Gatvės narkotikų prekeiviams Lietuvoje prasidėjo tikras aukso amžius - su įkalčiais sulaikomi kvaišalų pardavinėtojai netrukus vėl išeina į laisvę ir tęsia savo nusikalstamą veiklą, o teisėjai už šį sunkų nusikaltimą neretai jiems skiria tik keliolika parų arešto.
Narkotikai (VPK nuotr.)
Kaip rašo dienraštis "Lietuvos rytas", kai kuriems po ilgai rengtų policijos operacijų sulaikytiems narkotikų prekeiviams teisėjai net leidžia tas keliolika parų areštinėje pabūti savaitgaliais arba švenčių dienomis.

"Situacija dabar tokia - mes su įkalčiais sulaikome narkotikų prekeivį, tačiau teismo sprendimu jis netrukus išeina į laisvę, vėl prekiauja narkotikais, o savaitgaliais nueina pailsėti į areštinę", - piktinosi Policijos departamento narkotikų kontrolės valdybos vadovas Algis Kvainickas.

Pareigūnas tvirtino, kad dabar prekyba narkotikais jau pasiekė rekordines sumas.

"Tikslių skaičiavimų nėra, tačiau pagal tam tikrą metodiką galime teigti, kad per metus Lietuvoje parduodama narkotikų maždaug už pustrečio milijardo litų. Aš tai įvardiju kaip realų pavojų nacionaliniam saugumui", - teigė A.Kvainickas.

Tokia padėtis susidarė iš karto po to, kai praėjusių metų gegužę įsigaliojo naujasis Baudžiamasis kodeksas. Už narkotikų pardavinėjimą 260 straipsnis numato laisvės atėmimą nuo 5 iki 8 metų, tačiau kartu už tą patį nusikaltimą galima taikyti ir alternatyvią bausmę - areštą nuo 15 iki 90 parų.

"Šis kodekso straipsnis man visiškai nesuprantamas. Jį net būtų galima pavadinti absurdišku", - sakė policijos generalinio komisaro pavaduotojas Stanislovas Liutkevičius.

Pareigūnas teigė, kad įsigaliojus naujajam kodeksui labai greitai suklestėjo ir narkotikų prekybos verslas.

"Galimybė už sunkų nusikaltimą - prekybą narkotikais atsipirkti 15 parų areštu paranki ne tik smulkiems prekeiviams, bet ir narkotikų mafijos bosams - jiems daug paprasčiau žmones įkalbėti verstis smulkia prekyba narkotikais, nes bausmė už tai - simbolinė", - sakė S.Liutkevičius.

Anot S.Liutkevičiaus, už prekybą narkotikais skiriamos simbolinės bausmės nulėmė ir tai, kad šios nusikalstamos veiklos imasi vis daugiau moksleivių, jaunų ir iki šiol į teisėsaugos akiratį nepatekusių žmonių.

"Paprastai teisėjai areštą skiria iki šiol neteistiems prekeiviams, todėl kvaišalų platintojus narkotikų mafijos bosai renkasi būtent iš tokių sluoksnių", - sakė S.Liutkevičius.

Tuo tarpu Policijos departamento narkotikų kontrolės valdybos pareigūnai teigė, kad vien tik kalbėti, koks šis straipsnis blogas

- neužtenka.

"Reikėtų pasidomėti ir tais, kurie dėjo pastangas, kad Baudžiamajame kodekse atsirastų tokia nuostata. Manau, kad narkotikų mafijos bosai tokiam žmogui galėtų skirti solidžią premiją", - teigė A.Kvainickas.

Pirmoji šio straipsnio redakcija buvo dar naudingesnė narkotikų prekeiviams ir numatė laisvės atėmimą iki trejų metų. Pagal tą redakciją pareigūnai net nebūtų galėję prieš gatvės prekeivius naudoti operatyvinių priemonių.

Tiktai po to, kai pareigūnai dėl itin švelnaus požiūrio į narkotikų prekeivius sukėlė triukšmą, buvo sugriežtinta bausmė - laisvės atėmimas nuo 5 iki 8 metų.

Tačiau tuomet, kai projektas atsidūrė Teisingumo ministerijos valdininkų rankose, netikėtai šalia šios bausmės atsirado ir alternatyvi - areštas.

Kriminalinės policijos pareigūnai tvirtino, kad po ilgai rengtos operacijos su įkalčiais sulaikyti kvaišalų prekeiviai net ima tyčiotis iš jų.

"Teisėjas tokį prekeivį paleidžia, o šis ateina prie mūsų valdybos pastato ir mojuoja maišeliu", - sakė narkotikų kontrolės valdybos pareigūnai.

Tai, kad narkotikų prekeiviams prasidėjo auksiniai laikai, liudija ir teismų statistika - dauguma su narkotikų prekyba susijusių nuosprendžių apsiriboja areštu.

Vien tik Vilniaus apygardos teismas nuo praėjusių metų gegužės mėnesio iki šių metų pradžios išnagrinėjo 38 bylas, kuriose teisiamieji buvo kaltinami pagal 260 straipsnio pirmąją dalį.

Net 31 byloje teisėjai narkotikų prekeiviams paskyrė areštą nuo 15 iki 90 parų, o realia laisvės atėmimo bausme pataisos namuose nubaustas tik vienas prekeivis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Dažniausiai užsienio žiniasklaidoje minimas Lietuvos miestas – iš arti

Atvykus JAV ir kituose žemynuose garsiai Ballų šeimynai, viso pasaulio dėmesys krypsta į...

Siaubinga tragedija Kazlų Rūdoje (301)

Kazlų Rūdoje - siaubinga tragedija. Pirmadienį nusižudė mergina, o kitą dieną - ir jos mama.

Kova dėl LRT vadovo kėdės: Jakilaitis žada revoliucingas permainas (425)

Kovą paaiškės naujasis Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) generalinis direktorius....

Perspėja dėl orų permainų: ateina smarki pūga (35)

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas ( PAGD ) perspėja dėl orų permainų –...

Pašiurpo dėl radinio naujuose džinsuose (26)

Niujorke gyvenanti Christine Evans liko šokiruota po tai, kai internetinėje parduotuvėje iš...

Iš Vilniaus su „Ryanair“ skridę į Oslą išgyveno 10 val. išbandymą (44)

Antradienį ryte iš Vilniaus į Oslą išskridęs Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos...

Seimo nariai susirūpino už borto likusiais medikais (2)

Seimo Sveikatos reikalų komiteto nariai ieško būdų padidinti algas jas iš biudžeto gaunantiems...

„Vyšnios“ Aistės Karanauskytės šeimoje – skaudi netektis: liga ją visiškai suvalgė, bet tyrimai rodė, kad mama sveika (73)

Merginų grupės „Vyšnios“ narė Aistė Karanauskytė pirmą šių metų savaitę Anapilin...

Vėl ieško pagrindinio urėdo (11)

Aplinkos ministerija antrą kartą pradėjo ieškoti nuolatinio visas Lietuvos urėdijas apjungusios...

Prokurorai pradėjo tyrimą dėl Karbauskio koncerno valdomų žemių papildyta  (1212)

Generalinė prokuratūra antradienį nusprendė pradėti tyrimą įvertinti žiniasklaidos...