aA
Valstybės sienos saugojimas, pasienio kontrolės užtikrinimas, kontrabandininkų sulaikymas, nelagalios migracijos užkardymas, kasdienės pratybos tam, kad nebūtų prarasti įgūdžiai – toks, dažnai įtempto siužeto veiksmo filmo scenarijų primenantis, yra pasieničių darbas.

DELFI lankosi Kabelių pasienio užkardoje ir stebi iš arti, kaip atrodo pasieniečių darbo diena.

Šioje užkardoje tarnauja daugiau nei penkios dešimtys pareigūnų. Dviem pamainomis, kasdien, 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę pasieniečiai kontroliuoja ne tik pačią valstybės sieną, kad ji nebūtų pereita tiek nelegalių migrantaų, tiek kontrabandininkų, bet ir teisinį rėžimą pasienio ruože.

Nuolatinė kova prie Baltarusijos sienos: nematoma pasieniečių darbo pusė

„Kabelių pasienio užkardos valdymo centre pamainos vyresnysis budėtojas vykdo ir visos tarnybos organizavimą, ir kontrolę pagal vado sumanymą. Būtent į šią patalpą, į šitą kontrolės centrą, sueina visa informacija – tiek apie sargybų vietas, kuriose jie vykdo tarnybą, tiek daviklių, mobilių stebėjimo priemonių suveikimo signalai ir jų nufilmuota, nufotografuota informacija.

Kabelių pasienio užkarda
Kabelių pasienio užkarda
© Stopkadras

Pagal tų priemonių suveikimą bei pareigūnų pastebėjimus užkardos pamainos vyresnysis priima sprendimus dėl pasienio sargybų panaudojimo valstybės sienos pažeidėjams ar kontrabandą gabenančių asmenų sulaikymui“, – pasakojo Kabelių pasienio užkardos vadas Andrius Beloručkinas.

Būtent Justina Česnulytė – dienos, kai DELFI lankėsi Kabelių užkardoje, pamainos vyresnioji. Ji yra atsakinga už pasienių sargybų darbą, taip pat nurodymus, kuriuos jiems reikia duoti.

Kabelių pasienio užkarda
Kabelių pasienio užkarda
© Stopkadras

„Kompiuterio ekrane pastebėję bet kokį vaizdą iškart reaguojame – siunčiame artimiausias pasienio sargybas, reikalui esant mūsų užkardos kinologą. Jeigu užkarda tuo metu pati kinologo neturi, tuomet pasitelkiame kitų pasienio užkardų pagalbą, – apie savo darbo specifiką pasakojo jaunesnioji specialistė Justina Česnulytė. – Visus pastebėjimus, bet kokius ruože užfiksuotus įvykius, tiek tikrinant sieną, tiek antroje linijoje – apie viską sargybos turi informuoti pamainos vyresnįjį. Savo ruožtu mes informuojame ir vadą, ir atitinkamas kitas tarnybas.“

Kabelių pasienio užkarda
Kabelių pasienio užkarda
© Stopkadras

Automobiliai, keturračiai, kateriai, naktinio matymo prietaisai, žiūronai, termovizorinė įranga – tai priemonės, kurias naudoja pasienčiai. Kontrabandininkai taip pat nesnaudžia, pasakoja užkardos vadas – jie taip pat naudoja pačias įvairiausias priemones ir nuolat tobulėja.

„Kontrabandininkai naudoja įvairias priemones: radijo stoteles, diržus nešimui ir gabenimui, kaukes, dujas prieš šunis, telefonus, virves kontrabandos pertraukimui per sieną. Taip pat, pavyzdžiui, kartą užkasė cigaretės po samonomis, sausesnėje vietoje ir ėjo pasitikrinti, ar nėra pasieničių pasalos.

Kabelių pasienio užkarda
Kabelių pasienio užkarda
© Stopkadras

Tačiau buvo sulaikyti. Pirminiame etape jie neprisipažino nei, kad gabeno, nei kur cigaretes paslėpė. Tai teko išsiaiškinti tarnybinių šunų pagalba ir apklausos būdu. O paslėpė ir galvojo, kad mes nerasime, bet paskui mes vis dėlto tuos tabako gaminius radome“, – vieną labiau išsiskiriantį kontrabandininkų naudojamą būdą paslėpti cigaretes prisiminė A. Beloručkinas.

Toliau su užkardos vadu vykstame pažiūrėti, kaip pasienio sargyba budi prie kontrolinės pėdsakų juostos. Čia yra nužymėta valstybės sienos apsaugos zona, į kurią patekti galima tik turint pasieniečių leidimą. Pasieniečiai, patruliuodami šalia esančiame patrulio take, įdėmiai stebi juostoje paliktus pėdsakus. Pareigūnai patruliuoja tiek pėsčiomis, tiek keturračiais, ar kartu su tarnybiniais šunimis.

Kabelių pasienio užkarda
Kabelių pasienio užkarda
© Stopkadras

„Nelegalūs migrantai ir kontrabandininkai, gabenantys dėžes su cigaretėmis yra čia dažniausiai pagaunami pažeidėjai, – pasakoja vyresnysis pasienietis Donatas Aleksandravičius. – Dėžėse jau būna cigaretės. Jie ateina, du ar daugiau, nesvarbu, du stovi, du gaudo ir jiems svarbiausia jas permesti, turi savo trosus, kuriais tik gražiai siunčia tas savo cigaretes. Ilgai neužtrunka, mums gal ten tik atrodo, kad ten daug veiksmo turėtų būti, bet ten greitai viskas. Dėl to ir sunku. Žiemą, žinoma, mažiau jų būna, nes pėdsakai visi lieka ant sniego.“

Kabelių pasienio užkarda
Kabelių pasienio užkarda
© Stopkadras

Vyresnysis pasienietis pasakoja, kad niekada nežino, kokia darbo diena jo laukia, nes būna ir tokių dienų, kai visą dieną tenka gaudyti pažeidėjus net ir pasibaigus darbo valandoms.

„Visaip būna. Būna greitai pagauni, būna nepagauni. Šiaip dažniausiai eini, kol sugebi eiti. Būna pasieniečiai išmėtyti tam tikrose vietose ir laukia. Kontrabandininkai – sportiški. Dažnai jau, kai bėga, tai bėga. Dažniausiai jiems jau šokas būna. Meta dėžes ir bėga. Bet dar daug yra tų, kurie paliegę, dirba tiesiog už kelis ar keliasdešimt eurų. Jie tiesiog perneša kontrabandą, o už jų nugaros stovi tie pagrindiniai, kurie susirenka savo tą dalį. Kažkas dirba, o kažkas pasiima pinigus“, – sako D. Aleksandravičius.

Kabelių pasienio užkarda
Kabelių pasienio užkarda
© Stopkadras

Net ir itin griežta valstybės sienos apsauga neatgrąso pažeidėjų nuo bandymų neteisėtai pasipelnyti. „Metai dar nesibaigė, o cigarečių jau sulaikyta dvigubai daugiau nei pernai“, – pasakojo Kabelių užkardos vadas. Jam antrina ir vyresnioji pasienetė Ina Kančytė. Specialistė pasakoja, kad tam, jog sučiuptų kontrabandininkus, nuolat organizuojamos pasalos ir slapukai.

„Pasalos ir slapukai yra šiek tiek skirtingi dalykai. Pasala yra tuomet, kada žinoma informacija, kad tikrai galimoje vietoje eis asmenys, galbūt, su kontrabanda. Slapukas yra planuojamas ir daromas tuose vietose, kuriuose yra didžiausia tikimybė, kad eis pažeidėjai. Į pasalą ir slapuką mes turime atvykti nepastebėti, neišsiduoti. Su savimi, be abejo, turime pasiimti kilimėlius, kelnes šiltas, jei tai yra blogos oro sąlygos, ir palapinsiaustes, kurių gali prireikti, nes slapukavimas gali būti vykdomas iki 4 valandų, o kartais netgi ilgiau“, – pasakoja I. Kančytė.

Kabelių pasienio užkarda
Kabelių pasienio užkarda
© Stopkadras

Šiais metais Kabelių užkardoje dėl kontrabandinių cigarečių buvo pradėti du ikiteisminiai tyrimai – vienu atveju buvo sulaikytos 29, o kitu – net 48 dėžės nelegalių rūkalų.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Aklas pasimatymas su kandidatu. Maldeikienė visą skyrių savo knygoje paskirs Tapinui (55)

Parlamentarė Aušra Maldeikienė teigė, kad jos dalyvavimo prezidento rinkimuose tikslas nėra...

Daug metų neviešinta Freddie Mercury paslaptis: čia sukūrė paskutines dainas ir pasitiko mirtį (69)

Montrė miestelis Šveicarijoje daug metų buvo legendinio Freddie Mercury slėptuvė nuo viso...

Išdalinti „Žmonių“ apdovanojimai: paskelbti metų svarbiausieji, jautri Vido Bareikio žinutė ir skandalu tapęs įvykis (98)

Penktadienio vakarą šou pasaulio žvaigždės rinkosi į Lietuvos nacionalinį operos ir baleto...

Wolterso žmonai stiprybės linkėjęs Jasikevičius: tai gera pamoka komandai (29)

Šarūnas Jasikevičius vis dar nededa taško sunkiame periode, apie kurį kalbėjo jau ne sykį....

Po apdovanojimų įžymybės šėlo dūzgėse: vakarėlis vyko išskirtinėje vietoje (24)

Išdalijus jau trečiuosius kasmetinius žurnalo „Žmonės“ apdovanojimus ir paskelbus metų...

Dietologė: sulieknėsite greičiau, jei valgysite šių daržovių (8)

Daržovių rauginimas Lietuvoje šiuo metu išgyvena atgimimą. Ir ne veltui, mat vienas...

Vakaro viešnios nepagailėjo intriguojančių detalių – iškirpčių ir gilių skeltukų (76)

Penktadienio vakarą Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre startavo „Žmonių“...

„Panathinaikos“ strategui po pertraukos patiko tik „Žalgirio“ arena

Rickui Pitino amerikietiška bendravimo maniera padeda aplenkti nemalonius klausimus, bet duoda mažai...

Nuslėpti pasikėsinimai į sovietų generalinius sekretorius: kaip išaiškinti sąmokslai ir kodėl visi mėginimai buvo nesėkmingi (108)

Pasikėsinimai į valstybių vadovus vykdomi visame pasaulyje. Ir tik Sovietų Sąjungoje dėl...

Pralaimėjimų šleifo nusikratę žalgiriečiai žavėjosi savo energija, Lekavičius nuo komentaro išsisuko (7)

Po pergalės prieš Atėnų „Panathinaikos“ „Žalgirio“ rūbinėje aidėjo juokas,...