Akmenės rajono policijos komisariatas ateinančią savaitę ketina sustabdyti baudžiamąją bylą dėl gaisro Lazdynų Pelėdos slapyvardžiu pasirašinėjusių seserų gimtinėje Paragių kaime.
Liepsna
Byla žemę aplink sodybą nuomojančio ūkininko atžvilgiu bus nutraukta. Liepos 11-osios pavakare iki pamatų supleškėjus daugiau kaip šimtmečio senumo medinei jaujai, kai kurie liudytojai tvirtino, kad liepsnos į statinį įsimetė nuo degančios žolės, o pievas padegė būtent Mažeikių rajono Viekšnių kaimo ūkininkas S.D.

Tačiau detaliai apklausus aplinkinių sodybų gyventojus ir patį turto sunaikinimu dėl neatsargumo įtartą ūkininką, susidarė visai kitoks nelaimės vaizdas. Dabar jau nebeaišku, ar pirma užsidegė jauja, ar pievos, kiek truko pats gaisras ir kas galėjo jį sukelti, sakė Eltai bylą tirianti vyresnioji tardytoja Rasa Liniauskienė.

Anot pareigūnės, akivaizdu, kad minėtas ūkininkas pievų nepadegė. Pirma, jam tai didelė materialinė žala, o antra - iš Paragių kaimo šis žmogus išvažiavo dar gerokai prieš nelaimę.

"Gal kaimiečiai iš karto po gaisro apkalbėjo ūkininką iš pavydo ar iš piktumo, kaip ne vietinį ir turtingesnį žmogų",- svarstė tardytoja. Kai kam atrodė, kad jis norėjo sudeginti nuo chemikalų pajuodavusią žolę.

Policijos komisariate apklaustas S.D. patvirtino birželio pabaigoje pievas nupurškęs herbicidu "Roundap". Taip jis siekė pievose išnaikinti visas žoles, kad po to nulėkščiavus liktų švari dirbama žemė. Per keletą mėnesių šis herbicidas sunaikina ne tik augalų stiebus, bet ir šaknis. Nuo purškimo tepraėjus kelioms savaitėms, šaknys dar buvo gyvos. Todėl, padegus pievas, brangus herbicidas tarsi paleistas vėjais - iš nesunaikintų šaknų vėl sužels žolė.

Tardytojos žodžiais, tokia agronomijos logika neleidžia netikėti S.D. tvirtinimu, kad jis nesiruošė deginti žolės. Aštuoni iš dešimties apklaustų liudytojų taip pat sakė, kad gaisro metu ūkininko Paragiuose jau nebebuvo, o anksčiau kalbėdamas apie žemdirbystę, jis kaip tik ragindavo žmones nedeginti pievų. Kai kurių liudytojų tvirtinimu, dūmai pirma pasklido iš jaujos, o tik vėliau užsidegė pieva.

Išsisklaidžius įtarimams dėl minėto ūkininko kaltės, kitų įtariamųjų kol kas nėra. Todėl baigus tvarkyti formalumus ir dėl viso pikto surengus dar kelias liudytojų akistatas, bylą ketinama sustabdyti. Gal po kurio laiko tiesa netyčia išaiškės iš kokių nors kaimiečių kalbų, sakė R.Liniauskienė. Tada tyrimas būtų atnaujintas.

Pareigūnai smarkiai abejoja memorialinės sodybos prižiūrėtojos Violetos Šukienės ir jos sugyventinio versija, kad jauja supleškėjo per 15 minučių. Anot R.Liniauskienės, tokią galimybę kategoriškai neigia ir ugniagesiai - kad ir koks perdžiūvęs, 10x20 metrų medinis pastatas turėjo degti ilgiau.

Pagal darbo sutartį sodybos prižiūrėtoja negalėjo niekur išvykti iki darbo dienos pabaigos. Todėl moteris ir jos sugyventinis pareigūnams atkakliai tvirtina, kad iš Paragių į Kairiškius nusipirkti duonos buvo išvažiavę tik 15 minučių: nuo 16.40 iki 16.55 val. Kai sugrįžo, sakosi jaują radę jau sukritusią nuo liepsnų.

Nors ir kritiškai vertindami tokią versiją, pareigūnai kol kas negali jos paneigti. Todėl gali būti, kad materialinės žalos valstybei dėl sunaikinto saugomo paminklo niekas niekada ir neatlygins. Piniginę gaisro padarytų nuostolių išraišką tebeskaičiuoja Kultūros vertybių apsaugos departamento specialistai.

1987 metais restauruotoje jaujoje kiekvieną vasarą vykdavo įvairūs renginiai: teatro ir folkloro festivaliai, minėjimai. Akmenės rajono Kultūros skyriaus vedėja Janina Rekašienė sakosi negalinti prognozuoti, ar gaisro nuniokota memorialinė sodyba nepraras kultūrinės traukos. Sudegus jaujai, išardytas sodybos ansamblis. Gyvenamajame name liko memorialinis Lazdynų Pelėdos kambarys su eksponatais.

Bendru Lazdynų Pelėdos slapyvardžiu buvo pasivadinusios seserys rašytojos Sofija Pšibiliauskienė-Ivanauskaitė ir Marija Lastauskienė-Ivanauskaitė, kūrusios XIX a. pabaigoje ir XX a. pradžioje.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Istorija, prieš kurią nublanksta net Ballai: kaip Lietuvoje savo karjerą pradėjo pats Magicas Johnsonas  Magico prisiminimai (46)

Neįtikėtina, bet tai yra tiesa. Magicas Johnsonas , kuris kartu su Michaelu Jordanu iki šių...

Rusijoje pinigų mažėja – gyventojams prognozuoja liūdną likimą (291)

Rusijos ekonomikos reikšmė pasaulyje mažėja, traukiasi šalies išlaidos švietimui ir medicinai,...

Gyvai / Dakaro finišas: lietuvių ekipažai stoja į paskutinį mūšį (52)

Šeštadienį baigiasi jubiliejinis keturiasdešimtasis Dakaro ralis . Sportininkai šalia Kordobos...

Kinija užsipuolė JAV sukėlus „didžiulę grėsmę“ (2)

Pekinas šeštadienį pranešė išsiuntęs karo laivą, kuris privertė pasitraukti JAV...

Orai: ateina tikri šalčiai (38)

Tikros žiemos mėgėjus šių dienų orai turėtų džiuginti – laikysis neigiama temperatūra...

Džiovintų vaisių ir riešutų pakuotėje – nemalonus radinys (35)

„Nusiperki riešutukų supakuotų, palaikai kelias savaites spintelėje, vieną dieną išsitrauki...

JAV vyriausybės uždarymas: tūkstančiai darbuotojų be apmokėjimo bus išsiųsti namo Trumpas atideda planus (73)

JAV vyriausybė šeštadienį, per pirmąsias prezidento Donaldo Trumpo inauguracijos metines,...

Įstatymai privertė sukurti verslą (49)

Mindaugas ir Vita Šlapkauskai žinomi kaip gardžiomis uogienėmis ir šviežiais vaisiais bei...

Epidemiologė: pražūtingasis gripo virusas akimirksniu randa silpniausią žmogaus vietą papasakojo, ko šiemet tikėtis (115)

Gripas vis plačiau šiepia savo nasrus. Tuo jau spėjo įsitikinti tiek amerikiečiai, nerimaujantys,...

Estija ketina atsisakyti kai kurių euro monetų (57)

Estija bankas siūlo iš apyvartos išimti vieno ir dviejų euro centų nominalo monetas, kainas...