Nepilnamečiai smurto išpuoliais toliau gąsdina klaipėdiečius. Jaunieji nusikaltėliai visiškai nesibaimina gresiančios atsakomybės, o nubausti vėl daro tą patį – įstatymai jų nebepažaboja. Vien per pastarąsias paras nuo nepilnamečių nukentėjo keturi asmenys. Jaunieji plėšikai iš savo aukų pagrobė mobiliojo ryšio telefonus, striukę.
Kumštis
© Corbis/Scanpix
Užvakar popiet prie šešiolikmečio I.Simonaitytės gatvės gyventojo laiptinėje priėjo keturi apie 16–18 metų jaunuoliai. Vienas jų paauglį sumušė ir numovęs striukę pasišalino. Nukentėjusysis į gydymo įstaigą nesikreipė.

Į panašią situaciją pakliuvo ir Alksnynės gatvėje gyvenantis penkiolikmetis. Taikos prospekte prie jo priėjo keturi apie 17–18 metų amžiaus nepažįstami vaikinai. Vienas jų paauglį sumušė ir atėmė telefoną, kurio vertė – tūkstantis litų.

Tą patį vakarą apie 16–17 amžiaus vaikinas Taikos prospekte mobiliojo ryšio telefonus atėmė ir iš Debreceno gatvėje gyvenančio trylikamečio. Nepažįstamasis priėjo prie berniuko ir paprašė paskambinti. Gavęs du aparatus vaikinas pabėgo. Žala – 1,3 tūkst. litų.

Į panašią situaciją pakliuvo ir 26 metų klaipėdietis. Vakare tame pačiame Taikos prospekte prie jo priėjo iš matymo pažįstamas vaikinas. Klaipėdiečio jis paprašė mobiliojo ryšio telefono.

Vaikinas aiškino, kad jam reikia paskambinti. Gavęs telefoną jis pasišalino. Kartu su aparatu nukentėjusysis neteko ir 400 litų, kurie buvo padėti po jo dangteliu.

Mušė ir nuplėšė ausį

Per pirmąjį šių metų ketvirtį Klaipėdos policijos pareigūnai ištyrė 63 nepilnamečių nusikalstamas veikas.

„Negalime sakyti, kad tai yra realus veikų skaičius. Jų gali būti ir daugiau. Lieka ir neištirtų nusikaltimų. Gali būti, kad dalį jų įvykdė nepilnamečiai“, – tvirtino Klaipėdos vyriausiojo komisariato Viešosios tvarkos tarnybos viršininko pareigas laikinai einantis Andrius Leliūga.

Dažniausiai paaugliai tuština butus, automobilius, prekybos centrų lentynas, praeivių kišenes. Nepilnamečiai pasiryžta ir labai žiauriems nusikaltimams – plėšimams, muštynėms, po kurių nukentėjusieji patiria sunkius kūno sužalojimus, ar žmogžudystėms.

Šių metų kovą trys nepilnamečiai – šešiolikmetis ir du septyniolikmečiai – buvo sulaikyti dėl žiauraus Organizuotų nusikaltimų tyrimo tarnybos tyrėjo sumušimo.

Vaikinai vyrą pargriovė ant žemės ir spardė. Po incidento pareigūnui diagnozuoti žandikaulio ir nosies kaulo lūžiai, nuplėšta ausis. Žmogus buvo gydomas reanimacijos skyriuje.

Nusikaltėliai buvo sulaikyti operatyviai – po išpuolio praėjus porai dienų.

Prieš porą savaičių grupė palangiškių mirtinai sumušė nuolatinės gyvenamosios vietos neturintį asmenį. Smurtautojai, tarp kurių buvo ir trys keturiolikmečiai, šokinėjo ant lovoje gulinčio vyro galvos, kūno, jį spardė. Egzekucijos metu šalia aukos visą laiką gulėjo sugyventinė, tačiau pati bijojo ką nors daryti. Vyras nuo sužalojimų mirė greitosios pagalbos automobilyje.

Sulaikyti nepilnamečiai po dviejų parų teismo sprendimu buvo paleisti.

Prasikalsta vis jaunesni

Dalis paauglių prasižengia ne vieną kartą. Pernai 143 nepilnamečiai įvykdė per 200 nusikaltimų. Dažniausiai prasižengia berniukai, bet neatsilieka ir mergaitės. Ne visi sulaikyti nepilnamečiai pripažįsta savo kaltę. Kai kurie viską neigia, jei ir pas juos randami pavogti daiktai. Pasak Klaipėdos vyriausiojo komisariato Viešosios tvarkos tarnybos viršininko pareigas laikinai einančio Andriaus Leliūgos, didėja paauglių iki 14 metų nusikalstamumas. Pernai tokio amžiaus vaikai sudarė daugiau nei pusę visų sulaikytų nepilnamečių.

Už daugumą nusikalstamų veikų nepilnamečiams atsakomybė taikoma nuo 16 metų. Tačiau už nužudymą, sunkų sveikatos sutrikdymą, išžaginimą, seksualinį prievartavimą, vagystę, plėšimą, turto prievartavimą, jo sunaikinimą ar sugadinimą, šaunamojo ginklo, šaudmenų, sprogmenų ar sprogstamųjų medžiagų, narkotinių ar psichotropinių medžiagų pagrobimą baudžiama nuo keturiolikos.

Asmenims, kurie nebuvo sulaukę šio amžiaus, gali būti taikomos auklėjamojo poveikio ar kitos priemonės. Jiems gali būti nurodoma lankyti į būrelį, kursus, neleidžiama išeiti iš namų. Tėvai, išgirdę apie atžalų darbus, elgiasi skirtingai. Vieni žada prasižengusį vaiką pamokyti, o kiti – tyli.

Trūksta pareigos jausmo

A.Leliūga aiškino, jog pagrindinės priežastys, dėl kurių nusikalsta nepilnamečiai, – užimtumo stoka, neigiama draugų įtaka, per maža tėvų kontrolė.

Klaipėdos 3-iojo komisariato viršininko Piotro Kolyškos manymu, nepilnamečiams stinga pareigos jausmo, kurį turi įskiepyti tėvai.

„Reikėtų riboti paauglių naktinius pasivaikščiojimus mieste. Tuomet ir nusikalstamumas sumažėtų“, – pabrėžė P.Kolyška.

Klaipėdos vaikų teisių apsaugos tarnybos vedėjos Gražinos Aurylienės teigimu, bausmių griežtinimas nesumažintų nepilnamečių nusikalstamumo.

„Viskas prasideda nuo auklėjimo šeimoje. Pirmiausiai turi keistis tėvai. Po to pasikeis ir vaikai. Juk dažniausiai nusikalsta asocialiose šeimose gyvenantys nepilnamečiai“, – dėstė G.Aurylienė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

R.I.T.A. Plagiatu kaltinamas KTU rektorius: klaidų privelti galėjo mano techniniai asistentai (105)

Plagiatu kaltinamas KTU rektorius Petras Baršauskas teigia, nežinantis, kad skundą dėl galimo...

G. Landsbergis pasakė, ką darytų G. Palucko vietoje: yra 2 variantai (268)

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD ) partijos pirmininkas Gabrielius...

Paryžiaus gatvės stilius: spindinti elito prabanga ir sukrečiantis skurdas (16)

Rudenišką rugsėjo sekmadienio popietę DELFI Stilius apsilankė Paryžiuje – mieste, kurio...

Klaipėdoje nusižudė politiko V. Komskio dukra (197)

Tragiškas pirmadienio vakaras Klaipėdoje . Kauno gatvėje esančiame bute rastas merginos kūnas....

Šiaurės Korėja apkaltino JAV paskelbus karą, grasina numušti bombonešius JAV kaltinimą pavadino „absurdu“ (230)

Šiaurės Korėja apkaltino JAV paskelbus karą ir pareiškė, kad turi teisę numušti amerikiečių...

Įmonė, prie kurios nuolat budi greitoji (42)

Vilniuje įsikūrusi biotechnologinės farmacijos įmonė „ Biotechpharma " dirba kurdama vaistų...

Išsivysčiusios visuomenės liga: simptomų nėra, bet sukelia vėžį (1)

Visuomenėje gajus mitas, kad hepatitu C serga tik asocialūs, dažniausiai priklausomybę nuo...

Realybė, kuri šokiruoja: iš Lukiškių paleistas 15 kartų teistas recidyvistas iš karto nužudė žmogų (84)

Dėl vagysčių, plėšimų ir kitų nusikaltimų net penkiolika kartų teistas Vilniaus rajono...

Rungtynių pradžią „pramiegojęs“ „Žalgiris“ sutriuškino svečius iš Pasvalio (28)

Pirmose „Betsafe– LKL “ rungtynėse namie Kauno „Žalgiris“ kiek pakuteno savo sirgaliams...

Ar pamenate skandalingąjį Vitą? Nustebsite pamatę, kaip atlikėjas atrodo dabar (5)

Ne kartą Lietuvoje savo koncertus rengusio skandalingojo atlikėjo Vito daugelis gatvėje nė...