aA
DELFI, bendradarbiaudamas su Lietuvos policija, tęsia kasmetinį pasakojimų ciklą „Metų seklys“, kuriame šalies kriminalistai atskleidžia, kaip tyrė sudėtingiausias bylas. Šiandien – pasakojimas apie Vilniaus apskrities policijos Ekonominių nusikaltimų tyrimo valdybos (ENTV) atliekamą tyrimą.
Metų seklys: žmona drabužius pirkdavo Monake, vyro seifas banke prikimštas pinigų ir aukso
© DELFI

Į Ekonominės policijos akiratį įmonės dažnai patenka iš Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) gavus įtartinų bendrovių sąrašus. Į tokius sąrašus patenka įmonės, kurių apyvarta didžiulė, o pelnas labai mažas. Tai kelia įtarimų, kad slepiamos pajamos. Šitaip buvo susidomėta ir Lentvaryje įsikūrusia mėsos išpjaustymo ir apdorojimo bendrove „X“ (kol tyrimas nebaigtas, pareigūnai neviešina tikrojo įmonės pavadinimo), priklausančia vilniečių sutuoktinių porai. Bendrovės, kurioje dirba 27 žmonės, metinė apyvarta – apie 7 milijonai eurų, o deklaruojamas pelnas – tik keliasdešimt tūkstančių.

Tyrimo metu nustatyta, kad bendrovė turi nešvarių verslo reikalų su 21 mažmeninės prekybos įmone. Vilniečių bendrovė, didžiuliais kiekiais perkanti kiaulieną (kiaulių puses) Lenkijoje (dalis mėsos su dokumentais, dalis be jų), skerdieną Lentvaryje išpjausto, apdoroja ir didmena parduoda įvairioms mažmeninėms įmonėms. ENTV užfiksavo, kad 21 bendrovė dalį mėsos perka be dokumentų, pinigai nepajamuojami, taip slepiami mokesčiai. Tyrimo duomenimis, UAB „X“ per metus realizuodavo neapskaitytos mėsos daugiau nei už milijoną eurų.

Apgaudinėjo didžiulį prekybos tinklą

Slapto tyrimo metu užfiksuota, kaip įmonės šeimininkai susitikimų metu moko savo klientus mažmenininkus kalbėti telefonu – sutariama dėl kodinių žodžių, kuriuos naudodami klientai paskui telefonu užsakinėdami mėsą pasako, kiek jiems reikia kiaulienos su dokumentais ir kiek be jų.

Buvo klastojama ir mėsos kilmės šalis. Kadangi Lietuvoje populiaresnė lietuviška produkcija, būdavo keičiami spaudai ant skerdienos – lenkiški panaikinami ir uždedami lietuviški (spaudai patvirtina, kad mėsa patikrinta, ir nurodo kilmės šalį).

Beje, pareigūnų žiniomis, UAB „X“ šešėline veikla užsiiminėjo Kauno ir Alytaus apskrityse, o Vilniuje mėsą pardavinėjo „švariai“, t. y. su dokumentais, mokėjo visus mokesčius. Nors sudarinėdama sandorius su sostinės prekybininkais mokesčių neslėpė, be apgaulės ir čia neapsieidavo.

Lentvario įmonė laimėjo konkursą tiekti kiaulieną vieno iš didžiausių Lietuvoje veikiančių prekybos tinklų parduotuvėms Vilniuje. Lenkišką mėsą tinklui tiekė kaip lietuvišką, parduotuvės reklamuodavosi, kad prekiauja lietuviška kiauliena. Pareigūnai papasakojo, kaip sykį Lentvaryje darbininkai per neapsižiūrėjimą ant keleto skerdienų paliko lenkiškus spaudus, ir tos kiaulių pusės buvo atvežtos į prekybos tinklą. Paskui UAB „X“ savininkei skambino prekybos tinklo darbuotojas, kuris buvo „jų žmogus“. Sakė, kad „prisižaisim šitaip, gerai, kad aš priėmiau“, ir t. t.

Metų seklys: žmona drabužius pirkdavo Monake, vyro seifas banke prikimštas pinigų ir aukso
© Vilniaus aps. VPK

96 kratas darė pusantro šimto pareigūnų

Balandžio 15 d. buvo surengta sukauptos informacijos realizacija – ankstų rytą prasidėjo didžiulė policijos operacija.

Kaip pasakojo Vilniaus apskrities ENTV skyriaus viršininkas Vinantas Plukas, masinėse kratose trijose apskrityse turėjo dalyvauti daugybė policininkų ir VMI darbuotojų, todėl, saugantis galimo informacijos nutekėjimo, beveik visi operacijos dalyviai iki paskutinio momento nežinojo, ką ir kur teks daryti. Visiems tiesiog buvo liepta 6 val. ryto atvykti į Vilniaus, Kauno ir Alytaus apskričių vyriausiuosius komisariatus. Iš policininkų ir mokesčių inspektorių buvo sudarytos grupės, kiekviena gavo po užklijuotą voką su užduotimis. 8 val. prasidėjo kratos ir sulaikymai.

„Per pirmą valandą siekėme užgriebti kuo daugiau, kad nespėtų sunaikinti dokumentų, kai pasklis žinia apie kratas“, – sakė V. Plukas.

Operacijoje dalyvavo 125 policijos pareigūnai ir 30 VMI darbuotojų. Atliktos 96 kratos mėsos gaminių gamybos cechuose, turgavietėse, parduotuvėse, kitose prekybos vietose, įtariamųjų namuose. Apklausta 10 specialiųjų ir 24 paprasti liudytojai, sulaikyti 33 įtariamieji, septyni iš jų uždaryti į areštinę. Visi uždarytieji – iš UAB „X“: vadovai (jie ir savininkai), buhalteriai, vadybininkai.

Kratų metu paimti buhalteriniai dokumentai, kompiuterinės laikmenos, „juodoji buhalterija“ ir kt.

Tyrimui vadovaujanti Vilniaus apygardos prokuratūros 2-ojo skyriaus prokurorė Rasa Bekišienė sako, kad dalis įtariamųjų labai noriai bendradarbiauja, todėl įtariamųjų dar padaugės. Visi drausmingai laikosi kardomųjų priemonių. „O kriminalinės žvalgybos pareigūnai padarė labai didelį darbą. Vyrai tikrai šaunuoliai“, – DELFI sakė prokurorė R. Bekišienė.

Beje, darant kratą Kauno urmo bazėje pas vieną nelegalios kiaulienos prekeivį aptikta ir baltarusiškos degtinės be banderolių. Vyras ja prekiavo „iš po prekystalio“. Jo namuose rasta dar apie 130 litrų tokios degtinės. Iš viso 246 litrai.

Kratų metu rasta ir paimta 213 tūkst. eurų galimai neapskaitytų grynųjų pinigų. Daugiau nei pusė šios sumos – 134 tūkst. eurų – rasta UAB „X“ savininko individualiame seife banke. Jame buvo ne tik pinigų, bet ir aukso luitelių.

Pareigūnų skaičiavimu, įtariamieji nuslėpdavo ne mažiau nei 200 tūkst. eurų pridėtinės vertės ir pelno mokesčių per metus. Įmonė veikia jau daugybę metų, manoma, kad žala valstybei per visą bendrovės veikimo laiką gali būti skaičiuojama milijonais eurų. Neapskaitytos produkcijos ir nesumokėtų mokesčių mastas bus tikslinamas atlikus ikiteisminį tyrimą bei gavus VMI specialistų išvadas.

Įmonių vadovai įtariami apgaulingu apskaitos tvarkymu, neteisingų duomenų apie pajamas, pelną pateikimu, dokumentų klastojimu. Įtarimai pareikšti 34 asmenims, organizavusiems nelegalų verslą ir talkinusiems plataus masto nusikalstamoje veikoje.

Drabužius perka Monake, vakarieniauja „Kempinski“

Pagrindiniai įtariamieji – UAB „X“ savininkai (direktorius su žmona) – labai ilgai į savo namus Žvėryne neįsileido pareigūnų, atvykusių daryti kratos. Jau buvo ketinama kviestis ugniagesius, kad išlaužtų duris, bet tada šeimininkai jas pagaliau atidarė. Pasiteisino, kad naktį linksminosi restorane, todėl labai kietai miegojo.

Pareigūnų duomenimis, sutuoktiniai mėgsta prašmatniai pasilinksminti ir pailsėti: puotos ir vakarienės itin prabangiame viešbutyje „Grand Hotel Kempinski Vilnius“, kelionės į egzotiškus kraštus, įmonės savininkė mėgsta savaitgaliais su draugėmis nuskristi į Monaką nusipirkti naujų drabužių ir t. t. Sutuoktiniai Vilniuje turi įvairaus nekilnojamojo turto.

Pasak bylą tiriančių pareigūnų, nors įmonės direktorius yra vyras, iš tikrųjų viskam vadovavo jo žmona. Beje, maždaug trečdalis bendrovės priklauso akcininkams iš Ukrainos, bet jie į valdymą nesikiša, tik gauna pelną. Užfiksuotas jų apsilankymas Vilniuje, tada jiems buvo perduota pelno dalis – 100 tūkst. eurų grynaisiais.

Tyrimo metu bus aiškinamasi, ar sutuoktinių turtas atitinka jų oficialias pajamas. Jei neatitiks, jiems gali būti pareikštas įtarimas dar ir neteisėtu praturtėjimu (tokiu atveju grės turto konfiskavimas).

Baigus publikuoti „Metų seklio“ pasakojimų ciklą, DELFI skaitytojai galės balsuoti ir išrinkti labiausiai jiems patikusį tyrimą.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(160 žmonių įvertino)
4.6312

Top naujienos

Dailius Dargis | D+

16 valandų su savo pagrobėju praleidęs žinomas Lietuvos aktorius papasakojo, kaip viskas vyko: aš tapau jo savotišku pagalbininku

Nepriklausomos Lietuvos istorijoje buvo kelios, tačiau plataus atgarsio sulaukusios įkaitų...

Psichologė pasakė, kada santuokoje jau laikas sukti skirtingais keliais: svarbu viską matyti skaidriai (99)

Kai lyčių stereotipai trinami laikmečio ar kitų procesų, kuo gi skiriasi vyras ir moteris? O...

Iš COVID-19 duomenis nagrinėjančių ekspertų – nerimo ženklai: kertasi dvi pandemijos (73)

Kai Ziyado Al-Aly vadovaujama tyrimų grupė pranešė jam, kaip dažnai diabetas kerta...

Restoranuose drastiškai trūksta darbuotojų: sugrįžusieji iš prastovų susirenka išmokas ir patraukia kitur (269)

Neseniai atsidarius lauko terasoms, maitinimo įstaigos jau jaučia darbuotojų stygių. Pusę metų...

Mirė garsi virtuvės šefė, „barbekiu mama“ Halina Bovševič (203)

Gegužės 9-ąją nuo koronaviruso mirė žinoma virtuvės šefė, barbekiu mama vadinta Halina...

Lyg tikra vasara: į Lietuvą plūstelės šiluma – įdienojus net iki 23 laipsnių (3)

Šiandien Lietuvos orus lems anticiklono vakarinė – šiltoji dalis. Su smarkokais pietiniais oro...

Nepavykęs Kremliaus noras įgelti: lietuviai, rinkitės – ginklai arba vakcinos (577)

Lietuvos kariuomenės įsigijimai visada buvo ir išliko Kremliaus propagandistų dėmesio centre: tai...

Pavydas poroje: kada jis santykius griauna, o kada jiems padeda? (10)

Meskite į mane akmenį tie, kas niekada nejautė pavydo. Iš tiesų šis jausmas mus lydi nuo...

Gydytojas įvardijo, koks skausmas mus labai sendina: patarė nedelsti du skaičiai parodys, ar efektyviai sportuojate (18)

Pradėdami sportuoti, ypač vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonės, sporto salėje kartais nesupranta...

Orijus Gasanovas papasakojo, kodėl dabar pats geriausias laikas keliauti: stebina prabangių viešbučių kainos ir galimybės (37)

Dabar, kai pasaulis stengiasi išsivaduoti iš COVID–19 sukeltos pandemijos, vis dažniau iškyla...