aA
Žmonės nenustoja be reikalo skambinėti į bendrąjį pagalbos centrą (BPC): praneša apie įvairiausius, dažnai keistus, dalykus, trukdydami operatorių darbą. Tokių skambučių nemažėja – kaip ir ankstesniais metais, jie sudaro apie 54 proc. visų atsakytų skambučių.
Nuo policijos pabėgusio girto dviratininko skambutis į BPC: „Perduokit savo kolegoms, kad aš nepagaunamas“
© DELFI / Domantas Pipas

Pasak BPC atstovės viešiesiems ryšiams Vilmos Juozevičiūtės, 2019 m., siekiant, kad visuomenei taptų aiškesnė numerio 112 paskirtis, buvo pakeistas oficialus telefono numerio 112 pavadinimas – nuo praėjusių metų liepos 1 d. jis vadinamas skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112. Skubiosios pagalbos tarnybos: policija, ugniagesiai gelbėtojai, greitoji medicinos pagalba ir aplinkos apsauga. Todėl telefono numeris 112 yra skirtas pranešti apie rengiamą, daromą ar padarytą teisės pažeidimą, staiga iškilusią grėsmę gyvybei, sveikatai, saugumui, aplinkai ar turtui.

„Įvykus gedimams pastato inžineriniuose tinkluose, dingus elektrai, sugedus šviesoforui ar užmiršus SIM kortelės PIN kodą skubiosios pagalbos tarnybos niekuo negali padėti, o netikslingi skambučiai užima linijas ir gali būti sunkiau prisiskambinti asmenims, kuriems nelaimės vietoje realiai reikalinga skubi policininkų, ugniagesių gelbėtojų, medikų ar aplinkosaugininkų pagalba“, – sako V. Juozevičiūtė.

Netiksliniai skambučiai ne tik užima linijas ir trukdo prisiskambinti žmonėms, kuriems tuo metu iš tiesų reikia pagalbos – į tokius skambučius atsiliepę operatoriai ir toliau gaišta laiką, bandydami išaiškinti žmonėms, kur reikėtų kreiptis dėl jiems rūpimų klausimų. Be to, dažnai tokie skambintojai pradeda konfliktuoti. Kartais, nepaisydami operatorių paaiškinimo, jie skambina vėl ir vėl pakartotinai, tikėdamiesi, kad kitas atsiliepęs operatorius vis tik užregistruos jų pranešimą.

Įgimtas įprotis skambinėti

Dingo elektra

Dažniausiai be reikalo skambinėja neblaivūs asmenys. Daugelis tokių „etatinių skambinėtojų“ yra BPC darbuotojams gerai žinomi, pažįstami iš telefono numerio ar balso, ne kartą bausti administracine tvarka.

Taip pat dažnai skambina vaikai. Kartais mygtukus spaudinėja ir netyčia numeriu 112 paskambina dar kalbėti nemokantys mažyliai. Bet dažniau skambina vyresni vaikai, kai kurie iš jų bjauriai keikiasi, meluoja apie nebūtas nelaimes.

Pasak V. Juozevičiūtės, pasitaiko ir tokių skambintojų, kuriems smagu stebėti į tariamos nelaimės vietą atskubančias pagalbos tarnybas. Tokie apie pramanytus įvykius pranešantys asmenys, nustačius jų tapatybę, griežtai baudžiami – už priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos, policijos ir greitosios medicinos pagalbos tarnybos iškvietimą žinant, kad pagalba nereikalinga, numatytos baudos nuo 200 iki 2 tūkst. eurų. Teismas gali įpareigoti atlyginti ir visus nuostolius, atsiradusius dėl melagingo pranešimo ir pagalbos tarnybų iškvietimo. Jei nuostolius patiria oro uostas, skrydžių bendrovės, keleiviai, sumos gali susidaryti įspūdingos.

Bomba autobusų stotyje

Nori pabendrauti, pasigirti, turi itin keistų skundų

Kai kurie girti skambintojai nemeluoja apie pramanytas nelaimes, jie atviri – neslepia, jog tik nori pabendrauti. Pavyzdžiui, akivaizdžiai neblaivi moteris pagiria BPC operatorių dėl malonaus balso ir teiraujasi: „Ką jūs veikiate?“. Operatorius: „Dirbame. O ką jūs veikiate?“. Skambintoja: „Geriu“. Operatorius: „Bet nieko blogo neįvyko?“. Moteris: „Nieko“.

Beje, pokalbių įrašuose balsai pakeisti.

Girta moteris

Girtas vyras

Būna ir visiškai keistų nusiskundimų.

„Kas ten uždarė feisbuką? Jėzau, Jėzau...“, - guodėsi vyras.

Kas uždarė feisbuką?

Kitas vyras labai mandagiai teiravosi, kodėl televizija nerodo žadėtosios Tamkevičiaus inauguracijos Italijoje.

Televizija

O štai moteris, kuri teiravosi, kur geležinkelio stoties rajone pasėdėti pavargusiam žmogui, nebuvo mandagi. Ji ėmė rėkti ant operatoriaus: „Kodėl nežinot?! Aš pavargau vaikščioti!“. Ir išvadino BPC darbuotojus „prakeiktais banditais“.

Reikalauja suoliukų

Būna, kad skambintojas prašo atvežti jam cigarečių.

Prašo cigarečių

Pinigų nebeturintys girti žmonės neretai reikalauja, kad policija juos parvežtų namo. O sužinoję, kad policija taksi paslaugų neteikia, piktinasi: „Aš moku mokesčius, aš jus išlaikau! Stoviu čia, šąlu, o jūs paslaugų neteikiat?! Jūs norit su manim bylinėtis?!“. Ima keiktis ir grasinti.

Reikalauja parvežti namo

O būna, kad nori pasigirti. „Stabdė policija ir pabėgau! Su dviračiu pabėgau kaime“, - pareiškė neblaivus skambintojas. „Norit pasigirti, kad policijos pareigūnai nepagavo jūsų su dviračiu?“, - paklausė operatorė. „Jo, jo! Jei būtų jų mašinos greitesnės, nei mano dviratis, būtų faina labai. Perduokit savo kolegoms, kad aš nepagaunamas“, - gyrėsi skambintojas.

Pabėgęs nuo policijos

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(25 žmonės įvertino)
3.8400

Top naujienos

Po konflikto su įsižeidusia policininke – prarasti dveji metai ramybės: tai buvau matęs tik filmuose (95)

Automobilių spūstyje į konfliktinę situaciją su Vilniaus apskrities policijos tyrėja...

Seime – užmojis nuo stambiųjų ūkininkų nubraukti milijonus: numatyta išmokų riba galiotų įskaičiuojant ir tolimus giminaičius (59)

150 tūkstančių eurų, ir ne daugiau – į tokias maksimalias pagrindines tiesiogines išmokas...

Giedrė Balčiūtė | D+

Viskas, ką norėjote žinoti apie antikūnus: kur, už kiek ir kada išsitirti bei koks kiekis yra pakankamas?

Koronaviruso pandemija žmones paskatino daugiau domėtis ne tik COVID-19 liga ir apsisaugojimo...

Moteris – vadovė: ar Lietuva pasiruošusi kvotoms įmonėse (16)

Nors Lietuvoje įmonių valdybose ar direktorių pozicijose matome ne vieną moterišką pavardę, vis...

Arūnas Spraunius | D+

Kremlius nusitaikė į Juodąjį žemyną: čia jau darbuojasi rusų „sėkmės kariai“

Gegužės 4-ąją Prancūzijos tarptautinis radijas RFI informavo apie rusų karinių samdinių...

Darbuotojų paieška per karantiną vyksta visiškai kitaip: štai ką svarbiausia žinoti (1)

Nauji darbuotojai įmonėse karantino metu įdarbinami nuotoliniu būdu. Tai – nauja realybė, su...

Automobiliai brangsta, o žaliavinių prekių bumas tik apsunkina situaciją (8)

Automobiliai nepraranda populiarumo ir per pandemiją. Be to, jie brangsta iš dalies dėl kylančių...

Galimybių pasai: štai kodėl diskriminacija bent kartą yra naudinga (17)

Netrukus pasirodys galimybių pasai, kurie, rodos, dar labiau suskaldys visuomenę. Visuomenę, kuri...

Kuo tręšti serbentus, kad uogos užaugtų didelės kaip vyšnios (3)

Beveik visi daržininkai, sodininkai sodina savo sklypuose uogų, o daugelis teikia pirmenybę...