėliau šis darbuotojas atsirado.

  Gamykloje užsidegė prieš 16 metų įrengtas mazuto perdirbimo įrenginys, iš pagrindinės giluminės naftos perdirbimo kolonos 800 kvadratinių metrų plote išsiliejo naftos produktai, kurie iš karto užsidegė.

  „JT Naujienų“ teigimu, sudegė ir nuvirto vakuumo metalinė kolona, kuri yra apie 5 metrų skersmens ir apie 45 metrų aukščio. Tokių įrengimų iškart nenupirksi, nes jie gaminami tik pagal specialų užsakymą. Greičiausiai tokį įrengimą galima pagaminti per maždaug 6 mėnesius, o realiausiai - per vienerius metus. Nors tokio įrengimo kaina nėra labai didelė, tačiau jo nebuvimas turi didelės įtakos gamybos procesui kokybės požiūriu.

  Mažeikių nafta
  © "Mažeikių nafta"

  Gaisras kilo ketvirtadienį, maždaug 14.30 val. Įmonės darbuotojai pasakojo, kad gaisro liepsnos ir dūmai jau netrukus buvo matomi iš už kelių kilometrų. Gaisras pradėjo sparčiai plisti, tačiau ilgainiui buvo lokalizuotas.

  Mažeikių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos darbuotojai DELFI iš pradžių negalėjo suteikti jokios informacijos apie gaisrą, kadangi "Mažeikių nafta" turi savo ugniagesių tarnybą. Tačiau Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas informavo, kad į gamyklą nusiųsta daug pajėgų iš aplinkinių rajonų. Gaisrą gesinti atvyko daugiau nei pora dešimčių ugniagesių ekipažų.

  Apie gaisrą buvo informuota "Mažeikių naftą" perkančio Lenkijos koncerno "PKN Orlen" vadovybė. Koncerno atstovas spaudai Dawidas Piekarzas DELFI sakė, kad šiuo metu renkama informacija apie gaisrą ir galimybes padėti gamyklai bei Mažeikių gyventojams. "Džiaugiamės, kad per nelaimę niekas nežuvo ir nenukentėjo", - sakė jis.

  Vėliau kompanija pranešė ketinanti išsamiai išnagrinėti avarijos įtaką perkamos bendrovės operacinei veiklai ir pelningumui. "Koncernas "PKN Orlen" tiki, kad šis įvykis esminiu būdu nesutrukdys sandorio užbaigimo procedūrai", - teigiama išplatintame pranešime. Pasak neoficialių BNS šaltinių, Varšuvoje netikima, kad šis gaisras yra atsitiktinumas. Oficialiai šios informacijos koncerno darbuotojai nekomentuoja.

  "Mažeikių naftos" pavadinimas Lietuvoje ketvirtadienį buvo linksniuojamas jau nuo ryto - apie šią įmonę buvo kalbama Rusijos Valstybės Dūmos Tarptautinių reikalų komiteto narių vizito metu. Šie pareiškė manantys, jog Lietuva, nusprendusi parduoti bendrovės kontrolinį akcijų paketą lenkų kompanijai, kuri neturi savo žaliavos, padarė didelę ekonominę klaidą.

  Gaisras "Mažeikių naftai" gali duoti ir naudos

  Gaisras „Mažeikių naftoje“
  © DELFI

  Teisininkai teigia, jog iš gaisro "Mažeikių nafta" gali gauti ir naudos. Premjeras Gediminas Kirkilas vakar tikino turįs "PKN Orlen" vadovo Igorio Chalupeco patvirtinimą, jog lenkai nekeičia sprendimo pirkti "Mažeikių naftos" akcijas.

  "Per anksti spekuliuoti šiomis temomis. Tūkstantį kartų sakėme, kad norime įsigyti "Mažeikių naftą", todėl manau, kad tai nesukels problemų", - teigė "PKN Orlen" atstovas spaudai Dawidas Piekarzas.

  "Jeigu pirkėjas - šiuo atveju Lenkijos bendrovė "PKN Orlen" - ieškotų preteksto nutraukti sutartį, jis galėtų tuo pasinaudoti, ir tai galėtų būti pakankamai gera priežastis. Tačiau dar reikėtų gerai išanalizuoti padėtį, įvertinti nuostolius", - sakė advokatų kontoros "Jurevičius, Balčiūnas & Bartkus" partneris advokatas Gytis Kaminskas.

  Advokatų kontoros "Nordia Baublys & Partners" vadovaujantis partneris Gediminas Baublys sako, kad jei įvertinus būtų nustatyta, jog dėl gaisro iš esmės pasikeitė perkamo objekto kokybė, pirkėjas galėtų siekti nutraukti sutartį, peržiūrėti kainą ar kurias nors sandorio sąlygas.

  "Esminis perkamo objekto kokybės pasikeitimas galėtų tapti pretekstu nutraukti sandorį, peržiūrėti sutartį. Tačiau sutarties šalys turi įvertinti pažeidimų mastą, ar pažeidimai išties esminiai",- aiškino G.Baublys.

  Gytis Kaminskas
  © DELFI (D.Augūnaitės nuotr.)

  G.Kaminskas pažymi, kad turtą bei veiklos nuostolius apdraudusi ir kompensacijas iš draudikų gausianti naftos perdirbimo įmonė iš įvykusios avarijos gali turėti ir naudos.

  "Galima įžvelgti ir neblogą perspektyvą - neveikianti, bet gavusi draudimo kompensaciją "Mažeikių nafta" galės naudingai pasinaudoti laikotarpiu, kai Rusija netiekia naftos naftotiekiu ir įmonė negali dirbti visu pajėgumu. Šiuo metu būtų galima atlikti papildomus remonto, modernizavimo darbus", - svarstė advokatas.

  Dūmai buvo nešami Latvijos link

  Į gaisro vietą iš karto išvyko Telšių visuomenės sveikatos centro Mažeikių filialo tyrimų laboratorijos medikės. Specialistai įspėja žmones apie galimą šios nelaimės neigiamą poveikį sveikatai.

  Mažeikių nafta
  © "Mažeikių nafta"

  Tiesa, Mažeikių rajono savivaldybės gydytoja Irena Vaicekavičienė sakė, kad dėl apsinuodijimo dūmais gyventojai neturėtų per daug nerimauti: vėjas juos neša į Latvijos pusę, todėl mažeikiškių sveikatai didelės grėsmės nėra.

  Lietuvos žaliųjų judėjimo laikraščio "Žalioji Lietuva" redaktorius Andrius Gaidamavičius DELFI sakė, kad Mažeikių gyventojai turėtų sandariai užsidaryti langus, kad į būstus nepatektų iš gaisravietės sklindantys dūmai.

  "Kai dega pavojingos medžiagos, ypač - tokie nuodingi toksinai, aplinka užteršiama labai stipriai. Žmogui pakanka įkvėpti net nedidelį kiekį tokių medžiagų, kad būtų pakenkta jo sveikatai. Be to, tvirti toksiški junginiai gamtoje išlieka itin ilgai", - kalbėjo A. Gaidamavičius.

  Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
  Įvertink šį straipnį
  Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  (0 žmonių įvertino)
  0
  Parašykite savo nuomonę
  arba diskutuokite anonimiškai čia
  Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
  Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

  Top naujienos

  Korupcija įtariamų teisėjų bylose – kyšiai, už kuriuos parduotas teisingumas (345)

  Ikiteisminį tyrimą dėl neregėto masto korupcijos teismų sistemoje atliekantys pareigūnai kol kas...

  Stadiono statybas pirmiausia pajus gyventojai: kamščiai didės, o apie „Akropolį“ suksime ratus (68)

  Vilniaus miesto taryba trečiadienio posėdyje patvirtino daugiafunkcio komplekso Šeškinėje...

  Valinskas prabilo apie rinkimų intrigą: nenoriu būti pranašas, bet mes išgirsime labai įdomių dalykų (244)

  Kaip Seimo narių skaičiaus mažinimas, padidins jų darbo kokybę ir kodėl konservatoriams...

  Iškart po Putino kalbos Rusija pademonstravo naują savo ginklą iš Šoigu – netikėtas pareiškimas (147)

  Rusijos kariškiai trečiadienį paskelbė vaizdo įrašą, kuriame matomas šalies naujosios...

  Skirmantas Malinauskas. Kas kitas po teisėjų? (41)

  Šiandien Generalinė prokuratūra ir Specialiųjų tyrimų tarnyba ( STT ) sulaikė 8 teisėjus,...

  Korupcijos byloje sulaikytas ir buvęs Kurlianskio advokatas (114)

  Tyrime dėl korupcijos teismuose pareigūnai sulaikė penkis teisininkų bendruomenėje žinomus...

  DELFI komercijos vadovu tapo Jonas Gilys (7)

  Bendrovės DELFI komercijos vadovu tapo Jonas Gilys, iki šiol ėjęs pardavimų vadovo pareigas. Ši...

  Prieš Lietuvos rinktinę vėl stosiantis Gentile iškeikė Italijos krepšinį

  Alessandro Gentile ateinantį pirmadienį Klaipėdoje ves į kovą Italijos krepšinio rinktinę,...

  Lietuvoje gimsta visiškai naujas jūros gėrybių verslas: nutarta auginti tikrą delikatesą (42)

  Baltijos jūra daugeliui lietuvių asocijuojasi su vasaros atostogomis lietuviškame paplūdimyje....

  10 keistų dalykų, kurių nežinojote apie mados imperatorių Lagerfeldą (5)

  Antradienį mados pasaulis neteko vieno iškiliausių ir kūrybingiausių dizainerių – Karlo...