Penktadienį anksti ryte VSAT Varėnos pasienio rinktinės Kalvarijos pasienio užkardos pareigūnai, vykdę neteisėtos migracijos prevenciją bei kontrolę, patruliavo kelyje Marijampolė–Suvalkai ties Salaperaugio kaimu (Kalvarijos sav.). Čia einantis kelias veda tiesiai į Lenkiją.

Prieblandoje pasieniečiai patikrino iš Lietuvos išvykstančio automobilio „Opel Meriva“ latviškais valstybinio numerio ženklais dokumentus.

Sustabdytą transporto priemonę vairavo 22-ejų Latvijos pilietė. Šalia sėdėjo 20-ties jos tautietis. Abiejų latvių asmens dokumentai buvo nepriekaištingi. Tačiau pažvelgę į automobilio saloną, VSAT pareigūnai išvydo tris keleivius. Dar vieną rado bagažinėje, įsispraudusį tarp įvairių daiktų ir užmaskuotą drabužiais. Keleiviai prisistatė Sudano ir Tadžikistano piliečiais.

Tyrimo metu paaiškėjo, jog tai iš tiesų 23 ir 25 metų Sudano piliečiai bei 20 ir 21 metų Tadžikistano piliečiai. Į Lietuvą jie atvyko iš Latvijos, į kurią pateko, neteisėtai kirtę sieną iš Baltarusijos.

Sekmadienio vakare tos pat pasienio užkardos pareigūnai minėtoje vietovėje sustabdė į Lenkiją beišvykstantį automobilį „Mercedes-Benz Vito“ su estiškais registracijos numeriais. Mikroautobusą vairavęs 34-erių vyras pasieniečiams pateikė Estijos piliečio asmens dokumentą.

Apynaujo automobilio salone Kalvarijos užkardos pareigūnai išvydo patogiai įsitaisiusius keturis keleivius. Paaiškėjo, kad iš Latvijos per Lietuvą Vakarų Europą pasiekti bandė keturi Irano piliečiai: 18 ir 21 metų moterys bei 21 ir 29 metų vyrai. Jie pasieniečiams pateikė Latvijos prieglobsčio prašytojų asmens dokumentus.

Nustatyta, kad neteisėtai kirtę sieną iš Baltarusijos, Latvijoje jie buvo pasiprašę prieglobsčio. Kol tokie prašymai nagrinėjami, išvykti iš šalies užsieniečiai neturi teisės. Tokia schema, kai iš Baltarusijos į ES besibraunantys migrantai prašo prieglobsčio pirmoje bendrijos valstybėje, o pradėjus procedūras ieško galimybių sprukti į Vakarų Europą, – įprastinė. Latvija ir Lietuva tokių piktnaudžiautojų teise išeiti iš apgyvendinimo vietų planuose tėra tranzitinės valstybės.

VSAT pareigūnai abiejų automobilių vairuotojams ir jų keleiviams kelionės tęsti neleido. Užsieniečius vežę Latvijos ir Estijos piliečiai buvo sulaikyti ir pristatyti į Kalvarijos pasienio užkardą apklausai.
Vairuotojai VSAT pareigūnams prisipažino, kad už žmonių nugabenimą iš Latvijos į Lenkiją būtų gavę po 1 000 eurų už vieną.

VSAT Varėnos pasienio rinktinėje dėl neteisėto žmonių gabenimo per valstybės sieną pradėti du ikiteisminiai tyrimai, kuriems vadovauja Kauno apygardos prokuratūros 2-ojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokurorai. Už tokią nusikalstamą veiką numatytas laisvės atėmimas iki 8 metų.

Sulaikyti migrantai laikinai apgyvendinti viename iš VSAT padalinių. Artimiausiu metu jie bus perduoti Latvijos pasieniečiams.

Latvijos piliečius penktadienį teismas leido suimti trims mėnesiams. Antradienį turėtų paaiškėti, kokia kardomoji priemonė bus paskirta Estijos piliečiui.

Automobiliai, kuriais buvo vežami neteisėti migrantai, saugomi Kalvarijos pasienio užkardoje.

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)