Nuo sausio 1 dienos Lietuvos įkalinimo įstaigose teismo nuosprendžiu skirtą laisvės atėmimo bausmę atliekantys nuteistieji praras teisę gauti pašto ir perduodamus siuntinius su maisto produktais, higienos prekėmis. Tai numato šių metų balandį Seimo priimtos Bausmių vykdymo kodekso pataisos.
Kalėjimas, grotos
© Corbis
Viena svarbiausių priežasčių, dėl kurių prireikė tokio įstatymo pakeitimo - į pataisos įstaigas plūstantys maisto produktuose, drabužiuose, batuose ir kituose daiktuose paslėpti kvaišalai, mobilieji telefonai, kiti nuteistiesiems turėti draudžiami daiktai. Jais nuteistuosius bandydavo aprūpinti laisvėje esantys bendrai, draugai, giminaičiai.

Tačiau įstatymas numato, kad vieną kartą per šešis mėnesius nuteistiesiems bus leidžiama gauti drabužių ir avalynės siuntinį.

Pasak Kalėjimų departamento, Lietuva šį žingsnį žengė paskutinioji iš Baltijos šalių - Latvijoje ir Estijoje siuntinių nuteistieji nebegauna jau porą metų. Senosiose Europos Sąjungos šalyse tokios tradicijos apskritai nebuvo.

Šias permainas inicijavęs Kalėjimų departamentas uždrausti siuntinius siekė ne vienerius metus.

Prielaidų tokiam žingsniui atsirado dar 2003 m. sausio 1 d., įsigaliojus naujoms maisto normoms ir iš esmės pagerinus nuteistųjų maitinimą. Be to, kiekvienos pataisos įstaigos teritorijoje veikia parduotuvės, kuriose gausu įvairiausių maisto produktų, buities prekių.

Pageidaujamų prekių galima ir užsisakyti. Prieš porą metų dauguma parduotuvių buvo pertvarkytos, išplėstos, suremontuotos. Vadovaujantis Pataisos įstaigų vidaus tvarkos taisyklėmis, įstaigos direktorius privalo užtikrinti, kad maisto produktų ir būtiniausių reikmenų pardavimo kainos neviršytų šių prekių rinkos vidutinių kainų, nustatytų parduotuvėse toje miesto ar rajono teritorijoje, kurioje veikia pataisos įstaiga.

Kaip ir iki šiol, taip ir ateityje, artimieji gali pervesti pinigų į nuteistųjų asmenines sąskaitas, kad šie pataisos namų parduotuvėse įsigytų norimų prekių, tarp jų - ir maisto produktų.

Pataisos namų administracija pasistengė, kad nuteistųjų gyvenamosiose patalpose būtų įrengtos arba suremontuotos virtuvėlės, kuriuose norintieji gali gamintis maistą.

Kartą per mėnesį nuteistiesiems iš pataisos įstaigos lėšų galės būti išmokamos iki 0,3 MGL dydžio išmokos (1 MGL - 125 litai). Už šiuos pinigus nuteistieji turės galimybę įsigyti būtiniausių buities reikmenų (pavyzdžiui, asmens higienos priemonių - dantų pastos, šepetėlių, skutimosi reikmenų).

Pabrėžtina, kad minėtosios išmokos bus skiriamos toli gražu ne visiems nuteistiesiems, o tik tiems, kurie neturi artimųjų arba nepalaiko su jais socialinių ryšių. Kriterijus, pagal kuriuos tokiems asmenims galės būti skiriamos išmokos, jų skyrimo ir mokėjimo taisykles nustato Kalėjimų departamentas.

Priėmus minėto įstatymo pataisą, apie siuntinių uždraudimą visuomenė nuolat buvo informuojama per žiniasklaidos priemones. Pataisos namų administracija apie laukiančias permainas ne kartą pranešė nuteistiesiems. Kai kurios įstaigos išsiuntinėjo informacinius laiškus nuteistųjų artimiesiems.

Įsigaliojus įstatymo nuostatai, pagal kurią nuteistieji praras teisę gauti pašto ir perduodamus siuntinius, vieną mėnesį pataisos įstaigos gautus siuntinius grąžins adresatams. Tačiau manoma, kad kai kurie siuntiniai taps bešeimininkiais: siunčiant juose paslėptus kvaišalus paprastai užrašomas pramanytas adresas bei siuntėjo pavardė.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pranašauja pieno krizę: kaip keisis kainos

Pieno žaliavos kainoms drastiškai pajudėjus žemyn, pradėta nuogąstauti, kad tai gali būti...

Planas, kaip sustabdyti emigraciją: kai atmetė, išvyko dar pusė milijono (5)

Nors turėjome realią galimybę sustabdyti emigraciją prieš išsiplečiant jos mastams, ją...

Trimečio mama nebeištvėrė: tai kam aš moku sveikatos draudimą? (332)

Prireikė gydytojo oftalmologo konsultacijos? Geriau iš anksto apsilankykite Valstybinės ligonių...

Orai: sausas ir šaltas periodas baigsis – vyraus krituliai (17)

Artimiausiomis dienomis temperatūra jau kils aukščiau. Dangų niaukstys debesys, kasdien...

Tėvai – priblokšti: Vilniaus vaikų darželio direktorė elgėsi lyg monstrė (170)

Vaikų darželio direktorė, smurtavusi prieš penkiametį auklėtinį, sulaukė atpildo – Vilniaus...

Savo auklėtinių nebeatpažįstantis Jasikevičius: esame kovotojų komanda, bet Bamberge to nebuvo (29)

Eurolygos 18-ame ture Kauno „Žalgiris“ buvo priverstas Bamberge pripažinti „Brose“...

Dešimtasis Dakaro etapas: Vanagas finišą pasiekė vos su 3 ratais (186)

Po neplanuotos pertraukos, kai dėl prasto oro buvo atšauktas devintasis etapas, jubiliejiniame...

R.I.T.A. Už lėšas skurdo kaime mažinimui – odiniai diržai ir piniginės (209)

Absoliuti dauguma Seimo narių išlaidas viešosios informacijos rengėjams galėtų pakeisti...

Prašo emigrantų pagalbos: vieno ieškomiausių žudikų iš Kauno pėdsakai – D. Britanijoje (70)

Daugiau kaip dvylika metų nuo Lietuvos teisėsaugos besislapstantis ir net į ieškomiausių...

Keisčiausi pigių butų skelbimai Lietuvoje: nuo neprašyto kambarioko iki dviejų sodybų dovanų (7)

Besidairantieji pigaus būsto, skelbimų portaluose gali išvysti ir kiek keistokų pasiūlymų, kurie...