Jokio gailesčio, tik kreivos šypsenos. Su tokiu vaizdu susidūrė brangių žemės sklypų ir gyvenamųjų namų Vilniuje bei rajone netekę žmonės – ciniškais nusikaltimais apkaltinti grupuotės nariai net nejaučia kaltės dėl to, ką, įtariama, padarė.
© DELFI / Tomas Vinickas

Vilniaus miesto apylinkės teismas antradienį atvertė visuomenę savo nusikaltimais pribloškusios nusikalstamos grupuotės bylą – baudžiamojon atsakomybėn dėl sukčiavimo ir dokumentų klastojimo pateikti aštuoniems asmenims.

Prokurorų kaltinimų sulaukė Albertas Tunkevičius, Andžejus Gulbickis, Ryšardas Tripuckis, Ričardas Nevėra, Inesa Kulešaitė, Ivona Gulbickaja, Juzefa Gulbicka ir Marekas Veikšnia.

R. Nevėra yra buvęs nušalintojo prezidento Rolando Pakso vadovaujamos partijos „Tvarka ir teisingumas“ narys, 2011 m. nesėkmingai kandidatavęs į Vilniaus rajono tarybą. „Į rinkimus einu todėl, kad noriu pakeisti situaciją Vilniaus rajone“, – savo anketoje rašė dabar jau iš partijos pasitraukęs Nemenčinės gyventojas.

Į pirmąjį baudžiamosios bylos posėdį teisme atvyko keliolika nukentėjusiųjų, visi kaltinamieji, būrys advokatų, tačiau teisėja Danutė Mickevičienė vis tiek negalėjo pradėti jos nagrinėti – nors kaltinamiesiems buvo suteikta pakankamai laiko pasiruošti procesui, tačiau viena kaltinamųjų J. Gulbickaja pareiškė, jog nesugebės viena apsiginti nuo jai pateiktų kaltinimų, o advokato taip ir nesusirado.

„Esu pensijoje, pensija yra maža, o pažįstamų advokatų neturiu“, – netikėtai pareiškė moteris.

Tik dėl J. Gulbickajos neatsakingo elgesio teismas buvo priverstas posėdį atidėti – teisėja nutarė kreiptis į Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos skyrių ir paprašyti kaltinamajai skirti valstybės advokatą.

„Kitos išeities nėra“,– pripažino ir valstybinį kaltinimą palaikantis prokuroras, ir kaltinamiesiems bei nukentėjusiesiems atstovaujantys advokatai.

Savo ciniškumu pribloškusi grupuotė buvo sulaikyta 2012-ųjų sausį, tačiau jos nariams inkriminuojami nusikaltimai buvo padaryti ir 2009-aisiais.

Byloje nukentėjusiaisiais pripažinti senyvo amžiaus ir socialiai pažeidžiami asmenys kaltinamiesiems yra pareiškę ieškinius dėl daugiau kaip milijono litų žalos atlyginimo.

Svetimų žemių, butų ir namų užgrobimu įtariami grupuotės nariai, pasak pareigūnų, su savo nusižiūrėtomis aukomis elgdavosi labai ciniškai – pardavę svetimą nuosavybę jie ne tik nesumokėdavo pinigų, bet ir žmones paversdavo skolininkais. Be to, žmones sukčiavimu įtariami asmenys išveždavo iš jiems priklausančių namų – taip sugebėdavo pirkėjus įtikinti, kad parduodamas nekilnojamasis turtas yra laisvai prieinamas.

Maža to, pareigūnams pradėjus ikiteisminį tyrimą dėl vienos senolės turto užvaldymo, įtariamieji išgavo jos parašą ir prokuratūrai pateikė melagingą pranešimą, kad ši dėl parduotos nuosavybės niekam neturi pretenzijų.

„Nukentėjusiesiems buvo grasinama“, – patikino vienas pareigūnų. Kriminalistai išsiaiškino, kad po nekilnojamojo turto sandorių įtartinomis aplinkybėmis mirė mažiausiai trys žmonės.

Bene daugiausia nusikalstamų veikų pareigūnai inkriminuoja į laisvę paleistam A. Tunkevičiui ir A. Gulbickiui.

Pareigūnai nenustatė, jog kaltinamiesiems talkino notarai ir antstoliai – apie kaltinamųjų nusikaltimus jie nieko nežinojo, senukai patys notarams patvirtindavo, kad už parduotą žemę yra gavę pinigus. Viena nukentėjusioji, kuriai vienas kaltinamųjų buvo pažadėjęs sutvarkyti nuosavybės dokumentus, prisipažino iš baimės pas notarę pasirašiusi dokumentus dėl žemės pardavimo, nes ją atvežęs vyras paveikė psichologiškai – žiūrėjo į akis ir lingavo galva.

Ilgą laiką grupuotės narius stebėję pareigūnai išsiaiškino, kad galimas nusikalstamas veikas jie pradėjo daryti 2007-aisiais, kai viešai ėmė skelbti skelbimus, jog padeda susitvarkyti žemės reikalus bei parduoti nekilnojamąjį turtą.

Dažniausiai jų aukomis tapdavo asocialūs asmenys, nemokantys lietuvių kalbos.

Nustatyta, kad vienai senolei du įtariamieji pažadėjo nupirkti prie Nemenčinės esantį 0,6 ha sklypą. Nieko blogo neįtardama moteris pirkėjams atidavė namo knygą – esą ji reikalinga tvarkant žemės sklypo dokumentus. Kai reikalingus popierius vyrai sutvarkė, jie moteriai davė juos pasirašyti ir nuvežė patvirtinti pas notarą.

Čia senolė padarė viską, ką jai liepė – pasirašė, jog gavo pinigus, padėjo visus reikalingus parašus.
Kai netrukus su vienu pirkėju ji grįžo į automobilį, senolei buvo sumokėti žadėti pinigai.

Pasitikėjusi nepažįstamaisiais moteris pinigų neperskaičiavo, o tik grįžusi į namus pamatė, kad vietoj žadėtų 27 tūkst. Lt gavo perpus mažesnę sumą.

Maža to, vėliau ji sužinojo, kad pasirašydama dokumentus sukčiams pardavė ne tik žemės sklypą, bet ir savo namą.

Nukentėjo ir 3 ha žemės sklypą Nemenčinės seniūnijoje atgauti, o vėliau parduoti norėjusi moteris – pasirašiusi dokumentus, jog suteikia teisę A. Tunkevičiui atstatyti jos nuosavybės teises į turtą, pensininkė vėliau žemę vyrui pardavė. Pas notarą patvirtinusi, kad pinigus jau gavo prieš sandorio patvirtinimą, moteris liko be nieko – už žemę negavo nė cento.

Panašiai nukentėjo ir vienas vyras, sukčiams pardavęs net du sklypus – už 1,4 ir 0,9 ha žemę jis taip pat negavo pinigų.

Į nukentėjusiųjų sąrašą yra įtrauktas ir vienas skolose skendėjęs vyras, kurio sklypą, gyvenamąjį namą ir pagalbinius pastatus šalia Vilniaus esančioje sodų bendrijoje antstoliai pardavinėjo varžytinėse. Vyrą įtikinę, kad varžytinės neįvyko, sukčiai jį privertė nuo sąskaitos nuimti antstolės sumokėtus pinigus už parduotą nuosavybę. Patiklus vyras įvykdė visus reikalavimus ir neteko ne tik namų, bet ir pinigų.

Dabar jau buvęs „tvarkietis“ R. Nevėra „pasižymėjo“, kai galimai su A. Tunkevičiumi vienai pensininkei žadėjo parduoti tris žemės sklypus. Nors juos vyrai pardavė ir gavo pinigus, tačiau moteriai melavo, kad pirkėjų nepavyksta rasti.

Pareigūnai išsiaiškino ir du atvejus, kai galimai buvo apgauti du alkoholiu piktnaudžiavę vilniečiai. Vienas jų buto neteko Fabijoniškių, kitas – Žirmūnų mikrorajone.

Nustatyta, kad butą S. Nėries g. turėjęs vyras pasirašė skolos vekselį, kuriame nurodė tik savo asmens kodą, vardą ir pavardę, gyvenamosios vietos adresą bei padėjo parašą.

Vėliau šis vekselis buvo panaudotas gerai apgalvotai aferai – į vekselį buvo įrašyta, kad vyras skolingas 90 tūkst. Lt, jį įtariamieji pateikė antstolei. Vykdomąją bylą pradėjusi antstolė pradėjo skolos išieškojimą – areštavo vyro butą, kurį vėliau pardavė varžytinėse.

Buto šeimininkas taip pat negavo pinigų – juos antstolė išmokėjo A. Tunkevičiui ir A. Gulbickiui. Tuo tarpu buvusiam buto savininkui antstolės pervesti pinigai nepasiekė – įtariamieji galimai juos patys nusiėmė bankomatuose.

Panašią schemą sukčiai pritaikė ir kitam vyrui – pasinaudodami jo priklausomybe alkoholiui ir įgytu pasitikėjimu, skolose skendinčiam vyrui buvo pasiūlyta paskolinti 10 tūkst. Lt skoloms grąžinti.

Neprotestuojamą vekselį pasirašęs vyras džiaugėsi, kad galės atsikratyti skolų, tačiau, kaip paaiškėjo, pateko į dar didesnę bėdą – žadėtų pinigų negavo, o vėliau sužinojo, jog vekselis yra suklastotas.

Pareigūnai įtaria, kad A. Tunkevičius vekselyje prie tariamai paskolintos 10 tūkst. Lt sumos prirašė skaičių „1” ir žodį „šimtas“ – taip socialiai pažeidžiamas vyras liko skolingas 110 tūkst. Lt.

Šį vekselį A. Tunkevičius vėliau pateikė notarei, kuri jį patvirtino. Su šiuo dokumentu vyras nuėjo pas antstolę, o kai ši varžytinėse bandė parduoti butą Žirmūnuose, niekas juo nesusidomėjo. Tada antstolė A. Tunkevičiui pasiūlė perimti skolininko turtą. Vyras sutiko ir gavo butą Žirmūnuose.
Policija aiškinasi, iš kur įtariamieji gavo svetimas sutartis

Panašiai buvo apgauti ir dar keli asmenys. Per kratas įtariamųjų namuose buvo aptiktas įspūdingas kiekis įvairių dokumentų. Tai – ne tik įvairios pasirašytos sutartys (tarp jų – ir visiškai svetimų žmonių), bet ir paruoštų bei nepilnai užpildytų vekselių blankų, svetimų asmenų tapatybę patvirtinančių dokumentų.

Be to, pareigūnus nustebino ir rastos svetimos mokėjimo kortelės, todėl tyrėjams teko išsikviesti visus dokumentuose minimus asmenis ir apklausti.

Dalį turto įtariamieji yra perrašę savo artimiesiems, giminaičiams, tačiau visas jis jau yra areštuotas.

Beje, į pareigūnų akiratį pakliuvę vyrai mėgo prabangų gyvenimą – jie važinėjo ne tik naujausių modelių automobiliais, bet ir gyveno puikiai įrengtuose namuose, dažnai vykdavo atostogauti į užsienį, apsipirkdavo tik prabangių prekių ženklų parduotuvėse.

Vilniaus policijos vadovas Kęstutis Lančinskas žurnalistams yra sakęs, kad kai kurie savo turto netekę žmonės įtartinomis aplinkybėmis mirdavo. Komisaro teigimu, yra mažiausiai trys pareigūnams įtarimų keliančios mirtys. Jos atrodė nesmurtinės (mirė apsinuodijęs alkoholiu, sušalo miške ir pan.).

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Orai: laukia kontrastų savaitė – po žiemos vėl grįš ruduo (17)

Iki savaitės vidurio šalyje numatomi žiemiški orai , kurie pažers aibę iššūkių: vyraus...

Nacionalinio vėžio instituto direktorius pataria, kas padės išvengti onkologinių ligų: 12 paprastų žingsnių (168)

Likdamas ištikimas bendrai Europos Sąjungos dvasiai norėčiau pasiūlyti savo idėją Lietuvai...

Laisvadienių kuriozai: jei pasiimsite 3, turėsite 10, ir tai ne vienintelė gera žinia (68)

Šių metų pabaiga pradžiugins netikėta galimybe – jei pasiimsite tris laisvadienius, ilsėtis...

Naktį eismo sąlygas sunkins plikledis (4)

Pirmadienio pavakarę šalyje oro temperatūra nuo 1 iki 4 laipsnių šilumos.

Šalia Danės upės gyvenančius žmones pasiekė baugus perspėjimas: nevaldomai kyla vanduo (37)

Klaipėdai naktį iš sekmadienio į pirmadienį išvengus potvynio, vis dar gresia kur rimti...

Pradėtas tyrimas dėl leidinio „Naisių žemė“ (144)

Nuo 2013 m. leidžiame laikraštyje „ Naisių žemė “ pilna politinės reklamos, tačiau jame...

Seibutis – apie sprendimą, padėjusį atgaivinti karjerą: širdis tabalavo (6)

Epizodinių vaidmenų atlikėjas, reikalingas tik ginantis – toks Renaldas Seibutis buvo...

Skandalingasis gydytojas pranešė, kad jam pavyko persodinti galvą negyvėliui (58)

Garsusis italų chirurgas Sergio Canavero paskelbė apie sėkmingai atliktą žmogaus galvos...

Gwen Stefani prakalbo apie negyjančias širdies žaizdas: ilgą laiką negalėjau to suprasti (2)

„Aš negalėjau niekada suprasti, kodėl man gyvenime taip daug kartų dužo širdis“, –...

Ilgam išnuomotas Palangos kempingas (2)

Palangos (Nemirsetos) kempingas įgavo koncesininką – buvo pasirašyta trišalė sutartis tarp...